معرفی بازی ویدیوییمقالات بازی ویدیویی

9 مورد از بهترین بازی های موبا(MOBA) در سال 2023

اگر چه بازی های سبک موبا یا MOBA ها یکی از خاص ترین ژانرهای بازی در نظر گرفته می شوند، اما در واقع بخش قابل توجهی از جمعیت بازی را تشکیل می دهند. به احتمال زیاد حتی اگر هرگز به صورت دست اول «Multiplayer Online Battle Arena» بازی نکرده باشید، حداقل نام یکی از سه نام بزرگ را شنیده باشید: League of Legends، Dota 2 و Smite. در این مقاله قرار است به معرفی بهترین بازی‌های سبک موبا بپردازیم.

بازی‌های موبا از پرطرفدارترین بازی‌های ویدیویی به حساب می‌آیند.

بازی‌های MOBA که مخفف Multiplayer Online Battle Arena است، بازی‌های آنلاین فوق‌العاده رقابتی هستند که شاید نام آن‌ها را شنیده باشید. در این بازی ها، شما با بازیکنان دیگر تیم می شوید و هر کدام از شما یک شخصیت منحصر به فرد را با توانایی های خاص جالب کنترل می کنید. وظیفه شما این است که کاراکترتان را با استراتژی‌های مشخصتان در این نقشه ها خوبی فکر شده نشان دهید. فقط این نیست که خودتان خوب باشید. شما باید با هم کار کنید و با تیم خود استراتژی داشته باشید. در بیشتر مواقع، هدف از بین بردن پایگاه تیم دشمن است. MOBA ها با الهام از بازی های استراتژی بلادرنگ مانند سری Warcraft و StarCraft بلیزارد، در ابتدا به عنوان مدهای موجود در بازی های موجود طراحی شدند، اما در طول سال ها به تکامل خود ادامه دادند.

همچنین ببینید: چه بازی‌هایی MOBA (موبا) هستند؟ مقاله جامع بازی سبک موبا

1. League of Legends (LoL)- لیگ آو لجندز

بازی League of Legends یکی از پرطرفدارترین بازی های سبک موبا

توسعه دهنده: Riot Games | پلتفرم: PC, macOS

League of Legends به عنوان یکی از رقابتی ترین MOBA ها شهرت پیدا کرده است که دارای گیم پلی سریعی است که در آن هدف از بین بردن پیوند تیم مقابل قبل از نابودی شماست. با فهرستی متشکل از 140+ قهرمان که به هفت کلاس مجزا تقسیم شده است، LoL تقریباً به هر سبک بازی پاسخ می دهد. این امر با این واقعیت تکمیل می‌شود که هر مسابقه مستقل است و با یک زمین بازی یکنواخت شروع می‌شود، و باید از مهارت و استراتژی برای باز کردن توانایی‌ها و آیتم‌های جدید با پیشرفت کارها استفاده کنید.

با توجه به اینکه LoL بیش از یک دهه است که وجود دارد، پایگاه پخش آن در طول سال ها نوسان داشته است. با این حال، این بازی همچنان یکی از پرمخاطب ترین بازی های توییچ و یوتیوب است که نشانگر قابل اعتمادی از جذابیت ماندگار آن است.

2. Smite- اسمایت

بازی اسمایت Smite از بازی های سبک موبا

توسعه دهنده: Hi-Rez Studios | پلتفرم: PC, PS4, Xbox One, Switch

Smite با تخمین بیش از 30 میلیون کاربر ثبت‌شده در تمامی پلتفرم‌های بازی، یکی از محبوب‌ترین MOBA‌های در حال حاضر است که بخشی از آن به دلیل تصمیم Hi-Rez برای پورت بازی به کنسول‌های بازی سنتی است. در آن، بازیکنان نقش بیش از 100 خدا، الهه، و شخصیت های مشابه را بر اساس فرهنگ های مختلف، اما در درجه اول اساطیر یونانی، ایفا می کنند.

محبوب‌ترین حالت بازی که از منظر سوم شخص بازی می‌شود، Conquest است، که در آن تیم‌های 5 در 5 منابع را برای خرید سلاح و ارتقاء قبل از شروع یک راند صرف می‌کنند و سپس برای کشتن «ققنوس» و «تایتان» دشمن به رقابت می‌پردازند. این ساختار برای هر کسی که Counter-Strike بازی کرده است آشنا به نظر می رسد. چیزی که اسمیت را از رقبا جدا می کند، سفارشی سازی آن است که طیف گسترده ای از اقلام آرایشی را ارائه می دهد تا به بازیکنان کمک کند برجسته شوند.

3. Dota 2 – دوتا

دوتا 2 از پرطرفدارترین بازی های سبک موبا که از نظر بصری هم کیفیت بسیار بالایی دارد

توسعه دهنده: Valve | پلتفرم: PC

Dota 2 دنباله اولین موبای رسمی است و بر روی نسخه ارتقا یافته موتور سورس 2 Valve اجرا می شود. مانند سایر MOBA ها، دو تیم متشکل از پنج بازیکن را می بیند که در محیط های بسیار دقیق و به سه خط تقسیم شده اند. در حالی که هدف شکست دادن دشمن با جمع آوری بیشترین کشتار است، Valve مکانیک های اضافی را در نظر گرفته است که به بازیکنان اجازه می دهد استراتژی داشته باشند و شتاب ایجاد کنند.

فهرست هیروها یا شخصیت‌های بازی شامل بیش از 100 قهرمان است که به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند چندین نقش مختلف را ایفا کنند. این منجر به مسابقات پویا تری می شود که هرگز یکسان بازی نمی کنند. با این حال، این به قیمت بیگانگی بازیکنان جدید است که ممکن است خود را به راحتی تحت تأثیر تعداد زیادی از گزینه های تاکتیکی و ساختنی قرار دهند که برای تسلط بر بازی لازم است.

همچنین ببینید: آپدیت جدید کلان دوتا 2 (dota 2 Major Update)

4. Heroes of the Storm – هیروز آو استورم

توسعه دهنده: Blizzard Ent | پلتفرم: PC, macOS

در سال 2015، بلیزارد سرانجام تصمیم گرفت تا از شوق MOBA که در ابتدا با انتشار Heroes of the Storm الهام گرفته بود، سرمایه گذاری کند. با این حال، بنا به دلایلی، آنها تصمیم گرفتند از اصطلاح MOBA دوری کنند و در عوض به بازی به عنوان “قهرمان جنگجو” اشاره کنند. HotS.

در طول سال‌ها، چندین شخصیت از Overwatch، Diablo و WoW در این موبا ظاهر شده‌اند که هر کدام دارای کیت منحصربه‌فردی بر اساس توانایی‌ها و حرکات موجود خود هستند. این بازی که صرفاً بر روی لانچر Blizzard’s Battle.net اجرا می‌شود، بازیکنان را در نبردهای 5 در 5 در 15 نقشه مجزا می‌بیند که محیط‌های آن‌ها را می‌توان با استفاده از مانت‌ها طی کرد، ویژگی که معمولاً در اکثر MOBA ها وجود ندارد.

5. Bleeding Edge

توسعه دهنده: Ninja Theory | پلتفرم: PC, Xbox One

Bleeding Edge یک بازی چندنفره و نسبتا نوظهور است که توسط استودیوی بازی سازی Xbox پشتیبانی می شود و توسط Ninja Theory توسعه یافته است. در حالی که ممکن است برای هر دو MOBA و شوتر قهرمان کمی دیر باشد، بازی موفق می شود عناصر هر دو سبک را با هم ترکیب کند و در عین حال شخصیت خود را تزریق کند. این را می‌توان بیشتر به طراحی‌های منحصربه‌فرد و پیشینه‌های مختلف فهرست قهرمانان BE نسبت داد.

هر شخصیت دارای یک داستان اصلی است که توانایی ها و نقش های آنها را تعیین می کند، که در حال حاضر سه مورد از آنها وجود دارد: Damage، Support و Tank. مسابقات 4 در 4 هستند و بازیکنان در دو حالت با هم رقابت می کنند: Objective Control و Power Collection. در حالی که بازی راه اندازی دشواری داشت، حضور آن در Xbox Game Pass به جذب بازیکنان جدید کمک کرده است در حالی که Ninja Theory به کار بر روی محتوای جدید و بهبود سیستم های پیشرفت BE ادامه می دهد.

6. Battlerite

توسعه دهنده: Stunlock Studios | پلتفرم: PC, Xbox One

Battlerite اولین بازی خود را در پاییز 2017 به عنوان جانشین معنوی Bloodline Champions انجام داد، یک بازی بسیار قوی که قادر به جذب بازیکنان کافی نبود. این بازی به سرعت توانست خود را از سایر MOBA ها متمایز کند و بر زمان های مسابقه سریع تر با اکشن های دقیقه به دقیقه بیشتر تأکید کند. در آن، بازیکنان یکی از 25 “قهرمان” منحصر به فرد را انتخاب می کنند که با سه ویژگی اصلی تعریف شده اند: حمله، دفاع و حرکت.

این بازی ژانر موبا را از بسیاری از اهداف قابل شناسایی خود محروم می کند، مانند نابود کردن ساختار دشمن یا شکست دادن علوفه هوش مصنوعی برای منابع. در عوض، مسابقات حول مبارزات PvP با ساختارهای تیمی 2v2 یا 3v3 می چرخد. اگرچه ممکن است انجمن Battlerite به اندازه گذشته بزرگ نباشد، مدل رایگان بازی آن باعث می‌شود بررسی کنید که آیا به دلیل طولانی بودن مدت بازی در MOBA‌های سنتی، مکرراً شما را خاموش می‌کند یا خیر.

همچنین ببینید: همه چیز درباره دوتا 1 (Dota 1)؛ منشا دنیای موبا

7. Paladins – پالادینز

توسعه دهنده: Evil Mojo Games | پلتفرم: PC, PS4, Xbox One, Switch

Paladins که در سال 2018 برای رایانه های شخصی و کنسول ها در سراسر جهان منتشر شد، بیش از 25 میلیون کاربر ثبت شده را جمع آوری کرد. در حالی که بیشتر بر روی یک تیرانداز قهرمان تمرکز می‌کند، این بازی همچنین دارای یک حالت بازی الهام‌گرفته از سبک موبا به نام Siege است که در آن دو تیم 5v5 برای گرفتن و نگه داشتن امتیاز با افزایش مستمر ریسک‌ها با هم رقابت می‌کنند.

تیم ها به چهار نقش تقسیم می شوند: خط مقدم، آسیب، پشتیبانی و جناح. هر نقش باید قبل از شروع مسابقه انجام شود و اطمینان حاصل شود که تیم ها به درستی متعادل و خوب هستند. چیزی که Paladins را از سایر شوترهای قهرمان متمایز می کند، قابلیت شخصی سازی آن است که به بازیکنان این امکان را می دهد تا برای هر یک از بیش از 40 «قهرمانان» بازی، بارگذاری های منحصر به فرد ایجاد کنند.

8. Rise of Legions

توسعه دهنده: Broken Games | پلتفرم: PC

Rise of Legions عناصری از MOBAها، بازی‌های دفاع از برج و سازندگان عرشه را ترکیب می‌کند تا یک بازی استراتژی هیجان‌انگیز خلق کند. مکانیک های ساده بازی به راحتی قابل درک هستند، اما همچنان به بازی ماهرانه و بهینه سازی اجازه می دهند. این بازی با پشتیبانی انفرادی و 2v2 co-op، شما را در حال دفاع از پیوند خود در حالی که به دشمن حمله می‌کنید و برای کنترل یک قلمرو بی‌طرف می‌جنگید، می‌بیند.

مسابقات به عنوان یک بازی ثابت طناب کشی توصیف می شوند، که هر دو طرف از Mana برای احضار واحدهایی استفاده می کنند که می توانند حملاتی را علاوه بر Essence انجام دهند، که به شما امکان می دهد برای پیوند خود دفاع ایجاد کنید.برای جلوگیری از طولانی شدن مسابقات، Rise of Legions دارای یک «حالت نمایش» است که باعث می‌شود خمپاره‌ها پس از گذشت مدت زمان معینی به سمت پیوند هر تیم شلیک کنند.

همچنین ببینید: ازِراث؛ دنیای وارکرفت یکی از بزرگترین جهان‌های فانتزی

9. Arena of Valor

توسعه دهنده: TiMi Studios, Tencent | پلتفرم: Switch, Android, iOS

Arena of Valor یک اقتباس غربی از موبای چینی Wangzhe Rongyao است و پس از انتشار در سال 2016 به سرعت تبدیل به یکی از محبوب‌ترین بازی‌های موبایل شد. اگرچه بازی در ابتدا برای Riot Games عرضه شد، اما Tencent در نهایت خود AoV را توسعه داد. در آن، بازیکنان یکی از 100+ قهرمان مختلف را انتخاب می‌کنند که بسیاری از آنها از شخصیت‌های تاریخی چین الهام گرفته‌اند. شامل چندین حالت بازی است که محبوب‌ترین آنها Grand Battle یا «Ranked» است. در آن، بازیکنان باید برای از بین بردن برج‌های دشمن علاوه بر پایگاه مرکزی، هماهنگی لازم را انجام دهند تا برنده شوند.

قهرمانان از سطح پایین شروع می شوند و می توانند در طول مسابقه با از بین بردن ساختارها، شکست دادن مینیون های کنترل شده با هوش مصنوعی و حذف سایر بازیکنان ارتقاء یابند. در طول سال‌ها، این بازی طرفداران زیادی پیدا کرده و بیش از 200 میلیون بازیکن ثبت‌نام کرده است.

منبع
gamingscan

کوروش

اکنونم را اینگونه می‌گذرانم که اندکی دانشجوی علم، اندکی طراح و ایده‌پرداز، اندکی بازی ساز، اندکی نوازنده و اندک تری نویسنده. با اینکه با چیزهای زیادی شگفت زده نمی‌شوم اما همیشه به دنبال شگفتی هستم. دوست دارم با کتاب‌‌هایم زندگی کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا