مکانیزم های بردگیم

مکانیزم کارت کشی یا Card Drafting

موجوداتی که بسیار زیاد در بازی های رومیزی مشاهده میشن، کارت ها هستن. این داستان به قدری جدی هستش که حتی بازی هایی هستن که نه بورد دارن و نه المان خاصی. فقط ار طریق کارت ها انجام میشن. برای مثال بازی کارتی Love Letter یا نامه عاشقانه که قبلا دربارش صحبت کردیم. یا بازی Nox، Coup یا Smile.
مکانیزم Card Drafting، همونطور که از اسمش پیداست به این صورته که بازین ها باید از مجموعه ای محدود از کارت ها، یکی رو به انتخاب خودشون و گاهی هم متناسب با ترتیب بازی، انتخاب کنن. بعد از این اتفاقات مختلفی ممکنه بیفته. یعنی متناسب با بقیه مکانیزم های بازی، بازیکن میتونه کارت کشیده شده رو در دست خودش نگه داره، بازی کنه و یا بسوزونه. این یعنی کارت ها میتونن حاوی مزیت ها و معایبی باشن که در بازی تاثیر گذار هستن.
برای مثال بازی Saint Petersburg یکی از بازی های خوب در این مکانیزم هستش.
البته باید بدونیم که هر بازی که توی اون شما میتونید کارت انتخاب کنید، جزو مکانیزم کارت کشی به حساب نمیاد. در این مکانیزم باید بازیکن ها چند نوع انتخاب داشته باشن به طوری که یک بازیکن بتونه کارتی رو انتخاب کنه که بازیکن دیگه میتونسته برداره و یا حتی از انتخاب یه کارت توسط یک بازیکن جلوگیری کنه. یعنی هر بازی که بازیکن بتونه به سادگی یه کارت از یه مجموعه کارت برداره، لزوما مکانیزم کارت کشی رو در خودش نداره.
برای مثال بازی Ticket to Ride، که یکی از بازی های بی نظیر و جذاب در تم سفر و … هستش، یکی از بازی هایی هستش که شما در اون از یک صفحه بازی، کارت هایی رو انتخاب می کنید.
نکته مهم دیگه درباره این مکانیزم اینه که، درسته اسمش “انتخاب کارت” هستش، اما میتونه به هر المان از بازی که ویژگی های یک کارت رو داشته باشه مربوط بشه. کارت ها موجوداتی هستن که اطلاعاتی در اونها از مزیت ها و… نهفته هستش. پس در واقع کلمه “کارت” در این مکانیزم میتونه شامل توکن و … هم بشه. البته داستان توکن ها در بازی رومیزی جداست و ما قبلا بهش پرداختیم.

بازی Terafarming Mars 2016

 • +امتیاز: ۸.۴
 • +تعداد بازیکنان: ۱ الی ۵ نفره
 • +زمان بازی: ۱۲۰ دقیقه
 • +رده سنی: +۱۲ سال

در دهه ۲۴۰۰ ، بشر به سراغ سیاره مریخ میره. شرکت های بزرگ زمین، با حمایت دولت جهانی، پروژه های بزرگی رو برای افزایش دما، اکسیژن و پوشش اقیانوس ها تا زمانی که محیط زیست مریخ قابل سکونت باشه، آغاز می کنند. در Terraforming Mars ، شما در نقش یکی از شرکت ها هستید و در رقابتی در حد مریخ باهم رقابت می کنید. رقابت شما نه تنهای برای آباد کردن مریخ، بلکه برای ساختن تمدن بشری روی اون سیاره هستش. اگر اهل فضا و … هستید، حتما از این بازی محبوب، لذت می برید.

بازی Trough the Ages: A New Story of Civilization 2015

 • +امتیاز: ۸.۵
 • +تعداد بازیکنان: ۲ الی ۴ نفره
 • +زمان بازی: ۱۲۰ دقیقه
 • +رده سنی: +۱۴ سال

ساخت تمدن در قرن ۲۰. اگر طرفدار بازی های Civilization و یا Rise of Nation هستید، قطعا از این بازی لذت می برید. در این بازی هر بازیکن سعی در ایجاد بهترین تمدن از طریق مدیریت دقیق منابع، کشف فن آوری های جدید، انتخاب رهبران مناسب، اختراع و حفظ یک ارتش قوی داره. ضعف در هر کدوم از این زمینه ها می تونه مورد استفاده مخالفان شما قرار بگیره. یکی از ویژگی های بسیار جذاب این بازی این که دقیقا مشابه بازی های Civilization و یا Rise of Nation، از دوران کهن شورع میشه و در عصر نوین تموم. یعنی یک سیر زمانی پیشرفت برای شما اتفاق میفته که خیلی جذاب و قابل توجه هستش.

بازی  Seven Wonders Duel 2015

 • +امتیاز: ۸.۱
 • +تعداد بازیکنان: ۲ نفره
 • +زمان بازی: ۳۰ دقیقه
 • +رده سنی: +۱۰ سال

اگر بازی نمونه اول این بازی رو بازی کرده باشید، احتمالا تا حدی این بازی رو هم تایید می کنید. این بازی تا حدی مشابه نسخه اول این بازی یعنی Seven Wonders هستش. البته تفاوت هایی هم وجود داره. در این بازی همونطور که اسم این بازی هم مبین این قضیه هستش، دو بازیکن با هم دوئل میکنن.  تفاوت دیگه اینه که کشیدن کارت توسط بازیکن ها به طور همزمان از دست خودشون اتفاق نمی افته، بلکه از روی زمین بازی اتفاق میفته. یک بازیکن میتونه هر کارتی رو برداره، به شرطی که بازیکن دیگه اونو بر نداشته باشه.

بازی Wingspan 2019

 • +امتیاز: ۸.۱
 • +تعداد بازیکنان: ۱ الی ۵ نفره
 • +زمان بازی: ۴۰ الی ۷۰ دقیقه
 • +رده سنی: +۱۰ سال

بازی wingspan که توسط طراح خلاق آمریکایی بازی رومیزی خانم Elizabeth Hargrave طراحی شده و در مدت کمی تونسته شگفتی های بسیاری رو بازی های رومیزی کسب کنه وبسیار معروف بشه، یک بازی کارتی بسیار جالب هستش که در اون شما در نقش یک محقق علاقه مند به پرندگان هستید که باید به جمع آوری و حفاظت از انواع مختلف پرنده ها بپردازید.هر پرنده که در واقع با یک کارت در بازی وجود داره میتونه کنش های مختلفی انجام بده که این امر بازی رو بسیار جذاب می کنه. پرنده ها میتونن تخم بزارن و نیاز به غذا دارن. اگر از بازی Terrafarming Mars خوشتون اومده، قطعا این بازی هم مورد علاقه شماست.
جالبه بدونید که این بازی درمدت کمتر از یک سال از انتشارش تونسته در بین ۱۰۰ بازی برتر دنیا قرار بگیره و خود امر از جذابیت اون روایت می کنه.

بازی Mage knight 2011

 • +امتیاز: ۸.۱
 • +تعداد بازیکنان: ۱ الی ۴ نفره
 • +زمان بازی: ۶۰ الی ۲۴۰ دقیقه
 • +رده سنی: +۱۴ سال

در دنیای Mage Knight، تحت حکومت آتلانتا، امپراطوری خودتون رو بنا کنید. ارتش خودتون رو بسازید، جادو ها و طلسم های جدید کسب کنید، غارها و سیاه چال ها رو کشف کنید، و در نهایت شهرهای قدرتمندی رو بنا و کنترل کنید! در سناریوهای رقابتی ، بازیکن ها میتونن وارد فضای اتحاد بشن، اما فراموش نکنیم که هر امپراطوری، تنها یک امپزاطور و رئیس خواهد داشت. در سناریو های تعاونی یا همکاری، بازیکنان ها به عنوان یک گروه یا قبیله باید به دنبال امپراطوری باشند. از ویژگی های جالب این بازی، قابلیت تک نفره بازی کردن اون، مثل بازی های Coop هستش.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *