طراحی بازی

۵ وبسایت برای طراحای بازی

در پست “اول مطالعه کن، بعد طراحی کن” درباره این مسئله مفصلا صحبت کردیم که برای طراحی بازی در کنار اینکه شما باید بازی کنید و بازی ببینید و همچنین از قوه خلاقیت خودتون استفاده کنید، نیازه که یه سری مطالعات داشته باشید تا بتونید یه سری اصول ثابت و مهم رو یاد بگیرید که در طراحی بازی خیلی بهتون کمک می کنه.
در این مقاله میخوایم بریم سراغ چندتا از وبسایت هایی که برای طراحای بازی میتونن خیلی مفید باشن. این وبسایت ها هم شامل مقالاتی مهم هستن، هم انجمن های طراحای بازی و هم تجربه نگاری هایی از این جنس.
توجه کنید که در این مقاله سراغ پادکست ها و کتاب ها نمیریم چون قراره اینارو داخل یه سری پست های دیگه مفصل تر بررسی کنیم.
این نکته رو هم بگم که ترتیب وبسایت ها هیچ معنی خاصی نداره و تصادفی هستن.
 

۱. League of Game Makers


این وبسایت همونطوری که از اسمش مشخصه یه منبع برای طراحای بازیه که میان و حول یه سری موضوعات مشخص مقالاتی رو مینویسن که عمدتا تو فاز تجربه نگاری هستش. مقالات این وبسایت حول این موضوعات نوشته میشن:

 • DESIGNING : اصول و فروع تئوریک طراحی بازی
 • FEATURE: محتوای مرتبط با بردگیم مثل مصاحبه، تصاویر و رسانه بردگیم
 • GAMING: تجربه بازی ها
 • KICKSTARTER: کیک استارتر و سرمایه گذاری جمعی
 • MECHANICS: مقالات حول مکانیزم ها
 • MUSINGS: مقالات درباره سرگرمی با بردگیم
 • PLAYTESTING: مقالات مرنبط با پلی تست
 • PROTOTYPING: مقالات مرتبط با تولید پورتوتایپ و نسخه اولیه بازی
 • PUBLISHING: مقالات مرتبط با انتشار
 • REVIEWS: بررسی، معرفی و نقد بردگیم ها
 • TECHNICAL: مهارت های طراحی، مثلا معرفی کتاب هایی برای طراحای بازی

 

۲. Board Game Designers Forum


این وبسایت یه مرجع از جنس انجمن برای طراحای بازیه که بیشتر Concept Base یا مفهوم محوره که در اون حول یه سری موضوعات مشخص طراحای بازی میشینن باهم صحبت و بحث میکنن که البته همه اونا طراحای خیلی خفن نیستن، ولی خب میتونید در اون حول موضوعات مشخصی بحث کنید و از صحبت ها استفاده کنید. موضوعاتی که در این سایت در موردش بحث میشه به صورت زیر هستن:

 

۳. Board Game Designer Lab


این وبسایت یه Community یا جامعه مجازی از طراحا و ناشرای بازیه که تا حدی مرجع حساب میشه. هدف این جامعه کمک به طراحای دیگه و علاقه مندای طراحیه که بتونن بازی های خوبی طراحی کنن و یا اگر مشکلاتی در طراحی دارن بتونن اونارو برطرف کنن. این وبسایت از سال ۲۰۱۶ کار خودش رو با یه سری پادکست های اپیزودیک شروع کرد اما به مرور که جامعش گسترش پیدا کرد به سمت تولید محتوای متنی و حتی طراحی یه سری پلتفرم های که در طراحی بازی بهتون کمک می کنن رفت.
اگر تصویر زیر رو ببینید متوجه میشید که حوزه فعالیت این وبسایت چقدر گسترده و مفیده:

 

۴. StoneMaier Games


احتمالا اسم جیمی استگمایر (Jamey Stegmaier) و کمپانی استون مایر (Stonemaier Game) رو شنیده باشید. این کمپانی که توسط خود استگمایر ساخته شده یه تولید کننده بردگیم و بازی های رومیزیه که چندتا بازی معروف هم داره. مثل بازی Wingspan طراحی خانم الیزابت هارگریو، بازی Scythe ، Viticulture , Tapestry و … طراحی خوب آقای استگمایر.
وبسایت کمپانی استون مایر علاوه بر اینکه محصولات خودش رو معرفی کرده یه قسمت اختصاصی برای یه سری مقالات که بیشترشونو خود جیمی استگمایر نوشته، داره. این قسمت شامل مقالاتیه که هم جنبه تئوریک دارن و هم یه سری منابع خیلی خوب برای طراحای بازی معرفی کردن که حتما مفید هستن.
 

۵. James Mathe

 

این وبسایت یه وبسایت شخصی برای آقای James Mathe هستش که یه برنامه نویس کامپیوتر و صاحب یه سری شرکته که بیوگرافی مفصلش رو میتونید در اینجا بخونید. ایشون علاقه مند به طراحی بازیه و یه سری بازی هم طراحی کرده که میتونید اینجا ببینید.
دلیل اینکه وبسایت ایشون رو اینجا معرفی کردیم محتوای داخل اونه تا حد خوبی برای طراحای بازی میتونه مفید باشه به شرطی که عملی بشن. یه سری از مقالات وبسایت ایشون بدرد بخور نیستن، ولی یه سری شون واقعا برای طراحای بازی میتونن راه گشا باشن.
موضوعاتی که حول اونها تولید محتوا میکنن به شرح زیره:

 • GAME DESIGN: مقالات حول تئوری های طراحی بازی
 • GAME PUBLISHING: مقالات حول نشر بازی
 • GAME STORES: مقالاتی برای افرادی که میخوان فروشگاه بردگیم باز کنن
 • Interviews: مصاحبه با افراد مختلف
 • KICKSTARTER ADVICE: یه سری توصیه برای کیک استارتر

 

اختتامیه

معرفی منابع مختلف برای طراحای بازی به اینجا ختم نمیشه و قطعا در ادامه سری مقالات طراحی بازی سراغ منابع بیشتری هم خواهیم رفت. نکته ای که هست اینه که بعضی از این سایت ها نیاز به فیلترشکن دارن. پس حواستون باشه.
 

لینک های مفید:

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *