مقالات بازی رومیزی

چطوری بردگیم بازی کنیم؟ | 7 گام اصلی

چطور بازی رومیزی بازی کنیم؟

بردگیم ها یا به بیان فارسی تر، بازی های رومیزی، ابزار بسیار کاربردی و مفیدی برای دورهم جمع کردن اعضای یک خانواده و مشغول کردن دوستان هستند. چه از علاقه مندان با تجربه و گیمرهای کارکشته بازی های رومیزی باشید و چه تازه وارد دنیای بازی های رومیزی باشید، این راهنما برای شماست. راهنمایی برای اینکه بدانید چطور بردگیم بازی کنید؟

انتخاب یک بازی رومیزی مناسب

خرید بازی رومیزی

قطعا اولین گام برای تجربه یک بازی رومیزی، انتخاب بازی خوب است. در مقاله راهنمای جامع خرید بازی رومیزی مفصلا به نکات و مراحلی که باید برای خرید یک بردگیم طی کنید پرداخته ایم. با وجود هزاران بازی رومیزی، انتخاب بازی مناسب بسیار مهم است. برای سادگی می توانید فقط علایق و ترجیحات بازیکنان، پیچیدگی بازی و تعداد بازیکنان بازی را در نظر بگیرید. برخی از بازی‌ها استراتژیک هستند و به ساعت‌ها زمان برای یادگیری و تجربه نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر معمولی‌تر هستند و می‌توانند در مدت زمان کوتاهی کامل شوند. برای یافتن بازی مناسب برای گروه خود، بررسی کنید و نظرات را بخوانید.

مطالعه دفترچه قوانین

مرحله دوم خود فرآیند یادگیری بازی است. هنگامی که یک بازی رومیزی را انتخاب کردید، وقت آن است که خود را با قوانین آشنا کنید. یکی از دسترس‌پذیرترین و استانداردترین راه های یادگیری یک بازی رومیزی، از طریق دفترچه قوانین یا رول بوک بازی هاست. دفترچه قوانین دستورالعمل‌های ضروری، مکانیک‌های بازی و توضیحات لازم را ارائه می‌دهد.

البته در نظر داشته باشید که مطالعه دفترچه نیازمند تمرکز، دقت و وقت گذاشتن است. وقت خود را صرف کنید تا قوانین را به طور کامل بخوانید و اهداف بازی، مراحل راه اندازی و چیدمان، نحوه انجام بازی، تعیین برنده و هرگونه اقدام یا توانایی خاص را درک کنید.

دیدن ویدئو آموزشی بازی

یکی از بهترین راهکارهای یادگیری بازی های رومیزی دیدن ویدئوهای آموزشی است.

یکی دیگر از راهکاری های یادگیری بازی رومیزی، از طریق ویدئو های آموزشی رسمی بازی هاست. البته در اینجا کلمه رسمی به معنای این است که ویدئو هایی باشند که توسط تولیدکنندگان محتوای بردگیم و متخصصان بازی رومیزی تولید شده اند. البته بهتر است برای جلوگیری از خطا در بازی، بعد از دیدن ویدئو آموزشی، به صورت مروری و سریع قوانین را از روی دفترچه هم چک کنید.

دیدن ویدئو آموزشی می تواند در وقت شما صرفه جویی کند اما درعین احتمال خطا داشتن در توضیحات قوانین در آنها خیلی هم پایین نیست. البته این نکته هم قابل ذکر است برخی بازی های رومیزی به دلیل داشتن نسخه های مختلف، ممکن از تنها برای یک نسخه شان ویدئو آموزشی داشته باشند، پس مرور دفترچه قوانین در کنار دیدن ویدئو یک کار منطقی است. از بهترین مراجع آموزش بازی رومیزی، کانال یوتیوب Watchitplayed می باشد.

چیدن و آماده‌سازی بازی

نمونه آموزش آماده سازی در دفترچه قوانین بازی رومیزی جالیز

مرحله بعدی بعد از یادگیری قوانین بازی، چیدن بازی است. چیدمان و آماده سازی بازی رومیزی از اولین قسمت هایی است که در دفترچه قوانین و ویدئوهای آموزشی توضیح داده می شود. این قسمت ها معمولا در ابتدا اجزای بازی را معرفی می کنند و سپس به دنبال آموزش نحوه چیدمان آنها می روند.

توضیح قوانین بازی به بقیه بازیکن ها

برای اطمینان از اینکه همه بازی را درک می کنند، قبل از شروع قوانین را برای همه بازیکنان توضیح دهید. اهداف بازی را خلاصه کنید و یک نمای کلی از مکانیک های اساسی گیم پلی ارائه دهید. هر نکته یا استراتژی کلیدی که ممکن است برای بازیکنان مهم باشد را برجسته کنید. برای رفع سردرگمی قبل از شروع بازی، سوالات و توضیحات را تشویق کنید. این مرحله نیازمند این است که شما خود بازی را به طور کامل یادگرفته باشید.

همچنین ببنید: چطور کلکسیون بازی رومیزی بسازیم؟ | 7 نکته مهم

جریان بازی را دنبال کنید

بعد از یادگیری و آموزش بازی به بقیه بازیکن ها، زمان به تجربه بردگیم رسیده است. همانطور که بازی پیشرفت می کند، جریانی را که توسط قوانین دیکته شده است دنبال کنید. به هر رویداد، کنش یا شرایط خاصی که در طول بازی ایجاد می شود توجه کنید. اطمینان حاصل کنید که همه بازیکنان به قوانین پایبند هستند و به مکانیک بازی احترام می گذارند. صبور باشید و حمایت کنید، به خصوص اگر بازیکنان تازه وارد بازی هستند.

بازی رومیزی Camel Up یا شتر سواری

بازی‌های رومیزی اغلب شامل تصمیم‌گیری استراتژیک و تعامل با بازیکن است. بازیکنان را تشویق کنید انتقادی فکر کنند و گزینه های خود را با دقت در نظر بگیرند. در رقابت دوستانه شرکت کنید، در معاملات یا اتحادها مذاکره کنید و تصمیمات تاکتیکی برای پیشی گرفتن از مخالفان خود بگیرید. به یاد داشته باشید، زیبایی بازی های رومیزی در تجربه اجتماعی آنها نهفته است.

رجوع به دفترچه قوانین

گاهی اوقات در طول بازی ممکن است درگیری یا اختلاف ایجاد شود. در صورت بروز اختلاف، برای شفاف سازی یا اجماع در مورد حل مناسب، به دفترچه قوانین مراجعه کنید. برای حفظ جو بازی مثبت، ارتباط باز و سازش را میان بازیکنان تشویق کنید. معمولا دفترچه های قوانین استاندارد طوری نوشته می شوند که به شما کمک کنند در هنگام رجوع درحین جریان بازی به آن، راحت و سریع به قسمت مورد نظر رسیده و سوالتان را برطرف کنید.

و در آخر فقط لذت ببرید

بازی های رومیزی سرگرمی و ایجاد خاطرات ماندگار هستند. پیروزی ها را جشن بگیرید، به شکست ها بخندید و از تجربه مشترک با دوستان و خانواده لذت ببرید. ماهیت غیرقابل پیش بینی بازی های رومیزی را بپذیرید و مسائل را خیلی جدی نگیرید. به یاد داشته باشید، این سفر است که مهم است، نه فقط مقصد.

پس از اتمام بازی، بد نیست لحظاتی را به تفکر در مورد تجربه اختصاص دهید. نکات برجسته، استراتژی ها و لحظات به یاد ماندنی را با بازیکنان بحث کنید. اگر یک بازی چالش برانگیز انجام دادید، تصمیمات خود را تجزیه و تحلیل کنید و رویکردهای جایگزین را بررسی کنید. یادگیری از هر بازی مهارت های شما را افزایش می دهد و جلسات آینده را لذت بخش تر می کند.


چطور بازی رومیزی یا بردگیم بازی کنیم؟

برای شروع ابتدا باید یک بازی خوب انتخاب کنید. سپس به سراغ آموزش آن بازی از طریق مطالعه دفترچه قوانین یا ویدئو آموزشی بروید. مرحله بعدی آموزش آن به هم بازی ها یا بقیه بازیکنان است. بعد از اینکار می توانید بازی را شروع کنید. در حین بازی هم اگر به مشکل خوردید می توانید با مراجعه به دفترچه قوانین مشکل را حل کنید. البته یادتان باشد وظیفه اصلی شما لذت بردن است.

بهترین را یادگیری بازی رومیزی یا بردگیم چیست؟

در کل نمی توان راحت بهتری یافت. برای برخی بازی ها که ویدئو آموزشی ندارند، مراجعه به دفترچه قوانین منطقی ترین راه است. اما در صورتی که بازی مورد نظر ویدئو آموزشی با کیفیت داشته باشد، می توان به آن هم مراجعه کرد.

کوروش کریمی

دانشجوی خسته مملکت، با چهارتا مهارت رزومه ای، که دوست داره یه مدرسه بسازه. بردگیم‌هارو بیشتر از ویدئوگیم دوست دارم. آیوی رو ساختم چون فکر می کنم مردم نیاز دارن بازی کنن، و باید بهشون بازی های خوب معرفی کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا