مکانیزم های بردگیم

مکانیزم Automatic Resource Growth

تجربه نشون داده، در دنیای سرگرمی، بازی هایی که در اونها رشد، پیشرفت و ارتقای مهارت ها، المانها و منابع وجود داره، محبوبیت بالایی دارن. اگر اهل بازی های استراتژی ویدئویی باشید، قطعا این حرف رو تایید می کنید. در واقع این ویژگی بارز تمام بازی های استراتژی و حتی برخی از بازی های غیر استراتژی ویدئویی هستش.
در این اصل، منابع و المان های بازی شما، متناسب با سناریو بازی و قوانین حاکم بر اون در مدت زمانی مشخص رشد می کنن. برای مثال در بازی Agricola حیوانات شما به طور زمانی و با محدودیت داشتن حداقل دو حیوان، میتونن با تولید مثل، یک حیوان از نوع خودشون رو به مزرعه شما اضافه کنن.
پس در واقع متناسب با سناریو بازی، رشد منابع میتونه به معنای تولید مثل حیوانات (در بازی های سبک کشاورزی و مزرعه داری)، ارتقای ماشین و ابزار آلات (در بازی های شامل ماشین، سفینه، کشتی و ابزار)، ارتقای ساختمان ها و ارتقای مواد اولیه بشه.
در واقع برای خیلی از بازیکنان بازی های ویدئویی که سبک استراتژیک رو دوست دارن، بازی های رومیزی سبک استراتژیک و شامل اصل رشد منابع، بسیار جذاب تر از حالت ویدئویی اون بازی هاست. حداقل برای من که اینطوره.
بسیار خب، وقتشه که بریم به سراغ چندتا بازی باحال و جذاب از اصل “رشد منابع”؛ اگر طرفدار بازی های استراتژیک از نوع رومیزی هستین، حتما بازی هارو ببینین:

بازی Nations 2013

 • +امتیاز: ۷.۷
 • +تعداد بازیکنان: ۱ الی ۵ نفره
 • +زمان بازی: ۴۰ الی ۲۰۰ دقیقه
 • +رده سنی: +۱۴ سال

اگر طرفدار بازی هایی مثل Rise of Nation یا Civilization هستید، این بازی رو از دست ندید.
این بازی، داستان بشریت رو در زمان آغاز تمدن روایت میکنه. ملل بزرگ، در ضمن مبارزه و رقابت با ملت های دیگه و البته خود طبیعت، از خودشون محافظت و برای ادامه حیات خودشون منابعی رو تأمین می کنن. ملل باید با افزایش جمعیت خودشون، تامین غذا و کسب ثباب، بازی رو پیش ببرند. اونها باید به سراغ اقتصاد و تولید پیش برن و یک ملت مستحکم اقتصادی بسازند. و در عین حال ، اونها باید با نگاه جهانی خودشون، دست آورد هاشون رو به دنیا عرصه کنن تا پیشرقتشون سریع تر پیش بره.
میراث این ملت ها، بزرگترین گنجینه بشریت خواهد بود.

بازی Caverna : the Cave Farmers

 • +امتیاز: ۸.۰
 • +تعداد بازیکنان: ۱ الی ۷ نفره
 • +زمان بازی: ۳۰ الی ۱۲۰ دقیقه
 • +رده سنی: +۱۲ سال

Caverna: The Cave Farmers یک بازی جذاب در سبک کشاورزی هستش.در این بازی شما رئیس یک خانواده از کوتوله ها هستید که در غاری در کوهستان زندگی می کنید.بازی با یک کشاورز و همسرش شروع میشه و هر یک از اعضای خانواده کشاورز قابلیت یا عملی رو میتونن انجام بدن که در هر دور بازی شما میتونید انتخاب کنید. با هم ، به سراغ جنگل و حفاری در کوه میرید و خانواده خودتون رو گسترش میدید. غار ها هم میتونن برای شما پناهگاه به حساب بیان و هم محلی برای کار.

از جنبه هایی این بازی بسیار به بازی Agricola شبیه هستش. پس قطعا در نظراتتون، شباهت های اونها با هم رو برامون بفرستید.


بازی Le Havre 2008

 • +امتیاز: ۷.۹
 • +تعداد بازیکنان: ۱ الی ۵ نفره
 • +زمان بازی: ۳۰ الی ۱۵۰ دقیقه
 • +رده سنی: +۱۲ سال

یک بازی جذاب، حول و حوش کالا هایی که ادر بتدر، وارد میشن.

در این بازی ، نوبت هر بازیکن از دو بخش تشکیل میشه: اول ، توزیع کالاهایی که تازه عرضه میشن. دوم، اقدامات برای رشد خودتون. به عنوان یک اقدام ، بازیکن ها میتونن که کالاهایی رو که توزیع شدن، استفاده کنن. اقدامات ساختمانی به بازیکنان اجازه میده تا کالاها رو ارتقاء بدن، اونهارو بفروشند یا از اونها برای ساختن ساختمان ها و کشتی های خودشون استفاده کنند. ساختمانها هم یک فرصت سرمایه گذاری و هم یک منبع درآمد برای شما هستند، چون بازی تو فاز عوارض هم وارد میشه. به این صورت که بازیکنان ها برای استفاده از ساختمان هایی که در اختیار ندارندشون ، باید هزینه ورود یا عوارض بپردازند. از طرف دیگه شما باید برای کارگر هایی که دارید با واردات غذا توسط کشتی ها، غذا تامین کنید.

بازی Fields of Arle 2014

 • +امتیاز: ۸.۱
 • +تعداد بازیکنان: ۱ الی ۲ نفره
 • +زمان بازی: ۶۰ الی ۱۲۰ دقیقه
 • +رده سنی: +۱۳ سال

خب این بازی یک بازی خیلی جذاب در سبک کشاورزی یک الی دو نفره هستش که در اون شما به عوان کشاورز باید در زمین های Arle برای پیشرفت مزرعه خودتون تلاش کنید.
شهر Arle در شرق ایالت Frisia هستش. منابع رشد یافته در زمین های اطراف محل استقرار شما، اونجارو رو برای شما به مکانی سودآور برای کار و زندگی تبدیل میکنه.
بازی Fields of Arle بازیکنان خودش رو طی چهار سال و نیم از زمان بازی دعوت به رقابتی جذاب و هیجان انگیز میکنه. نکته جذاب این بازی که اونرو در مقابل بازی های دیگه متمایز میکنه، گزینه ها و ویژگی هایی هستش که با تغییر فصل در این بازی برای شما به ارمغان میاد. یعنی تغییر فصل هم در این بازی وجود داره.
بسیار خب، در یک کلام باید بگیم که در طول چهار سال و نیم بازی، شما باید پیشرفت کنید. و پیشرفت شمارو نه من و بقیه، بلکه فاکتور های بازی تعیین میکنه.

بازی A Feast of Odin 2016

 • +امتیاز: ۸.۲
 • +تعداد بازیکنان: ۱ الی ۴ نفره
 • +زمان بازی: ۳۰ الی ۱۲۰ دقیقه
 • +رده سنی: +۱۲ سال

 یک بازی بسیار جذاب که در ۱۰۶۶ روایت میشه.

A Feast for Odin روایتگر حماسه هایی به شکل یک بازی رومیزی هستش. شما در رقابت برای دست یافتن به دستاوردهای فرهنگی ، سفرهای تجارتی و مأموریتهایی از سمت قبیله خودتون هستید. عصر عصر وایکینگ هاست.

از سمتی یورش اقوام شمالی و از سمتی رقابتی نفس گیر. اقوام شمالی در نبرد با وایکینگ ها. بازی زمانی جالب میشه که اقوام اسکاندیناویایی رو در لباس دزدان دریایی می بینید. اونها کاشف و بنیانگذار ایالات هایی بودند.
کشف و کاوش، قسمت اعظمی از بازی رو تشکیل میدن.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *