معرفی بازی رومیزیمقالات بازی رومیزی

10 بازی برای ورود به دنیای بازی رومیزی – بردگیم گیت وی

در چند سال اخیر، بازی رومیزی مهمان بسیاری از خانه هاست. تقریبا همه حداقل یک بار اسم بازی هایی مثل مونوپولی، جالیز یا بازی کارتی رکب را شنیده اند. در این مقاله قرار است به سراغ معرفی چند بازی برای ورود به دنیای بازی رومیزی یا بردگیم گیت وی برویم. منظور بازی هایی است که به عنوان بازی اول می توان آن ها را با افرادی بازی کرد که آشنایی چندانی با دنیای بازی رومیزی ندارند.

چرا بازی برای ورود به دنیای بازی رومیزی مهم است؟

در حالت کلی تجربه اولین بردگیم یا بازی رومیزی برای هر کسی مهم است. این تجربه تعیین می کند که یک نفر قرار است برای همیشه جزو طرفداران بازی های شود و بازی کند یا قرار است از این دنیا زده شده و فراری باشد. پس در کل بازی رومیزی اول مهم است. از این رو دسته ای از بازی های رومیزی تحت عنوان بردگیم گیت وی (Gateway) معروف شدند.

درباره بردگیم گیت وی

بازی رومیزی گیت وی یا ورودی یا بردگیم گیت وی، دسته ای از بازی های رومیزی با قوانین سبک، ساده، روند گیم پلی روان و سنگینی کم هستند که به تازه واردان دنیای بردگیم تجویز می شوند. این بازی ها عمدتا از دسته بازی های خانوادگی هستند و قابل تجربه برای افراد در رده های سنی مختلف هستند.

ویژگی دیگر این دسته از بازی ها مقدار کم استراتژی در آنها و در عوض وجود شانس و تعامل نسبتا بالا در آن هاست که تجربه آن ها را برای مخاطبین جذاب می کنند.

1. بازی رومیزی جالیز

 • تعداد بازیکنان: 7-3 نفره
 • رده سنی: 10 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 60 دقیقه
روی جلد بازی جالیز

بازی جالیز یک بازی رومیزی، کارتی و خانوادگی است. در جالیز بازیکن‌ها با مدیریت و گسترش جالیزها، مبادله و طی کردن فرآیند های کاشت و برداشت محصولات، تلاش می‌کنند تا بهترین و گران‌ترین محصولات را بدست آورده و بکارند. و با فروش آنها، کسب و کارشان را حسابی سکه کنند. هر بازیکن در شروع بازی یک قطعه زمین دارد. که شامل دو جالیز است و می‌تواند روی آنها محصولات کشاورزی بکارد و از فروش محصولات، سکه به‌دست آورد. این بازی یکی از بهترین بازی برای ورود به دنیای بازی رومیزی است.

2. بازی رومیزی تیکت تو راید (Ticket to Ride)

 • تعداد بازیکنان: 5-2 نفره
 • رده سنی: 8 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 60 دقیقه

Ticket to Ride یک بازی رومیزی کلاسیک است که برای تازه واردان عالی است. این بازی را می توان معروف ترین بازی برای ورود به دنیای بازی رومیزی دانست. از ویژگی های این بردگیم معروف یادگیری بازی آسان است و استراتژی و عمق زیادی را ارائه می دهد. در Ticket to Ride، بازیکنان برای ایجاد مسیرهای قطار در سراسر آمریکای شمالی، جمع‌آوری کارت‌های قطار و ادعای مسیرها در هیئت مدیره رقابت می‌کنند. این بازی به شدت قابل پخش است و بازیکنان در هر سنی می توانند از آن لذت ببرند.

این بازی با نام شاهراه هم توسط نشر هوپا در ایران تولید شده است.

3. بازی رومیزی کدنیمز (Codenames)

 • تعداد بازیکنان: 8-2 نفره
 • رده سنی: 14 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 40 دقیقه

اگر بازی سرنخ را تجربه کرده باشید، قطعا کد نیمز یک بازی شبیه به سرنخ خواهد بود که تجربه بسیار جذاب تر و به یاد ماندنی تری با آن خواهید داشت. این بازی برای سالیان سال در صدر بازی های دورهمی بوده است و آن را به تنها گزینه بردگیم گیت وی ایده آل تبدیل کرده است.

کد نیمز یک بازی کلمات هوشمندانه و چالش برانگیز است که برای گروه ها عالی است. در Codenames، بازیکنان به نوبت سرنخ‌هایی می‌دهند تا به تیم خود کمک کنند تا کلمات صحیح را در یک شبکه حدس بزند، در حالی که از کلمات تیم دیگر و قاتل اجتناب می‌کنند. یادگیری بازی آسان است اما عمق و استراتژی زیادی را ارائه می دهد.

4. بازی رومیزی استوژیت (Dixit)

 • تعداد بازیکنان: 8-2 نفره
 • رده سنی: 8 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 30 دقیقه
جعبه بازی استوژیت

بازی رومیزی استوژیت که بازگردانی از بازی رومیزی معروف و محبوب دیکسیت (Dixit) می باشد، یک بازی در مورد استفاده از تخیل و خلاقیت شماست. بازیکنان به نوبت داستان یا سرنخی را بر اساس یک کارت تصویری انتزاعی تعریف می کنند و سایر بازیکنان باید حدس بزنند که کدام کارت با سرنخ مطابقت دارد. یادگیری این بازی آسان است و آثار هنری زیبایی دارد که آن را به یک انتخاب عالی برای کسانی که تازه وارد بازی های رومیزی می شوند تبدیل می کند.

این بازی را می توان یک بازی بسیار بهینه برای ورود به دنیای بازی رومیزی دانست.

5. بازی رومیزی آزول (Azul)

 • تعداد بازیکنان: 4-2 نفره
 • رده سنی: 8 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 45 دقیقه
جعبه بازی آزول

آزول یک بازی زیبا و جذاب در مورد ایجاد موزاییکی از کاشی ها بر روی تخته شما است. بازیکنان به نوبت کاشی‌هایی را از یک استخر مشترک طراحی می‌کنند و سعی می‌کنند زیباترین طرح را از نظر زیبایی‌شناختی ایجاد کنند. یادگیری بازی آسان است، اما همچنان استراتژی و عمق زیادی را ارائه می دهد.

این بازی در این لیست نبستا استراتژی بیشتری دارد و فکر تر است. نسخه های فارسی آن هم تولید شده است.

6. بازی کارتی گربه های انفجاری (Exploding Kittens)

 • تعداد بازیکنان: 5-2 نفره
 • رده سنی: 7 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 20 دقیقه
بازی گربه انفجاری

بازی رومیزی گربه‌های انفجاری یا exploding kittens بازی کارتی و خانوادگی برای 2 تا 5 نفر است که هر بازیکن باید از منفجر شدن جلوگیری کند. 

این بازی را می توان بهترین بردگیم گیت وی ایرانی دانست. چرا که هم قوانین ساده و قابل آموزشی دراد و هم از نظر جذابیت و فان بودن، بسیار بازی خنده آوری است. گربه های انفجاری از این دسته بازی هاست که در حین تجربه آن کلی خواهید خندید.

7. بازی رومیزی اسپلندور (Splendor) یا کهربا

 • تعداد بازیکنان: 4-2 نفره
 • رده سنی: 10 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 30 دقیقه
جعبه بازی اسپلندور

اسپلندور یا کهربا یک بازی در مورد جمع آوری جواهرات و ساختن یک امپراتوری تجاری است. بازیکنان به نوبت جواهرات را جمع آوری می کنند و از آنها برای خرید کارت های توسعه استفاده می کنند که به نوبه خود امتیاز و پاداش بیشتری را ارائه می دهد. یادگیری این بازی آسان است و آثار هنری زیبایی دارد که آن را به یک انتخاب عالی برای کسانی که تازه وارد بازی های رومیزی می شوند تبدیل می کند.

اسپلندور هم یک بازی برای ورود به دنیای بازی رومیزی است که از نظر استراتژی می تواند در عین حال که ساده باشد، بسیار عمیق و پیچیده هم باشد. اصطلاحا این سبک بازی ها را می توان اصطلاحا “easy to learn and hard to master” دانست.

اسپلندور در ایران با نام کهربا توسط نشر های مختلفی تولید شده است.

8. بازی میکرو ماکرو (Micro Macro)

 • تعداد بازیکنان: 4-1 نفره
 • رده سنی: 12 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 30 دقیقه
جعبه بازی میکرو ماکرو

بازی میکرو ماکرو شهر جنایت یا MicroMacro: Crime City، یک بازی رومیزی خانوادگی و دورهمی متفاوت و بسیار ساده است که در آن شما باید بر روی نقشه ای بزرگ، به دنبال حل پرونده های مختلف جنایت و خلافکاری در بازی بروید.

این بازی از آن دسته از بازی هاست که نیاز نیست اصلا درباره قوانین آن بدانید. کافی است یک ذره بین بردارید و روی نقشه بزرگ بازی به دنیال سرنخ بگردید. این بازی به حدی جالب و خلاقانه است که یک جمع با همه رده های سنی را درگیر می کند. از بابابزرگ ها تا بچه ها، همه روی نقشه بازی دراز می کشند و به دنبال سرنخ می گردند.

9. بازی رومیزی رسام

 • تعداد بازیکنان: 100-1 نفره
 • رده سنی: 10 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 30 دقیقه

بازی رسام یک بازی استراتژیک سبک و خانوادگی است که در آن بازیکنان به عنوان نقشه برداران سرزمین‌های شمالی، سعی می‌کنند که با کشیدن بهترین الگوهای، نقشه‌ای رسم کنند که بیشترین ستاره شهرت را برایشان به ارمغان بیاورد. بازی در طول چهارفصل بازی می‌شود که در هر فصل دو ماموریت از فرمان‌های ملکه، برای بازیکنان ستاره شهرت خواهد داشت.

این بازی برای یک جمع با رده سنی های مختلف بسیار مناسب است و چون ذوق هنری در آن می تواند بسیار مهم باشد، برد و باخت و رقابت در آن گاها فراموش می شود و صرفا فان و بودن و دورهم بودن در آن مهم می شود.

10. بازی کارتی شیر مرغ

 • تعداد بازیکنان: 10-3 نفره
 • رده سنی: 8 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 20 دقیقه

شیر مرغ هم یک بردگیم گیت وی بسیار عالی است. این بازی برای ورود به دنیای بازی های رومیزی بسیار مناسب و عالی است چراکه از یک سو قوانین ساده ای دارد و از سوی دیگر هدف بازی در آن تعیین برنده نیست، بلکه مسئله دور هم خندیدن و شاد بودن است.

داستان بازی شیر مرغ اینطور است که در ان شما در نقش فروشندگانی هستید که باید عجیب و غریب ترین اجناس را به عجیب و غریب ترین مشتری ها بفروشید. مثلا فکر کنید می خواهید “ماهی جنتلمن” را به “نینجا” بفروشید؛ جطور این کار را خواهید کرد.

لیست بازی برای ورود به دنیای بازی رومیزی به همین جا ختم نمی شود. در ادامه به سراغ معرفی بازی های بیشتر یخواهیم رفت.

شما هم می توانید درباره بازی هایی که موجب شد شما با این دنیا آشنا شوید در قسمت کامنت های همین نوشته صحبت کنید.

آیوی گیم

آیوی گیم، رسانه بازی و سرگرمی قصد دارد با تولید محتوای تخصصی در حوزه بازی های رومیزی و ویدئو گیم هایی که شما را به فکر کردن و چالش ذهنی تشویق می کنند، در گسترش بازی های مفید در جامعه نقش ایفا کند.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. ساگرادا بازی قوی ایه ولی سطح استراتژی و قوانینی که داره برای همه بازیکن های عمومی و مخاطبانی ناآشنای بردگیم ایرانی مناسب نیست. تو این لیست بیشتر رفتیم سراغ بازی هایی که برای مخاطب عمومی ایرانی مناسبه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا