دسته‌بندی نشده

والت دیزنی و تفریح آموزی

کمتر کسی پیدا میشود که کمپانی والت دیزنی رو بواسطه ی فعالیت های اون نشناسد. شرکتی که  عمده فعالیت هایش درحوزه ی رسانه و تولید فیلم و انیمیشن است.
این شرکت در ۱۶ اکتبر ۱۹۲۳ توسط والت دیزنی و با مشارکت برادرش روی اولیور دیزنی، در قالب یک استودیو کوچک انیمیشن‌سازی تأسیس شد. شرکت والت دیزنی به سرعت توسعه پیدا کرد و به یکی از بزرگ‌ترین استودیوهای هالیوود تبدیل شد. این شرکت امروزه مالک ۱۴ شهر بازی، صاحب ۷۳ درصد سهام نشنال جئوگرافیک ، شمار زیادی شبکه تلویزیونی و  استودیوهای تولید انیمیشن مثل پیکسار است.
برگردیم به بحث تفریح آموزی، مفهومی که میتوان از آن برای القای پیام توسط بازی  استفاده کرد. به همین دلیل این روش یک شیوه مناسب در تبلیغات و جذب مخاطب با محصول هم به حساب می آید. مثل شرکت پپسی با بازی معروف «پپسی من»
در پست های قبلی در رابطه با بازی آموزی و گیمیفیکیشن توضیح دادیم. برای دیدن این مقالات میتوانید به لینک های زیر بروید:

-گیمیفیکشن، راهی برای افزایش مشارکت


والت دیزنی کار انیمیشن سازی رو در سال ۱۹۳۷ با انیمیشن «سفید برفی  و ۷ کوتوله آغاز کرد». اما قبل از اون در سال ۱۹۲۲ و در قالب  یک فیلم کوتاه یک پیام رو به مخاطب رسوند؛ فیلم « دندان دندان تامی واکر» که به سفارش یک سازمان دندان پزشکی به منظور استفاده تبلیغاتی ساخته و از آن استقبال خوبی هم شد.
گسترش تفریح آموزی توسط والت دیزنی به زمانی بر می گردد که ایالات متحده آمریکا وارد جنگ جهانی دوم شد. دولت این کشور همکاری هایی رو با شرکت برادران دیزنی آغاز کرد.
این فعالیت ها در حوزه های مختلفی قرار بود صورت بگیرد از جمله:

  •    بهداشت عمومی
  •    آرامش روانی جامعه
  •    ایجاد اعتماد نسبت به دولت و نیروهای نظامی ایالات متحده


به همین دلیل با توجه حمایت های دولتی، این کمپانی توانست با فیلم های آموزشی و غیر داستانی به روشی که حتی بعد از جنگ جهانی دوم هم ادامه داشت این شیوه رو با سریال هایی مثله «ماجراهای زندگی صحیح» و «سرزمین دیزنی» آزمایش کند.
محبوبیت این سریال ها به خصوص دیزنی لند به حدی بود که کمپانی دیزنی تصمیم گرفت تا در دنیای واقعی هم این قلعه رو بسازه. هم اکنون سرزمین دیزنی یا Disney Land در کالیفرنیای آمریکا ساخته شده است.
در یکی از مصاحبه هایی که از الکساندر سِوِرسکی در آرشیو والت دیزنی وجود دارد اینطور نقل قول میشود:

«این یک نوع جدید از سرگرمی است که فراتر از سرگرمی و مشغول کردن مخاطبان خود است ؛ بطوریکه سرگرمی مستقیما در مورد موضوعی صحبت میکند که روی هر زن و  مرد و کودکی در آمریکه تاثیر میگذارد.»

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *