مقالات بازی رومیزی

لیست 10 بردگیم و بازی رومیزی خانوادگی عالی

هر خانواده‌ای برای لحظات دورهمی و شادی خود سرگرمی‌هایی دارد و یکی از این سرگرمی‌ها، بازی رومیزی خانوادگی است. شاید چنین سرگرمی ارزان و چندبار مصرفی را بتوان، مفیدترین و کم ضررترین سرگرمی در یک خانه و برای اعضای خانواده داست. در همین راستا، آیوی گیم به شما لیست بهترین بردگیم‌ها و بازی‌های رومیزی خانوادگی موجود در ایران را معرفی می‌کنیم.

بازی رومیزی خانوادگی تعاملی و مذاکره

اولین دسته از بازی‌های رومیزی خانوادگی هدف، بازی‌های تعاملی و مذاکره محور هستند که به تعاملات و محاسبه سود و ضرر می‌پردازند. در این دسته دو بازی(در واقع سه بازی) به شما معرفی می‌کنیم.

1. بازی خانوادگی جالیز؛ بکارید، درو کنید، بخندید!

 • تعداد بازیکنان: 7-3 نفره
 • رده سنی: 10 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 60 دقیقه
روی جلد بازی جالیز

بازی جالیز یک بازی رومیزی خانوادگی ایرانیزه شده است با تم کشاورزی است و فضایی شاد و پرهیجان در جمع‌های خانوادگی ایجاد می‌کند. شاید به جرات بتوان گفت، بازی جالیز هوپا، معروف‌ترین بازی رومیزی مدرن در بین خانواده‌های ایرانی است(گفتم مدرن یعنی منچ و مارپله و شطرنج و تخته نرد و… را درنظر نگیرید).

در جالیز بازیکن‌ها با مدیریت و گسترش جالیزها، مبادله و طی کردن فرآیند های کاشت و برداشت محصولات، تلاش می‌کنند تا بهترین و گران‌ترین محصولات را بدست آورده و بکارند. و با فروش آنها، کسب و کارشان را حسابی سکه کنند. هر بازیکن در شروع بازی یک قطعه زمین دارد. که شامل دو جالیز است و می‌تواند روی آنها محصولات کشاورزی بکارد و از فروش محصولات، سکه به‌دست آورد. شاید جذاب‌ترین بخش بازی جالیز، هنگام مذاکره و تعاملات بین بازیکنان است و باعث خنده و بگو بخند خانوادگی است.

2. بازی تهران 1410 یا بازی محله چینی‌ها (Chinatown)

 • تعداد بازیکنان: 5-3 نفره
 • رده سنی: 14 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 60 دقیقه

این دو بازی در واقع یک روح در دو بدن هستند. بازی تهران 1410 بازتولید ایرانی بازی محله چینی‌ها (Chinatown) است، بجای محله چینی‌های آمریکا، در ایران و تهران به می‌گذرد و فروشگاه‌های آن نیز ایرانی هستند. این بازی خانوادگی مانند بازی جالیز، به مذاکره و بده بستون و تعاملات ملک و بازاری نیاز دارد و باعث می‌شود شما با اعضای جمع و خانواده خود به راحتی تعامل بگو و بخند برقرار کنید.

حتما بخوانید »: بهترین انیمه های شبیه Spy X Family؛ گل سرسبد ژانر جاسوسی

شاید ویژگی جذاب این بازی، ورود به معاملات دیگران است که به هر بازیکن این امکان را می‌دهد در هنگام بده بستون دو نفر با دادن یک پیشنهاد وسوسه انگیز همه قرار و مدارها را به هم بریزد. این بازی در جمع‌های خانوادگی که کودکان 7 و 8 ساله دارند کمی سنگین است و برای جمع‌هایی که کوچک‌ترین عضو خانواده حداقل نوجوان است مناسب است.

بازی رومیزی دورهمی و خانوادگی سرعت عمل

در ادامه لیست بهترین بازی رومیزی خانوادگی به سراغ بازی‌هایی می‌رویم که رده‌های سنّی پایین‌تر نیز بتوانند راحت بازی را یاد بگیرند و به همراه خانواده بازی کنند. بازی‌های سرعت عمل یکی دیگر از دسته‌های مناسب خانواده‌ها و جمع‌های دورهمی که معمولا بخاطر ایجاد هیجان، سرعت و رقابت بالا برای همه اعضا جذاب است و به علت سادگی در مکانیزم‌ها، گزینه‌های مناسبی برای دورهمی‌های خانوادگی با رده‌های سنّی متفاوت، هستند.

1. بازی رومیزی خانوادگی کلاغ پر

 • تعداد بازیکنان: 6-2 نفره
 • رده سنی: 7 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 20 دقیقه

بازی رومیزی کلاغ‌پر که توسط امیر سلامتی طراحی شده است، مشابه بازی خاطره انگیز کودکی ما با مکانیزم‌های باحال و بامزه است. این بازی که با الهام از بازی کلاغ پَر، بازی سرعت عملی است، با استفاده از تاس و کارت‌های خاص به راحتی قابل اجراست و برای رده‌های سنّی مختلف نیز به راحتی قابل اجراست.

این بازی برای 2 تا 6 نفر طراحی شده و رده سنّی بازیکنان می‌تواند از 5 سال نیز شروع شود زیرا نیاز به دانش خواندن یا تحلیل فکری و استراتژی سنگین ندارد و با یکی دوبار بازی تستی، همه بازی را یاد می‌گیرند.

2. بازی Panic Lab یا کوغول

 • تعداد بازیکنان: 10-2 نفره
 • رده سنی: 8 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 20 دقیقه

بازی سرعت عمل دیگر که برای جمع‌های خانوادگی با حضور کودکان مناسب است، بازی panic lab یا نسخه ایرانی شده آن یعنی کوغول است. این بازی رومیزی بر اساس ریختن 4 تاس ویژگی است و بازیکنی که سریع‌تر تشخیص دهد کدام کارت همه ویژگی‌های 4 تاس ریخته شده را دارد برنده بازی است. هرکسی سریعتر بتواند تشخیص دهد مشخصا برنده آن دست شده است.

بجز دو بازی ذکر شده در بالا، بازی‌های سرعت عمل زیاد دیگری نیز وجود دارد. بازی‌هایی نظیر تیزبین، اسم فامیل و … که اگر به این دسته از بازی‌ها علاقه داشته باشید می‌توانید با کمی جستجو آن‌ها را پیدا کنید.

بازی خانوادگی رومیزی ضدحال زدنی

از هر چیزی بگذریم، لذت Take That یا همان “تو پاچه کردن” در روابط خانوادگی بسیار شیرین است. این مکانیزم مورد علاقه ما ایرانی‌ها، جای بازی‌های اختصاصی خودش را در بازار بردگیم ایران پیدا کرده و دو تا از پرفروش‌ترین بازی‌های رومیزی ایران را شامل می‌شود.

1. بازی رومیزی گربه انفجاری

 • تعداد بازیکنان: 5-2 نفره
 • رده سنی: 7 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 15 دقیقه
بازی گربه انفجاری

بازی رومیزی گربه‌های انفجاری مانند وایرال شدن جهانی‌اش، در ایران نیز مورد توجه بسیاری از بازی دوستان و افراد قرار گرفت و توانست به راحتی از خانه‌های ما ایرانی‌ها سر در بیاورد. این بازی رومیزی یک گزینه عالی برای جمع‌های خانوادگی به شمار می‌رود و می‌تواند دورهمی و مهمانی شما را با شادی مدیریت کند. فقط مراقب باشید منفجر نشوید. 🙂 . بازی گربه‌های انفجاری جزو اولین گزینه‌های پیشنهادی از لیست بازی رومیزی خانوادگی به دیگران است.

2. بازی رومیزی کاستل

 • تعداد بازیکنان: 6-2 نفره
 • رده سنی: 8 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 30 دقیقه

بازی کاستل از آن دسته بازی‌های خانوادگی است که برای ضدحال زدن، از عرش به فرش کشیدن و زیرآبی رفتن طراحی شده است. این بازی که برگردان بازی Nox است از بازی‌های شاد، مفرح و سبک است که برای جمع‌های صمیمی و مهمانی‌ها نیز بسیار کارآمد خواهد بود. این بازی نیز مانند بازی گربه‌های انفجاری با مکانیزم تو پاچه کردن (Take That) همراه است که برای ما ایرانی‌ها جذابیت خاص خودش را دارد.

بازی خانوادگی خرید و فروش سبک

1. بازی گاراج؛ For Sale امّا باحال تر

 • تعداد بازیکنان: 6-3 نفره
 • رده سنی: 10 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 20 دقیقه
بازی گاراج

بازی گاراج یک بازی رومیزی ایرانی که بازگردانی و ترجمه ای خوش ساخت، از بازی رومیزی For Sale است. بازی گاراج از بهترین بازی های دورهمی مبتنی بر مزایده است که در عین حال که فکری است، می توان در مدت حدود 10 دقیقه یک دست از آن را بازی کرد، از جذابیت بسیار بالایی به عنوان بازی خانوادگی و دورهمی برخوردار است. نسخه اصلی این بازی در سال 1997 توسط استفان دورا، طراح بازی‌های رومیزی، طراحی شد و به حدی جذاب بود که تاکنون توانسته در لیست صد بازی برتر خانوادگی قرار گیرد.

2. بازی شیر مرغ؛ عجیب غریب فروشی بانمک

 • تعداد بازیکنان: 10-3 نفره
 • رده سنی: 8 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 20 دقیقه
جعبه بازی شیر مرغ

بازی رومیزی شیر مرغ یک بازی دورهمی ایرانی است که در توسط نشر رومیز در به عنوان بازگردانی از بازی معروف و محبوب Snake Oil تولید شده است. در شیر مرغ شما باید سعی کنید عجیب و غریب ترین چیزها را به عجیب و غریب ترین افراد بفروشید. همین سازوکار ساده، جمع خانوادگی و دوستانه بازیکنان را به محیطی شاد و مفرح تبدیل خواهد کرد.

بازی‌های دورهمی یا Party Game خانوادگی

امروزه و پس از ساخت برنامه‌های مختلف در صدا و سیما و شبکه خانگی، برای همه، بازی مافیا شناخته شده است. این دسته از بازی‌ها که به بازی‌های دورهمی و مهمانی(Party Game) شهرت دارند، گزینه‌ای عالی برای جمع‌های خانوادگی نیز هستند. در ادامه چند بازی مناسب در این دسته‌ها به شما معرفی می‌کنیم.

1. بازی شب مافیا؛ پیش‌فرض همه جمع‌های پایه

 • تعداد بازیکنان: 40-5 نفر
 • رده سنی: 14 سال به بالا
 • مدت تقریبی: 60 تا 180 دقیقه
جعبه بازی شب مافیا

بازی مافیا از محبوب ترین بازی های دورهمی در ایران است. تقریبا جمع چند نفره دوستانه یا حتی خانوادگی وجود ندارد که اسمی از مافیا نشنیده باشند و حتی آن را تجربه نکرده باشند. سبک و سناریو های مختلفی هم برای این بازی وجود دارد. در اواخر دهه نود، آقای اشکان جواهری، طراح بازی های رومیزی به جمع آوری این سناریو ها و سازمان بندی آن در قالب یک بازی رومیزی مستقل پرداخت. نتیجه آن شد پکیج کاملی به نام “شب مافیا”.

2. جزیره روین Ravin؛ بخند و زنده بمون

 • تعداد بازیکنان: 9-3 نفر
 • رده سنی: 10 سال به بالا
 • مدت تقریبی: هر دست 20 تا 40 دقیقه
جعبه بازی جزیره روین

بازی جزیره روین فارسی یا Ravine یک بازی رومیزی دورهمی، خانوادگی، نسبتا تماتیک و کارتی است که ماجرای سقوط یک هواپیما و بازماندگان آن را روایت می کند. بازی Ravine (یا به فارسی بازی رومیزی “جزیره روین”) در سال 2017 توسط آقای Mathew Sisson طراحی و توسط استودیو کوچک آمریکایی Stellar Factory، راهی بازار بازی های رومیزی و بردگیم ها شد.

سایر بازی‌های خانوادگی جذاب

اگر خانواده و جمع خانوادگی شما، خیلی بیشتر از فرض اولیه ما، خوره بازی‌های رومیزی و دورهمی هستند، می‌توانید بازی‌هایی نظیر بازی رکب، استوژیت یا گمانه، بازی آنتی آنزیم، بازی کارزار و …. را نیز امتحان کنید. اگر به دنبال شناخت بازی‌ها هستید تا بتوانید انتخاب‌های بیشتری داشته باشید در ادامه با ما همراه باشید.

پس از اینکه شروع به معرفی بازی‌های خانوادگی پیشنهادی کردیم، باید در مورد معیارهای انتخاب یک بازی رومیزی خانوادگی خوب صحبت کنیم. اینکه شما ماهیگیری یاد بگیرید بهتر از این است که فقط چند ماهی خوشگل به شما نشان بدهیم.

ویژگی‌های بازی رومیزی خانوادگی خوب

برای من در خانواده، همیشه داشتن یک سرگرمی مناسب و ارزان و فرح بخش مسئله اصلی است. همین مسئله باعث شده تا به دنبال انتخاب بهترین بازی‌های رومیزی خانوادگی باشم تا در عین صرفه‌جویی در هزینه‌ها، تفریحی شاد، غیرحوصله‌سربر(چه کلمه‌ای شد) و کاملا مناسب برای جمع عزیزانم رقم بزنم. در همین راستا داشتن فیلترهایی برای تشخیص بردگیم خانوادگی خوب از بد را انتخاب کردم و به شما هم معرفی می‌کنم:

تعداد بازیکنان؛ بازیکنان پایه در خانواده و بهترین حالت بازی

مهم‌ترین صافی(فیلتر) برای تشخیص یک بازی رومیزی خانوادگی، تعداد بازیکنان است. هم تعداد بازیکنانی که در جمع خانوادگی پایه و همراه بازی کردن هستند و هم بازی رومیزی انتخابی شما، برای چند بازیکن طراحی شده و بهترین تعداد نفرات برای آن بازی چند نفر است.

نمونه‌ای از نماد تعداد بازیکن؛ فیلتری برای لیست بهترین بازی رومیزی خانوادگی

برای تشخیص اینکه شما چند نفر پایه و همراه خانوادگی، برای بازی رومیزی دارید به تلاش زیادی احتیاج نیست. بالاخره خانواده شما نزدیک ترین افراد به شما هستند و شما به سادگی می‌توانید تعداد همراهان خود را تشخیص دهید. امّا برای تشخیص مورد دوم باید دو چیز متفاوت را بررسی کنید. شما با مشاهده جلد بازی در هنگام خرید حضوری و یا جستجو در اینترنت به سادگی می‌توانید تشخیص دهید که این بازی چند نفره است.

برای تشخیص اینکه بهترین تعداد بازیکن برای یک بازی رومیزی چند نفر است می‌توانید مراجع مختلف را چک کنید. معمولا بازی‌های موجود در بازار، یک صفحه شناسنامه در سایت بردگیم گیک دارند که بهترین تعداد بازیکن پیشنهادی را در آن مشخص می‌کند. در میان سایت‌های داخلی نیز فقط معرفی بازی‌های آیوی‌گیم و رومیزشکافی‌ها به معرفی موشکافانه بازی می‌پردازند.

تناسب سن کم‌سن ترین بازیکن با بازی

پس از تعداد بازیکنان، تناسب موضوعی، سنگینی بازی و ویژگی‌های بازی با سن کمترین بازیکن بازی بسیار مهم است. تنوع سنّی در هر جمع خانوادگی وجود دارد و همین موضوع سبب می‌شود، در انتخاب بازی رومیزی خانوادگی، سن مناسب برای بازی اهمیت قابل توجهی یابد.

اطلاعات سن مناسب بازی نیز، بر روی جعبه بازی و همچنین صفحات شناسنامه بازی در سایت‌ها موجود است و می‌توانید به راحتی آن را بیابید.

در انتخاب بازی رومیزی خانوادگی، بازی باید برای کوچک‌ترین عضو خانواده، به راحتی قابل یادگیری باشد و از طرف دیگر سلیقه بازیکنان بزرگسال را نیز پوشش دهد. بخش سخت انتخاب یک بازی رومیزی خوب، تشخیص این است که آیا این بازی برای مخاطب بزرگسال و کودکان به شکل همزمان فرح‌بخش باشد. با این‌حال با مطالعه این مقاله آیوی گیم، می‌توانید بازی‌های مناسب هر جمع خانوادگی را تشخیص دهید.

اطلاعات سن مناسب بازیکنان روی جعبه بازی رومیزی، انتخاب لیست بهترین بازی رومیزی خانوادگی

تجربه سرگرم‌کننده و محتوای مناسب

در انتها، برای تشخیص تجربه سرگرم‌کننده و محتوای مناسب بازی رومیزی خانوادگی، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

 1. نظرات و بازخوردهای مثبت: مطالعه نظرات و بازخوردهای افرادی که قبلاً بازی مد نظر شما را تجربه کرده‌اند، می‌تواند به شما در تشخیص سرگرم‌کننده بودن و محتوای مناسب بازی خانوادگی کمک کند. می‌توانید از نظرات در شبکه‌های اجتماعی، وبسایت‌ها و جمع‌های آشنا استفاده کنید.
 2. داستان بازی: بررسی داستان بازی می‌تواند نقش مهمی در تشخیص سرگرم‌کننده بودن و محتوای مناسب داشته باشد. مطمئن شوید که بازی دارای قوانین و قواعد ساده و قابل فهم است و همچنین عناصری مانند رقابت، همکاری، استدلال منطقی و تصمیم‌گیری را در بر می‌گیرد.
 3. علایق اعضای خانواده: بررسی مخاطبان مورد نظرتان و علاقه‌های آنها می‌تواند در انتخاب بازی مناسب کمک کند. بازی باید سلایق و علاقه‌های مختلف را پوشش دهد و بتواند به طور همزمان اعضای خانواده با سنین مختلف را جذب کند.
 4. توصیه از افراد متخصص: توصیه من به شما خیلی ساده است. یک بار با جمع خانوادگی خود به یک کافه گیم معتبر و قدیمی مراجعه کنید. با اولین حضور در این کافه‌ها، لیستی از بازی‌های مناسب به شما معرفی می‌کنند. بازی‌های معرفی شده را در همانجا می‌توانید تجربه کنید و با توجه به تجربه بدست آمده بازی خوب را تشخیص دهید.

با توجه به این موارد، می‌توانید تجربه سرگرم‌کننده و محتوای مناسب بازی رومیزی خانوادگی را تشخیص دهید و بهترین گزینه را برای خانواده انتخاب کنید.

نتیجه گیری

اینکه بازی در خانواده چه اثراتی می‌گذارد را باید برای خیلی از خانواده‌ها اثبات کنیم. با این حال گام بعد از آن، انتخاب بازی خانوادگی مناسب به خانواده هاست. معرفی بازی رومیزی خانوادگی کار آسانی نیست و تشخیص یک بازی مناسب برای همه سنین و سلایق مختلف دشوار است. با این‌حال به شکل عمومی می‌توان، تناسب یک بازی را برای جمع‌های خانوادگی و دیگر جمع‌ها را تشخیص داد.

ما تلاش کردیم، بجز معرفی و ارائه لیست بازی‌های رومیزی خانوادگی عالی، روش انتخاب بازی‌های خانوادگی عالی را به شما آموزش دهیم. نظر خودتان را در بخش نظرتان برای ما بنویسید.

ابوذر بلالی

یک فیزیک خوانده، کمی بازی‌ساز، کمی دیجیتال مارکتر و کمی وب دولوپر که در دنیای بازی، به دنبال یاد گرفتن هستم و برای لبخند بازی می‌کنم. همیشه به دنبال سریع تر شدن بازی هستم و در صورت بازی با من حتما باید زود تصمیم بگیرید :)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا