طراحی بازی

5 وبسایت برای طراحای بازی

در این مقاله میخوایم بریم سراغ 5 سایت طراحی بازی رومیزی که برای طراحای بازی میتونن خیلی مفید باشن. این وبسایت ها هم شامل مقالاتی مهم هستن، هم انجمن های طراحای بازی و هم تجربه نگاری هایی از این جنس.

در پست “اول مطالعه کن، بعد طراحی کن” درباره این مسئله مفصلا صحبت کردیم که برای طراحی بازی در کنار اینکه شما باید بازی کنید و بازی ببینید، همچنین از قوه خلاقیت خودتون استفاده کنید، نیازه که یه سری مطالعات داشته باشید، تا بتونید اصول ثابت و مهم طراحی بازی رو یاد بگیرید که در طراحی بازی خیلی بهتون کمک کنه.
توجه کنید که در این مقاله سراغ پادکست طراحی بازی رومیزی و کتاب طراحی بازی رومیزی نمیریم چون  اینارو داخل یه سری پست های دیگه مفصل تر بررسی کردیم. برای دیدن این مقالات روشون کلیک کنید.
این نکته رو هم بگم که ترتیب وبسایت ها هیچ معنی خاصی نداره و تصادفی هستن.

1. League of Game Makersاولین سایت طراحی بازی رومیزی

اولین سایت طراحی بازی رومیزی : لیگ طراحان بازی

این سایت طراحی بازی رومیزی، همونطوری که از اسمش مشخصه یه منبع برای طراحای بازیه که میان و حول یه سری موضوعات مشخص مقالاتی رو مینویسن که عمدتا تو فاز تجربه نگاری هستش. مقالات این وبسایت حول این موضوعات نوشته میشن:

 • DESIGNING : اصول و فروع تئوریک طراحی بازی
 • FEATURE: محتوای مرتبط با بردگیم مثل مصاحبه، تصاویر و رسانه بردگیم
 • GAMING: تجربه بازی ها
 • KICKSTARTER: کیک استارتر و سرمایه گذاری جمعی
 • MECHANICS: مقالات حول مکانیزم ها
 • MUSINGS: مقالات درباره سرگرمی با بردگیم
 • PLAYTESTING: مقالات مرنبط با پلی تست
 • PROTOTYPING: مقالات مرتبط با تولید پورتوتایپ و نسخه اولیه بازی
 • PUBLISHING: مقالات مرتبط با انتشار
 • REVIEWS: بررسی، معرفی و نقد بردگیم ها
 • TECHNICAL: مهارت های طراحی، مثلا معرفی کتاب هایی برای طراحای بازی

2. Board Game Designers Forum

دومین سایت طراحی بازی رومیزی
انجمن طراحان برگیم  که دیگر سایت طراحی بازی رومیزی معرفی شده ما به شماست، یه مرجع از جنس انجمن و فروم برای طراحای بازیه که بیشتر Concept Base یا مفهوم محوره.

در اون سایت  طراحان بردگیم حول یه سری موضوعات مشخص طراحی بازی میشینن باهم صحبت و بحث میکنن که البته همه اونا طراحای خیلی خفن نیستن، ولی خب میتونید در اون حول موضوعات مشخصی بحث کنید و از صحبت ها استفاده کنید. موضوعاتی که در این سایت در موردش بحث میشه به صورت زیر هستن:

3. Board Game Designer Lab

سومین سایت طراحی بازی رومیزی
این وبسایت یه Community یا جامعه مجازی از طراحا و ناشرای بازیه که تا حدی مرجع حساب میشه. هدف این جامعه کمک به طراحای دیگه و علاقه مندای طراحیه که بتونن بازی های خوبی طراحی کنن و یا اگر مشکلاتی در طراحی دارن بتونن اونارو برطرف کنن. این وبسایت از سال 2016 کار خودش رو با یه سری پادکست های اپیزودیک شروع کرد اما به مرور که جامعش گسترش پیدا کرد به سمت تولید محتوای متنی و حتی طراحی یه سری پلتفرم های که در طراحی بازی بهتون کمک می کنن رفت.
اگر تصویر زیر رو ببینید متوجه میشید که حوزه فعالیت این وبسایت چقدر گسترده و مفیده:

4. StoneMaier Games

چهارمین گزینه از پنج سایت طراحی بازی رومیزی به سراغ فردی رفتیم که خیلی محدود اما جامع و واضح در این موضوع مقالاتی داره.

احتمالا اسم جیمی استگمایر (Jamey Stegmaier) و کمپانی استون مایر (Stonemaier Game) رو شنیده باشید. این کمپانی که توسط خود استگمایر ساخته شده یه تولید کننده بردگیم و بازی های رومیزیه که چندتا بازی معروف هم داره. مثل بازی Wingspan طراحی خانم الیزابت هارگریو، بازی Scythe ، Viticulture , Tapestry و … طراحی خوب آقای استگمایر.
وبسایت کمپانی استون مایر علاوه بر اینکه محصولات خودش رو معرفی کرده یه قسمت اختصاصی برای یه سری مقالات که بیشترشونو خود جیمی استگمایر نوشته، داره. این قسمت شامل مقالاتیه که هم جنبه تئوریک دارن و هم یه سری منابع خیلی خوب برای طراحای بازی معرفی کردن که حتما مفید هستن.

5. James Mathe


این وبسایت یه وبسایت شخصی برای آقای James Mathe هستش که یه برنامه نویس کامپیوتر و صاحب یه سری شرکته که بیوگرافی مفصلش رو میتونید در اینجا بخونید. ایشون علاقه مند به طراحی بازیه و یه سری بازی هم طراحی کرده که میتونید اینجا ببینید.
دلیل اینکه وبسایت ایشون رو اینجا معرفی کردیم محتوای داخل اونه، تا حد خوبی برای طراحای بازی میتونه مفید باشه به شرطی که عملی بشن. یه سری از مقالات وبسایت ایشون بدرد بخور نیستن، ولی یه سری شون واقعا برای طراحای بازی میتونن راه گشا باشن.
موضوعاتی که حول اونها تولید محتوا میکنن به شرح زیره:

 • GAME DESIGN: مقالات حول تئوری های طراحی بازی
 • GAME PUBLISHING: مقالات حول نشر بازی
 • GAME STORES: مقالاتی برای افرادی که میخوان فروشگاه بردگیم باز کنن
 • Interviews: مصاحبه با افراد مختلف
 • KICKSTARTER ADVICE: یه سری توصیه برای کیک استارتر

اختتامیه مقاله معرفی سایت طراحی بازی رومیزی

ما خودمون رو در حد این سایت ها نمیدونیم اما سایت آیوی گیم هم دربخش وبلاگ خودش مقالات زیادی در موضوع طراحی بازی رومیزی داره که تلاش داریم آیوی هم یک سایت طراحی بازی رومیزی مرجع باشه.

معرفی منابع مختلف برای طراحای بازی به اینجا ختم نمیشه و قطعا در ادامه سری مقالات طراحی بازی سراغ منابع بیشتری هم خواهیم رفت. نکته ای که هست اینه که بعضی از این سایت ها نیاز به فیلترشکن دارن. پس حواستون باشه.

لینک های مفید:

کوروش کریمی

دانشجوی خسته مملکت، با چهارتا مهارت رزومه ای، که دوست داره یه مدرسه بسازه. قبلنا با ویدئو گیم حال می کردم، ولی امروز فقط بردگیم و بازی رومیزی. آیوی رو ساختم چون فکر می کنم مردم نیاز دارن بازی کنن، و باید بهشون بازی های خوب معرفی کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا