بازی رومیزی رایگان دانلود کنید و لذت ببرید (کلیک کنید)

۱۰ نکته مهم در هنگام مطالعه (۱)

یکی از مهم ترین و جدی ترین مهارت های لازم برای هر دانش آموزی این است که بدانید چطور و به چه صورت مطالعه کند. این مطالعه می تواند درسی و یا غیر درسی باشد. اگر معلمی هستید که این مطلب را می خوانید، حتما آن را برای دانش آموزان خود بفرستید. اگر والدین دانش آموزی هستید، سعی کنید آنها را بیاموزید و به دانش آموز خود هم یاد بدهید. ولی اگر خود یک دانش آموز هستید، صرف نظر از رده سنی و پایه تحصیلی و آکادمیک خود، نکات را در جایی برای خود یادداشت کنید تا همیشه آنها را داشته باشید و تمرین کنید.

علم قدرت است. هر که بدان دست یافت برتری یافت و هر که بدان دست نیافت مغلوب شد.
برگرفته سخن امیرالمومنین علی (علیه اسلام)
شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید

شما می توانید با مراجعه به کانال تلگرامی و یا صفحه اینستاگرام درسگرمی، به صورت روزانه از محتوای آن استفاده کنید. این نکات هم به صورت روزانه در این شبکه های اجتماعی منتشر می شوند.

 

۱۰ نکته مربوطه به مطالعه (قسمت اول)

نکته اول

حتما برای درس خواندن برنامه ریزی داشته باشید زیرا اگر برنامه نداشته باشید وقت خود را تلف کرده اید.
اگر برنامه داشته باشید هیچ وقت درس هایتان روی هم انباشته نمی شود و دیگر برای شب امتحان ترس و دلهره برایتان بی معنی می شود. به مرور این کار موجب تقویت اعتماد به نفستان هم می شود.

 

نکته دوم

در هنگام مطالعه یادداشت بردارید و بعضی نکات مهم را در دفتر یا گوشه کتاب بنویسید. ولی برای دانش آموزان کنکوری بهترین روش این است که با همان مطالب تست بسازند یعنی اینکه خودشان تست ساز بشوند نه اینکه تست دیگران را بخوانند ولی اگر کسی نمی خواهد تست بزند، همان یادداشت برداری کافی است؛ و البته نکته مهم آن است که حتما الویت بندی مطالب را داشته باشیم.

 

نکته سوم

 سعی کنید پیش مطالعه ای از دروس داشته باشید.بعضی از دانش آموزان وقتی در دبیرستان درس می گیرند همان روز سعی می کنند درس را مرور کنند تا فراموش نکنند این کار بسیار خوب است، زیرا یک پیش مطالعه همیشه برای دروس فردا دارد.سعی کنید یک مرور کلی و اجمالی از درس خود داشته و به آنچه می خواهید بخوانید یک نظر اجمالی و گذرا داشته باشید. 

نکته چهارم

نور یکی از شرایط لازم در هنگام مطالعه می باشد و باید از نور کافی و مناسب استفاده شود ،زیرا خستگی چشم ناشی از نور باعث خستگی فکر می شود. نور چراغ مطالعه باید با نور سفید و مهتابی با هم باشد .

اگر راست دست هستید نور باید از سمت چپ و اگر چپ دست هستید نور باید از سمت راست بتابد. 

نکته پنجم

تحقیقات نشان داده که حافظه، ۱۰درصد از چیزهایی که می خوانیم و ۲۰درصد از چیزهایی که می شنویم را ثبت می کند اما بیش از ۵۰ درصد چیز هایی که همزمان می خوانیم و یادداشت می کنیم را ثبت می کند.

پس اگر موضوعی را بخوانیم و بنویسیم و حل کنیم بهتر در حافظه مان ثبت می شود. 

نکته ششم

سعی کنید مکان مطالعه شما کمتر تغییر پیدا کند و در یک مکانی که عادت کرده اید مشغول مطالعه شوید. 

این کار تمرکز شما را بیشتر می کند و ذهنتان درگیر محیط نمی شود.

همچنین استفاده از میز های تحریر (میز عسلی) ، بهترین نوع مطالعه است و خستگی آن کمتر است. 

نکته هفتم

هرگز بعد از خستگی و کار سخت یا بعد از خوردن غذای سنگین مطالعه نکنید زیرا غذای سنگین موجب فعالیت دستگاه گوارش می شود و خون بیشتر در معده و دستگاه گوارش جریان دارد، در نتیجه کمتر به مغز خون رسانی می شود و این کم کم باعث احساس خستگی و خواب می شود. 

نکته هشتم

در جایی که مطالعه می کنید خالی از تصاویر متفاوت باشد زیرا نگاه شما به یک تصویر متمرکز می شود و از مرحله درس خواندن منحرف می شوید و باعث گرایش ذهن شما به آن می شود مثلا در اتاق مطالعه شما تصویری از یک فوتبالیست است کم کم شما در حین درس خواندن به تمام مسابقات جهانی سری می زنید و ساعت ها وقت شما سپری می گردد و بعد نگران هستید که من یادگیری ضعیفی دارم در صورتی که یک عامل مزاحم باعث عدم یادگیری در شما شده است. 

نکته نهم

بعد از هر ۴۵ دقیقه یا یک ساعت سعی نمایید یک ربع استراحت کنید زیرا فراگیری و یادگیری شما بیشتر می شود و مطالبی که تازه خوانده اید در حافظه تان طبقه بندی می شود و از تداخل در یادگیری نجات پیدا می کنید. 

نکته دهم

 ساعات طلایی خود را بشناسید.

ساعاتی در طول شبانه روز هست که سطح یادگیری و تمرکز انسان در بالاترین حد آن قرار دارد و کارایی مغز بالا می رود. این ساعت ها را شناسایی کنید تا بتوانید به بهترین صورت از وقت خود استفاده کنید و حتما برنامه ریزی درسی خود را در این ساعات بگنجانید.

منتظر مقالات بیشتر و ۱۰ نکته دوم مطالعه باشید

28
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان