دی اند دیعمومی

همه چیز درباره دی اند دی | بازی های نقش آفرینی D&D (آپدیت 1402)

اگر از افرادی باشید که پیگیر دسته بازی های نقش آفرینی (RPG) هستید، قطعا اسم سبک بازی های Dungeons & Dragons یا دی اند دی (D&D) یا دی ان دی را شنیده اید که به فارسی به آن “دخمه ها و اژدهایان” هم گفته می شود. گرچه در سراسر دنیا این دسته از بازی های بسیار گسترده و رایج شده اند، اما در ایران آنچنان که باید، حتی در دنیای بازی های رومیزی و بردگیم ها، این سبک بازی های شناخته شده نیستند. این نکته هم قابل ذکر است که ریشه بازی های دی اند دی به دنیای بازی رومیزی بر می گردد.

مقاله پیش رو مفصل ترین و جامع ترین مقاله درباره این ژانر از بازی هاست.

دی اند دی چیست ؟ (D&D)

Dungeons & Dragons (D&D) یک بازی نقش آفرینی از دسته بازی رومیزی و بردگیم های نقش آفرینی (Role Playing Games) یا RPG است که به بازیکنان اجازه می‌دهد شخصیت‌هایی بسازند و با آنها در یک دنیای فانتزی وارد ماجراجویی شوند. بازیکن ها باید در نقش آن در مکان ها و زمان های مختلف تصمیماتی بگیرند و سعی کنند به اهداف مختلفی در طول بازی، که می تواند از چند دقیقه تا چند سال (!) به طول بینجامد، برسند. بازی با استفاده از ترکیبی از تاس، کتاب قوانین و تخیل انجام می شود.

دی اند دی می تواند تعداد زیادی از افراد را دور هم جمع کند.

بازی های دی اند دی یا دانجم اند دراگونز توسط افراد در هر سنی، از کودکان تا بزرگسالان انجام می شود و طرفداران زیادی در سراسر جهان به دست آورده است. تجربه این بازی ها نیازمند آموزش های اولیه ای است که در این مقاله تا حد خوبی به آن ها خواهیم پرداخت. از طرفی مشابه بازی مافیا، بازی های دی اند دی هم یک مَستر یا DM دارند. لازم به ذکر است که دی اند دی یا بازی D&D تاکنون توانسته الهام بخش بسیاری از بازی های مشهور دنیا، مخصوصا بازی های MOBA باشد. جدیدا هم که سری جدید بازی Boldur’s Gate 3 توانسته در دنیای ویدئو گیم شاهکار کند.

همچنین ببینید: معرفی بازی Baldur’s Gate 3

روند کلی بازی دی اند دی | دی اند دی چطور انجام می شود؟

همانطور که بالاتر گفته شد، دی اند دی در یک دنیای فانتزی جریان دارد. بازیکنان با ایجاد یک شخصیت در این دنیای فانتزی شروع می کنند، که می تواند هر نژاد یا کلاسی باشد که در دنیای بازی مجاز است. هر شخصیت دارای مجموعه ای از ویژگی ها مانند قدرت، مهارت و هوش است که توانایی ها و مهارت های آنها را مشخص می کند. سپس بازیکنان به عنوان یک تیم با هم کار می کنند و توسط بازیکنی به نام مَستر یا دانجن مستر ( به اختصار DM) هدایت می شوند تا ماموریت ها را تکمیل کنند، با هیولاها مبارزه کنند و پازل ها را حل کنند.

دانجن مَستر یا راوی بازی

DM مسئول نقل سناریو ها و داستان های بازی، ایجاد دنیای بازی و کنترل شخصیت های غیر بازیکن (NPC) است که بازیکنان با آن مواجه می شوند. DM صحنه را برای هر ماجراجویی تنظیم می کند، محیط را توصیف می کند و اطلاعاتی در مورد اهداف و مقاصد بازیکنان در اختیار بازیکنان قرار می دهد.

اقدام و تاس ریختن

اکشن ها در دی اند دی
اکشن هایی که بازیکن های دی اند دی می توانند انجام دهند.

در طول بازی، بازیکنان به نوبت کارهای شخصیت خود را توصیف می کنند و تاس می اندازند تا نتیجه آن اقدامات را مشخص کنند. به عنوان مثال، یک بازیکن ممکن است یک قالب بچرخاند تا ببیند آیا شخصیت او می تواند با موفقیت از دیوار بالا برود یا اینکه ببیند شخصیت او در نبرد چقدر آسیب می بیند.

مبارزه و حمله

مبارزه در D&D مبتنی بر نوبت است و بازیکنان به نوبت حمله و دفاع می کنند. نتیجه هر حمله توسط تاس ریختن و عوامل مختلف دیگر مانند ویژگی ها و تجهیزات یک شخصیت تعیین می شود.

نقش آفرینی و داستان گویی

یکی از جنبه های منحصر به فرد D&D تاکید آن بر نقش آفرینی و داستان گویی است. بازیکنان تشویق می شوند تا خلاقانه فکر کنند و از تخیل خود برای حل مشکلات و ایجاد داستان های خود استفاده کنند. این المان و ویژگی بازی‌های دی اند دی می تواند منجر به لحظاتی به یاد ماندنی و غیرمنتظره شود، زیرا بازیکنان راه حل های منحصر به فرد خود را برای چالش های ارائه شده توسط DM ارائه می دهند.

همچنین ببینید: آرشیو بازی های رومیزی مبتنی بر داستان سرایی

تاریخچه دی اند دی | دخمه ها و اژدهایان از کچا شروع شد؟

Dungeons & Dragons در اوایل دهه 1970 توسط گری گایگکس و دیو آرنسون ساخته شد. گایگکس یک بازی‌باز قدیمی بود که مجموعه‌ای از قوانین را برای نبردهای مینیاتوری قرون وسطایی ایجاد کرده بود. آرنسون بازیکنی در گروه بازی گایگکس بود که قوانین خودش را برای ایفای نقش در یک محیط فانتزی قرون وسطایی ایجاد کرده بود.

این دو با هم متحد شدند تا یک بازی بسازند که عناصر جنگ بازی مینیاتوری را با داستان سرایی و نقش آفرینی قوانین آرنسون ترکیب کند. اولین نسخه Dungeons & Dragons در سال 1974 توسط Tactical Studies Rules, Inc. (TSR) منتشر شد. این بازی به سرعت در میان بازیکنانی که به دنبال یک تجربه بازی جدید و خلاقانه بودند، محبوبیت پیدا کرد. طی سال‌ها، TSR چندین نسخه جدید از این بازی را منتشر کرد که هر کدام قوانین و بازبینی‌های خاص خود را داشتند.

در سال 1997، TSR توسط Wizards of the Coast، شرکتی که به خاطر بازی کارت تجاری محبوب خود، Magic: The Gathering شناخته می شود، خریداری شد. تحت بازی Wizards of the Coast، بازی با نسخه‌ها و مکمل‌های جدید بیشتر اصلاح شد و گسترش یافت.

امروزه D&D با میلیون‌ها بازیکن در سراسر جهان محبوب‌تر از همیشه است. این بازی همچنین الهام‌بخش محصولات متعددی از جمله بازی‌های ویدیویی، رمان‌ها و فیلم‌ها بوده است. در طول تاریخ خود، D&D به ریشه های خود وفادار مانده است و به بازیکنان یک دنیای فانتزی غنی و همه جانبه پر از ماجراجویی، خطر و امکانات بی پایان ارائه می دهد.

چگونه دی اند دی بازی کنیم ؟ | راهنمای جامع D&D

مرحله اول : آماده سازی

برای انجام بازی های D&D به موارد زیر نیاز دارید:

  • کتابچه راهنمای بازیکن
  • مجموعه ای از تاس های چند وجهی
  • برگه های کاراکتر
  • مداد و پاک کن

شما می توانید تمام این موارد را از یک فروشگاه بازی یا خرده فروشی آنلاین خریداری کنید. هنگامی که تمام موارد لازم را دارید، می توانید شروع به ساخت شخصیت خود کنید. دفترچه راهنمای بازیکن تمام اطلاعاتی را که برای ایجاد شخصیت خود نیاز دارید، از جمله نژاد، کلاس، توانایی ها، مهارت ها و تجهیزات دارد.

مرحله دوم: انتخاب و خلق شخصیت

نژاد ها و کلاس های شخصیت زیادی در بازی های D&D وجود دارد که هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند. شما می توانید انتخاب کنید که به عنوان یک انسان، جن، کوتوله، نیمه زاده و غیره بازی کنید. کلاس شما تعیین می کند که شخصیت شما چه نوع مهارت ها و توانایی هایی داشته باشد. به عنوان مثال، یک جنگنده در مبارزه خوب است، در حالی که یک جادوگر در جادو خوب است.

دی اند دی دارای نژاد های بسیار زیادی است که همگی از این شانزده نژاد اصلی ساخته می شوند.

برای خلق شخصیت خود، باید در مورد پیشینه، ویژگی های شخصیتی، ایده آل ها، پیوندها و معایب آنها تصمیم بگیرید. این جزئیات به شما در نقش آفرینی شخصیت خود در طول بازی کمک می کند. همچنین باید توانایی های شخصیت خود مانند قدرت، مهارت، هوش و کاریزما را انتخاب کنید. این توانایی ها با تاس انداختن مشخص می شوند و نتایج به امتیازات توانایی شخصیت شما اضافه می شود.

مرحله سوم: شروع بازی

هنگامی که شخصیت خود را ایجاد کردید، آماده شروع بازی هستید. DM جهان و وضعیت را توصیف می کند و بازیکنان تصمیم می گیرند که چه کاری انجام دهند. برای تعیین نتیجه اقدامات خود، باید تاس بیاندازید. متداول ترین تاس های مورد استفاده عبارتند از: قالب های 20 وجهی، قالب های 12 وجهی، قالب های 10 وجهی، قالب های 8 وجهی، قالب های 6 وجهی و قالب های 4 وجهی.

مبارزه بخش مهمی از دی اند دی

در دی اند دی، مبارزه یکی از مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین بخش هاست.

بخش بزرگی از بازی های دی اند دی یا D&D مبارزه است و جایی است که می توانید توانایی های شخصیت خود را آزمایش کنید. در طول مبارزه، بازیکنان به نوبت حمله و دفاع می کنند و DM نتیجه هر حمله را تعیین می کند. این اکشن در عین حال می تواند خطرناک باشد و شخصیت ها ممکن است مجروح یا حتی کشته شوند، بنابراین مهم است که استراتژیک باشید و به عنوان یک تیم با هم کار کنید.

همچنین بخوانید: 6 المان دی اند دی در Baldur’s Gate 3 که احتمالا از آن خبر ندارید!

مهم ترین ویژگی های دی اند دی

نقش آفرینی (Role Playing) در دی اند دی

یکی از جنبه های منحصر به فرد D&D تاکید آن بر نقش آفرینی و داستان سرایی است. بازیکنان تشویق می شوند که مانند شخصیت های خود فکر و عمل کنند و از توانایی ها و مهارت های خود برای تعامل با دنیای بازی و سایر شخصیت ها استفاده کنند. DM ممکن است از رویارویی ها و چالش های غیر رزمی برای تشویق بازیکنان به تفکر خلاقانه و توسعه شخصیت و پیشینه شخصیت های خود استفاده کند.

قابلیت سفارشی سازی (Customizability) دی اند دی

D&D به خاطر گزینه‌های شخصی‌سازی‌اش معروف است و به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا شخصیت‌ها، ماجراجویی‌ها و حتی کل دنیاهای خود را بسازند. این بازی دارای یک کتابخانه گسترده از کتاب‌های قوانین و مکمل‌ها است که به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا از بین طیف گسترده‌ای از نژادها، کلاس‌ها، جادوها، تجهیزات و گزینه‌های دیگر انتخاب کنند.

فضای آنلاین برای تجربه دی اند دی

با ظهور تکنولوژی، اکنون می توان بازی های D&D را به صورت آنلاین با افراد از سراسر جهان انجام داد. این را می توان با استفاده از پلتفرم های آنلاین مانند Roll20 یا Fantasy Grounds انجام داد، که به شما امکان می دهد با یک میز مجازی بازی کنید و با سایر بازیکنان با استفاده از چت صوتی یا متنی ارتباط برقرار کنید.

تبدیل به یک دانجن مستر (DM) شدن!

برای اینکه شما تبدیل به یک دانجم مستر خوب شوید نیاز است مدت ها مطالعه کنید و تجربه زیادی در بازی D&D داشته باشید.

اگر شما علاقه مند به تبدیل شدن به یک DM هستید، چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. اول اینکه درک درستی از قوانین و مکانیزم بازی مهم است. دوم، شما باید خلاق باشید و بتوانید در صورت لزوم بداهه بنویسید. سوم، شما باید بتوانید یک داستان قانع کننده ایجاد کنید و بازیکنان خود را درگیر کنید. در نهایت، مهم است که با بازیکنان خود ارتباط برقرار کنید و به نظرات آنها گوش دهید.

دنیای بازی یا لور (Lore)

دنیای بازی‌های D&D مملو از داستان و تاریخ غنی است. سازندگان بازی جهانی گسترده خلق کرده اند که مملو از سطوح مختلف هستی، موجودات افسانه ای و تمدن های باستانی است. بازیکنان می توانند با کاوش در فرهنگ D&D به درک عمیق تری از دنیای بازی دست یابند و شخصیت های فراگیرتری خلق کنند.

همچنین ببینید: ازِراث؛ دنیای وارکرفت یکی از بزرگترین جهان‌های فانتزی

قوانین شخصی شده (homebrew)

در حالی که قوانین اساسی بازی های D&D به خوبی تثبیت شده است، بسیاری از بازیکنان از ایجاد قوانین homebrew خود لذت می برند. این می تواند شامل اضافه کردن مکانیک های جدید، تنظیم قوانین موجود، یا حتی ایجاد کلاس ها یا نژادهای کاملاً جدید باشد. قوانین Homebrew به بازیکنان این امکان را می دهد که بازی را مطابق با ترجیحات خود تنظیم کنند و استعداد شخصی بیشتری به شخصیت ها و کمپین های خود اضافه کنند.

داستانی سرایی در دی اند دی (Storytelling)

بازی‌های D&D یک تجربه داستان‌گویی مشترک هستند، با DM و بازیکنان برای ایجاد یک روایت جذاب با هم کار می‌کنند. این می تواند منجر به برخی پیچش ها و چرخش های غیرمنتظره شود، زیرا بازیکنان تصمیماتی می گیرند که روند داستان را تغییر می دهد. DM همچنین توانایی بداهه گویی و انطباق با انتخاب های بازیکنان را دارد و هر بازی را منحصر به فرد و هیجان انگیز می کند.

انجمن های دی اند دی

بازی‌های D&D حس اجتماعی قوی دارند، بازیکنان و DM‌ها دور هم جمع می‌شوند تا عشق خود را به بازی به اشتراک بگذارند. می‌توانید گروه‌های D&D را در فروشگاه‌های بازی محلی، انجمن‌های آنلاین و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی پیدا کنید. بازی با دیگران می تواند راهی عالی برای پیدا کردن دوستان جدید و ارتباط با افرادی باشد که علایق مشترک شما را دارند.

دسترسی و یادگیری آسان بازی

در حالی که بازی‌های D&D در ابتدا می‌توانند ترسناک به نظر برسند، اما در واقع کاملاً در دسترس هستند. یادگیری قوانین اولیه آسان است و می توانید فقط با چند آیتم مانند مجموعه ای از تاس ها و یک برگه شخصیت شروع به بازی کنید. علاوه بر این، منابع زیادی به صورت آنلاین در دسترس هستند، از جمله آموزش، تولید کننده کاراکتر و کتاب قوانین.

لینک مفید: دانلود کتاب راهنمای جامع دی اند دی

مینیاتور ها و نقشه بازی

بسیاری از بازیکنان از استفاده از مینیاتورها و زمین برای بهبود بازی های D&D خود لذت می برند. مینیاتورها می توانند شخصیت های بازیکن و هیولاها را نشان دهند، در حالی که زمین می تواند برای ایجاد محیط های همه جانبه برای نبردها و اکتشاف استفاده شود. استفاده از مینیاتورها و زمین می تواند یک عنصر بصری به بازی اضافه کند و نبردها و برخوردها را جذاب تر کند.

سازگاری دی اند دی با رسانه های دیگر

فیلم Dungeons and Dragons تولید 2023 که جدیدترین فیلم درباره دنیای دی اند دی است.

بازی‌ D&D الهام‌بخش بسیاری از اشکال دیگر رسانه‌ها از جمله کتاب، فیلم و بازی‌های ویدیویی می باشد. طرفداران D&D می‌توانند از داستان‌ها و بازی‌هایی که در همان جهان اتفاق می‌افتند لذت ببرند و تاریخ و تاریخ دنیای بازی را گسترش دهند. علاوه بر این، بسیاری از مهارت ها و استراتژی های مورد استفاده در بازی های D&D را می توان در بازی ها و فعالیت های دیگر نیز به کار برد.

گیم پلی پیشرفته و اکسپنشن های دی اند دی

همانطور که در بازی های D&D تجربه بیشتری دارید، ممکن است بخواهید گیم پلی پیشرفته تری را امتحان کنید. این می تواند شامل ایجاد ماجراجویی های خود، استفاده از قوانین homebrew و بازی با شخصیت های پیچیده تر باشد. همچنین می‌توانید با بازیکنان با تجربه‌تر بازی کنید یا به گروه D&D در فروشگاه بازی محلی خود بپیوندید.

بازی های D&D دارای انبوهی از بسط ها و مکمل ها هستند که می توانند عناصر جدیدی را به بازی شما اضافه کنند. اینها شامل مسابقات جدید، کلاس‌ها، جادوها، تجهیزات و ماجراجویی‌ها می‌شود. محبوب ترین افزونه ها عبارتند از Monster Manual، Dungeon Master’s Guide و Xanathar’s Guide to Everything.

چطور دی ان دی یاد بگیریم

یادگیری بازی Dungeons & Dragons (D&D) در ابتدا می تواند دلهره آور به نظر برسد، اما با کمی صبر و تمرین، تجربه ای لذت بخش و لذت بخش است. در اینجا چند مرحله برای شروع یادگیری D&D وجود دارد:

  • کتاب‌های قوانین را بخوانید: دفترچه راهنمای بازیکن قانون اصلی برای بازیکنان است، در حالی که راهنمای Dungeon Master کتاب قوانین اصلی برای DM است. خواندن این کتاب ها برای درک مکانیزم های اساسی بازی مانند خلق شخصیت، مبارزه و نقش آفرینی بسیار مهم است.
  • تماشای ویدیوهای آموزشی: ویدیوهای آموزشی زیادی به صورت آنلاین موجود است که می تواند به توضیح قوانین و مکانیک D&D کمک کند. برخی از YouTubers محبوب D&D عبارتند از Critical Role، Matthew Colville، و Web DM.
  • به یک گروه مبتدی پسند بپیوندید: بسیاری از انجمن های D&D گروه های مبتدی دوست دارند که از بازیکنان جدید استقبال می کنند و راهنمایی و پشتیبانی می کنند. برای یافتن گروه‌هایی که برای مبتدیان باز هستند، با فروشگاه‌های بازی محلی یا انجمن‌های آنلاین تماس بگیرید.
  • بازی با بازیکنان باتجربه: بازی با بازیکنان با تجربه می تواند راهی عالی برای یادگیری بازی باشد. آنها می توانند در حین بازی راهنمایی کنند و به سؤالات پاسخ دهند و شما می توانید استراتژی ها و تاکتیک های آنها را مشاهده کنید.
  • از منابع آنلاین استفاده کنید: منابع آنلاین زیادی برای یادگیری D&D در دسترس هستند، مانند ویکی ها، انجمن ها و وبلاگ ها. برخی از وب سایت های محبوب عبارتند از r/DND، D&D Beyond و Roll20 Reddit.
  • تمرین، تمرین، تمرین: بهترین راه برای یادگیری D&D تمرین انجام بازی است. با ماجراجویی های ساده شروع کنید و به تدریج به سمت سناریوهای پیچیده تر بروید. از اشتباه کردن نترسید و به یاد داشته باشید که این بازی سرگرم کننده و خلاقانه است.

به یاد داشته باشید، یادگیری بازی D&D فرآیندی است که زمان و تمرین می خواهد. اگر درک تمام قوانین و مکانیک مدتی طول کشید، ناامید نشوید. با صبر و پشتکار، هر کسی می تواند بازی D&D را بیاموزد و از دنیای غنی و همه جانبه RPG های رومیزی لذت ببرد.

کوروش کریمی

دانشجوی خسته مملکت، با چهارتا مهارت رزومه ای، که دوست داره یه مدرسه بسازه. بردگیم‌هارو بیشتر از ویدئوگیم دوست دارم. آیوی رو ساختم چون فکر می کنم مردم نیاز دارن بازی کنن، و باید بهشون بازی های خوب معرفی کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا