مقالات بازی رومیزی

یوروگیم | همه چیز درباره بازی رومیزی اروپایی

بازی های سبک اروپایی

دنیای بازی رومیزی با گسترش روز به روز و دوچندان توانسته برای خودش فضایی فراتر از انتظارات را فراهم کند طوری که امروزه به عنوان یک صنعت گسترده شناخته شود. یکی از مفاهیم و دستاورد های این صنعت که انقلابی در آن ایجاد کرد، خلق مفهوم بازی رومیزی اروپایی یا یوروگیم (Eurogame) بود که به نوعی در مقابل بازی های رومیزی آمریکایی یا آمریترش (Ameritrash) قرار می گیرد.

بازی های رومیزی از قدیم تا اکنون

بررسی تاریخچه بازی های رومیزی به چندین هزار سال قبل باز می گردد. یعنی حتی زمانی که انسان برای بقا می جنگیده، درگیر بازی و سرگرمی بوده است. بررسی تاریخچه بازی های رومیزی تا قرن بیستم نیازمند بحث مفصلی است که در مطلب دیگری به آن پرداخته ایم. پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه مطلب حاضر، آن را مطالعه کنید و سپس به ادامه این مطلب بپردازید.

یوروگیم یا بازی رومیزی اروپایی چیست ؟

یوروگیم ها (Eurogames) یا بازی رومیزی اروپایی یا بازی های سبک آلمانی (German-style Games) دسته ای از بازی های رومیزی هستند که در آنها عناصر وابسته به تم و فضای داستانی کم اهیمت تر و در عوض برنامه ریزی، استراتژی، اقتصاد، رقابت فکری و … نقش پررنگ تری دارند.

بازی رومیزی اروپایی یا ژرمن-استایل یا سبک آلمانی که به عنوان یوروگیم یا “Eurogame” هم شناخته می شوند، به طور کلی با چندین ویژگی مشخص می شود که آن را از بازی های سبک آمریکایی یا Ameritrash متمایز می کنند. این دسته از بازی های رومیزی برای افرادی که آشنایی زیادی با بازی ها ندارند یا اصطلاحا گیمر نیستند، بسیار قابل دسترس‌ تر است و در نتیجه پتانسیل آن‌ها برای پذیرش توسط خانواده‌ها بالاتر است.

تعداد از بازی های سبک اروپایی (Eurogames) یا ژرمن-استایل (German-style games)

ویژگی های یوروگیم – بازی رومیزی اروپایی چه ویژگی های دارد؟

در یورگیم ها معمولا بر چالش بازیکنان تمرکز می شود. طوری که بازیکن ها در حین بازی، تجربه محاسبات و برنامه ریزی های ذهنی را داشته باشند. در آنها به جای درگیری مستقیم بازیکن ها، اقتصاد و کسب منابع، برنامه ریزی و رقابت استراتژیک معنای جدی تری دارد. از طرفی چاشنی شانس محدودی دارند.

از بازی های سبک اروپایی یا یوروگیم های مطرح که در ایران تولید شده اند می توان به بازی های Power Grid، شاهراه، کارکاسون، کاتان و … اشاره کرد.

عدم درگیری مستقیم بازیکن ها

یوروگیم در عین رقابت، از درگیری مستقیم بین بازیکنان اجتناب می‌کنند – نگرشی که می تواند ناشی از تجربه آلمان در جنگ جهانی دوم باشد. در عوض، رقبا به دنبال به حداکثر رساندن عملکرد خود در مکانیزم های مختلف بازی بدون دخالت دیگران هستند.

برای مثال، برخلاف مونوپولی یا ریسک، هدف یوروگیم ها این نیست که حریف شما را به هم بزند. و همچنین، طوری طراحی می شوند که در مدت زمان کم، مثلا یک ساعت، تمام بازیکنان را در همه حال با هم به رقابت دعوت کنند. پس در حالت کلی یوروگیم ها در بیشتر موارد برای بازی های اجتماعی مناسب است

بازی رومیزی Power Grid- از بهترین بازی های سبک اروپایی که از حدود سال 2004 تا کنون جزو بازی های برتر رومیزی جهان است.

زمان بازی

برخلاف بازی‌هایی مانند ریسک یا مونوپولی که در آن‌ها یک بازی بسته می‌تواند به طور نامحدود ادامه یابد، یوروگیم ها معمولاً مکانیزمی برای توقف بازی در مدت زمان تعیین شده و معین دارند. مثلا مکانیزم نوبت محور(Turn Order) یا قرارداد(Contract).

تعداد بازیکن ها

یوروگیم ها تعداد بازیکنان ثابتی و تک جمعی ندارند. یعنی اینطور نیست که یک بازی سبک اروپایی را فقط بتوان سه نفره بازی کرد، به جای آن رایج است که مثلا فلان بازی را از 2 تا 6 نفره می شود بازی کرد. اگرچه تعداد قابل توجهی از بازی‌های سبک آلمانی وجود دارد که دقیقاً برای دو بازیکن طراحی شده‌اند. بازی هایی هم وجود دارند که حالت تک نفره هم دارند که دسته بازی های تک نفره(Solo/Solitaire Game) را تشکیل می دهند.

بازی رومیزی جالیز– از بازی های جذاب اقتصادی و پر سر و صدای خانوادگی

انتخاب بیشتر از شانس

بازی های سبک اروپایی بیشتر بر انتخاب تاکید دارند تا شانس و مکانیزم های شانس محور. یعنی در آنها به دلیل حمله غافلگیرانه حریف، رو شدن یک کارت، یا بدتر از همه، یک تاس بد بازی را به هم نمی زند. البته آیتم ها شانس محور و تصادفی در یوروگیم ها هم وجود دارد، اما شانس در آنها بیشتر جنبه مدیریت شونده تر و مبتنی بر گزینه های بیشتر دادن به بازیکن است.

به عبارت دیگر، در یک بازی رومیزی سبک اروپایی، یک بازیکن در یک موقعیت تصادفی هم می تواند انتخاب می‌کند (یعنی وضعیت اینجاست، چه کاری را انتخاب می‌کنید؟) به جای اینکه نتایج انتخاب‌ها به‌طور تصادفی تعیین شود در نتیجه، شکست در بازی های یورو را می توان ناشی از عدم عملکرد موثر و کارآمد مانند حریفان و انتخاب استراتژیک و تاکتیکی نامناسب دانست. البته استفاده از مکانیزم های شانس محور مثل تاس ریختن(Dice Rolling) یا کارت کشی(Open Drafting) در این بازی ها رایج است.

بازی رومیزی ایرانی ترامپولین پارک
بازی ایرانی ترامپولین پارک– یک بازی انتزاعی جذاب

نقش تم و داستان

از سوی دیگر بازی های اروپایی اگرچه انتزاعی نیستند، اما معمولاً نقش تم در آنها خیلی غلیظ نیست و حول یک داستان، تم و فضای بصری موثر در بازی نمی چرخند. اجزا و قطعات مورد استفاده در بازی های اروپایی دارای ارزش تولید بالایی هستند. به عنوان مثال، مکعب های چوبی کوچک و رنگی، به جای مینیاتورهای دقیق، جای انبوهی از چیزها را در بازی های یورو بازی می کنند. پس در حالت کلی عناصر زیبایی شناسی، طراحی هنری سنگین، رنگ‌های تند، تصاویر خشونت‌آمیز و تماتیک، تصاویر غیر واقعی و فانتزی سنگین از هویت های بازی های اروپایی به دور هستند.

بازی رومیزی سفالگر– از بازی های ایرانی با تم کارگاه سفالگری و سفال

روند رشد یوروگیم ها

بازی های رومیزی از ابتدا در آلمان محبوبیت جدی ای داشتند و خواستگاه سبک بازی رومیزی اروپایی یا آلمانی یا همان یوروگیم از همین کشور می باشد. یکی از دلایل این امر می تواند جنگ های جهانی باشد که آلمان درگیر آنها بود. اتفاقی که موجب شد مردم نیاز به سرگرمی و شادی های حاصل از دورهم بودن را بیشتر از قبل حس کنند و به سمت طراحی و رواج بازی های رومیزی رفتند.

بازی رومیزی Cascadia، برنده جایزه اشپیل سال 2022

جایزه بازی سال آلمان- جایزه اشپیل (Spiel des Jahres)

این محبوبیت بازی های رومیزی در آلمان غربی در سال 1978 باعث شکل گیری جایزه Spiel des Jahres، که به جایزه اشپیل معروف است، شد، این جایزه به بهترین بازی رومیزی سال اعطا می شود. کسب این جایزه امروزه به طور کلی یکی از بزرگترین دستاورد هایی است که یک طراح یا ناشر می تواند به آن دست یابد و مطمئناً می تواند منجر به شهرت و ثروت شود.

همانطور که در وب سایت رسمی آنها اشاره شد، هدف بنیانگذاران این فستیوال بزرگ “ترویج بازی ها به عنوان یک دارایی فرهنگی برای تشویق بازی در میان خانواده و دوستان و ارائه کمکی برای انتخاب بهترین بازی ها از طیف گسترده ای از محصولات ارائه شده است.”

معیار های بررسی یک بازی در اشپیل این موارد است:

  • ایده بازی (اصالت، قابلیت پخش، ارزش بازی)
  • طراحی قوانین (ساختار، وضوح، قابل فهم)
  • مواد بازی (ویژگی ها، طرز کار)
  • چیدمان و ارائه (جعبه، صفحه بازی، قوانین)

معروف ترین یوروگیم – کاتان (Catan)

بازی رومیزی کاتان- از بازی های اروپایی قدیمی و معروف جهان

بازی مهاجران کاتان یا The Settlers of Catan یک بازی برای سه تا چهار نفر است (اگرچه تا شش نفر قابل ارتقا است) که در آن بازیکنان با تولید و تجارت گوسفند، چوب، به دنبال توسعه سکونتگاه های خود در جزیره خیالی کاتان هستند. کاتان یکی از قدیمی ترین بازی قدیمی سبک اروپایی به حساب می آید که در سال 1995 توسط کلاوس توبر (Klaus Teuber) طراحی شده است. در آن از طریق مدیریت منابع، بازیکنان تمدن های آغازین خود توسعه می دهند تا امتیاز کسب کنند. اولین بازیکنی که به ده امتیاز می رسد به عنوان بهترین مهاجر کاتان شناخته می شود. توبر با به تصویر کشیدن ماهیت انقلابی بازی های رومیزی آلمانی، بازی خود را اینگونه توصیف کرد:

دنیای کاتان به جای جنگ و خشونت، بر اساس فلسفه ساختن صلح آمیز ساخته شده است. بنابراین اکثر افرادی که به جنبه های سازنده زندگی اعتقاد دارند، احتمالاً به همین دلیل بازی کاتان را دوست دارند.

کلاوس توبر

سوالات متداول

یوروگیم چیست؟

یوروگیم ها (Eurogames) یا بازی رومیزی اروپایی یا بازی های سبک آلمانی (German-style Games) دسته ای از بازی های رومیزی هستند که در آنها عناصر وابسته به تم و فضای داستانی کم اهیمت تر و در عوض برنامه ریزی، استراتژی، اقتصاد، رقابت فکری و … نقش پررنگ تری دارند.

بازی سبک آلمانی چیست؟

بازی سبک آلمانی یا German Style Game همان یوروگیم است. دسته ای از بازی های رومیزی هستند که در آنها عناصر وابسته به تم و فضای داستانی کم اهیمت تر و در عوض برنامه ریزی، استراتژی، اقتصاد، رقابت فکری و … نقش پررنگ تری دارند.

بازی سبک آمریکایی چیست؟

بازی سبک آمریکایی یا Ameritrash در مقابل بازی سبک اروپایی یا یوروگیم قرار می گیرد. این سبک بازی های معمولا به درگیری مستقیم بازیکن ها اهمیت زیادی می دهند. تم، داستان و فضای بصری در آنها نقش جدی ای دارد.

کوروش کریمی

اکنونم را اینگونه می‌گذرانم که اندکی دانشجوی علم، اندکی طراح و ایده‌پرداز، اندکی بازی ساز، اندکی نوازنده و اندک تری نویسنده. با اینکه با چیزهای زیادی شگفت زده نمی‌شوم اما همیشه به دنبال شگفتی هستم. دوست دارم با کتاب‌‌هایم زندگی کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا