مقالات بازی ویدیویی

رتبه‌بندی سری بازی‌های رزیدنت اویل؛ مجموعه 10 گانه Resident Evil

بهترین بازی‌ها از سری Resident Evil

اگر از طرفداران بازی‌های ویدیویی و دنیای بازی‌ها باشید، قطعا نام سری Resident Evil یا اقامتگاه شیطان را شنیده‌اید. یک سری که به صدای زامبی‌های خاص خودش و کاراکترهای مختلفش شناخته می‌شود. اولین سری این بازی با نام Biohazard در سال 1996 و در ژاپن روی پلی استیشن عرضه شد و دارای مفاهیم اساسی درباره ژانر وحشت بود که به تعریف و گسترش این ژانر کمک‌های بسزایی کرد. در این مقاله قرار است به رتبه‌بندی سری رزیدنت اویل بپردازیم.

توجه کنید که این رتبه بندی بر اساس تجربه شخصی است که لزوما به معنای بهتر یا بدتر بودن یک بازی از این سری نسبت به دیگری نیست. شما هم می‌توانید نظر خود را درباره بازی‌های سری در انتهای همین پست با ما به اشتراک بگذارید.

رزیدنت ایول زیرو، همچنان توانسته از نظر مکانیزم‌ها از میراث اصلی بهره‌مند باشد.

10. رزیدنت ایول زیرو- Resident Evil 0 (2002)

شاید در رتبه‌بندی رزیدنت اویل در ذهن خیلی‌ها این بازی از این سری رتبه پایین داشته باشد. اگر طرفدار این سری باشید، می‌دانید که امثال ماها با دوربین‌های ایزومتریک و کیفیت پایین گرافیک بازی در سری‌های اولیه پلی‌استیشن 1 به این سری علاقه‌مند شدیم؛ اما هیچگدام از این‌ها موجب نشد، داستان و حسی که بازی برای ما روایت می‌کند را کوچک ببینیم، طوری که بعد از گذشت سالیان سال هم هنوز حس ترس، دلهره و ماجراجویی در ذهن هامان تداعی می‌شود. اما Resident Evil 0، اینطور نبود و در عین حال که شباهت‌های با سری‌های اولیه دیگر دارد، نتوانسته تجربه خوبی تداعی کند.

این بازی البته توانسته در مسئله‌هایی مثل شخصیت‌های دوگانه، زاویه دوربین و فضای کاوش درونی خود، به میراث Resident Evil پایند باشد، اما از نظر تجربه، قابل مقایسه با بقیه قسمت‌ها نیست.

9. رزیدنت ایول ریمیک- Resident Evil Remake (2002)

از موزیک گرفته تا افکت‌های صوتی و همینطور مکانیزم‌های بازی، Resident Evil Remake یک اثر دلهره آورد تمام بود. اثری که به کارگردانی خالق سریال Shinji Mikami گیم پلی و گرافیک را بهبود می بخشد و در عین حال جهان را با مناطق جدیدی برای کشف و برش داستان از نسخه 1996 گسترش می دهد.

آنچه در این بازی شاهد آن هستیم، شاید به اندازه قسمت‌های جدیدتر این سری مدرن پر زرق و برق نباشد، اما فضای بصری آن مثل راهروهای تنگ و فضای اسرارآمیز آن به همان اندازه ترسناک است. در طول بازی یک حس ترس وجود دارد که حتی عناوین ترسناک بقای مدرن نیز برای تکرار آن تلاش می کنند و هر تصمیمی که می گیرید، تفاوت بین زندگی و مرگ را احساس می کند. البته توجه کنیم که آنچه در این بازی نمایه‌ساز ترس است، خیلی قدیمی تر از چیزی است که ما امروز از ترس در بازی‌های ویدیویی سراغ داریم و انتظار از آن هم باید متناسب با آن زمان باشد.

شاید بتوان اولین اثر اکشن از سری رزیدنت ایول را رزیدنت اویل 5 دانست.

8. رزیدنت ایول 5- Resident Evil 5 (2009)

در اواخر دهه 2000، سری Resident Evil شروع به کنار گذاشتن مکانیک‌های ترسناک بقای پیشینیان خود کرد و بیشتر به یک تیراندازی سوم شخص اکشن تبدیل شد. که البته این لزوما یک ویژگی منفی نیست، در شریطی که ماهیت ترسناک بازی خیلی تغییر نکند. که البته این یک دگرگونی شگفت‌انگیز برای سری بود، و در حالی که برخی از طرفداران از بازی‌هایی مانند Resident Evil 5 ناراضی بودند، هنوز هم اکثر عناصری که این سری را خاص کرده‌اند، مانند شخصیت‌ها و گیم‌پلی، دارد. در واقع اینکه Resident Evil 5 بازی را بیشتر به سمت اکشن برده است در رتبه‌بندی سری رزیدنت اویل تاثیر به سزایی دارد.

همچنین ببینید: بهترین بازی‌های ترسناک قرن اخیر؛ 23 سال وحشت یا نا امیدی؟

رزیدنت اویل 5 کریس ردفیلد را دنبال می‌کند که با شوا آلومار متحد می‌شود تا یک گروه تروریستی را از انتشار یک ویروس خطرناک در جهان متوقف کند. ممکن است فضای وحشتناکی مانند سایر ورودی ها نداشته باشد، اما داستان به همان اندازه عجیب و غریب و پر از لحظات تکان دهنده است، و بهترین بخش این است که می توانید با همکاری یک دوست آن را بازی کنید. یعنی گرچه بازی کمی اکشن تر شده، ولی هنوز هم می‌تواند یک اثر دلهره‌آور باشد نه ترسناک!

Resident Evil Revelations 2 توانسته به معنای واقعی دلهره را در یک بازی پیاده‌سازی کند.

7. Resident Evil Revelations 2 (2015)

قطعا اگر می‌خواستیم رتبه‌بندی سری رزیدنت اویل را بر اساس مقدار ترسناک بودن بررسی کنیم، این عنوان در سه رده اول جای می‌گرفت. پس از چند عنوان اکشن محور، این مجموعه سرانجام با بازی Resident Evil: Revelations به ریشه های ترسناک و سبک بقای خود بازگشت. اولین Resident Evil: Revelations از ساختار روایی اپیزودیک استفاده می‌کرد، و اگرچه دیدن بازگشت کریس ردفیلد و جیل ولنتاین برای یک ماجراجویی ناگوار دیگر عالی بود، اما Revelations 2 در مجموع تجربه‌ای بسیار متفاوت را رقم زد.

بازی‌ای که کاراکتر اصلی ها کلر ردفیلد، از کارکترهای مورد علاقه نویسنده، است و سبک آن از یک سوم شخص اکشن به یک بازی ترسناک و دلهره‌آور و البته چالش برانگیز رفته است. Revelations 2 همچنان داستان خود را به قسمت‌هایی تقسیم می‌کند، اما هر کدام شامل لحظات شخصیت‌های جذاب و سکانس‌های گیم‌پلی پرتنش است. برخلاف Revelations اول، شما می توانید از طریق Revelations 2 به صورت مشترک بازی کنید، اما باید با دوست خود دعوا کنید تا تصمیم بگیرید چه کسی قرار است نقش بری برتون را بازی کند.

بازسازی رزیدنت اویل 3 همچنان تواسنته مخاطبان را راضی نگه دارد.

6. Resident Evil 3 Remake (2020)

به همان اندازه که سه گانه اول Resident Evil عالی است، بازگشت به عقب و بازی‌ کردن نسخه‌های اصلی این سه‌گانه به دلیل زوایای ثابت دوربین یا حالت ایزومتریک و گرافیک اولیه آن‌ها سخت است. البته اگر نوستالژی باز باشید قطعا از دوباره تجربه آن‌ها کمی لذت خواهید برد. به هر نحو و خوشبختانه کپکام دست به یک کار انقلابی کرده و سه‌گانه اول این سری را از ابتدا برای مخاطبان بازسازی کرده است – از جمله رزیدنت ایول 3: نمسیس. مشابه نسخه اصلی، در این بازی شما جیل ولنتاین و کارلوس اولیویرا را دنبال می کنید که برای زندگی خود در شهر راکون آلوده به زامبی مبارزه می کنند.

مطابق داستان اصلی شما در ریمیک رزیدنت اویل 3 هم با موجودی تهدیدآمیز به نام نمسیس طرف هستید که هر سرباز از گروه S.T.A.R.S را که زنده مانده بود تعقیب می کند. بازی ریمیک رزیدنت اویل 3 در رتبه‌بندی رزیدنت اویل در حالت کلی در میانه‌های میدان جای می‌گیرد.

اوج ماجراجویی در سبک دوربین اول شخص در سری رزیدنت اویل در بازی Resident Evil Village پیاده سازی شده است.

5. Resident Evil Village (2021)

Resident Evil Village – هشتمین بازی اصلی این سری – اغلب شبیه نامه ای عاشقانه به بازی های قبل از آن است. در حین کاوش در قلعه دیمیترسکو یا زنده ماندن از حمله تعداد زیادی از هیولاها تا زمانی که در نهایت فرار کنند، لحظات آشنا را بازسازی می کند – نشانه‌ای از ادای احترام به Resident Evil و Resident Evil 4.

داستان بازی RE Village سه سال پس از وقایع Resident Evil 7 اتفاق می‌افتد، شما بار دیگر پس از ربوده شدن دخترتان در نقش Ethan Winters بازی می‌کنید. Resident Evil Village بیشتر از نسخه قبلی خود متمرکز بر اکشن است، اما شامل یکی از ترسناک ترین سکانس های هر بازی Resident Evil و فهرستی از شخصیت های شرور نمادین است که به این زودی ها فراموش نخواهید کرد. البته به کار بردن زاویه دوربین اول شخص در این بازی و همینطور در رزیدنت اویل 7 خیلی در ترسناک تر کردن آن‌ها موثر بوده است.

بازی resident evil 4، یک شاهکار انقلابی در این سری و در تمام سری‌های بازی‌های ترسناک در اواسط دهه اول قرن بیست و یک بود.

4. Resident Evil 4 (2005)

به طور کلی می‌توان گفت که سری چهارم رزیدنت ایول یک شاهکار بود. شش سال و هشت بازی اسپین‌آف پس از عرضه Resident Evil 3: Nemesis در پلی‌استیشن، این سری بالاخره با یک بازی جدید و هیجان‌انگیز بازگشت که نام تجاری کپکام را دوباره تعریف می‌کند و در نهایت تبدیل به یکی از تاثیرگذارترین بازی‌های ویدیویی می‌شود. یک بازی که برای اولین بار دوربین سوم شخص را برای این سری به کار برد و با داستان، شخصیت پردازی و تزریق المان‌های مختلف در بازی توانست یک اثر به‌یاد ماندنی خلق کند.

همچنین ببینید: معرفی بازی Resident Evil 4 | یک شاهکار انقلابی

در این بازی شما نقش لئون اس کندی را بازی می کنید که شش سال پس از حوادث شهر راکون، برای نجات دختر رئیس جمهور به یک ماموریت نجات می رود. Resident Evil 4 یک سواری هیجان انگیز بدون وقفه از ابتدا تا انتها با تعدادی از نمادین ترین سکانس ها، خطوط، شخصیت ها و باس ها در کل مجموعه است. شینجی میکامی یک ماجراجویی بی انتها خلق کرد که دیدن مجدد آن هر بار که دوباره در یک کنسول جدید منتشر می شود لذتی مطلق است.

Resident Evil 7: Biohazard توانست نشان دهد که چه اندازه ریسک بزرگی مثل تغییر دوربین بازیکن می‌تواند به جذابیت بازی کمک کند.

3. Resident Evil 7: Biohazard (2017)

در رتبه‌بندی سری رزیدنت اویل، این بازی جزو دلهره‌آورترین هاست. پس از موفقیت رزیدنت اویل 4، این سری شروع به دور شدن از ترس و وحشت کرد و در نهایت تا زمانی که رزیدنت اویل 6 در سال 2012 عرضه شد، به پوسته ای توخالی تبدیل شد. Resident Evil 7: Biohazard، ممکن است یکی از گمنام‌ترین بازی های سری باشد.
تعداد کمی از فرانچایزها به اندازه رزیدنت اویل خود را دوباره از نو شروع کرده‌اند، اما تصمیم برای حذف هر چیزی که برای آن شناخته شده بود – مانند دیدگاه‌های سوم شخص و سکانس‌های اکشن سینمایی – تا بتواند به ریشه‌های خود بازگردد، برای موفقیت Resident Evil 7 ضروری بود. زاویه دوربین اول شخص، کاوش در ساختمان و باز و بسته کردن درب ها و صندوق ها، این بازی را به یکی از وحشتناک‌ترین تجربه‌های بازی تبدیل می‌کند و داستان به طور همزمان هیجان‌انگیز و تا انتها هیجان‌انگیز است.

بازی Resident Evil 4 Remake را می‌توان بازسازی یک شاهکار دانست.

2. Resident Evil 4 Remake (2023)

بازسازی یکی از دوست‌داشتنی‌ترین بازی‌های تاریخ برای کپکام می‌توانست یک حرکت مخاطره‌آمیز باشد، اما پس از تکمیل فرمول با Resident Evil 2 و 3، به نوعی Resident Evil 4 را برای دومین بار به یک شاهکار تبدیل کردند. سفر لئون برای نجات دختر رئیس جمهور ممکن است در ابتدا آشنا به نظر برسد، اما بازی با انتظارات شما بازی می‌کند و حتی طرفداران قدیمی بازی اصلی را به این فکر می‌کند که بعداً چه اتفاقی خواهد افتاد.

همچنین ببینید: بررسی بازی Resident Evil 4 Remake

بهترین بخش در مورد بازسازی Resident Evil 4 این است که به اندازه کافی با نسخه 2006 متفاوت است که به عنوان راهی قطعی برای لذت بردن از بازی جایگزین آن نمی شود. پیشرفت‌های آن در گیم‌پلی و ساختار روایت قابل‌توجه است و شخصیت‌های مورد علاقه طرفداران مانند The Merchant و Ada Wong هرگز زنده بودن را احساس نکرده‌اند.

Resident Evil 2 Remake توانسته نشان دهد که بازسازی یک اثر بی‌نظیر هم می‌تواند به اندازه خود آن اثر جذاب و با یک تجربه فوق‌العاده باشد.

1. Resident Evil 2 Remake (2019)

و نهایتا به بهترین بازی در رتبه‌بندی سری رزیدنت ایول می‌رسیم که فکر میکنم تمام برتر خود را مدیون نسخه اصلی خود بر روی پلی استیشن یک است. زمانی که کپکام Resident Evil اصلی را برای GameCube بازسازی کرد، توانستند بازی پایه را به روش‌های معنی‌داری گسترش دهند که کل ماجراجویی را دوباره تعریف کرد. وقتی تقریباً بیست سال بعد تصمیم به بازسازی Resident Evil 2 گرفتند، از همین فلسفه برای بازسازی بازی ای که از سال 1998 به یاد دارید استفاده کردند و در عین حال آن را از هر نظر بزرگتر، بهتر و وحشتناک تر کردند.

Resident Evil 2 دارای دو کمپین است – با بازی لئون اس کندی و کلر ردفیلد – که در حین بازی با یکدیگر تلاقی می کنند. گشت و گذار در ایستگاه پلیس راکون سیتی می تواند وحشتناک باشد و در نهایت با اجرای موجودی غیرقابل کشتن به نام آقای X بدتر می شود. هر دو کمپین دارای شخصیت‌های به یاد ماندنی، ترس‌های پرش به خوبی پنهان و قابلیت پخش مجدد نامحدود هستند که به بازسازی Resident Evil 2 کمک می‌کند تا تجربه قطعی Resident Evil را بازسازی کند.

کوروش

اکنونم را اینگونه می‌گذرانم که اندکی دانشجوی علم، اندکی طراح و ایده‌پرداز، اندکی بازی ساز، اندکی نوازنده و اندک تری نویسنده. با اینکه با چیزهای زیادی شگفت زده نمی‌شوم اما همیشه به دنبال شگفتی هستم. دوست دارم با کتاب‌‌هایم زندگی کنم.

نوشته های مشابه

‫23 دیدگاه ها

 1. رتبه‌بندی درستی بود. ای‌کاش نسخه ششم روهم رتبه‌بندی می‌کردین. و اینکه بنظر من ریمیک نسخه چهارم این بازی از ریمیک نسخه دوم بهتر بود ولی رقابت نزدیکی هس‌، هر دو عالی بودن.

  1. سلام لورنزو
   مرسی از نظرت
   این فهرست بندی بر اساس تجربه شخصی بوده و به شخصه قبول دارم که نسخه 6 تجربه بدی نبود ولی چون بیشتر از اینکه رزیدنت اویل دلهره آور باشه، یه بازی اکشن سوم شخص بود، بخاطر همین داخل رتبه بندی نیاوردمش

   1. باید همه رزیدنتها را توی این رتبه بندی جا میدادید نادیده گرفتن بعضی از رزیدنتها صحیح نیست

    1. ممنون از نظرت متین
     درسته ولی پست 10 بازی برتر رو شامل میشه
     اگه میخواستیم تعداد بازی‌هارو بیشتر کنیم بقیشون هم جا می‌‍گرفت

   2. سلام واقعا از رتبه بندی تون خوشم اومد به نظر من رزیدنت ایول 6 یکی از نکات مثبتی که داشت کواپ دونفرش بود که باعث شد خاطره های زیادی واسم رقم بزنه در واقع اولین رزیدنت اویلی بود که بازیش کردم ولی اولین بازی ترسناکی که منو به این سبک علاقه مند کرد رزیدنت اویل ۴ اورجینال بود واقعا ازش لذت بردم مخصوصا از ریمیکش بازم ممنون

 2. واقعا احمقانست که رزیدنت ایول ۴ چنین رتبه ای داره
  رزیدنت ۴ نسخه اصلی بی‌شک بهترین بازی سریه و حتی جزو بهترین بازی های تاریخ

  1. سلام نقطه
   منم رزیدنت اویل 4 رو خیلی دوست دارم ولی نمیتونی بگی که ریمیکش با اضافه کردن کلی گرافیک و بهبود تجربه بازی نتونسته از خودش بهتر باشه. حس و حالی که ریمیک منتقل میکنه طبیعتا حقیقی تر از نسخه اصلیه. البته که نسخه اصلی زمان خودش به اندازه کافی خدا بود به نظرم.

  1. بدون شک بهترین رزیدنت اویل نسخه چهار اورجینال هست،من خودم با این شماره با رزیدنت اویل آشنا شدم و شاهکاری بی تکرار خواهد بود

 3. رزیدنت اویل کد ورونیکا که جز بهترین شماره های سری به شمار میره تو این لیست نیست،این چه لیستیه؟

  1. مرسی علی جان از نظرت
   اول مقاله نوشتم که این لیست بر اساس تجربه شخصیه و من اصلا کد ورونیکارو دوست نداشتم

 4. به نظر بنده بدترین نسخه ها ۷ و ۸ بودن که اصلا جزو رزیدنت اویلها نیستن و فقط اسم رزیدنت اویل رو صرفا به خاطر فروش بیشتر یدک میکشن و بهترین ها هم اویل ۱ ریمیک و ۲ ریمیک و صفر و چهار هستن.

  1. مرسی از نظرت اسماعیل زاده عزیز
   شاید از این نظر که اینا یهو رفتن روی فضای اول شخص برات حس غریبی داره. به نظر من اتفاقا خروجی شون بهتر از پیش بینی در اومده. گرچه به نظر خودم هم چهار قسمت اول رزیدنت اویل رو که روی پی اس 1 و 2 منتشر شد فوق العاده بودن.

 5. همین ک از خدایان دهه شصتی هستم ک رزیدنت اویل.دویل می کرای.کراش پی اس وان.ماشین جنکی 1ک سفینه داره.متال گیر رو پلی 2.مدال افتخار پلی وان .والفانشتاین.کشتی کج 2004تا7 پلی 2.گاد اف وار 1و2 روی پلی 2.نید فور اسپید اندرگراند دو و ماست وانتد روی پلی دو .رو صدبار تمام کردم و لقب استاد داشتم 15سال پیش و باهاشون لذت های بردم ک بچم میگه بابا تو گیمیر قدیمی هستیم هنوز نمیتونم مث تو خوب بازی کنم.گفتن درجه استادی نرسیدی بچم😂
  میدنایت کلوب ک عشقم بود و سه امپراطوری 4 دیناستی وارییورس .هییی بازی ها هم قدیمیا چیز دیگه بودن.خیلیا نمیدونن کالاف دیوتی 3 بود بنظرم اصلا ساخته نشد روی پلی دو.ولی کالاف 4اولین سری مدرن وایفر بود گرافیک ساخت لامصب

 6. رتبه بندیت از نظرم اشتباه بود.
  ۱.رزیدنت اویل ۴ ارجینال
  ۲.رزیدنت اویل ۴ ریمیک
  ۳. رزیدنت اویل ۲ ریمیک
  ۴.رزیدنت اویل ۷
  ۵. رزیدنت اویل ۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا