عمومی

8 سرگرمی و بازی شب یلدا

در این پست به معرفی چند سرگرمی و بازی شب یلدا مخصوص جمع های خانوادگی (با تعداد های مختلف) می پردازیم.

در بین تمام رسم و رسومات کهن ایرانی، شب یلدا جایگاه ویژه و به خصوصی دارد. از این رو برنامه داشتن برای بازی شب یلدا و رقم زدن اوقاتی خوش بین افراد مختلف خانواده از اهمیت بالایی برخوردار است. بازی شب یلدا باید ساده و عمومی باشد و بتواند اعضای خانواده را برای دقایقی از گوشی های موبایل جدا کرده و متوجه جمع کند.

در این شب، که بلندترین شب سال و اولین شب فصل زمستان به حساب می آید معمولا خانواده ها در ، در یک خانه دور هم جمع می شوند و دورهمی می گیرند. شب یلدا علاوه بر اینکه فرصتی برای کارهای همیشگی مثل صحبت های اجتماعی یا درون خانوادگی، خوردن آجیل های شیرین و حافظ خوانی است، یک موقعیت عالی برای انجام بازی های دورهمی و سرگرم شدن است. از آنجایی که در این شب تعداد زیاد خوبی از اعضای فامیل کنار هم هستند، می شود بازی های متنوعی را انجام داد و سرگرم شد.

1. پانتونقاشی (پانتومیم + نقاشی)

اولین و معروف ترین بازی شب یلدا، که شاید شناخته شده ترین بازی دورهمی شب یلدا باشد، بازی پانتومیم است. این بازی را کمتر کسی هست که نشناسد و بازی نکرده باشد. اما بنظر می رسد که این بازی در جمع های خانوادگی تکراری شده است.

ترکیب پانتومیم با نقاشی می تواند سرگرمی تازه ای باشد و بازی شب یلدا ی امسال شما باشد، که ارزش امتحان کردن را داشته باشد. انجام دادن این بازی بسیار ساده است؛ همانند پانتومیم به دو دسته تقسیم شوید، یک کلمه انتخاب کنید، تیم مقابل باید کلمه را نه از روی حرکات بدن شما بلکه با نقاشی ای که شما می کشید حدس بزند.

ترکیب پانتومیم و نقاشی می تواند جان تازه ای به بازی پانتومیم کلاسیک به عنوان یک بازی سرگرم کننده برای شب یلدا بدهد.
 • لوازم مورد نیاز: کاغذ و قلم یا تخته وایت برد و ماژیک
 • تعداد بازیکن: 4 نفر به بالا

اگر به بازی های رومیزی و دورهمی علاقه مند هستید صفحه بازی رومیزی آیوی گیم را ببینید.

2. سرنخ

دومین بازی شب یلدا، سرنخ است. بازی سرنخ از آن دست بازی هایی است که بر خلاف سادگی بسیار مفرح و سرگرم کننده است. برای انجام این بازی در شب یلدا به شکل زیر عمل کنید:

 1. به دو دسته مساوی تقسیم شوید. و روبروی هم بنشینید. توجه داشته باشید که فرد روبروی شما هم تیمی شما محسوب می شود.
 2. به نوبت، یک دسته یک کلمه انتخاب می کند.
 3. بازی به این صورت است که شما باید با تنها و تنها یک کلمه که مرتبط با آن کلمه انتخاب شده در مرحله 2 بود به هم تیمی خود که روبروی شما نشسته کمک کنید تا کلمه اصلی را حدس بزند.
 4. اگر هم تیمی شما موفق شد کلمه درست حدس بزند، تیم شما یک امتیاز می گیرد و دسته مقابل کلمه جدیدی انتخاب می کند. اگر حدس او اشتباه بود نوبت به نفر کناری شما می رسد که هم تیمی خود را راهنمایی کند. این مرحله تا جایی ادامه پیدا میکند که یک نفر کلمه را حدس بزند.
 5. .می توانید یک امتیاز نهایی برای پایان بازی در نظر بگیرید تا هر تیم که به آن رسید بازی تمام شود.
 • توجه داشته باشید که راهنمایی شما را بقیه هم می شنوند و اگر خیلی واضح باشد ممکن است که آنها بهتر از هم تیمی شما آن را حدس بزنند!
 • لوازم مورد نیاز: یک جمع باحال
 • تعداد بازیکن: 4 نفر به بالا

3. جنگ کاغذی

شماره سوم از بازی شب یلدا یک بازی پر جنب و جوشی تر است. در بازی جنگ کاغذی باید سعی کنید درست نشونه گیری کنید تا اعضای تیم مقابل خود را سریع تر حذف کنید و برنده شوید. مراحل انجام بازی جنگ کاغذی به ترتیب زیر است:

 1. به دو دسته مساوی تقسیم شوید.
 2. به هر نفر یک تکه کاغذ مچاله شده یا چیزی شبیه به آن بدهید.
 3. یک فضا در خانه یا حیاط انتخاب کنید و آن را به دو بخش مساوی تقسیم کنید. هر تیم در یک بخش قرار می گیرد.
 4. بازی را شروع کنید. در این زمان شما باید سعی کنید گلوله های کاغذی خود را به سمت حریف پرتاب کنید تا به آنها برخورد کنید و از گلوله پرتاب شده به سمت خود جاخالی دهید.
 5. به هر کس گلولگه کاغذی برخورد کرد از بازی بیرون می رود. از آنجایی که هر نفر یک گلوله کاغذی در اختیار دارد می توانید از کاغذ هایی که به سمت شما پرتاب شده برای پرتاب به سمت حرف استفاده کنید.
 6. در آخر تیمی برنده است که تمام اعضای تیم رقیب را حذف کند.
 • لوازم مورد نیاز: کاغذ یا هرچیزی که پرتاب آن به سمت یکدیگر بی خطر باشد، فضای مناسبی که بتوانید در آن بازی کنید.
 • تعداد بازیکن: 4 نفر به بالا
خرید انواع بازی های فکری و دورهمی مناسب شب یلدا از سایت ماروک

4. این یا اون

اگر به دنبال یک سرگرمی بی سر و صدا در عین حال چالش برانگیز می گردید بازی شب یلدا ی چهارم را از دست ندهید. این بازی یکی از بهترین انتخاب های شما در شب یلدا در بین جمع های صمیمی یا خانوادگی است. برای انجام این بازی به شککل زیر عمل کنید:

 1. تعداد زیادی سوال تهیه کنید و برای هر کدام دو گزینه به عنوان پاسخ درنظر بگیرید.
 2. دور هم جمع شوید هر کدام به نوبت این سوالات را در جمع بخوانید و به آن پاسخ دهید.
 3. این هنر بازیگردان است که چه سوالاتی را انتخاب می کنید تا جواب دادن به آنها برای فرد پاسخ دهنده چالش برانگیز و برای بقیه جذاب باشد.
 • لوازم مورد نیاز: یک ذهن خلاق برای طرح سوالات دو گزینه ای
 • تعداد بازیکن: دونفر به بالا

5. صدتایی ها

پنجمین بازی شب یلدا از لیست ویژه آیوی گیم، یک بازی عدد محور است. معمولا کار کردن با عدد رقم خیلی دلهره آور است. چه در زمان حساب و کتاب های مالی چه زمان امتحان استرس کار با اعداد بسیار زیاد است. در بازی 5ام از لیست بازی های مناسب شب یلدا به سراغ بازی ای می رویم که شما فقط باید سعی کنید به شکل زیر اعداد 1 تا 100 را روی کاغذ بنویسید:

 1. به صورت تصادفی یکی از بازیکن ها را انتخاب کنید تا بازی را از او شروع کنید.
 2. قلم و کاغذ را به او بدهید تا شروع به نوشتن اعداد از 1 تا 100 کند.
 3. در همین زمان بازیکنان دیگر به ترتیب شروع به انداختن تاس کنند. هر کس موفق شد اعداد 3 یا 6 را بیاورد کاغذ و قلم را از نفر قبلی می گیرد و از اول شروع به نوشتن اعداد 1 تا 100 می کند و بقیه دوباره به ترتیب تاس می ریزند.
 4. بازی تا جایی ادامه پیدا می کند که یک نفر موفق شود به صورت کامل اعداد 1 تا 100 را بنویسد.
 • لوازم مورد نیاز: کاغذ و قلم برای نوشتن
 • تعداد بازیکن: 2 نفر به بالا

6. پیشانی خوانی

بازی شب یلدا ی شماره ششم یک بازی دورهمی ساده تر است. انجام این بازی بسیار ساده است. کافی است به صورت زیر عمل کنید:

 1. تعدادی کلمه متناسب با جمعی که در آن هستید انتخاب کنید و روی تکه کاغذ های کوچکی بنویسید.
 2. به نوبت این کلمات را روی پیشانی بازیکنان چسبانده تا سعی کنند کلمات را حدس بزنند.
 3. در این زمان باقی شرکت کننده ها می توانند این بازیکن را برای حدس کلمه راهنمایی کنند.
 • لوازم مورد نیاز: کاغذ و قلم برای نوشتن
 • تعداد بازیکن: 2 نفر به بالا

7. چشمک

هفتمین بازی شب یلدا یک بازی آشناست. بازی چشمک که یک بازی بسیار ساده و جذاب است که باید در آن سعی کنید نقش خود را مخفی نگه دارید تا کسی متوجه نشود شما به بقیه چشمک می زنید. نحوه انجام بازی به شکل زیر است:

 1. تمام بازیکنان باید در یک دایره بسته کنار هم بنشینند.
 2. به تعداد افراد تکه کاغذ هایی را بردارید و روی یکی از آنها یک علامت دلخواه بگذارید و تا کنید. بقیه کاغذ ها را بدون هیچ علامتی تا کنید.
 3. به هر کدام از بازیکنان به صورت تصادفی یک کاغذ بدهید. بازیکنی که کاغذ آن علامت دار بود باید به بقیه بقیه بازیکنان چشمک بزند.
 4. چشمک زدن باید به صورتی باشد که وقتی به یک نفر چشمک می زند باقی افراد متوجه آن نشوند. اگر کسی متوجه شد می تواند اعلام کند و برنده آن دست از بازی شود.
 5. هرکس چشمک خورد باید کاغذ خود را به صورت تا شده وسط بگذارد تا بقیه بازیکنان متوجه شوند که او از بازی خارج شده است. خود بازیکنی که چشمک می زند هم می تواند هر زمان که خواست کاغذ خود را به صورت تا شده وسط بگذارد.
 6. در نهایت زمانی که تنها یک بازیکن باقی بماند که چشمک نخورده، باید حدس بزند که چه کسی چشمک زن بوده است. اگر حدس او درست بود یک امتیاز مثبت و اگر اشتباه بود یک امتیاز منفی می گیرد.
 7. برای پایان بازی هم می توانید یک حد تعیین کنید و کسی را که کمترین امتیاز را داشت مجازات کنید.
 • لوازم مورد نیاز: کاغذ و قلم برای نوشتن
 • تعداد بازیکن: 6 نفر به بالا

8. جمله رو ادامه بده

آخرین بازی شب یلدا در لیست آیوی گیم یک بازی جذاب دیگر است. اگر می خواهید در شب یلدا بازی ای بکنید که حافظه و خلاقیت شما را به چالش بکشد، این بازی می تواند گزینه مناسبی باشد. اجرای این بازی بسیار ساده است. کافی است دور هم جمع شوید و یک نفر یک کلمه بگوید. نفر بعدی باید چیزی که نفر قبل گفته را تکرار کرده و یک کلمه به آن اضافه کند. نفرات بعدی هم باید همین کار را بکنند. یعنی کلماتی که تا نفر قبل از خود گفته شده را بگویند و یک کلمه به آن اضافه کنند. در نهایت بازیکنی که در تکرار کلمات و جمله های گفته شده اشتباه کند بازنده شده و می تواند تحت مجازات بقیه بازیکنان قرار گیرد.

 • لوازم مورد نیاز: یک جمع باحال
 • تعداد بازیکن: 4 نفر به بالا

آرین مختاری

گیمری که سرنوشت، اونو «فیزیک پیشه» و شیفته فیزیک کرده. دانشجویی که استرسش برای فوتبال بین منچستریونایتد و بیرمنگام بیشتر از امتحان و درسشه! برای آیوی که مثل فرزندمون میمونه مینویسم و امیدوارم سریعتر به بلوغ برسه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا