مقالات بازی ویدیویی

رتبه بندی بازی های خدای جنگ (God of War)؛ از بدترین تا بهترین

حماسه خدای جنگ!

رتبه بندی بهترین بازی های خدای جنگ (God of War)؛ نام خدای جنگ به گوش همه نامی آشنا است. با هر ورودی، این سری با نوآوری‌های مختص به خود ردپایی پاک نشدنی در تاریخ صنعت بازی‌ها بر جای می‌گذارد. با توجه به اینکه خدای جنگ همیشه برای پلی استیشن در خط مقدم حاضر بوده است، می‌توان این سری نمادین را شبیه به سری زلدا در نظر گرفت: هر عنوان از این سری قادرست بازیکنان را وادار کند تا روی یک کنسول سرمایه گذاری کنند.

شخصیت نمادین کریتوس در طی ۱۵ سال تکامل یافت و پیچش او در این سال‌ها هرگز کهنه یا زیاده‌رو نبوده است. استودیو سانتا مونیکا قادر بوده تا بارها صنعت بازی‌ها را تحت تاثیر قرار دهد، مانند نبوغ باس‌‌فایت‌های God of War 3 یا داستان‌سرایی God of War (2018) که تاثیرات زیادی برروی عناوین بعد از خود داشته‌اند. به طور کلی، هر بازی خدای جنگ ویژگی های متمایزی دارد که رتبه‌بندی این سری افسانه‌ای را کار دشوار می‌کند. با این وجود، ما هر یک از عناوین این فرنچایز را بررسی خواهیم کرد و خواهیم دید که هر بازی در چه رتبه‌ای قرار می‌گیرد.

بهترین بازی های خدای جنگ

۸) بازی God of War: Ascension

 • تاریخ انتشار: 2013
 • نمره متاکریتیک: 80

Ascension که یک پیش درآمد برای بازی اول محسوب می شود، در فهرست ما جایگاه آخر را دارد. در حالی که این عنوان یک بازی کاملاً بد نیست، موارد زیادی را ناتمام باقی می‌گذارد. روی کاغذ، بازی‌های پیش درآمد باید تجربه کلی شما از باری‌های اصلی را بهبود ببخشند. پیش‌درآمدها و اسپین‌آف‌ها مسیری لغزنده هستند، زیرا گاهی اوقات بهتر است شکاف‌های داستانی را به حال رها کنید تا به دستکاری آنها بپردازید. Ascension مانند سفری فراموش‌نشدنی است که هیچ نیازی به شروع آن نبود. در حالی که این اثر لحظات درخشان خود را دارد، مانند مرگ Orkos که یکی از ماندگارترین لحظات آن محسوب می‌شود، از بسیاری جهات فاقد درخشش سایر آثار در این لیست است.


۷) بازی God of War: Chains of Olympus

 • تاریخ انتشار: 2008
 • نمره متاکریتیک: 91

این تقریباً طعنه آمیز است. یک بازی پیش درآمد دیگر که دقیقاً پس از Ascension واقع شده، دقیقاً زیر آن رتبه بندی می‌شود. Chains of Olympus نیز اثری ضعیف است، اما چیزی که آن را متمایز می کند، عرضه موفق آن بر روی PlayStation Portable (PSP) به یادماندنی است. در حالی که Chains of Olympus یکی از بهترین بازی های PSP بود، محتوای زیادی به در قالب یک عنوان خدای جنگ ندارد. بخش عمده‌ای از داستان بازی بجای مبارزه‌ با حل معماهای گوناگون پیش می‌رود. فقط بازیکنانی که مایل به کاوش داستان خدای جنگ هستند باید این نسخه را بررسی و تجربه کنند.


۶) بازی God of War

 • تاریخ انتشار: 2005
 • نمره متاکریتیک: 94

بازی کلاسیک دوره پلی استیشن ۲، یعنی God of War، به سبب موفقیت این سری و ادامه حیات آن به عنوان یک فرنچایز پرچمدار برای پلی استیشن جای تشکر زیادی دارد. استفاده از کومبوهای مرگبار و دکمه‌زنی، آن را به یکی از بهترین بازی‌های ویدیویی هک اند اسلش زمان خود تبدیل کرد. این بازی برای اولین‌بار Blades of Chaos افسانه‌ای را معرفی کرد که بعدها به یکی از عناصر اصلی سری تبدیل شد. اما همچنان مشکلات متعددی نیز در این عنوان وجود دارد. پلتفورمینگ و پازل‌های بازی بیش از اندازه به نظر می‌رسند. این موارد مانع از پیشروی در بازی می‌شوند و روی تجربه کلی تأثیر منفی می‌گذارند. با وجود این مشکلات، God of War یکی از قدرتمندترین شروع‌ها را در تاریخ بازی‌ها رقم می‌زند.


۵) بازی God of War: Ghost of Sparta

 • تاریخ انتشار: 2010
 • نمره متاکریتیک: 86

Ghost of Sparta، عنوان دیگری از خدای جنگ برای PSP، که بسیار بهتر از Chains of Olympus است، زیرا چندین اشتباه مهم را تصحیح می کند. این بازی روایت داستان شگفت انگیزی از کریتوس است که می‌فهمد برادرش دیموس هنوز زنده است. Ghost of Sparta یک داستان صمیمانه با کات‌سین‌های باورنکردنی در مقایسه با نسخه پیشین خود دارد. شامل مبارزاتی بسیار نرم‌تر همراه با ویژگی‌های بصری درگیرکننده می‌شود که آن را به یک تجربه لذت بخش از مجموعه خدای جنگ بدل می‌کند. با وجود اینکه Ghost of Sparta یک اسپین آف/پیش‌درآمد است، اما یکی از بهترین عناوین این سری به شمار می‌آید.


۴) بازی God of War 2

 • تاریخ انتشار: 2007
 • نمره متاکریتیک: 93

سانتا مونیکا به این شهرت دارد که از اشتباهات خود درس می‌گیرد و این همان کاری است که این استودیو با دنباله نسخه اورجینال انجام داد. تقریباً از هر نظر، God of War 2 نسبت به نسخه پیشین خود پیشرفت کرده است. همه شخصیت‌های اصلی شکل گرفته‌اند، گیم‌پلی تمرکز بیشتری دارد، و روایت به لطف مکانیک‌های مبارزه و پیمایش تازه بسیار بزرگ‌تر قبل است. در روزگاری که دنباله‌ها معمولاً بدنبال درآمدزایی هستند، این اثر سطح بالایی را برای دنباله‌‌ها تعیین می‌کند. با این حال، بازی هنوز هم بدی‌های خودش را دارد، مانند پایان ناتمام آن، قسر در رفتن زئوس را به تصویر کشد و پایان را ناقص کرد. با این حال، عنوان بعدی در فهرست ما تمام خطاهای این عنوان را جبران می کند.


۳) بازی God of War 3

 • تاریخ انتشار: 2010
 • نمره متاکریتیک: 92

God of War 3 سرانجام چیزی است که اکنون هواداران آن را حماسه یونانی می‌نامند. این ورودی یکی از بهترین باس‌فایت‌های سری یا بهتر است بگوییم یکی از بهترین باس‌‌فایت‌ها در دنیای بازی‌ را ارائه می‌دهد. این بازی روایتی از انتقام کریتوس است و خشن‌ترین بازی سری شناخته می‌شود. پایان یکی از نمادین‌ترین ماجراجویی‌های صنعت بازی‌ها باید بزرگ باشد، و سانتا مونیکا قطعاً با این عنوان از پس انتظارات برآمد. با نمایش داستانی باورنکردنی، نبردهای بی‌رحمانه و جلوه‌های بصری شگفت‌انگیز، پایان این حماسه یونانی به عنوان بهترین بازی PS3 می‌درخشد. همه چیز در مورد این بازی باورنکردنی است، بدون شک می‌توان آن را یکی از بهترین بازی های خدای جنگ شمرد.


۲) بازی God of War: Ragnarok

 • تاریخ انتشار: 2022
 • نمره متاکریتیک: 94

بازی God of War: Ragnarok پایان حماسه نورس است. با عرضه رگناروک برای PS5، بنظر می‌رسد که هر نسل از پلی‌استیشن دارای یک اثر برجسته از خدای جنگ است. در حالی که پازل‌های آن ممکن است کمی خسته‌کننده و آزاردهنده شوند، بازی با داستان و دیالوگ‌هایش جبران می‌کند. رگناروک یک عرضه موفق داشت. پس از انتشار نسخه قبلی خود در سال ۲۰۱۸ همه منتظر عنوانی بودن که حماسه نورس را پایان دهد و رگناروک این کار را به نحوه احسنت انجام داد. بازی دارای جزئیات باورنکردنی است. به رگناروک به عنوان یک بازی نیمه جهان باز عمل می‌کند، و در آن می‌توانید از قلمروهای مختلف عبور کنید، که هر کدام موارد جدیدی برای ارائه دارند. مبارزات رگناروک بی رحمانه‌اند، با تعداد زیادی سلاح برای انتخاب در حین پیشرفت. بازی با یک باس‌‌فایت افتتاحیه قوی که ذر مقابل ثور آغاز شده و در آن کریتوس با پتک ثور به هوا پرتاب می شود.


۱) بازی God of War (2018)

 • تاریخ انتشار: 2018
 • نمره متاکریتیک: 94

این نسخه را با حجم تغییراتی که شامل می‌شود، سخت است که یک بازی خدای جنگ دانست. این بازی با یک باس‌فایت ماندگار درمقابل بالدور آغاز می شود. داستان آن حول کریتوسی جریان دارد که حالا مسن و داغدار است. کریتوس به‌تازگی همسرش را از دست داده و در تلاش است تا خاکستر او را روی بلندترین کوه همه قلمروها پخش کند. بازی ممکن است مانند یک شبیه‌ساز پدر و پسری بنظر برسد، اما بسیار بیشتر از که آن است. کریتوس در این بازی همان کریتوسی نیست که ما می‌شناختیم و جوابش به همه چیز له کردن دکمه «O» با تیغه‌هایش بود. در حالی که بسیاری از بازیکنان این را مشکل می‌دانستند، زیرا احساس می کردند که دیگر از گیم پلی «بی‌رحمانه» نسخه‌های اصلی خبری نخواهد بود. از نظر روایتی اما، شخصیت کریتوس در این بازی شکل مناسبی دارد، او از اشتباهات خود درس گرفته و با آرامش و خونسردی با مشکلات مقابله می‌کند.

در حالی که این بازی اشارات مختلفی به حماسه یونانی اصلی دارد، می‌توانید بدون دانش قبلی از سری آن را بازی کنید. اگرچه ممکن است برخی از جزئیات جذاب داستان را از دست بدهید، مانند دیدن زئوس در جهنم یا میمیر که با کریتوس در مورد روزهای اسپارتا صحبت می کند. این یکی از بهترین بازی های خدای جنگ برای ورود به سری است اگر که نمی خواهید بازی های قدیمی تر را بازی کنید.


سخن‌ آخر

رتبه بندی بهترین بازی های خدای جنگ (God of War)؛ خدای جنگ یکی از بهترین فرنچایزهای این صنعت تا به امروز است. شاید این فهرست از بدترین به بهترین ترتیب بندی شده باشد، اما اجازه ندهید که شما را فریب دهد. هر ورودی از این سری زیباست و موارد زیادی برای قدردانی دارد. با عرضه رگناروک، این سری در اوج به کار خود پایان داد. در حالی که شایعاتی مبنی بر انتشار یک بسته‌الحاقی جدید و حتی ساخت یک سریال تلویزیونی جدید از خدای جنگ وجود دارد، چیزهای زیادی در مورد آنچه سانتا مونیکا برای هواداران سری در نظر گرفته است نمی‌دانیم.

یوسف چمنی

برای آیوی از بازی و گاهی سینما می‌نویسم. بنده و بازی‌های ویدئویی برمی‌گردیم به کودکی. علاقه‌مند به ادبیات نمایشی اما دانش آموز رشته ریاضی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا