دسته‌بندی نشده

۷ راهبرد سرگرمی برای یادگیری یک زبان خارجی

یادگیری زبان جدید غیر از زبان مادری یکی از مهم ترین چالش های زندگی همه ما انسان ها در قرن ۲۱ می باشد. چراکه برای زندگی در عصر حاضر، تقریبا هرکسی برای ارتبطا با جهان نیاز دارد که دست کم زبان بین المللی را بیاموزد. پس آموختن حداقل یک زبان شتری است که درب خانه هرکدام از ما خوابیده و یا خواهد خوابید. صرف نظر از اینکه “چه زبانی می خواهیم بیاموزیم؟” در واقع “سبک یادگیری” زبان جدید است.
امروزه بازار موسسات و آکادمی های آموزش زبان هم با همین عناوین است که به دنبال جذب مشتری و یا دانشجو می باشد. عناوینی که به سبک آموزش می پردازند و هدف همه آنها این است که زبان سریعتر و بهتر در ذهن تثبیت شده و تا مدت زیادی فراموش نشوند. در مقاله حاضر به بررسی تعدادی از راهبرد های بازی وار برای یادگیری یک زبان جدید خواهیم پرداخت.

 مقدمه 

همانطور که گفته شد اصل قضیه بر سر تثبیت لغات و کلمات و جملات و اصطلاحات زبان است. ساده ترین راهکار برای اینکه این اتفاق رخ دهد، تکرار و به یاد آوردن مداوم این کلمات و الفاظ جدید است. این کار نوعی تمرین کردن است. در واقع ما باید به دنبال راهی باشیم که بتوانیم با بهروری بیشتری به فرآیند تمرین کردن زبان جدید بپردازیم.

 ۱. به دوران بچگی تان بازگردید!
یک سوال مهم: “ما چطور اولین زبان زندگی تان را(زبان مادری) آموخته‌ایم؟” از برنامه های تلویزیونی که دیده ایم، از آهنگ هایی که شنیده ایم و … . چطور توانستیم الفبا را از اطرافیانمان بیاموزیم؟ در واقع باید به همین حس و حال بچگی برای یادگیری یک زبان دیگر بازگردیم.
اما بازی چه می شود؟ اگر به سراغ مقاله های قبلی ما بروید، متوجه می شوید که سیستم آموزشی حاکم بر کودکی تمام ما انسان ها، سیستم آموزشی بازی است. پس وقتی به سراغ کودکی و آموزش در آن دوره می رویم، در واقع به سراغ بازی می رویم.
کتاب های کودکانه، موزیک های کودکانه و کارتون های کودکانه گزینه های مناسبی برای شروع هستند. پس حتما به سراغ تهیه کتاب های با مخاطب کودک زبان هدفتان بروید.
برای مثال من قصد دارم زبان اسپانیایی بیاموزم. با توجه به این راهبرد به سراغ تهیه کتاب ها، فیلم ها و آهنگ های می روم که یک کودک اسپانیایی برای شروع تکلم در اختیار دارد، می روم.

 ۲. به سراغ تماشای برنامه های تلویزیویی و اخبار بروید!
قبل از هرچیز لازم است که بگویم راهبرد بازی جدا از سرگرمی و entertainment نیست.پس وقتی درباره راهبرد های بازی صحبت می کنیم، از راهبرد های سرگرمی هم صحبت می کنیم. با این حساب:
یکی از مهم ترین راهبرد های یادگیری و تثبیت زبان جدید استفاده از یکی از مهم ترین ابزار های سرگرمی قرن ۲۱ می باشد: تلویزیون.
تماشای تلویزیون علاوه بر تقویت مهارت شنیداری و دایره لغت شما در زبان مورد نظرتان، شما را در محیطی مانند یک دانشگاه خارجی قرار می دهد. وقتی شما در یک کشور خارجی مشغول تحصیل هستید، به نوعی مجبور هستید برای فراگیری مفاهیم دانشگاهی ورشته تحصیلیتان، با زبان آن دانشگاه ارتباط بگیرید.
البته این نکته مهم است که درباره برنامه های تلویزیونی به سراغ سریال ها و فیلم های نروید، چراکه معمولا زبان آنها زبان فصبح و قاعده مند نمی باشد، مگر اینکه برای مشاهده آنها از زیرنویس های رسمی به زبان مورد نظرتان استفاده کنید.

 ۳. از برنامه و اپیلیکیشن های آموزش زبان استفاده کنید.
خب شاید امروزه با در دسترس بوده ابزار های مثل تلفن های هوشمند، بیشتر از تلویزیون، اپیلیکیشن های آموزش زبان بسیار موثر تر از راه های دیگه باشند.
مزیت این اپ ها، گزینه های شخصی سازی آنها، امکانات تعیین سطح در آنها و امکانات فیلتر کردن و مدیریت یادگیری لغات، قواعد دستوری و مکالمه می باشد که معمولا هر چهار فضای شنیداری، گفتاری، نوشتاری و خواندن را شامل می شوند. یعنی شما می توانید دقیقا سطح یادگیری خود را تعیین و مدیریت کنید و برنامه آموزشی خودتان به طور شفاف بریزید و در اجرای آن هم از اپ خود کمک بگیرید.

 ۴. موسیقی گوش کنید.
موسیقی خود به تنهایی یک بازی مهم برای آموزش است. وقتی شما به یک قطعه موسیقی یا آهنگ گوش می کنید، شاید در دفعات ابتدایی تنها به ریتم و ملودی آن دقت کنید و نه لزوما شعر و لیریک آن، اما در دفعه پنجم و ششم قطعا متوجه شعر خواهید شد.
موسیقی دقیقا در نقش دارویی برای روح است که تمام وجود را متوجه خود می کند. پس موسیقی که به زبان مورد نظرمان برای یادگیری باشد، قطعا می تواند کلماتی را در ذهن حک کند که تا ابد فراوش نکنیم. از طرفی بسیار پیش می آید که مثلا حتی ما معنای شعر یک آهنگ را نمیدانیم، ولی آن را حفظ می شویم و همیشه با خود تکرار می کنیم. دقیقا به مانند یک بازی. همیشه در کنارمان هست و مشغولمان می کند. حال چه بهتر که معنی آن را هم بفهمیم و برای یادگیری یک زبان از آن استفاده کنیم.
۵. بازی رومیزی بازی کنید!
در بین این هفت راه، این راهبرد تنها عملی است که مستقیما یک بازی است. قطعا اگر از گیمر های بازی های ویدئویی بپرسید که چگونه زبان یاد گرفته اند و می توانند تا حد قابل قبولی زبان خارجی را بفهمند و صحبت کنند، پاسخی جز “بازی و گیم” نخواهید شنید.
واقعیت این است که حتی دنیای بازی های رومیزی و دیگر بازی های دنیا هم فضای مناسبی برای آموزش یک زبان جدید می باشد. که البته با اوضاع اقتصادی کنونی کشور، خرید بازی های اورجینال با زبان خارجی از شرکت های خارجی، هزینه زیادی می طلبد و ترجیح ما قطعا به سمت بازی های داخلی و ارزان قیمت تر است. اما در کل فضای بازی های دیجیتالی، رومیزی، محیطی و … فضای بی نظیری برای تقویت زبان است.

۶. به دنبال تعاملات مجازی با دوستان خارجی باشید.
یکی از مهم ترین اتفاقاتی که موجب تلاش برای استفاده از آموخته های زبانی و همچنین آموختن مفاهیم جدید می شود، ارتباط مستقیم با افرادی می باشد که آن زبان، زبان مادری آن هاست.
خب سوال اصلی این است که قسمت بازی این راهبرد کجاست؟ پاسخ خیلی ساده است: این راهبرد به طور مستقیم بازی ندارد و در واقع تنها برای کامل بودن مقاله آورده شده است.
پس بدون معطلی و تلف کردن وقت، به سراغ یافتن چند دوست خارجی در فضای مجازی بروید. فیس بوگ، ایسنتاکرام، توییتر و … . دوستان اسپانیایی، ایتالیایی، عربی و … پیدا کنید و سعی کنید با آنها گفتگو های حول موضوعات مشخصی داشته باشید. برای مثال موضوع “غذا های مورد علاقه شما و دوستتان”، “مکان های مورد علاقه شما و دوستتان” و … .
ترجیحا این موضوعات باید اشتراکاتی بین شما و دوستتان به وجود بیاورد. پس باید نکاهی هم به فرهنگ جامعه خودتان با جامعه دوستتان داشته باشید و سعی کنید حول موضوعاتی بحث کنید که هر دو طرف از آن اطلاعاتی داشته باشد و جزوی از زندگی وی باشد.

 ۷. کمی در یوتیوب چرخ بزنید!
آخرین راهکار این مقاله دوباره بیشتر به فضای سرگرمی وارد می شود تا بازی و چیزی نیست جز چرخ زدن در یوتیوب و نمونه های مختلف داخلی مثل آپارات، دیدئو و … .
قطعا آماری از گستردگی کلیپ های آموزشی در پلتفرم هایی مثل یوتیوب دارید و متوجه هستید که این پلتفرم ها به تنهایی نوعی دانشگاه مجازی می باشند و تقریبا هر آنچه که برای آموزش به دنبال آن باشید، در آنها می یابید. پس چرا از آنها برای آموزش زبان مورد علاقه تان استفاده نمی کنید؟

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *