مقالات بازی رومیزی

هنر استراتژی در بازی رومیزی: 14 روش همیشه برنده شدن!

راهکارهایی برای برنده شدن در بازی های رومیزی

بازی های رومیزی برای قرن ها جزو محبوب ترین سرگرمی های بشر بوده اند. مردم بردگیم ها را یک راه سرگرم کننده برای معاشرت با دوستان و خانواده، به چالش کشیدن ذهن و آزمایش توانایی های استراتژیک یافته اند. در این مقاله قرار است درباره هنر استراتژی در بازی رومیزی و راهکارهای تسبط بر یک بازی بپردازیم. این نوع تسلط فقط به خاطر شانس نیست – به مهارت، برنامه ریزی و تمرین نیاز دارد. در نهایت هم قرار است نکات و تکنیک هایی را برای کمک به شما برای تبدیل شدن به بازیکن بهتری ارائه دهیم.

استراتژی چیست ؟

قبل از هر چیزی نیاز است با مفهوم و معنای استراژی در بازی رومیزی آشنا شویم. در بازی های رومیزی، استراتژی به برنامه یا رویکرد کلی و بلند مدتی اطلاق می شود که بازیکن برای رسیدن به یک هدف خاص یا برنده شدن در بازی انجام پیش می گیرد، که خود می تواند شامل تجزیه و تحلیل مکانیزم های بازی رومیزی، درک اهداف بازی، طی کردن مسیر بهینه برای رسیدن به آن اهداف و همچنین مقابله با حرکات حریفان است. حال اینکه چه نوع استراتژی، موثر ترین استراتژی در بازی رومیزی است، متفاوت و متناسب با خود بردگیم مورد نظر است.

تعریف استراتژی در بازی رومیزی

استراتژی موثر و برنامه ریزی

در حالت کلی، استراتژی موثر در بازی های رومیزی، شامل ترکیبی از برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت است. در برنامه ریزی کوتاه مدت، که اصطلاحا به آن تاکتیک می گوییم، بازیکنان باید روی انجام حرکاتی تمرکز کنند که به آنها مزیت فوری بدهد یا موقعیت مطلوبی را برای ادامه بازی و راندهای پیش رو ایجاد کند. در برنامه ریزی بلند مدت، که اصطلاحا به آن استراتژی می گوییم، بازیکنان باید مسیر کلی بازی را در نظر بگیرند و تصمیماتی بگیرند که در نهایت منجر به پیروزی شود.

کلید پیاده سازی یک استراتژی موثر و برنده در بازی های رومیزی، درک کامل مکانیزم ها و قوانین بازی است. این شامل درک منابع در دسترس بازیکنان، قوانین بازی، اقدامات متفاوتی که می توان در هر نوبت انجام داد، پیامدهای بالقوه هر تصمیم و … است. از طرفی یک استراتژی موثر در بازی رومیزی، همچنین شامل تجزیه و تحلیل حرکات حریفان و پیش بینی حرکات بعدی آنها است. با درک نقاط قوت و ضعف حریفان خود، می توانید برنامه ای ایجاد کنید که از نقاط ضعف آنها استفاده کرده و نقاط قوت آنها را خنثی کند.

تعریف عام تر استراتژی در بازی رومیزی

با در نظر گرفتن مفهوم تاکتیک و استراتژی موثر در بازی رومیزی، می توان تعریف عام تری از آن داشت:

استراتژی در بازی‌ رومیزی شامل ایجاد یک برنامه کلی است که اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت را در نظر می‌گیرد، مکانیزم‌ها و قوانین بازی را تجزیه و تحلیل می‌کند و حرکات حریفان را برای به دست آوردن مزیت و در نهایت برنده شدن بازی پیش‌بینی می‌کند.

اکنون که با مفهوم استراتژی در بازی رومیزی آشنا شدیم می توانیم به سراغ این برویم که ببینیم چطور می شود در بازی های مورد علاقه خودمان که استراتژی جزء مهمی از آنهاست، تخت عنوان بازی های استراتژیک، با تمرین و مهارت همیشه برنده باشیم؟

استراتژی در بازی رومیزی را قورت دهید!

بازی رومیزی Terraforming Mars، یک بازی رومیزی استراتژیک معروف

همانطور که در بخش استراتژی موثر گفته شد، در حالت کلی هر بازی متناسب با قوانین خودش، راههایی برای پیروزی و استاد شدن در آن دارد. اما در حالت کلی می توان راهکارهایی را یافت که به شما کمک می کند در بازی های مورد نظر خود، به مهارت بالایی برسید تا بتوانید بیشتر از بقیه برنده شوید. از طرفی قرار است به شما کمک کند در بازی های مختلف هم بتوانید بیشتر برنده شوید. این راهکار ها صرفا نظرات من است. اگر راهکار دیگری هم به ذهن شما می رسد، در قسمت نظرات قرار دهید.

قوی شروع کنید!

اطلاعات کاملی از قوانین و اصول اولیه بازی بدست آورید. این به معنای درک اصول اولیه بازی مانند موقعیت شروع، حرکات موجود و محدودیت های مهره ها است. برای مثال، در بازی هایی مانند شطرنج، دانستن نقاط قوت و ضعف هر مهره برای برنامه ریزی حرکات و پیش بینی پاسخ های حریف ضروری است.

به زمان درست حرکت ها دقت کنید

بازی رومیزی پندمیک pandemic
بازی رومیزی پندمیک، یک بازی همکاری مشترک که برای سالها بهترین بازی جهان بوده است.

زمان بندی عنصر کلیدی در بکارگیری استراتژی در بازی رومیزی است. دانستن اینکه چه زمانی باید حرکت کرد و چه زمانی باید عقب نشینی کرد، برای به دست آوردن دست بالا ضروری است. برای مثال، در بازی‌هایی مانند Risk، ممکن است سودمندتر باشد که قبل از شروع حمله منتظر بمانید تا حریفان یکدیگر را ضعیف کنند. در بازی‌هایی مانند Pandemic، زمان‌بندی برای جلوگیری از شیوع و درمان بیماری‌ها قبل از شیوع آن‌ها بسیار مهم است.

در چه بازی هایی خوب هستید؟

هر بازیکنی نقاط قوت و ضعف خودش را دارد. درک نقاط قوت خود و بازی با آنها برای موفقیت ضروری است. به عنوان مثال، اگر حافظه قوی دارید، بازی هایی مانند Decrypto یا Codenames ممکن است مناسب باشند. اگر اهل برنامه ریزی و فکر کردن هستید، بازی هایی مثل Architects یا Brass ممکن است سبک شما باشد، اگر در بلوف زدن مهارت دارید، بازی هایی مثل کودتا یا دژ مناسب شماست و … . در کل یادتان باشد، زمین بازی را متناسب با نقاط قوت خود بچینید. چه در انتخاب بازی، که باید بازی ای را انتخاب کنید که مهارت خوبی در آن دارید، چه در انجام بازی، که باید روی قسمتی از بازی تمرکز کنید که در آن بهتر هستید.

خود را با شرایط وفق دهید

بسیاری از بازی های رومیزی غیرقابل پیش بینی هستند. همینطور استراتژی در بازی رومیزی. برای مثال بازی هایی با مکانیزم تاس ریختن وجود دارد. و بهترین بازیکنان می توانند خود را با شرایط در حال تغییر وفق دهند. این به این معنی است که باید سعی کنید انعطاف پذیر باشید و بتوانید استراتژی خود را در لحظه تنظیم کنید. برای مثال، در بازی‌هایی مانند کاتان، اگر بازیکن دیگری مسیر شما را به سمت یک منبع ارزشمند مسدود کند، ممکن است لازم باشد رویکرد خود را تغییر دهید. در بازی هایی مانند Dominion، ممکن است لازم باشد استراتژی ساخت عرشه خود را بر اساس کارت های موجود در هر بازی تنظیم کنید.

از پایان بازی غافل نشوید!

نسخه موبایلی بازی تیکت تو راید، از معروف ترین بازی های خانوادگی جهان

در نهایت، هدف هر بازی رومیزی برنده شدن است. برای دستیابی به آن هدف، زیر نظر گرفتن پایان بازی ضروری است. این به معنای درک شرایط برنده و برنامه ریزی استراتژی خود بر اساس آن است. برای مثال، در بازی‌هایی مانند مونوپولی، ممکن است لازم باشد بر روی کسب خواص و تبدیل آنها به یک انحصار تمرکز کنید تا پیروزی را تضمین کنید. در بازی‌هایی مانند Ticket to Ride یا شاهراه ایرانی، ممکن است لازم باشد مسیرهای خود را قبل از حریفان در اولویت قرار دهید.

تمرین کنید، ببازید، دوباره تمرین کنید!

مانند هر مهارتی، تسلط بر استراتژی در بازی رومیزی یا برنده شدن در بازی، نیاز به تمرین دارد. هرچه بیشتر بازی کنید، بهتر خواهید شد. از فرصت ها برای بازی با بازیکنان باتجربه استفاده کنید، استراتژی های مختلف را امتحان کنید و سپس گیم پلی خود را تجزیه و تحلیل کنید. با تمرین منظم، درک عمیق تری از بازی به دست خواهید آورد و سبک بازی منحصر به فرد خود را توسعه خواهید داد.

بازی خود را آنالیز کنید

بعد از هر بازی، مدتی را به تجزیه و تحلیل گیم پلی خود اختصاص دهید. به حرکاتی که انجام دادید، تصمیماتی که گرفتید و نتایجی که به آنها منجر شد نگاه کنید. سعی کنید اشتباهاتی را که مرتکب شده اید شناسایی کنید و به این فکر کنید که چگونه می توانستید کارها را متفاوت انجام دهید. این به شما کمک می کند از اشتباهات خود درس بگیرید و استراتژی در بازی رومیزی خود را در بازی های آینده بهبود بخشید.

از رقبا درس بگیرید

بررسی کارهایی که رقبا می کنند و سبک بازی آنها، برای توسعه یک استراتژی موثر ضروری است. به سبک بازی، نقاط قوت و ضعف آنها توجه کنید. آیا آنها تهاجمی هستند یا تدافعی؟ آیا آنها ریسک می کنند یا ایمن هستند؟ شناخت حریفان می تواند به شما کمک کند تا حرکات آنها را پیش بینی کنید و مطابق با آن پاسخ دهید.

بازی رومیزی brass، از استراتژیک ترین بازی های رومیزی جهان و در حال حاضر رتبه یک بهترین بازیهای رومیزی جهان

آرام باشید!

بازی های رومیزی می توانند استرس زا باشند، به خصوص زمانی که بازی چالش یا به شدت فکری می شود. آرام ماندن تحت فشار برای تصمیم گیری خوب و اجتناب از اشتباه ضروری است. اجازه ندهید احساسات شما جایتان تصمیم بگیرند و سعی کنید روی اهداف خود متمرکز بمانید. نفس عمیق بکشید، حرکت بعدی خود را تجسم کنید و به توانایی های خود اعتماد کنید.

یادگیری تمام نمی شود

بازی‌های رومیزی به‌طور مداوم در حال تکامل هستند و تعداد آن ها روز به روز در حال بیشتر شدن است. همگام بودن با آخرین روندها و استراتژی ها برای جلوتر ماندن از بازی ضروری است. نظرات را بخوانید، ویدیوها را تماشا کنید و در مورد استراتژی ها با بازیکنان دیگر بحث کنید. با باز نگه داشتن ذهن و ادامه یادگیری، می توانید در صدر آخرین روندها باقی بمانید و یک استراتژی برنده ایجاد کنید. برای مثال در بازی ای مثل بازی اسپلندور، همیشه فضای یادگیری استراتژی های بهتر برای برنده شدن مهیاست. پس استراتژی بازی رومیزی فرآیند پویا را طی می کند.

برای دسترسی به انجمن های مختلف بازی رومیزی، می توانید وارد بخش انجمن در وبسایت بردگیم گیک شوید.

از پیش برنامه ریزی کنید

بسیاری از بازی های رومیزی به شما نیاز دارند که از قبل برنامه ریزی کنید و حرکات حریفان خود را پیش بینی کنید. با فکر کردن به چند قدم جلوتر، می توانید تله هایی برپا کنید و فرصت هایی برای خود ایجاد کنید. سعی کنید به پیامدهای بلندمدت هر حرکتی که انجام می‌دهید و اینکه چگونه در آینده روی بازی تأثیر می‌گذارد فکر کنید.

منابع کلیدی را کنترل کنید

بازی رومیزی Stone Age، از بازی های رومیزی استراتژیک سبک با مدیریت منابع

در بازی هایی که منابع محدود است و هر کدام کار خودش را انجام می دهد، با کنترل منابع کلیدی، برای نگه داشتن دست بالاتر، می توانید گزینه های مخالفان خود را محدود کنید و فرصت های جدیدی برای خود ایجاد کنید. برای مثال بلاک کردن یک رنگ توکن در بازی اسپلندور، یا برداشتن منابع خاص در بازی Stone Age یا عصر حجر ایرانی. در کل سعی کنید منابع مهم را کنترل کنید، زیرا این کار گزینه های بیشتری در اختیار شما قرار می دهد و حرکت حریفان را سخت تر می کند.

بلوف و فریب

بلوف زدن و فریب دادن ابزار قدرتمندی در بازی های رومیزی هستند، زیرا می توانند به شما کمک کنند تا حریفان خود را گمراه کنید و جلو بیفتید. البته باید مقدار آن ها را کنترل کنید، زیرا اگر دستتان برای حریف رو شود، می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. سعی کنید از نکات ظریف و هدایت نادرست استفاده کنید تا حریفان خود را از مسیر خارج کنید و آنها را وادار کنید تا تصمیمات خود را حدس بزنند.

زمان درست ریسک را بشناسید

ریسک کردن می تواند ابزار قدرتمندی در بازی های رومیزی باشد، اما می تواند یک شمشیر دولبه نیز باشد. دانستن اینکه چه زمانی باید ریسک کرد و چه زمانی ایمن بازی کرد، برای تسلط بر استراتژی در بازی رومیزی ضروری است. قبل از انجام هر حرکت جسورانه، پاداش های بالقوه را در نظر بگیرید و آنها را در مقابل خطرات بسنجید. اگر تجربه بازی های استراتژیک زیادی را داشته باشید، می دانید که هوشمندانه حرکت نکردن چه اندازه می تواند شما در دام بیندازد.

آیا یک استراتژی همیشه برنده داریم ؟

نه، در بازی های رومیزی هیچ استراتژی برنده ای برای همه وجود ندارد. هر بازی دارای مکانیک ها و متغیرهای منحصر به فرد خود است که به کار بردن یک استراتژی واحد برای پیروزی را غیرممکن می کند که هر بار کار کند. استراتژی موثر در بازی های رومیزی مستلزم انطباق با بازی خاص و شرایط متغیر آن است. بازیکنان باید بتوانند وضعیت فعلی بازی را تجزیه و تحلیل کنند، حرکات حریفان خود را پیش بینی کنند و استراتژی خود را بر اساس آن تنظیم کنند.

علاوه بر این، موفقیت یک استراتژی به سطح مهارت سایر بازیکنان نیز بستگی دارد. استراتژی ای که در برابر بازیکنان تازه کار به خوبی عمل می کند ممکن است در برابر حریفان با تجربه تر موثر نباشد. همانطور که گفته شد، برخی از اصول کلی وجود دارد که می تواند به بازیکنان کمک کند شانس خود را برای برنده شدن در بیشتر بازی های رومیزی افزایش دهند. اینها شامل کنترل منابع، اولویت بندی اهداف، متعادل کردن ریسک و پاداش و انعطاف پذیری و سازگاری است.

در نهایت، برنده شدن در بازی های رومیزی به ترکیبی از استراتژی، شانس و مهارت منجر می شود. موفق ترین بازیکنان کسانی هستند که می توانند به طور موثر بین این عوامل تعادل ایجاد کنند و از فرصت های خود نهایت استفاده را ببرند.

کوروش

اکنونم را اینگونه می‌گذرانم که اندکی دانشجوی علم، اندکی طراح و ایده‌پرداز، اندکی بازی ساز، اندکی نوازنده و اندک تری نویسنده. با اینکه با چیزهای زیادی شگفت زده نمی‌شوم اما همیشه به دنبال شگفتی هستم. دوست دارم با کتاب‌‌هایم زندگی کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا