مقالات بازی رومیزی

تحول بازی های رومیزی : از کاتان تا تیکت تو راید

از بازی های رومیزی کلاسیک تا مدرن

بازی های رومیزی برای قرن ها مورد علاقه مردم بوده است. در مقاله مفصل تاریخچه بازی رومیزی به طور مفصل درباره تحول بازی های رومیزی صحبت کردیم. از بازی‌های سنتی مانند شطرنج و چکرز گرفته تا بازی‌های مدرن‌تر مانند Monopoly و Risk. بازی‌های رومیزی برای مدت‌ها بخشی از زندگی ما بوده‌اند. با این حال، در چند دهه گذشته، شاهد انقلابی در طراحی بازی‌های رومیزی بوده‌ایم، با بازی‌هایی مانند Settlers of Catan و Ticket to Ride که یک بازی رومیزی را دوباره تعریف می‌کنند. در این پست به سراغ جنبه دیگری از این تاریخچه مفصل خواهیم رفت.

رویکرد ما در این مقاله بیشتر حول تحول بازی های رومیزی از نظر فضای طراحی و دیزاین بازی هاست. برای اینکه بیشتر با طراحی بازی آشنا شوید، پیشنهاد می شود که مقالات طراحی بازی رومیزی را ببینید.

بازی های رومیزی کلاسیک

قبل از اینکه وارد عصر مدرن طراحی بازی‌های رومیزی شویم، اجازه دهید لحظه‌ای به برخی از بازی‌های رومیزی کلاسیک که نسل‌ها از آن لذت برده‌اند نگاهی بیاندازیم. این بازی ها مانند شطرنج، چکرز و تخته نرد امتحان خود را پس داده اند و هنوز هم روی میز بازی خیلی از خانواده های ایرانی می آیند. این بازی ها معمولا قوانین ساده ای دارند و برای برنده شدن بر استراتژی و مهارت تکیه می کنند. یادگیری آنها آسان است، اما تسلط بر آنها دشوار است، و آنها را برای تمام سنین عالی می کند. به بیان دیگر easy to learn and hard to master هستند.

ظهور یوروگیم ها : بازی های سبک اروپایی

در مقاله یوروگیم | همه چیز درباره بازی رومیزی اروپایی، به طور مفصل درباره بازی های رومیزی سبک اروپایی صحبت کردیم. این بازی ها هم از نظر تاریخی در فرآیند تحول بازی های رومیزی تاثیر جدی ای داشتند. به طور خلاصه داستان اینگونه بوده که در دهه 1990 سبک جدیدی از بازی رومیزی در اروپا پدیدار شد. این بازی‌ها یوروگیم، بازی های سبک اروپایی یا بازی‌های سبک آلمانی (German-style boardgames) نامیده می‌شدند و مشخصه آن‌ها تمرکز بر استراتژی و مدیریت منابع بود.

بازی رومیزی کاتان، از محبوب ترین بردگیم ها در طول تاریخ تحول بازی های رومیزی

بازی مهاجران کاتان یا Settlers of Catan که در سال 1995 منتشر شد، اغلب به عنوان بازی ای که باعث شروع هیجان بازی یورو شد ذکر می شود. طراح بازی کاتان، مکانیک های جدیدی مانند جمع آوری منابع، تجارت و ساخت و ساز را به دنیای بازی های رومیزی معرفی کرد که معمولاً در بردگیم های سنتی یافت نمی شد. این سبک جدید طراحی بازی بسیار محبوب بود و به زودی بسیاری از بازی های یورویی دیگر ساخته شدند.

بیشتر بخوانید: بازی رومیزی کاتان | پدر بردگیم های مدرن

بازی های رومیزی مدرن

فاز سوم در تحول بازی های رومیزی، بازی های رومیزی مدرن هستند. عملا در دهه گذشته، ما شاهد انفجاری در محبوبیت بازی‌های رومیزی مدرن بوده‌ایم. بازی‌هایی مانند Ticket to Ride، Pandemic و گربه های انفجاری به طور گسترده ای معروف شدند و به تثبیت جایگاه بازی‌های رومیزی در فرهنگ عامه کمک کرده‌اند. این بازی ها اغلب دارای مکانیک های پیچیده تری نسبت به بازی های رومیزی سنتی هستند، اما همچنان برای بازیکنان جدید قابل دسترسی هستند.

بازی رومیزی جالیز یکی از محبوب ترین بازی های رومیزی بازطراحی شده در ایران است.

تحول بازی های رومیزی در ایران هم به شدت در ده سال اخیر خودنمایی کرده است. از ترجمه و بازگردانی ده ها بازی رومیزی مثل بازی جالیز گرفته تا طراحی بازی های رومیزی ایرانی از صفر، مثل بازی بازی رومیزی سفالگر.

یکی از دلایل محبوبیت بازی های رومیزی مدرن تمرکز آنها بر تعامل اجتماعی است. بسیاری از این بازی ها به بازیکنان نیاز دارند که برای رسیدن به یک هدف مشترک با یکدیگر همکاری کنند یا به صورت دوستانه با یکدیگر رقابت کنند. این عنصر اجتماعی به ایجاد یک جامعه جدید از علاقه مندان به بازی های تخته ای کمک کرده است که از دور هم جمع شدن برای بازی و معاشرت لذت می برند.

سفری که تازه شروع شده است

تحول بازی های رومیزی سفری جذاب است. از بازی های کلاسیک گذشته تا بازی های مدرن امروزی. بازی‌های رومیزی مدرن با تمرکز بر استراتژی، مدیریت منابع و تعامل اجتماعی، تعریف جدیدی از این نوع بازی را ارائه داده‌اند. چه از علاقه مندان باتجربه بازی رومیزی باشید و چه تازه وارد به این سرگرمی، مطمئناً یک بازی وجود دارد که تخیل شما را جذب می کند و ساعت ها سرگرم کننده است.

کوروش کریمی

دانشجوی خسته مملکت، با چهارتا مهارت رزومه ای، که دوست داره یه مدرسه بسازه. بردگیم‌هارو بیشتر از ویدئوگیم دوست دارم. آیوی رو ساختم چون فکر می کنم مردم نیاز دارن بازی کنن، و باید بهشون بازی های خوب معرفی کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا