مقالات بازی ویدیویی

بهترین موسیقی های دنیای ویدیوگیم

هرچقدر داستان یک بازی جذاب و گیرا باشد، مکانیزم ها خوب پیاده شده باشند و گرافیک بصری و فنی از کیفیت بالایی برخوردار باشد، یک ویدیوگیم برای اینکه در ذهن ها بماند هنوز یک چیز کم دارد. موسیقی گیرا المانی است که به بازی رنگ و لعاب می‌دهد. وجود یک صحنه حماسی در یک عنوان بدون داشتن یک موسیقی مناسب به هیچ عنوان نمی‌تواند در یاد گیمر ها بماند. در این پست بهترین موسیقی های دنیای بازی های ویدیویی را معرفی می‌کنیم. توجه داشته باشید که در موارد بسیاری اعمال نظر شخصی در رتبه بندی اعمال شده‌است. همچنین در این لیست هم موسیقی متن و هم موسیقی منوی بازی ها درنظر گرفته شده‌است.

موسیقی ابتدایی GTA San Andreas

کمتر لیستی از موارد مرتبط با بازی های ویدیویی خاطره انگیز می‌توان یافت که نام CJ و بازی GTA San Andreas در آن به چشم نخورد. این بازی فوق العاده و به شدت خاطره انگیز با آن دوبله فارسی بینظیر همچنان در ذهن گیمرهای قدیمی حضور دارد و گیمرهای جوان ترم هم اشتیاق زیادی به تجربه آن حداقل در ایران دارند. این بازی موارد خاطره انگیز یا آیکانیک کم ندارد اما موارد فوق العاده به یاد ماندنی این بازی، موسیقی ابتدایی بینظیر آن است. موسیقی ای که حتی کسانی که زیاد اهل ویدیوگیم نیستند آن را می‌شناسند و از به یاد ماندنی ترین و بهترین موسیقی های دنیای ویدیوگیم است.

موسیقی پس زمینه مبارزه با گرمان | Bloodborne

از عناوین مورد بحث ابدی دنیای بازی های ویدیویی بلادبورن بود. این بازی عجیب و غریب که در آن میازاکی با فرمولی کاملا متفاوت از دارک سولز ها مکانیزم های مبارزاتی را طراحی کرده بود، روز به روز ارزش بیشتری پیدا می‌کند. جدای از تمامی نقاط روشن این بازی، که سبک مبارزات در بازی های نقش آفرینی را دستخوش تغییر کرد، نمی‌توان از موسیقی های بینظیر آن چشم پوشید. موسیقی ای که نشان از مبارزه با یک آشنای قدیمی می‌دهد و در عین حال غم و اندوه مبارزه با یک راهنمای فریبکار را به نمایش می‌کشد. مبارزه با گرمان نه تنها یکی از زیباترین مبارزات صنعت بازی های ویدیویی است بلکه دارای یکی از بهترین موسیقی های دنیای ویدیوگیم است.

موسیقی ورود بازی Celeste

دهه پیش رو را باید عصر بازی های مستقل نامید. اما در سال 2019 بازی Celeste با گرافیک پیکسل آرت خیره کننده و گیمپلی میخکوب کننده توانست نامزد جایزه بهترین بازی سال در سال 2019 شود. تمام ویژگی های مثبت این بازی از جمله داستان جذاب و روان‌شناسانه آن، در بستری از موسیقی بسیار ساده و زیبای الکترونیکی جریان دارد. انتخاب طراحان بازی برای ساخت موسیقی ای با سبک و سیاق بازی های قدیمی بسیار تحسین برانگیز است. موسیقی ابتدایی این بازی در حقیقت یکی از بهترین موسیقی های دنیای ویدیوگیم بشمار می‌رود.

موسیقی تم اصلی بازی DOOM Eternal

چیزی که در طراحی بازی هایی با مبارزات مدرن امروزی همواره مورد انتقاد قرار می‌گیرد، حماسی نبودن مبارزات در دنیای مدرن است. سری بازی DOOM اما از این قاعده جداست. این سری بازی ها همواره توانستند عنصر حماسه را با هر سختی ای به بازی خود اضافه کنند. یکی از مهمترین عامل ها در افزودن حماسه به این بازی ها موسیقی متن و مبارزات این بازی ها است. در بازی DOOM Eternal موسیقی متن بازی علاوه براینکه بسیار گوش نواز ساخته‌شده، توانسته به خوبی حسی که سازندگان برای مبارزات درنظر گرفتند را به مخاطب القا کند.

موسیقی متن بازی Crysis2

هانس زیمر یکی از مشهورترین و شاید شناسخته شده‌ترین آهنگ ساز حال حاضر است. آثار زیبای او رنگ دیگری به عناوین سینمایی داده‌است. این موسیقی دان مشهور، فعالیت هایی در صنعت ویدیوگیم داشته که مهمترین آن ها موسیقی متن بازی Crysis2 است. این سری بازی که همواره با گرافیک واقع گرایانه‌ای که در هر نسل ارائه می‌دهد شناخته می‌شود. نسخه دوم این سری بازی اما میزبان آهنگسازی هانس زیمر بود. او توانست با موسیقی متن این بازی، بار دیگر جادوی موسیقی اش را به نمایش بگذارد.

موسیقی تم اصلی God of War 2018

سری بازی خدای جنگ و ماجراجویی کریتوس در دنیاهای اساطیری کهن، شاید محبوب ترین انحصاری پلی استیشن باشد. این بازی که در هر عصر پیشرو صنعت بازی بوده‌است. از نظر فنی، God of War 2018 یکی از کلاس های بازیسازی به شمار می‌رود. جدای از تمام ویژگی های مثبت و فوق العاده فنی و داستانی بازی، موسیقی تم اصلی God of War 2018 یک شاهکار حماسی است. این موسیقی هم به تنهایی اثر شنیدنی ای است و هم در محیط بازی تاثیرگذاری دوچندانی دارد. موسیقی ای که در نسخه God of War Ragnarok هم الهامات زیادی از آن گرفته شد.

موسیقی بازی Witcher3

طرفداران سری بازی ویچر این بازی را یک عنوان تمام عیار می‌دانند. اما موفق‌ترین و با کیفیت ترین نسخه‌ی آن Witcher3 بود که جوایز را یکی پس از دیگری درو کرد و تا قبل از الدن رینگ و The Last of Us Part2 پرافتخارترین عنوان در بین بازی های ویدیویی بود. چه طرفدار این بازی باشید و چه از آن متنفر باشید نمی‌توانید منکر کیفیت بالا و هماهنگی موسیقی های بازی Witcher3 شوید. موسیقی اصلی این بازی با تم سنتی و در قالبی مدرن به عنوان یکی از بهترین موسیقی های ویدیوگیم شناخته می‌شود.

موسیقی مبارزه با گیل | Dark souls 3

در بین علاقه‌مند به بازی های سولزلایک کسی نیست که نداند بسته‌های الحاقی از چه کیفیتی برخوردار هستند.خیلی ها عقیده دارند تا اینجا بهترین DLC منتشر شده از استدیوی فرام‌سافت‌ور مربوط به بلادبورن است اما به عقده شخصی من بسته الحاقی دارک سولز 3 چیز دیگری است. فقط کافی است شما به مبارزه با Slave Knight Gael بروید تا همه چیز شمارا مسحور کند. یک مبارزه تمام عیار با پس زمینه ای از یک موسیقی شاهکار دوبخشی که با هر فاز مبارزه تغییر می‌کند، انتظار شما را می‌کشد. موسیقی بازی در این مبارزه و در تمامی مبارزات دیگر در ناخودآگاه شما تاثیر می‌گذارد و ریتم مبارزه را تعیین می‌کند.

موسیقی متن GTA IV

بین تمام بازی های سری سرقت بزرگ اتوموبیل، مظلوم ترین نسخه را باید GTA IV دانست. این بازی که بالاترین نمره متاکریتیک را در بین تمامی بازی های راک استار دارد (نمره دست نیافتنی 98)، در بین تمام بازی های این سری در بین پلیرها آن طور که باید مورد استقبال قرار نگرفت. با این حال موسیقی گشایش بازی (Opening) یکی از به یادماندنی ترین موسیقی های دنیای ویدیوگیم به شمار می‌رود. بطوریکه حتی با یکبار شنیدن هم از ذهن شما خارج نمی‌شود. GTA IV که از هرنظر کیفیت ساخت بالایی دارد، یکی از سرآمد های دنیای سرگرمی است که نسخه بعدی این مجموعه یعنی GTA V الهامات بسیار زیادی از آن چه در گیم پلی و چه در طراحی محیط از آن گرفته‌است.

موسیقی منوی بازی FIFA14

بازی های شبیه ساز فوتبال جایگاه ویژه ای در بین جوانان دارد. بالاخره شما در این بازی ها می‌توانید تا حدی تفکرات تاکتیکی خود را در تیم های مورد علاقه تان پیاده کنید. یک تابستان گرم را تصور کنید که مدارس تعطیل است و شما هیچ دغدغه ای ندارید. تنها چیزی که به آن فکر می‌کنید تجربه کردن فوتبال به صورت فیزیکی یا شبیه سازی است. فیفا14 دقیقا چیزی بود که یکی از بهترین خاطرات دوران نوجوانی هم سن و سال های من با آن بازی رقم خورد و ما با اختلاف عقیده داریم بهترین شبیه ساز فوتبالی تاریخ است.

با باز کردن منوی بازی شما با موسیقی Love Me Again برخورد می‌کنید. موسیقی ای که EA Sports صرفا لایسنس آن را خریده و هیچ دخالتی در تولید آن نداشته‌است. این ترک آنقدر جذاب و هیجان انگیز است که محور اصلی تمام تبلیغات EA برای EA FC24 شده‌است تا بتواند با تحریک حس نوستالژی 10 ساله گیمرها را علاقه مند به خرید این بازی کند. Love Me Again آنقدر در بین طرفداران فیفا دوست داشتنی است که در نسخه‌های مختلف این بازی استفاده‌شده‌است.

جمع‌بندی

موسقی یکی از ابزاری است که می‌توند فضای خشک و مصنوعی بازی های ویدیویی را طبیعی تر و لذت بخش تر کند. در این پست سعی کردم تا از بین موسیقی هایی که در بین عموم گیمرها شنیده‌شده بهترین ها را در یک لیست جمع کنم. مسئله مورد اهمیت اعمال سلیقه شخصی در رتبه بندی این لیست است. این نکته که موسیقی اوریجینال باشد و برای یک عنوان خاص نواخته‌شده‌باشد اهمیت زیادی داشت اما ملاک رتبه سلیقه شخصی بود. البته که در این لیست موسیقی ها صرفا در جایگاه بالاتر یا پایین تر قرار گرفتند رتبه بندی ای به شکل رتبه1 یا 2 یا … وجود ندارد. شما با کدایک از این موسیقی ها خاطره دارید؟ جای چه موسیقی ای را در این لیست خالی می‌دانید؟

آرین مختاری

گیمری که سرنوشت، اونو «فیزیک پیشه» و شیفته فیزیک کرده. دانشجویی که استرسش برای فوتبال بین منچستریونایتد و بیرمنگام بیشتر از امتحان و درسشه! برای آیوی که مثل فرزندمون میمونه مینویسم و امیدوارم سریعتر به بلوغ برسه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا