مقالات بازی رومیزی

بازی همکاری مشترک (Co-op) | کار تیمی در قالب یک بازی

همه چیز درباره بازی های رومیزی کوآپ

وقتی اسمی از بازی های رومیزی یا بردگیم ها به میان می آید، اولین چیزی که به ذهن بیشتر افراد می رسد، افرادی هستند که دور یک میز جمع شده و مشغول فکر کردن و رقابت با هم هستند. از این رو در کل می توان گفت مفهوم بازی رومیزی، با “رقابت” گره خورده است. در این مقاله ما می خواهیم درباره بازی همکاری مشترک یا بازی رومیزی کوآپ صحبت کنیم که در آن ها دقیقا بر خلاف بیشتر بازی های رومیزی، “همکاری” و “تیم” مهم ترین جزو بازی است نه رقابت.

بازی همکاری مشترک چیست ؟ (Cooperative Board game)

در بازی های همکاری مشترک، یا همه برنده می شوند یا هیچکس

بازی همکاری مشترک از دسته بازی‌ های رومیزی است که در آن بازیکنان به عنوان یک تیم برای رسیدن به یک هدف مشترک با یکدیگر همکاری می‌کنند. برخلاف بازی‌های رومیزی سنتی که بر رقابت بازیکن در مقابل بازیکن متکی هستند، بازی‌ رومیزی همکاری یا بازی همکاری مشترک حس همکاری، رهبری و همراهی را تقویت می‌کنند زیرا بازیکنان با چالش‌هایی روبرو می‌شوند. خواه مبارزه با یک دشمن مشترک، حل یک معما یا زنده ماندن از یک فاجعه باشد. در یک بازی همکاری مشترک یا همه برنده می شوند یا همه می بازند. شاید یکی از مهم ترین نمونه های بازی های همکاری مشترک بازی رومیزی پندمیک (Pandemic) باشد.

همچنین ببنید: معرفی بازی های رومیزی همکاری مشترک

بازی همکاری مشترک و تقویت کار تیمی

بازی رومیزی همکاری مشترک، توانایی زیادی در این دارد که یک جمع را که شاید اصلا نتوانند با هم کنار بیایند، دور هم جمع کند تا بر سر یک میز بازی برای هدف مشترک فکر کنند. در یک بازی رومیزی کواپ، بازیکنان باید به طور موثر ارتباط برقرار کنند، اطلاعات را به اشتراک بگذارند و با هم استراتژی داشته باشند تا بر موانع غلبه کنند و به پیروزی برسند. این بازی‌ها شرکت‌کنندگان را تشویق می‌کنند تا مهارت‌ها و منابع خود را با هم ترکیب کنند و توانایی آن‌ها را برای کار به عنوان یک تیم منسجم هم در بازی و هم در زندگی واقعی افزایش می‌دهند.

بازی همکاری مشترک و تعامل اجتماعی

بازی‌های رومیزی همکاری یا کواپ بازیکنان را تشویق می‌کنند تا افکار، ایده‌ها و نگرانی‌های خود را بیان کنند. آنها محیطی را ایجاد می کنند که در آن بازیکنان باید فعالانه به صحبت های یکدیگر گوش دهند، اطلاعات را به اشتراک بگذارند و در بحث های سازنده شرکت کنند. این امر تعامل اجتماعی را تقویت می‌کند، و بازی‌های همکاری مشترک را به یک یخ‌شکن عالی برای آشنایان جدید یا یک فعالیت پیوندی برای دوستان و خانواده تبدیل می‌کند. برای مثال سری بازی های Forbidden Desert, Forbidden Island و Forbidden Sky از مت لیکاک، طراح بازی پندمیک.

بازی همکاری مشترک و حل مسئله

بازی گلوم هیون از نمونه بازی های همکاری مشترک فانتزی است.

بازی رومیزی همکاری اغلب چالش‌های پیچیده‌ای را به بازیکنان ارائه می‌دهد که برای غلبه بر آن‌ها نیاز به یک تجزیه تحلیل جمعی است که در آن حل مسئله و تفکر انتقادی برای انتخاب بهترین گزینه و استراتژی، مهم ترین مسئله است. با همکاری یکدیگر برای تجزیه و تحلیل موقعیت ها، ارزیابی گزینه ها و تصمیم گیری جمعی، بازیکنان مهارت های حل مسئله ارزشمندی را توسعه می دهند که می تواند در سناریوهای زندگی واقعی اعمال شود. این بازی ها تفکر خلاق، سازگاری و توانایی در نظر گرفتن دیدگاه های متعدد را تشویق می کنند. برای مثال در بازی معروف گلوم هیون (Gloomhaven) که در آن بازیکن ها باید سعی کنند بهترین تاکتیک را برای حمله انتخاب کنند.

همچنین ببنید: بهترین بازی های رومیزی جهان

بازی رومیزی همکاری و آموزش

بازی‌های رومیزی مشارکتی، فراتر از ارزش سرگرمی‌شان، در محیط‌های آموزشی کاربرد پیدا کرده‌اند. معلمان و مربیان پتانسیل خود را برای ارتقای کار گروهی، تفکر انتقادی و مهارت های اجتماعی در بین دانش آموزان تشخیص داده اند. از بازی های مشارکتی می توان برای آموزش موضوعاتی مانند تاریخ، علم و حل مسئله استفاده کرد و یادگیری را به یک تجربه تعاملی و مشارکتی تبدیل کرد. به عنوان مثال، بازی “The Grizzled” بازیکنان را با سختی‌های سربازان در طول جنگ جهانی اول آشنا می‌کند و بر اهمیت ارتباط، همدلی و کار گروهی برای غلبه بر چالش‌ها تاکید می‌کند.

همچنین ببنید: بازی رومیزی و آموزش | تاثیر بردگیم در آموزش

بازی رومیزی همکاری مشترک و همدلی

بازی جزیره روین | Ravine
بازی جزیره روین از بازی های همکاری مشترک ایرانی و دورهمی

به مانند هر فعالیت جمعی دیگری، همدلی از آورده های نقدی بازی های همکاری مشترک است. بازی رومیزی کواپ فضای امنی را برای بازیکنان فراهم می‌کند تا طیفی از احساسات مانند ناامیدی، هیجان و شادی را، به همراه هم تجربه و مدیریت کنند، زیرا قرار است با هم در فراز و نشیب‌های بازی حرکت می‌کنند. با بازی مشترک، افراد همدلی، درک و هوش هیجانی را می آموزند که با یکدیگر برای حمایت و تشویق یکدیگر کار می کنند. این بازی ها همچنین فرصتی برای رشد و تفکر شخصی فراهم می کند.

همچنین ببنید: بازی رومیزی در کنار دوستان و خانواده

برخی از معروف ترین بازی های همکاری مشترک

بازی همکاری مشترک پندمیک (Pandemic) که توسط Matt Leacock طراحی شده است، یکی از بهترین بازی های همکاری مشترک جهان است که در آن بازیکنان با یکدیگر همکاری می کنند تا از شیوع بیماری های کشنده جلوگیری کنند. این بازی مورد تحسین منتقدان به بازیکنان نیاز دارد که با یکدیگر همکاری نزدیک داشته باشند، منابع را به طور موثر تخصیص دهند و تصمیمات استراتژیک برای نجات جهان از یک بیماری همه گیر جهانی بگیرند.

بازی همکاری مشترک جزیره ممنوعه (Forbidden Island) که توسط مت لیکوک ساخته شده است، یک بازی مشارکتی گنج یابی است. بازیکنان باید با هم کار کنند تا گنجینه های یک جزیره در حال غرق شدن را قبل از غرق شدن کامل جمع کنند. این بازی بر برنامه ریزی، مدیریت منابع و همکاری تحت فشار زمان تاکید دارد.

جزیره روح (Spirit Island) که توسط R. Eric Reuss طراحی شده است، یک بازی همکاری مشترک است که در آن بازیکنان نقش ارواح قدرتمندی را بر عهده می گیرند که از جزیره خود در برابر استعمارگران دفاع می کنند. این گیم پلی استراتژیک عمیق ارائه می دهد و بازیکنان را تشویق می کند تا برای مهار توانایی های روحی منحصر به فرد خود و بیرون راندن مهاجمان همکاری کنند.

Betrayal at House on the Hill، طراحی شده توسط Bruce Glassco، یک بازی همکاری منحصر به فرد است که عنصری از رمز و راز و خیانت را معرفی می کند. بازیکنان یک خانه خالی از سکنه را کشف می کنند، اسرار آن را کشف می کنند و با حوادث ماوراء طبیعی روبرو می شوند. با این حال، در مرحله‌ای از بازی، یک بازیکن ممکن است خائن شود و بازی به سناریوی تیم در مقابل خائن تبدیل شود. این بازی همکاری و تفکر استراتژیک را تشویق می کند، زیرا بازیکنان باید با هم کار کنند تا از تهدیدات ماوراء طبیعی جان سالم به در ببرند و در عین حال مراقب خیانت احتمالی نیز باشند.

اگر پیگیر فضای بازی های رومیزی داخلی باشید، جالب است که بازی رومیزی ایرانی زار، قرار بود برگردانی از همین بازی باشد که به مرور زمان تبدیل به یک بازی مستقل شد.

Mysterium، ساخته شده توسط Oleksandr Nevskiy و Oleg Sidorenko، یک بازی نیمه همکاری است که در آن بازیکنان نقش بازرسان روانی را بر عهده می گیرند و سعی می کنند با تفسیر سرنخ های ارائه شده توسط یک بازیکن ارواح، یک قتل را حل کنند. بازیکن ارواح از طریق تصاویر بصری انتزاعی ارتباط برقرار می کند و محققان باید برای رمزگشایی معنای پشت آنها همکاری کنند. Mysterium بازیکنان را به تفکر انتقادی، ارتباط موثر و ترکیب بینش خود برای کشف حقیقت تشویق می کند.


بازی رومیزی Gloomhaven

Gloomhaven، طراحی شده توسط Isaac Childres، یک بازی همکاری مشترک است که به خاطر دنیای فراگیر و گیم پلی غنی خود شهرت دارد. بازیکنان نقش ماجراجویان را بر عهده می‌گیرند که دنیایی تاریک و خطرناک پر از هیولا، گنج و ماموریت‌ها را کشف می‌کنند. این بازی یک تجربه استراتژیک عمیق را ارائه می دهد، که بازیکنان را ملزم به همکاری برای غلبه بر سناریوهای چالش برانگیز، مدیریت منابع و توسعه توانایی های شخصیت های خود می کند. کمپین به سبک میراث Gloomhaven یک سفر بازی مشترک حماسی را فراهم می کند که در چندین جلسه بازی آشکار می شود و حس رفاقت و ماجراجویی مشترک را ایجاد می کند.

چه در تلاشی خطرناک باشید، چه معما را حل کنید یا جهان را از فاجعه نجات دهید، بازی‌های رومیزی تعاونی یک تجربه بازی منحصر به فرد و غنی را ارائه می‌دهند. بنابراین ماجراجویان خود را جمع آوری کنید، مهارت های حل مسئله خود را تقویت کنید و در روحیه همکاری بازی های رومیزی شیرجه بزنید. فرصت ها بی پایان هستند و پاداش ها بی حد و حصر هستند زیرا لذت کار تیمی و همکاری را از طریق دنیای غوطه ور بازی های رومیزی تعاونی کشف می کنید.


لینک های مفید:

کوروش کریمی

اکنونم را اینگونه می‌گذرانم که اندکی دانشجوی علم، اندکی طراح و ایده‌پرداز، اندکی بازی ساز، اندکی نوازنده و اندک تری نویسنده. با اینکه با چیزهای زیادی شگفت زده نمی‌شوم اما همیشه به دنبال شگفتی هستم. دوست دارم با کتاب‌‌هایم زندگی کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا