چاپزی | pnp

چاپزی | بازی پرینتی در بازتعریف ایرانی (مقاله جامع 1402)

امروزه با گسترش بسیار زیاد دنیای بازی رومیزی، دسترس پذیری این بازی ها بسیار مهم و حیاتی شده است. طوری که مراکز پخش و توزیع این بازی ها سرمایه گذاری قابل توجهی در تسریع این فرآیند کرده اند. اما همواره مشکل دسترس پذیری به بازی های رومیزی، فکری و بردگیم ها مسئله مهمی بوده و هست. بازی پرینتی یا به اصطلاح آیوی گیم “چاپزی” ها راه حل هایی برای این مشکل هستند.

به علت همین گسترش، نوعی از بازی های رومیزی یا بردگیم ها، با عنوان “بازی پرینتی”، “پرینت کن بازی کن” یا print and play (به اختصار pnp) روی بورس آمدند. بازی هایی که فایل آماده پرینت آنها به همراه دفترچه قوانین در اختیار بازیکن ها قرار می گیرد تا خود فرد آنها را چاپ و بازی کند.

در این مقاله به سراغ معرفی معادل فارسی این دسته از بازی های و مفاهیم مرتبط با آن خواهیم رفت.

چاپزی چیست ؟ بازی پرینتی ایرانی

چاپزی یا به اصطلاح رایج بازی پرینتی (print and play)، دسته ای از بازی های رومیزی هستند که به جای انتشار در فضای فیزیکی، به صورت فایل های قابل دانلود و قابل پرینت منتشر می شوند. این اصطلاح ترکیبی از دو واژه “بازی” و “چاپ” می باشد که توسط آیوی گیم ابداع و به عنوان معادل فارسی واژه print and play یا pnp معرفی شده است.

فایل های آماده چاپزی Magic Cooking

همانطور که گفته شد در این مدل بازی ها بازیکنان وظیفه چاپ و تولید کارت و ابزار بازی و گردآوری تمام وسایل را برعهده دارند.

چاپزی ها در عین حال که می توانند خود یک بازی مستقل باشند، می توانند نسخه چاپی با پرینتی بازی های رومیزی یا بردگیم های مختلف سبک و سنگین نیز باشند. که گاها همان نسخه، گاها بازگردانی شد یا ترجمه شده و گاها تغییر یافته بازی های مختلف هستند.

برای دانلود رایگان چاپزی های آیوی گیم وارد صفحه چاپزی | pnp شوید.

برای مثال چاپزی “دراگونا” (DragonA) که تغییر تم یافته بازی کارتی Smile می باشد که توسط آیوی گیم، طراحی و عرضه شده است.

در فایل هر چاپزی چه چیزی یافت می شود ؟

فایل های قابل پرینت هر چاپزی شامل “قطعات و اجزای بازی” و “دفترچه قوانین” آن می شود. اجزایی مثل کارت، توکن، تایل و … . در عین حال گاهی ممکن است وسایلی مانند تاس یا مادمک ها (آدمک های بازی رومیزی) به عنوان ملزومات بازی توسط خود بازیکنان باید تهیه شده باشند.

نمونه کارت های نسخه چاپزی بازی The Shipwrecked Arcana

گستردگی چاپزی ها – بازار بازی پرینتی

بازی های pnp یا به اصطلاح چاپزی های غیر فارسی در بستر اینترنت به وفور یافت می‌شوند و معمولا می‌تواند رایگان یا با قیمت های ارزان آن ها را تهیه کرد. در انتهای این مقاله به سراغ معرفی چند منبع برای دانلود چاپزی خواهیم رفت.

چاپزی ها جدای از زحمتی که دارند در شرایط کنوکی اقتصادی کشور، کمک خوبی برای جبران دور هم نبودن های ما هستند. ارزان و لذیذ…

آیوی گیم در تلاش است تا با ارائه چاپزی های فارسی و تا حد امکان رایگان بستر سرگرمی و بازی رومیزی را در خانواده‌های ایرانی و فارسی زبان گسترش دهد و با باز تعریف مفهوم بازی پرینتی به مفهوم جدید چاپزی سعی در تسهیل دسترسی ایرانیان عزیز به این محتوا دارد. در همین راستا در صفحه چاپزی | pnp می توانید چاپزی های طراحی یا ترجمه شده آیوی گیم را دانلود کنید.

در ادامه به سراغ تشریح ملزومات چاپزی ها خواهیم رفت.

ملزومات چاپزی

در این بخش درباره آماده سازی چاپزی ها برای بازی صحبت می کنیم.

پرینتر یا چاپگر

اولین مسئله شما در تهیه یک چاپزی دسترسی به پرینتر یا چاپگر است؛ اگر به پرینتر دسترسی دارید، فایل های بازی را پرینت کنید و سپس به سراغ ادامه بروید، در غیر این صورت نیاز دارید که از پرینتر دیگران یا چاپخانه های محلی استفاده کنید.

در حالت پیش فرض کاغذ معمولی A4 برای چاپ قطعات بازی کافی است مگر اینکه چاپزی، نوع خاصی باشد و خودتان بخواهید از کاغذ های مختلف برای بهتر شدن حس بازی استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید.

همچنین ببینید: همه چیز درباره کیفیت چاپگر | یک چاپزی خوب

کاردستی-دست سازه

در عین حال اگر با مفهوم DIY یا “Do It Yourself” آشنا باشید، و البته کمی هم سلیقه داشته باشید، می توانید قطعات چاپزی تان، مخصوصا قطعاتی مثل آدمک، مهره و توکن و …، را خودتان با وسایل دور ریختنی یا هر چیز دیگری بسازید.

ساخت تاس با وجه های دلخواه

ابزار بریدن

بعد از عبود از مرحله دانلود و چاپ یک چاپزی، باید به سراغ ابزار بروید. همانطور که احتمالا می توانید حدس بزنید، اولین ابزار قیچی و دست غیر لرزان است. از سوی دیگر خط کش آهنی و کاتر هم همراهان خوبی برای این گذراندن این مرحله هستند.

کاغذ چاپ

از ملزومات اجتناب ناپذیر عمده چاپزی ها، کاغذ است. اطلاع داشتن از انواع کاغذ های مناسب برای چاپزی ها مخصوصا زمانی که خود شما آنها را می سازید، دانش بسیار مهمی در ساخت یک چاپزی ایده آل است. در مقاله مفصلی به تشریح انواع کاغذ مناسب برای این امر پرداخته ایم.

البته طبیعی است که با وجود تحریم های مختلف دسترسی به همه جنس های کاغذ در ایران وجود ندارد.

همچنین ببینید: همه چیز درباره کاغذ چاپ | یک چاپزی خوب

خلاقیت

از مهم ترین ملزومات ساخت چاپزی های بی نظیر، خلاق بودن در به کار بری ابزار و وسایل برای ساخت است. از دکمه و نخود و لوبیا گرفته تا آدمک و تاس بازی های دیگر.، است. فکر و ذهن خود را محدود نکنید، شما می توانید از هر ابزار برای تجربه بهتر یک چاپزی استفاده کنید.


منابع دانلود چاپزی

منابع فارسی

منابع انگلیسی

 

کوروش

اکنونم را اینگونه می‌گذرانم که اندکی دانشجوی علم، اندکی طراح و ایده‌پرداز، اندکی بازی ساز، اندکی نوازنده و اندک تری نویسنده. با اینکه با چیزهای زیادی شگفت زده نمی‌شوم اما همیشه به دنبال شگفتی هستم. دوست دارم با کتاب‌‌هایم زندگی کنم.

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا