مکانیزم های بردگیم

مکانیزم اتحاد یا Alliances

یه فاز از بازی های رومیزی، بازی های هستن که در اونها تیم سازی و اتحاد (Alliance) اتفاق میفته. یعنی ساز و کار های بازی، بایکنان رو به سمت اتحاد با هم به صورت تیم های چند نفری می بره.
باید گفت که این مکانیزم با مکانیزم های مشابه مثل مکانیزم مذاکره (Negotiation)، که در واقع تیم سازی و اتحاد جزئی از بازی هستش و توسط قوانین خاص بازی تعیین میشن،  و یا همچنین بازی های تیم محور (Team-Based Games) که در واقع ماهیت بازی ها تیمی هستن، متفاوته.
در واقع هیچ قانون خاصی اتحاد رو تعیین نمی کنه. متناسب با سناریوی بازی شما برای بقا در بازی باید زیر بار تیم سازی و اتحاد با افراد مختلف برید و این اتحاد به هیچ وجه پایدار نخواهد بود و در طول بازی تغییر میکنه. در صورتی که تیم تغییر نکنه. بازی ار نوع تیم محور هستش.
پس شاید بازی های این فاز از اتحاد کمی جذاب تر باشن، چون در اونها هر کسی به دنبال منافع خودشه.
در این سبک شاید معروف ترین بازی، بازی Werewolf باشد که در واقع نسخه مادر بازی مافیا هست که در سال ۱۹۸۶ ساخته شده و بازی امروزی مافیا طبق همین بازی ساخته شده.  خب حالا بریم سراغ چند تا بازی در این مکانیزم:

بازی Cosmic Encounter 2008

 • امتیاز: ۷.۵
 • تعداد بازیکنان: ۳ الی ۵ نفر
 • زمان بازی: ۶۰ الی ۱۲۰ دقیقه
 • رده سنی: +۱۲سال

یک امپراتوری کهکشانی بسازید … در اعماق فضا ، نژادهای بیگانه کیهانی برای کنترل جهان باهم در حال رقابت هستن. اتحادها لحظه به لحظه شکل می گیرن و تغییر می کنن ، در حالی که در نبردهای فاجعه آمیز ناوگان های فضای به جون هم میفتن. از طریق استراتژی، بازیکن ها تلاش می کنن امپراطوری کهکشانی خودشون رو بسازن.
بسیاری از بیگانگان کلاسیک، از نسخه های قبلی این بازی محبوب مانند اوراکل ، بازنده و کلون برداشته شدن. بیگانگان جدید بازی هم از جمله Remora ، Mite و Tick-Tock به این جمع اضافه شدن.

بازی Dune 1979

 •  امتیاز: ۷.۶
 • تعداد بازیکنان:: ۲ الی ۶ نفر
 • زمان بازی: ۶۰ الی ۱۸۰ دقیقه
 • رده سنی: +۱۲ سال

هزاران سال در آینده رو برنامه ریزی کنید. بازی Dune  براساس رمان های فرانک هربرت در مورد سیاره خشک در قلب ماشین های امپراتوری فضایی ساخته شده.
برخی از افراد ادعا می کنن که این بازی توسط Eon of ‘Cosmic Encounter Fame ساخته شده ، و در واقع می تونیم بگیم که بهترین بازی رو می توان به عنوان Cosmic Encounter در جهان Dune توصیف کرد، اما یه تفاوت بین این دو بازی در مکانیسم های واقعی و اهداف بازیه. هر دوی این بازی ها در کهکشان ها اتفاق میفتن. مثل Cosmic Encounter ، این ساختار بازیه که تعامل بین بازیکن هارو به صورت بلوف و … ایجاد میکنه.

بازی Dune 2019

 • امتیاز: ۸.۳
 • تعداد بازیکنان: ۲ الی ۶ نفر
 • زمان بازی: ۱۲۰ دقیقه
 • رده سنی: +۱۴ سال

تصور کنید که می تونید نیروهای یک خانواده نجیب، اصناف و یا شریعت حاکم بر جامعه رو در یه سیاره کنترل کنید که منبع ارزشمندترین ماده در جهان شناخته شده! تصور کنید که می تونید داستان این بازی رو برای یکی از مشهورترین کتابهای علمی تخیلی در همه زمان ها بازنویسی کنید. یک بازی جذاب که به شما امکان می ده دنیای باورنکردنی DUNE فرانک هربرت را بازآفرینی کنید ، خوش اومدید.
در DUNE شما رهبر یکی از شش جناح بزرگ میشید. هرکدوم آرزو می کنن تا با ارزش ترین منبع موجود در جهان را کنترل کنند – melange- ادویه مرموز بازی که فقط در سیاره DUNE قابل رشد کردنه-.
همنطور که دوک لتو آتریدس (Duke Leto Atreides) میگه: “همه قبل از بدرفتگی محو می شوند. تعداد کمی ادویه جات یک خانه را در Tupile خریداری می کنند. این کشور نمی تواند تولید شود، باید در اراکسیس (Arrakis) استخراج شود. این منحصر به فرد است و خواص ژیرینیکی (geriatric) واقعی دارد. ”
اگر متوجه نشدید که جناب آتریدیس چی میگه نگران نباشید.
بازی بهتر از نسخه اوله . قطعا از امتیازش این قابل فهمیدن هستش.

بازی (Rex: Final Days of an Empire (2012

 • امتیاز: ۷.۱
 • تعداد بازیکنان: ۳ الی ۶ نفر
 • زمان بازی: ۱۲۰ الی ۱۸۰ دقیقه
 • رده سنی: +۱۴ سال

Rex: Final Days of Empire ، یک نسخه مجدد از Duneset در جهان Fantasy Flight’s Twilight Imperium ، یک بازی مذاکره ای ، خیانت و جنگه که در آن ۳-۶ بازیکن کنترل تمدنهای بزرگ بین ستاره ای رو به دست می گیرن و برای تسلط بر کهکشان ها رقابت می کنن.
فروپاشی امپراتوری. بازی یه جورایی ۳،۰۰۰ سال قبل از وقایع Twilight Imperium رو روایت می کنه؛ رکس داستان آخرین روزهای امپراتوری لازاکس (Lazax) رو بیان می کنه ، در حالی که بازیکنان رو با توانایی های نژادی نامتقارن و فرصت های هیجان انگیز برای دیپلماسی ، فریب و تسلط تاکتیکی آماده می کنه.
یک روایت دیگه:
روزهای پایانی یک امپراطوری. بازیکنان برای کنترل مکانهای حیاتی در یک نقشه پرشور از شهر مکاتول (Mecatol) به اندازه قاره رقابت می کنن. تنها با تأمین سه مکان اصلی (یا بیشتر ، هنگام پیوستن به جناح های دیگر) می تونید یک بازیکن رو مسلط بر قلب یک امپراتوری در حال مرگ دونست.

 بازی (Rising Sun (2018

 • امتیاز بازی: ۷.۹
 • تعداد بازیکنان: ۳ الی ۵ نفر
 • زمان بازی: ۹۰ الی ۱۲۰ دقیقه
 • رده سنی : +۱۴ سال

یک بازی افسانه ای در ژاپن فئودالی. همونطور که کامی (Kami) برای تغییر شکل دادن زمین ، از آسمان فرود میاد ، بر عهده هر بازیکنه که قبیله خودش رو به سمت پیروزی سوق بده. از سیاست برای پیشبرد اهداف خودتون استفاده کنید ، مذاکره کنید تا سودآورترین اتحادها رو بدست بیارید ، کامی رو عبادت کنید تا او رو به سمت خودتون جلب کنید ، هیولا های افسانه ای رو استخدام کنید تا نیروهای خودتون رو تقویت کنید و از منابع خودتون عاقلانه استفاده کنید تا در نبرد پیروز بشید. Rising Sun که توسط طراح تحسین شده اریک ام لنگ (Eric M. Lang) ساخته شده، با همون کارهای هنری خیره کننده توسط آدریان اسمیت (Adrian Smith) و مینیاتورهای پیچیده و مجسمه ای که به سرپرستی مایک مک وی (Mick Mach V) ساخته شدن.
از طراحی جالب بازی لذت ببرید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *