معرفی بازی رومیزی

لیست بهترین بردگیم‌های دو نفره موجود در ایران

شاید مهم ترین ویژگی بازی‌های رومیزی، این است که با خرید یک بازی امکان بازی کردن با تعداد بازیکنان مختلف به راحتی فراهم می‌شود و بسیاری از محبوب‌ترین بازی‌های رومیزی برای تعداد بازیکن زیاد طراحی شده‌اند امّا پیدا کردن جمع برای این بازی‌ها اساسا بسیار سخت است. در این مقاله لیستی از بهترین بردگیم‌های دو نفره موجود در بازار ایران که بازی کردن آن، بسیار جذاب و لذت بخش را برای شما بررسی می کنیم.

هر چند انتخاب یک بازی به عنوان بهترین بردگیم دو نفره، نیاز به دریافت بازخورد از انواع سلیقه‌های موجود را دارد و بازهم نهایتا انتخابی سلیقه‌ای رخ می‌دهد، لذا ما در این مقاله به انواع سلیقه‌ها و علایق توجه می‌کنیم و اولویت در معرفی به عنوان بهترین بودن در آن سبک خاص به حساب می‌آید نه رتبه بندی آن.

بهترین بردگیم‌های دو نفره دوئل (فقط دونفره)

شاید گام اول معرفی بهترین بازی رومیزی دو نفره این است که بازی‌های رومیزی دوئل که فقط برای دو نفر طراحی شده‌اند را معرفی کنیم. این بردگیم‌ها برای دو بازیکن که واقعاً می‌خواهند توانایی‌های یکدیگر را به چالش بکشند، ایده‌آل هستند و وابستگی شدیدی به مهارت بازیکنان دارند تا شانس. ویژگی بیشتر این بردگیم‌های دونفره قوانین ساده، آسان در یادگیری و چیدمان سریع به حساب می‌آید، همین ویژگی‌ها به بازیکنان جدید کمک می‌کند تا به سرعت در بازی پیشرفت کنند و خیلی زود و حتی در چند بازی اول از حریف ماهرتر خود براحتی پیشی بگیرند.

با احتساب ویژگی‌های بالا شاید با خود بگویید شطرنج چرا در صدر این لیست قرار ندارد. اساسا معرفی شطرنج در قیاس بردگیمی نمی‌گنجد و اصولا در همه لیست‌های این‌چنین مستثنی است. لذا بجای شطرنج در جایگاه لیست بهترین بردگیم‌های دو نفره، شطرنج حیوانات با قوانین متفاوت با شطرنج را به شما معرفی می‌کنیم. این شما و این کندو (Hive).

جعبه بازی صندوق جنگ

بردگیم دونفره صندوق جنگ یا وار چست (War Chest)

بازی رومیزی صندوق جنگ یک بازی دو نفره جنگی و جذاب است. اگر اهل شطرنج باشید و بازی‌های این سبکی دوست داشته باشید، مطمئنا این بازی برای شما، رقابتی جذاب را به ارمغان خواهد داشت.

در این بازی بازیکن‌ها در نقش فرماندهان دور ارتش در مقابل هم قرار می‌گیرند. هر بازیکن با به کنترل گرفتن چهار نوع تصادفی از انواع سرباز پیاده و سواره، مدیریت آنها برای فرستادن به نبرد و نهایتا تعیین استراتژی جنگیدن آن‌ها، سعی می‌کند تمام مناطقی خالی زمین بازی را تصرف کند تا نهایتا برنده بازی شود.

بازی شانزده مدل واحد نظامی، شامل شوالیه، کماندار، پرچم‌دار، کشیش، فرمانده و غیره، دارد که در هر دست بازی هشت مدل آنها وارد بازی می‌شود و این خود تکرارپذیری بازی را افزایش می‌دهد.

بازی war chest علاوه بر حالت دو نفره، حالت چهار نفره تیمی هم دارد. یعنی بازیکن ها دو به دو در مقابل هم رقابت می‌کنند که البته چون این بازی اساسا یک بازی خالص دونفره است، در لیست بازی‌های فقط دو نفره قرار گرفت.

بازی رومیزی دو نفره پچ‌وُرک (Patchwork)

بازی رومیزی پچ‌ورک یا به فارسی چلوار یا چل تکه، یک بازی دو نفره بی‌نهایت جذاب و پرطرفدار است که در آن بازیکن‌ها باید با تکه‌های بریده بریده فرش‌ها و قالی‌ها، سعی کنند فرش ببافند و امتیاز بیشتری بگیرند.

این بازی از بهترین بازی‌های دونفره جهان می‌باشد و در عین انتزاعی بودن، تم و فضای بصری بسیار خیره‌کننده و متناسبی با مکانیزم‌های بازی دارد. مکانیزم‌های پایه‌ای این بازی بسیار جذاب و خلاقانه است. چراکه شما را وادار می‌کند در عین حال که به برداشتن بهترین تکه از فرش برای خودتان فکر کنید، به بلاک کردن و جلوگیری از حریفتان هم فکر کنید.

این بازی در عین حال که می‌تواند به یک رقابت سنگین استراتژیک تبدیل شود، از نظر قوانین بسیار سبک است و می‌توان آن را یک بازی خانوادگی هم دانست که افراد غیر بردگیمی هم می‌توانند آنرا تجربه کنند. یعنی می‌توان آن را به عنوان یک بازی برای ورود به دنیای بازی‌های رومیزی دانست.

بازی رومیزی دونفره کندو (Hive)

بردگیم دو نفره کندو (Hive)

بازی Hive یک بازی قرار دادن و جابجایی کاشی (Tile)ها (که روی آن‌ها اشکال حیوانات وجود دارد) به منظور احاطه کردن زنبور ملکه حریف است.
در هر نوبت، بازیکنان یا یک قطعه جدید از مجموعه خود را روی میز قرار می دهند یا قطعه‌ای را که در نوبت قبلی قرار داده بودند حرکت می دهند. هر قطعه یک راه منحصر به فرد برای حرکت روی میز دارد – سوسک‌ها می توانند از روی قطعات دیگر بالا بروند، مورچه‌ها می توانند در قسمت بیرونی کاشی‌های بازی شده (معروف به کندو) به هر جایی که می خواهند حرکت کنند، ملخ‌ها می توانند از روی همه قطعات در یک ردیف بپرند(حرکت مانند قلعه در شطرنج).

در هنگام هر حرکت مهره‌ها یک قانون اساسی و مهم وجود دارد. هنگامی که مهره‌ها حرکت می کنند، نباید هیچ مهره دیگری را از گروه، که بازی آن را “شکستن کندو” می نامد، رها کنند. هنگامی که ملکه بازیکن محاصره می شود (چه توسط مهره های حریف، چه مهره های خودش یا ترکیبی) آن بازیکن بازنده می شود.

بهترین اتفاقی که در بازی Hive یا کندو رخ داده، شباهت نقش مهره‌ها با دنیای واقعی حشرات است. این بازی که در سال 2000 طراحی و تولید شده در سال 2003 عنوان بهترین بازی رومیزی دونفره جهان را به خود اختصاص داد و پس از جوائز زیادی را دریافت کرد. بازی کندو برخلاف مشابه بی‌نظیر خود یعنی شطرنج، قابلیت برد در یک لحظه خاص را دارد و ممکن است اختلاف برد و باخت یک بازیکن بخاطر یک حرکت باشد.

موفقیت در طراحی این بازی چنان زیاد بود که چندین افزونه به بازی اضافه شد و حشرات دیگری نیز وارد دنیای بازی شدند. از افزونه‌های دیگر این بازی بجز مورچه، ملخ، عنکبوت، سوسک و زنبور عسل، حشراتی نظیر کفشدوزک، خرخاکی و پشه می‌توان نام برد. نسخه ایرانی این بازی را شرکت بازی‌تا منتشر کرده و با قیمت کمتری در بازار موجود است.

بردگیم عجایب هفتگانه دوئل (7 Wonders Duel)

بازی 7 Wonders Duel را می‌شناسم. این بازی یک بازی استراتژیک زیباست که برای دو نفر طراحی شده است و در آن بازیکنان به دنبال ساخت بزرگ‌ترین شهر باستانی ممکن هستند.

هر بازیکن باید با استفاده از منابع و راهبردهای مختلف، ساختمان‌هایی را در شهر خود بنا کند و به امتیاز بالاتری دست پیدا کند. امتیازها در این بازی به سه روش مختلف کسب می‌شوند: از طریق ساخت سبک‌های مختلف ساختمانی، کسب منابع مورد نیاز برای ساخت ساختمان‌ها، و کسب امتیازهای خاص در حین بازی.

بازی 7 Wonders Duel بسیار جذاب و پرطرفدار است و می‌تواند برای هر دو نفر، یک تجربه‌ی منحصر به فرد و سرگرم کننده باشد.

لیست بهترین بازی های بردگیم دو نفره
بازی رومیزی دونفره targi

بردگیم دونفره تارگی (Targi)

بازی رومیزی تارگی، جزو بهترین بردگیم‌های دو نفره است که تجربه بازی من کاملا در بستر آنلاین شکل گرفت.

بازی Targi یک بردگیم دو نفره است که در آن بازیکنان به عنوان رهبران قبیله‌هایی در صحرای شمال آفریقا رقابت می‌کنند.

در این بازی، بازیکنان با قرار دادن مهره‌های خود در جاهای مختلف روی صفحه بازی، به دنبال جمع آوری منابع، مبارزه با تهدیدات خطرناک صحرا و جمع آوری امتیازات هستند.

بازیکنان در هر دور، با استفاده از مهره‌های خود، تلاش می‌کنند تا بیشترین تعداد از منابع مختلف از جمله گندم، بزرگ‌سالان، فلفل و بزهای زنده را به دست آورند. همچنین، با تجهیز ارتش و ارسال آن به محل تهدید صحرا، بازیکنان می‌توانند امتیازات بیشتری کسب کنند.

بازی Targi با یک مکانیزم معکوس شدن کارت‌های بازی و استفاده از مهره‌های خود، احساس رقابت و تلاش برای پیروزی را به بازیکنان القا می‌کند. بازیکنان باید به دقت برنامه ریزی کنند تا از همه جاهای صحرا استفاده کنند و با مدیریت منابع خود، به پیروزی در بازی برسند.

بازی رومیزی دو نفره جایپور(Jaipur)

جایپور جزو اولین بردگیم‌های دو نفره مدرنی بود که بازی کردم. این بازی نیز جزو بهترین بردگیم‌های دو نفره است که با استراتژی جذاب و مکانیزم‌های جذاب تولید شده است. بازی جایپور (Jaipur) یک بازی رومیزی دو نفره است که در آن بازیکنان به عنوان بازرگان در بازاریابی و خرید و فروش کالاهای مختلف، رقابت می‌کنند.

در هر نوبت بازی، کارت‌هایی با کالاهای مختلف در صف نوبت قرار می‌گیرند و بازیکنان به ترتیب یا انتخاب یکی از کارت‌ها یا برداشتن چندین کارت از صف، سعی می‌کنند تا کارت‌هایی با ارزش بالاتر و بیشتری را جمع آوری کنند.

در این بازی، امتیازات به دو شکل مختلف کسب می‌شود: اولاً، با فروش کالاهای جمع‌آوری شده به قیمت بازار و دوماً، با جمع‌آوری سه کارت از یک کالای خاص که در پایان بازی بیشترین امتیاز را به بازیکنی که آن کالای خاص را بیشترین بار جمع آوری کرده، می‌دهد. بازی Jaipur سرگرم‌کننده و مهیج است و با ترکیبی از رقابت، ریسک‌ و استراتژی‌، به بازیکنان فرصتی برای بهبود مهارت‌های بازی و تفکر استراتژیک می‌دهد.

بازی دو نفره جایپور

بردگیم دونفره تش کالار (Tash Kalar)

بازی رومیزی تش کالار هم از آن دسته بازی‌های رومیزی دونفره‌ای است که از نظر مکانیزم‌ها بسیار فوق‌العاده طراحی شده است. اگر از افرادی هستید که تجربه حدود چهار پنج بازی رومیزی استراتژیک را دارید، این بازی می‌تواند یک تجربه فوق‌العاده از نبرد استراتژیک بین دونفر باشد.

در این بازی هر بازیکن کنترل یک نژاد از جنگجوها را به دست می‌گیرد و باید در میدان جنگی بزرگ با جنگجوهای بازیکن مقابلش نبرد کند. هر جنگجو قدرت ویژه ‌ای دارد که وقتی در میدان نبرد احضار می‌شود قدرتش را فعال کرده و می‌تواند در نبرد شرکت کند. اصلی‌ترین ویژگی بازی، تشخیص الگوهایی است که می‌توان سربازها را در آن احضار کرد.

بازی تش کالار حالت‌های مختلفی برای بازی دارد و وجود نژادهای مختلف در بازی، تکرارپذیری آن را به شدت بالا می‎‌برد. همچنین حالت تیمی در این بازی برای تجربه با چهار نفر هم از مودهای بازی است.

بازی رومیزی ایرانی شوآن (بازی کانون پرورش)

این بازی رومیزی دو نفره از سوی فرحناز ورنان طراحی شده است. بردگیم شوآن از جمله طرح‌هایی است که در دومین رویداد ملی ایده‌آزاد اسباب‌بازی ارایه شد و با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سرمایه‌گذار در بخش خصوصی و مشارکت سازمان بین‌المللی دانشگاهیان ایران تولید شد.

در این ‌بازی، بازیکنان در نقش یک چوپان (شوآن) باید زودتر از حریف، گوسفندان (مهره‌ها) را دور هم جمع کند. در هر نوبت بازی او می‌تواند یک مهره را در یک خانه به اطراف حرکت دهد و حتی از روی هم عبور دهد.

بازی آسمان، زمین و دریا

آسمان، زمین و دریا یک بازی کارتی دو نفره است که در آن بازیکنان در سه جبهه درگیر جنگ استراتژیک هستند: هوا، زمین و دریا. هر بازیکن از دسته ای از کارت هایی استفاده می کند که نشان دهنده واحدهای نظامی است تا برای کنترل این جبهه ها و کسب امتیاز پیروزی به رقابت بپردازند. این بازی قابل حمل و قابل دسترس با قوانین ساده، گیم پلی سریع و ترکیبی از بلوف و تصمیم گیری تاکتیکی، تجربه بازی جذاب و رضایت بخشی را در حدود 20 دقیقه ارائه می دهد و آن را به انتخابی عالی برای طرفداران بازی‌های دوئل تبدیل می کند.

بهترین بردگیم‌های با حالت دو نفره خوب (غیر دونفره)

بسیاری از بازی‌‌های بردگیمی هستند که برای دو نفر طراحی نشده‌اند و برای تعداد بیشتری طراحی می‌شوند تا هم فروش بیشتری داشته باشند و هم تجربه‌های بازی متفاوتی را ارائه دهند. با این‌حال این بازی‌ها در تعداد بازیکن دو نفره، بهترین تجربه خود را نشان می‌دهند. این بازی‌ها که در بین بازی‌های رومیزی اتفاقا طرفداران زیادی نیز دارند اکثرا بازی‌های انتزاعی جذاب و با طراحی ظریفی هستند گزینه‌های بعدی برای معرفی ما هستند.

بازی رومیزی اسپلندور یا کهربا (Splendor)

بازی رومیزی Splendor یک بازی استراتژیک ساده و زیباست که برای دو تا چهار نفر طراحی شده است. هدف اصلی بازی، جمع‌آوری سنگ‌های گرانبها و طلاهایی است که برای ساخت جواهرات لازم هستند. با استفاده از این جواهرات، می‌توانید کارت‌های شانسی و پوینت‌دهی را بخرید و به امتیاز بیشتری دست پیدا کنید. در بین حالات مختلف و تعداد بازیکن متفاوت، حالت دوئل و دونفره اسپلندور را جزو بهترین بردگیم‌های دو نفره کرده است. البته برای این بازی رومیزی دو نفره یک حالت دوئل نیز تولید شده است.

جعبه بازی اسپلندور
جعبه بازی آزول

بازی رومیزی آزول (Azul)

بازی رومیزی Azul یک بازی زیبا و محبوب است که در سال ۲۰۱۷ توسط Michael Kiesling طراحی و تولید شد. این بازی برای ۲ تا ۴ بازیکن مناسب است و یکی از چشم نوازترین بردگیم‌های من در خانه است. هدف اصلی بازیکنان در Azul، جمع آوری تایل‌های شیشه‌ای رنگارنگ به شکلی است که بهترین امتیاز را بگیرند. برای این کار، بازیکنان باید تایل هایی را که از روی صفحه اصلی بازی، در اختیارشان قرار می گیرد، به صورت استراتژیکی بر روی صفحه شخصی خودشان قرار دهند.

بازیکنی که بتواند تایل‌های بیشتری را با بهترین ترکیبات دریافت کند، برنده بازی خواهد شد. بازی Azul با طراحی زیبا و قوانین ساده، بازی پویایی است که برای همه‌ی بازیکنان مناسب است. در این بین بهترین حالت این بازی از نگاه من، حالت دونفره آن است که کنترل بالا در انتخاب و استراتژی آن را به یکی از بهترین بردگیم‌های دو نفره تبدیل کرده است.

بازی رومیزی کینگدومینو (Kingdomino)

بازی رومیزی کینگدومینو یکی دیگر از بهترین بردگیم‌های دو نفره استراتژیک است که برای دو تا چهار نفر طراحی شده است. هدف اصلی بازی، ساخت قلعه‌ها و توسعه سرزمین‌ها در دنیایی از قرون وسطی است. بازیکنان باید با استفاده از کاشی‌هایی که در زمین بازی قرار می‌دهند، قلعه‌ها و سرزمین‌های خود را بسازند و به امتیاز بیشتری دست پیدا کنند. حالت دوئل این بازی رومیزی دو نفره که یک سرزمین 7*7 خانه ایجاد می‌کند یک بازی با استراتژی بلند مدّت و جذاب است و این بازی که در ایران نیز تولید شده است را یکی از بهترین گزینه‌ها برای رقابت‌های دونفره کرده است.

بازی رومیزی ماتیکان (Codex)

بازی رومیزی ماتیکان یا کدکس یک بازی تا چهارنفره جذاب با استراتژی سبک است که در آن بازیکن‌ها باید تکه‌های از یک کتاب قدیمی را جمع آوری کنند. نحوه جمع آوری کردن آن هم با یک سری کارت هایی است که به دست شما می‌آیند و شما باید آن‌ها را با توجه به گوشه هایشان روی هم قرار دهید تا کتاب الگویی در مقابل خود بسازید. هر کارت شامل نمادی از چهار ماده گیاه‌ها، حیوانات، قارچ‌ها و حشرات است که هر کدام به عنوان یک منبع در بازی استفاده می‌شوند.

بازی ماتیکان یک بازی خانوادگی با استراتژی سبک است که می‌تواند برای جمع هایی که آشنایی چندانی با بردگیم ندارند هم جذابیت زیادی داشته باشد. حالت دو نفره این بازی هم از نظر گیم‌پلی بسیار جذاب است و به همین دلیل در لیست بازی‌های با گیم‌پلی دو نفره خوب جای گرفته است.

بازی رومیزی آمنهوتپ (Imhotep)

بازی رومیزی آمنهوتپ یا ایمهوتپ، یک بردگیم استراتژیک است که بازیکنان را به مصر باستان می برد، جایی که آنها نقش استادان معمار را بر عهده می گیرند و برای ساختن سازه های تاریخی مانند اهرام، معابد و دفینه‌های فرعون رقابت می کنند. ویژگی بازی سادگی ظریف و استراتژی عمیق آن است، زیرا بازیکنان باید اقدامات خود را با دقت برنامه ریزی کنند، کشتی ها را با منابع ارزشمند بارگیری کنند و با فکر کردن و برنامه ریزی دقیق به سراغ جایگذاری آن‌ها بروند تا در ساخت سایت های مختلف مشارکت کنند. Imhotep با گیم پلی جذاب و اجزای زیبای خود به دلیل ترکیبی از دسترسی و عمق استراتژیک تحسین برانگیز را به خود جلب کرده است و آن را تبدیل به یک مکمل محبوب برای دنیای بازی های رومیزی مدرن کرده است.

این بازی گیم پلی چهار نفره جذابی دارد اما حالت دونفره آن به دلیل بالانس بودن بازی به شدت جذاب تر از همه حالت‌ هاست و آن را به یک بازی مناسب برای دو نفر تبدیل می‌کند.

جعبه بازی ایمهوتپ
بهترین بازی رومیزی دونفره چیست؟

بسته به فردی که همبازی شماست و نوع بازی‌ای که خودتان دوست دارید، می‌توانید بهترین بازی رومیزی دونفره خودتان را انتخاب کنید. اگر طرفدار بازی‌های استراتژیک هستید، بازی صندوق جنگ، تش کالار، پچ‌ورک، تارگی یا جایپور برای شما مناسب است.

آیوی گیم

آیوی گیم، رسانه بازی و سرگرمی قصد دارد با تولید محتوای تخصصی در حوزه بازی های رومیزی و ویدئو گیم هایی که شما را به فکر کردن و چالش ذهنی تشویق می کنند، در گسترش بازی های مفید در جامعه نقش ایفا کند.

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. بازی سانتورینی Santorini هم یکی از بهترین بازیهاییه که تا حالا بازی کردم. بنظرم اونم توی لیستتون اضافه کنید.

  1. کاملا باهات موافقم. بازی‌های دیگه نظیر همین بازی Santorini هستند که برای دو نفر عالی هستند، نکته اینه که ما در این مقاله به بازی‌هایی که در ایران هم بازتولید شده باشند اشاره داشتیم. بازی سانتورینی فقط به شکل شخصی و برخی کافه گیم‌ها موجوده علی جان. متشکرم از مطالعه مقاله ما

  1. سلام مبین جان مرسی از نظرت، اینا جفتشونم بازی های خوبی هستن گرچه دیل ان استیل مود چهار نفره هم داره، ولی مسئله اینه که داخل مارکت ایران پیدا بشن
   تو لیست های بعدی سراغ بازی های بیشتری هم میریم

 2. سلام بین اینها جذاب ترین برای بزرگسالان کدومه که هم برای خانمها هم اقایون جذاب باشه؟

  1. سلام
   همه بازی‌ها هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها مناسب هستن. همشون هم از بازی‌های برتر دو نفره انتخاب شدن. ییشنهاد می‌کنیم توضیحات بازی ها رو بخونید و ببینید کدوم تم و مدل بازی مورد پسندتونه. غیر از اینها هم اگر بخوام یه بازی بگم که باهاش شروع کنید، پیشنهادم بازی پچ ورکه.

  1. سلام احسان
   سون واندرز غیر دوئل که اصلا دو نفره نیست
   از سون واندرز دوئل و کهربا و جایپور هم بسته به سلیقه‌ بازی خودتون، میتونید انتخاب کنید.
   سلیه من اینطوریه که اول کهربا یا اسپلندور، بعد سوم واندرز دوئل و بعد جایپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا