پلی استیشنمعرفی بازی ویدیویی

بهترین بازی های انحصاری پلی‌ استیشن

مهره مار های سونی!

بهترین بازی های انحصاری پلی‌ استیشن؛ سونی و پلی‌ استیشن اگرچه با گام‌های کوچک به سمت بازی‌های سرویس محور سوق میابند، اما هنوز هم به واسطه‌ی مدل تجاری که سال‌ها پیروی آن بودند– و هنوز هم تا حدی هستند– کاتالوگی غنی از محتوای سینماتیک و نمایشی در اختیار دارند. ما اینجا با عناوین پرخرجی طرف هستیم که برای مخاطبین عامه جذاب‌ واقع می‌شوند.

همچنین بخوانید: شوکیس پلی استیشن ۲۰۲۳؛ خلاصه ای از رونمایی ها

این فهرست شامل برخی از آثار قدیمی پلی‌استیشن شده که جواب‌گوی استاندارد‌های روز هستند و در دست دیگر بازی‌های تازه‌ای که هنوز چندی از عرضه‌شان نگذشته است.

بهترین بازی های انحصاری پلی‌ استیشن

بازی Days Gone

بازی Days Gone

دیگر هیچ‌کس از علاقه‌ی سونی به دنیای پسا-آخرالزمانی و بحث زامبی‌ها بی‌خبر نیست– Days Gone را می‌توان نتیجه‌ی این علاقه‌ دانست. این بازی مانند یک گلچین از آثار پسا-آخرالزمانی است و همین موضوع سبب فقدان هویتش می شود. Days Gone در هنگام عرضه به‌واسطه مشکلات فنی مورد‌ انتقاد قرار گرفت، اما گذشت زمان و رسیدگی‌های توسعه دهنده، حالا در اوضاع مطلوبی به سر می‌برد– هنوز هم قادرید در آن باگ و گلیچ پیدا کنید، اما بعید است به تجربه‌تان صدمه‌ای وارد کنند. شخصاً این اثر را روی پیسی تجربه کردم و از آن لذت بردم. بزرگترین ایرادش همان فقدان هویتی بود که پیش‌تر از آن گفتم. برای باقی موارد، Days Gone بازی بسیار قابل تحملی است.

سازنده: Bend Studio
پلتفرم‌ها: ویندوز، پلی‌استیشن ۴
پلی‌استیشن پلاس اکسترا؟ بله!

بازی Infamous Second Son

بازی Infamous Second Son

Infamous Second Son از اولین انحصاری‌های مهم پلی‌استیشن ۴ بود، و دست بر قضا از بهترین بازی های ابرقهرمانی. یک بازی خوب. Infamous Second Son به شما قدرت‌های فراطبیعی می‌دهد و سپس راهی جنگ با آژانس های دولتی می کند. نجات جان خودتان و نزدیکان‌تان کم و بیش انگیزه‌ی مبارزات در Second Son تلقی می‌شود. محصول خوش‌ساخت ساکر پانچ را می‌توان یک اکشن-ماجراجویی قهرمانی خواند که خوش‌بختانه با گذر زمان منسوخ نشده. به لطف قابلیت Backwards Compatibility شما قادرید هنوز هم این عنوان را برروی آخرین کنسول سونی تجربه کنید. اگر به سری Prototype یا بازی‌های همانند آن علاقه‌مندید به هیچ وجه این اثر را از دست ندهید.

سازنده: Sucker Punch Productions
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴
پلی‌استیشن پلاس اکسترا؟ بله!

بازی Detroit Become Human

بازی Detroit Become Human

حداقل یکی از آثار دیوید کیج باید در فهرست جای می گرفت. و از آنجایی که آخرین‌شان Detroit Become Human است، ما همین بازی را در فهرست قرار می‌دهیم. Detroit Become Human یک بازی داستان تعاملی موفق از کوانتیک دریم است. این بازی از طریق سه اندروید متفاوت روایت می‌شود. میان انسان‌ها که برای پر کردن کمبودهایشان به اندروید ها وابسته‌اند، بازی شما را دعوت به درک و تأمل می‌کند– درک آنکه پر کردن کمبود‌های انسانی چه معنایی برای اندروید‌ها و سازندگان‌شان دارد. داستان اثر را که کنار بگذاریم، می‌توانیم فرصت‌های زیادی را در میان ببینیم. این بازی ارزش تکرار بالایی دارد ‌و این موضوع برای یک بازی داستان تعاملی پویا حیاتی است. اگر از این دسته عناوین– بازی های داستان تعاملی– لذت می برید، حتماً قدر پویایی Detroit Become Human را خواهید دانست.

سازنده: Quantic Dream
پلتفرم‌ها: ویندوز، پلی‌استیشن ۴
پلی‌استیشن پلاس اکسترا؟ بله!

بازی Death Stranding: Director’s Cut

بازی Death Stranding: Director's Cut

کوجیما را دیگر کمتر کسی نمی شناسد. جدیدترین اثر او (که تا مدت‌ها یک بازی انحصاری پلی استیشن به حساب می‌آمد)، Death Stranding، عنوانی متفاوت است که نمی توان آن را دقیقاً در چهارچوب هیچ ژانری قرار داد. ایده‌های نامتعارفی را شامل می شود و به لطف پیاده روی‌های طولانی‌اش حوصله زیادی لازم دارد. Death Stranding یک بازی متفاوت با دنیایی جالب است که ارتباط برقرار کردن با آن برخلاف ظاهرش کار خیلی دشواری نیست– ارتباط برقرار کردن در حقیقت یکی از اهداف اصلی در بازی است. سال پیش نسخه‌ای بروز شده از این عنوان با نام Death Stranding: Director’s Cut برروی پیسی و پلی‌استیشن ۵ منتشر شد که می‌توان آن را بهترین راه برای تجربه‌ی این اثر دانست. اگر می‌خواهید به جهان غریب کوجیما سری بزنید، حالا بهترین موقع است.

سازنده: Kojima Productions
پلتفرم‌ها: ویندوز، پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵
پلی‌استیشن پلاس اکسترا؟ بله!

بازی Ghost of Tsushima: Director’s Cut

بازی Ghost of Tsushima: Director's Cut

آیا کسی هست که از سامورایی‌ها بدش بیاید؟ نه‌خیر. آخرین محصول ساکر پانچ، Ghost of Tsushima شما را مسافر یک‌ ماجراجویی سامورایی می‌کند. با تهاجم مغول ها به توشیما– جزیره ای که حالا محافظت از اهالی‌اش وظیفه شماست‌– داستان آغاز شده و با چکیده‌ای از انتقام و شرافت ادامه می یابد. در این اکشن-ماجراجویی جهان-باز برای نجات عزیزان‌تان باید به چیزی بیش از شرافت متکی بشید.

محیط های زیبا و گیم‌پلی‌‌ای نوآورانه از نکات مثبت Ghost of Tsushima‌اند. نسخه‌ای گسترش یافته از بازی، تحت نام Ghost of Tsushima: Director’s Cut وجود دارد که در حال حاضر بهترین و تقریباً تنها راه برای تجربه این عنوان شناخته می‌شود. اگر به یک ماجراجویی با سبک و سیاق سامورایی‌‌ها علاقه دارید و صاحب یک دستگاه پلی‌استیشن هستید، آخرین اثر ساکرپانچ را از دست ندهید.

سازنده: Sucker Punch Productions
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵
پلی‌استیشن پلاس اکسترا؟ بله!

بازی Uncharted: Legacy of Thieves Collection

بازی Uncharted: Legacy of Thieves Collection

مجموعه آنچارتد تا به حال میزبان دو کالکشن مهم بوده. Uncharted: Legacy of Thieves Collection کالکشنی است که دو عنوان آخر سری را مورد توجه قرار داده و شامل نسخه ارتقاء یافته آنچارتد ۴ و لاست لگسی می‌شود. هدف نهایی این کالکشن را می‌توان بروزرسانی و انتشار مجدد آثار ذکر شده برای پیسی و پلی‌استیشن ۵ دانست. این دو عنوان به خودی خود از ارزش و کیفیت بالایی برخوردارند و به لطف این کالکشن تجربه‌شان درکنارهم و برروی پلتفرم‌های بیشتری فراهم است. اگر می‌خواهید دوباره به سری آنچارتد سر بزنید یا تا به حال این‌کار را انجام نداده اید، Uncharted: Legacy of Thieves Collection فرصت بسیار مناسبی است تا خود را سرگرم جدیدترین آثار این مجموعه کنید.

سازنده: Naughty Dog
پلتفرم‌ها: ویندوز، پلی‌استیشن ۵
پلی‌استیشن پلاس اکسترا؟ بله!

بازی Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

بازی Marvel's Spider-Man: Miles Morales

اسپایدرمن از همیشه پرطرفدار‌تر است و این روزها در صنعت بازی‌ها نیز در وضع مطلوبی به سر می‌برد. مدتی پیش نقدی از نخستین نسخه اسپایدرمن اینسامنیاک نوشتم، که در اینجا قادر هستید آن را مطالعه کنید. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales مانند دی‌ال‌سی بزرگی برای همان عنوان است که مایلز مورالز را در قلب داستان قرار می‌دهد. اگر علاقه دارید پا در کفش مایلز مورالز کنید و در نبود اسپایدرمن به مبارزه با جرم و جنایت بپردازید، این اثر برای شماست. دنباله‌ای کوتاه بر داستان نسخه‌ی اولی که به خودی خود جذابیت‌های زیادی در برداشت.

سازنده: Insomniac Games
پلتفرم‌ها: ویندوز، پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵
پلی‌استیشن پلاس اکسترا؟ بله!

بازی Ratchet and Clank: Rift Apart

بازی Ratchet and Clank: Rift Apart

رچت اند کلنک و پلی استیشن راهه پر پیچ و خمی را گذراندند. جدیدترین نسخه ی این سری با نام Ratchet and Clank: Rift Apart یک اکشن-ماجراجویی پلتفورمر است. این بازی قیافه خوبی دارد و به لطف تیمی از کارکترهای جدید از روایتی جالب و درگیر کننده نیز برخوردار است. از همان قواعد همیشگی سری پیروی می‌کند و با ارتقاء این قواعد، نمایشی خوب از کنسول نسل نهمی سونی بجا می‌گذارد. اگر می‌خواهید کنسول خود را با یک اثر کلاسیک بیازماید و به مجموعه رچت اند کلنک علاقه دارید، بازی کردن Ratchet and Clank: Rift Apart برای شما تجربه‌ای خوب خواهد بود. در دسترس بودن این بازی برای پیسی نیز می‌تواند برای علاقه‌مندان ژانر پلتفورمر خبری خوشایند باشد.

سازنده: Insomniac Games
پلتفرم‌ها: ویندوز، پلی‌استیشن ۵
پلی‌استیشن پلاس اکسترا؟ بله!

بهترین بازی های انحصاری پلی‌ استیشن؛ بازی Returnal

بازی Returnal

Returnal یک شوتر سوم شخص با حضور درخشان المان های روگ‌لایک است. از فضانوردی به اسم سلن می‌گوید که در سیاره‌ای غریب درگیر یک حلقه زمانی می شود. سلن با هربار مرگ از دوباره زنده شده و خود را در مرز رویارویی با خطراتی نو می‌یابد. Returnal از آن دسته بازی‌هایی‌ست که شما را ساعت ها درگیر می‌کند و زمانی که بالاخره به پایان رسید، این حس را به شما می‌دهد که انگار چیز مهمی دست‌گیرتان شده. اگر دنبال اثری هستید که برای ساعت‌ها شما را به چالش بکشد، دوست ندارید Returnal را از دست بدهید. این عنوان روی پیسی نیز قابل بازی است، که می‌تواند برای برخی از علاقه‌مندان روگ‌لایک خبری خوب باشد.

سازنده: Housemarque
پلتفرم‌ها: ویندوز، پلی‌استیشن ۵
پلی‌استیشن پلاس اکسترا؟ بله!

بهترین بازی های انحصاری پلی‌ استیشن؛ بازی Demon’s Souls

بازی Demon's Souls

و این بود آغازگر همه چیز. نتیجه همکاری سونی و فرام سافتور یا به سخنی دیگر پدر ژانر سولزلایک. Demon’s Souls بازسازی اثری است که به لطف بلوپوینت از چنگ پلی استیشن ۳ درآمد و مهمان کنسول نسل نهمی سونی شد. بازسازی ذکر شده از وظیفه‌ی مدرنیزه کردن نسخه اورجینال به خوبی برآمده و برخی از قلق‌های اعصاب خورد کن آن را به خوبی پوشانده است. همه و همه برای یک تجربه بهتر. اگر به آثار سولزبورن علاقه‌مندید قطعاً تجربه‌ی Demon’s Souls برای شما ترغیب‌کننده خواهد بود. برخلاف حدس و گمان‌ها هنوز خبری از انتشار این عنوان برای پیسی نیست، اما همچنان بعید نخواهد بود اگر آن را روزی بین پرفروش‌های استیم ببینیم.

سازنده: Bluepoint Games
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۵
پلی‌استیشن پلاس اکسترا؟ هنوز نه!

بازی Gran Turismo 7

بازی Gran Turismo 7

گرن توریسمو و پلی‌استیشن قصه‌ای طولانی دارند. تا پلی استیشن بوده، گرن توریسمو هم بوده. با توجه به رقبا و اوضاع و احوالی که ژانر ریسینگ این روز‌ها سپری می‌کند، تازه‌ترین عنوان این سری کار سختی در پیش داشت و همچنان دارد. Gran Turismo ۷ یک شبیه ساز ریسینگ واقع‌گرایانه است. شامل یک کمپین درگیر‌کننده و بیش از ۴۲۰ ماشین برای سواری گرفتن. همان‌طور که از یک اثر ریسینگ خوب انتظار می‌رود، صرف کردن زمان در این بازی کار اصلاً سختی نیست– به‌خصوص اگر «شبیه سازهای واقعی رانندگی» را می‌پسندید. اگر به‌دنبال یک عنوان ریسینگ هستید تا برروی پلی استیشن‌تان بازی کنید، Gran Turismo ۷ بدون شک از ترغیب‌کننده‌ترین گزینه‌ها برای شماست.

سازنده: Polyphony Digital
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵
پلی‌استیشن پلاس اکسترا؟ هنوز نه!

بازی Horizon Forbidden West

بازی Horizon Forbidden West

اولین نسخه‌ی این بازی از عناوین موردعلاقه‌ی من بود. دنباله‌اش وعده‌های بلندپروازانه‌ای می‌دهد. Horizon Forbidden West یک نقش آفرینی-اکشن است که توسط گوریلا گیمز توسعه یافته. این دنباله همان‌طور که انتظار می رفت داستان الوی را ادامه می دهد، همچنان در حال مبارزه با انواع حیوانات مکانیکی و همچنان در حال کشف مکان‌های مرموز. Horizon Forbidden West قول برطرف کردن اشکالات نسخه اول و گسترش نکات مثبت آن را می دهد. می‌توان حدس زد که گوریلا گیمز قصد دارد این سری را حسابی ادامه بدهد و این عنوان قدم مهمی در این راه محسوب می‌شود. اگر ارادت خاصی به بازی های نقش آفرینی-اکشن دارید، و از فرمول نسخه اول این بازی لذت بردید، بعید نیست از این دنباله نیز لذت کافی را ببرید.

سازنده: Guerrilla Games
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵
پلی‌استیشن پلاس اکسترا؟ هنوز نه!

بازی God of War Ragnarök

بازی God of War Ragnarök

حالا پلی‌استیشن می‌ماند و یکی از مهم‌ترین فرنچایز‌هایش. با رگناروک، بنظر می‌رسد هر پلی‌استیشن حداقل یک عنوان خدای جنگ برجسته داشته است. بازی God of War Ragnarök نیاز زیادی به معرفی ندارد، فرمول موفق نسخه پیشین را دنبال می‌کند و قصه‌ی کریتوس و پسرش را ادامه می‌دهد. یکی از دوستان من مدتی قبل از انتشار رسمی معرفی کوتاهی از این بازی نوشته بود که می‌توانید از اینجا آن را مطالعه کنید. شخصاً از نسخه قبلی و قصه‌ی سفرش لذت بردم. این نسخه اما قصه‌ای بزرگتر را می‌گوید و قول مبارزه با ثور و اودین را وسط می‌کشد. اگر این قول و قرار‌ها برایتان جذاب‌اند و از نسخه پیشین نیز لذت بردید، امکان اینکه God of War Ragnarök شما را ناامید کند کم است. خدای جنگ می‌تواند بهانه خوبی باشد تا دوباره دوال شاک– یا دوال سنس– خود را دستتان بگیرید.

سازنده: Santa Monica Studio
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵
پلی‌استیشن پلاس اکسترا؟ هنوز نه!

سخن آخر

این فهرست مناسبی است برای معرفی برخی از بهترین بازی های انحصاری‌ های پلی‌ استیشن. فعلا باید دید که نقشه‌های پلی‌استیشن برای ادامه‌ی نسل چگونه پیش می‌رود و چه عناوینی انتظارمان را می‌کشند. میراث پلی استیشن تاکنون شامل کاتالوگی عظیمی از بازی‌هایی‌ست که امکان سرگرم کردن مخاطبین خود را دارند.

لینک های مفید

یوسف چمنی

برای آیوی از بازی و گاهی سینما می‌نویسم. بنده و بازی‌های ویدئویی برمی‌گردیم به کودکی. علاقه‌مند به ادبیات نمایشی اما دانش آموز رشته ریاضی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا