بازی رومیزی بلاد
7.1

بازی رومیزی بلاد

در نقش یکی از سه گروه حکومت، رعیت و حشاشین برای رسیدن به هدف خود تلاش کنید.

تعداد بازیکنان
5-3نفر
زمان بازی
45-60دقیقه
رده سنی
+10 سال
درجه سختی
3از5
5.5
بازی چقدر فکری و استراتژیک است؟
9
بازی چقدر تکرارپذیر است؟
7
قوانین بازی چقدر پیچیده است؟
8
بازی چقدر شانس دارد؟
6.5
بازی چقدر تعاملی است؟
4
بازی چقدر فان و مهیج است ؟

بازی بلاد (Belaad) یک بازی رومیزی نسبتا تماتیک و ایرانی است که توسط آقای احسان نظر زاده طراحی و توسط نشر اسلیما در سال 1398 منتشر شد. این بازی توانست در سال 1399 رتبه اول در بخش اسباب بازی ششمین دوره «جایزه فیروزه» و همچنین عنوان اسباب بازی برتر با برترین تصویرسازی و بهترین گیم پلی در «ششمین جشنواره اسباب بازی» که از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور برگزار شد را به دست آورد. از طرفی بلاد توانسته در کشورهایی مثل آلمان، چین، فرانسه و اسپانیا لایسنس قانونی برای تولید خود را بفروشد.

داستان بازی رومیزی بلاد

بازی رومیزی بلاد شما را به عصر طلایی اسلام می‌برد. در دوره‌ی طلایی اسلام دانشمندان زیادی ظهور کرده و به واسطۀ اکتشافات و اختراعات جدیدشان، توجه همگان را به خود جلب می‌کنند. در این بین «حکومت» که متوجه قدرت علم شده، برای تقویت پایه‌های سلطنت و رسیدن به منافعِ بیشتر به فکر جذب دانشمندان می‌اُفتد. اما «رعیّت» که متوجه نیّت سلطان و اطرافیانش شده‌اند، در مقابل «حکومت» می‌ایستند و به‌دنبال کمک به دانشمندان هستند. در بین نزاع «رعیّت» و «حکومت»، فرقه‌ای به نام «حشّاشین» (قاتلین) به وجود آمده است.

این فرقه معتقد است هر عاملی که سبب قدرت شود، فساد ایجاد می‌کند و باید آن را ازبین بٌرد. درنتیجۀ این تفکر، «حشاشین» به‌سمت ترور دانشمندان سوق پیدا می‌کنند.

بلاد چطور بازی‌ای است؟

بازی بلاد زمینه ساز یک بازی تعاملی است. یک بازی حاوی بلاک کردن بقیه و حتی اعلان جنگ و تخریب منابع حریف . اگر مخاطب بازی خانواده صمیمی باشد، این بازی مناسب خانواده هاست در غیر این صورت برای جمع‌های دوستانه مناسب تر است.

بازی در تعداد مختلف تجربه‌های متفاوتی دارد.متناسب با تعداد بازیکن‌ها تیم ‌های مختلفی تشکیل می‌شود. بهترین تعداد بازی تجربه جوانب مختلف بازی3 و سپس 4 نفر است. برای تجربه این بازی ترجیحا از افراد آشنا به بردگیم‌های مدرن استفاده کنید. در صورتی یک جمع 3 یا 4 نفره دوستانه و صمیمی دارید که به دنبال یک بازی با شانس نسبتا زیاد و تعاملات مختلف و تیمی هستید، این بازی مناسب شماست.

ویژگی‌های بازی رومیزی بلاد

بازی بلاد یک بازی با شانس بالاست که البته این مقدار شانس می‌تواند مدیریت پذیر باشد. در عین حال بازی سرشار از تاکتیک‌های لحظه‌ای است . تاکتیک‌هایی که می‌تواند شما را در بازی جلو بیندازند یا موجب شوند، مسیر بازی تغییر کند. همچنین تعامل در بازی به دو صورت آشکار وجود داره: بلاک کردن کارت‌هایی که بازیکن خاصی نیاز دارد و درگیری مستقیم با بقیه با اعلان جنگ یا روش‌های دیگر ..

اگر طرفدار بازی‌هایی هستید در آن نیاز به فکر کردن عمیق ندارید و در عین حال می‌توانید با مدریت شانس خود تعامل مستقیم و غیر مستقیم مختلفی با بقیه داشته باشید، این بازی مناسب شماست.

تجربه بازی رومیزی بلاد

بازی در کل تا حد نسبتا زیادی روند خطی و سریعی را دنبال می‌کند. البته هر اندازه به انتهای هر سال نزدیک می‌شویم این خطی بودن صعود کرده و روند بازی به دلیل فکر کردن بازیکن ها بیشتر می‌شود. در حالت کلی گیم پلی شامل بازی کردن یک کارت به طور همزمان توسط بازیکن ها و اعمال آنها در نقشه بازی است، اما همین کارت بازی کردن ممکن است شود دو بازیکن دقایقی را به فکر فرو رفته و در ذهن خود احتمالات مختلف را بررسی کنند.

اگر به دنبال یک بازی با اکشن های کم و فکر کردن زیاد هستید، این بازی مناسب شماست.

با کی بازی کنیم؟

افرادی که با یک بار شکست در بازی از بازی خسته نمی‌شوند. و در عین حال می‌توانند به راه‌های مختلف پیشرفت در بازی فکر کنند.

با کی بازی نکنیم؟

افرادی که با عقب افتادن در بازی، قرار است بازی را به هم بزنند و در عین حال هم با بخت و اقبال خوب برای بقیه راحت کنار نمی‌آیند.

5.5
بازی چقدر فکری و استراتژیک است؟
9
بازی چقدر تکرارپذیر است؟
7
قوانین بازی چقدر پیچیده است؟
8
بازی چقدر شانس دارد؟
6.5
بازی چقدر تعاملی است؟
4
بازی چقدر فان و مهیج است ؟

هدف تیم رعیّت و حکومت جذب بیشتر دانشمندان و هدف تیم حشاشین ترور آنها است. روند بازی با بازی کردن کارت‌های اکشن انجام می شود.

هر بازیکن ۴ کارت اکشن در دست دارد که در نوبت خود یک کارت بازی می‌کند و پس از انجام دستورات آن، کارت دیگری به دست خود اضافه می‌کند. کارت‌های اکشن به بازیکنان کمک می‌کنند شخصیت‌های تیم خود را قوی‌تر کنند، سکه کسب کنند یا از تیم‌های دیگر سکه بدزدند،  وارد جنگ شوند و دانشمندانی برای تیم خود به خدمت بگیرند. هر شخصیت علاوه بر توانایی منحصر به فرد خود، نماد مشخصی دارد که در طول بازی با قراردادن توکن‌هایی روی صفحه هر شخصیت، آن شخصیت قوی‌تر می‌شود.

بازی بلاد چیدمان بازی بلاد جعبه بازی بلاد خلاصه رومیزشکافی بلاد

مهم ترین مسئله در خوب بودن یک بازی از جمله بازی بلاد، این است که تجربه آن با جمعی باشد که بازی مناسب آنان است. برای مثال درباره این بازی، جمع ایده آل یا بازیکن ایده آل فردی است که با تخریب شدن استراتژی خود در بازی از بازی زده نشود چراکه در این بازی این اتفاق رایج است.

بله. این بازی از صفر توسط طراح ایرانی آقای احسان نظر زاده ساخته و توسط آقای مجید کریمی و تیم اسلیما توسعه داده شده است.

بازی بلاد با تعداد 2 الی 6 نفر قابل تجربه است. تعداد بازیکن فرد شامل 3 و 5 نفره، باعث ورود تیم حشاشین به بازی هم می شود. بازی با تعداد حالت زوج بازیکن ها حالت تیمی بازی است که تعداد 2، 4 و 6 نفره بازی است. در حالت تیمی، تیم حشاشین در بازی حضور ندارد.

به طور میانگین هر دست بازی جالیز حدود 75 دقیقه زمان شما را می گیرد. گرچه این زمان وابستگی مستقیمی با نحوه بازی کردن بازیکن ها و البته تعداد بازیکن ها دارد.

بلاد یک بازی تاکتیک محور با شانس بالاست. در این بازی بسیار مهم است که در حین تصمیم گیری جوانب مختلفی از وضعیت فعلی خود را ببینید و بر اساس آن تصمیم گیری کنید.

در عین حال بازی سرشار از تاکتیک‌های لحظه‌ای است . تاکتیک‌هایی که می‌تواند شما را در بازی جلو بیندازند یا موجب شوند، مسیر بازی تغییر کند. همچنین تعامل در بازی به دو صورت آشکار وجود داره: بلاک کردن کارت‌هایی که بازیکن خاصی نیاز دارد و درگیری مستقیم با بقیه با اعلان جنگ یا روش‌های دیگر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازی های مشابه

دکمه بازگشت به بالا