ایکس باکسبازی کامپیوتریمعرفی بازی ویدیویی

بهترین بازی های انحصاری ایکس‌ باکس

برگ برنده های مایکروسافت!

بهترین بازی‌ های انحصاری ایکس‌ باکس؛ دور از حقیقت نیست اگر بگوییم مایکروسافت و ایکس‌باکس پس از فراز و نشیب‌های پرتعداد در مسیر درستی قرار گرفتند. اخیراً اکوسیستم ایکس باکس میزبان آثار منحصر به فرد زیادی بوده، که ژانرهای گوناگونی را پوشش می‌دهند. ایکس باکس با عرضه‌ی بازی‌های خاص و بازبینی ژانرهای کمتر شناخته شده توانسته در طی چندسال تنوع زیادی در کاتالوگ خود ایجاد کند. امروز قصد داریم به بحر این کاتالوگ رفته و چندتا از بهترین آثار بین آنها را گلچین کنیم. در بین این آثار نام‌های بزرگ و کوچک زیادی وجود دارد که به آنها خواهیم پرداخت. با من همراه باشید.

عناوین انحصاری همیشه بخشی حیاتی در صنعت بازی‌ها به حساب می آمدند. ارزش هر پلتفرم تا حدی وابسته به انحصاری های‌‎‌‌ آن است– در این مورد به خصوص اکوسیستم ایکس‌باکس. همان‌طور که گفتم در فهرست تهیه شده عناوین کوچک و بزرگ زیادی جای گرفتند– شخصاً عناوین کوچک ایکس‌باکس را بیشتر می‌پسندم. روال این‌گونه است که هر عنوان را مختصر معرفی کرده سپس به سازنده، پلتفرم های قابل بازی و حضور آن در گیم پس می‌پردازم. امیدوارم در لیست بهترین بازی‌های انحصاری ایکس‌باکس بتوانید عناوین مدنظر خود را پیدا کنید.

بهترین بازی های انحصاری ایکس‌ باکس

بازی Immortality

لیست را با عنوانی متفاوت آغاز می کنیم. Immortality یک فیلم تعاملی است. پیش تر نقدی از آن نوشتم که اگر علاقه‌مند هستید، می توانید از اینجا مطالعه کنید. خلاصه ایده‌ی بازی به این شرح است: «چه اتفاقی برای ماریسا مارسل افتاد؟» جدیدترین اثر سم بارلو مقدار سهمگینی ویدیو را در اختیارتان قرار داده و وظیفه ی آشکار کردن راز ماریسا مارسل را به شما می دهد. این بازی اگرچه ممکن است برای همه مناسب نباشد اما بدون شک برای عده‌ای به یک تجربه به‌یادماندنی بدل خواهد شد– این جمله در قبال برخی دیگر از بازی های لیست نیز قابل بیان است. Immortality از نظر سینمایی گاهی شما را متحیر می کند و به طور نامعمولی بازی می شود. اگرچه تا به حال خبری از عرضه این عنوان برای پلتفرم‌ پلی استیشن نبوده، اما در آینده احتمالاً شاهد آن باشیم.

سازنده: سم بارلو، Half Mermaid
پلتفرم‌ها: مایکروسافت ویندوز، مک‌اواس، ایکس باکس سری اکس/اس، آی‌اواس، اندروید
ایکس باکس گیم پس؟ بله.

بازی As Dusk Falls

As Dusk Falls از ناکجا ظاهر شد و اولین بازی استودیوی Interior Night نام گرفت. یک بازی کوچک و متفاوت دیگر در بین عناوین فرست-پارتی ایکس‌باکس که با دیدی نو به سراغ سبک ماجراجویی تعاملی می‌رود. این اثر عده ای خاص را به عنوان مخاطب خود نشانه می گیرد، به طور واضح تر کسانی که به بازی‌‎های داستان تعاملی علاقه دارند. As Dusk Falls قصه‌ی برخورد دو خانواده را به تصویر می‌کشد، برخوردی که سرنوشت هر دو خانواده را برای همیشه دچار تغییر می‌کند. ترفند این اثر ایجاد هیجان و دراما با فلش‌بک‌های متعدد است و در انجام این‌کار لحظه‌ای آرام نمی‌گرد. با اینکه قصه بازی در وصف خانواده شدیداً مخرب کار می‌کند، اما دنبال کردن‌ش به هیچ‌وجه خالی از لطف نیست. چنان‌چه بدنبال عنوانی داستان تعاملی می‌گردید که برروی ایکس باکس خود به تجربه‌ی آن بپردازید، As Dusk Falls پیشنهاد من به شما است.

سازنده: Interior Night
پلتفرم‌ها: مایکروسافت ویندوز، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری اکس/اس
ایکس باکس گیم پس؟ بله.

بازی Pentiment

اثری زیبا که توسط تیمی ۱۳ نفره از آبسیدین توسعه یافته. Pentiment شما را مهمان قتل و خرافات در قرن شانزدهم میلادی می‌کند. یک معرفی کوتاه از این عنوان زیبا نوشته بودم که اگر مایل هستید از اینجا قادرید آن‌را مطالعه کنید. در این بازی ما در نقش هنرمند دوره گردی به اسم آندریاس مالر قرار می‌گیریم که مشغول کامل کردن «شاهکار» خود در روستای خیالی به اسم تاسینگ است. قتل اتفاق می‌افتد و متهم اصلی دوست نزدیک آندریاس، یک راهب پیر است. برای اثبات بی‌گناهی این پیرمرد سال‌خورده باید تاسینگ را به آب و آتش بکشیم و سرنوشت اهالی‌اش را رقم بزنیم. Pentiment تماماً با متن سروکار دارد، در نتیجه اگر به فکر تجربه آن هستید حتما آمادگی خواندن را داشته باشید.

سازنده: Obsidian Entertainment
پلتفرم‌ها: مایکروسافت ویندوز، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری اکس/اس
ایکس باکس گیم پس؟ بله.

بهترین بازی های انحصاری ایکس‌ باکس؛ بازی Hi-Fi Rush

یک بازی غیرمنتظر و متفاوت دیگر در اکوسیستم ایکس باکس که توسط Tango Gameworks و بدون هیچ‌پیش زمینه‌ای در اوایل امسال عرضه شد. Hi-Fi Rush تقریباً شبیه به سری DMC است، با این تفاوت که در آن همچی برپایه ریتم می‌چرخد. Hi-Fi Rush یک هک‌اند‌اسلش معمولی نیست و همان‌گونه نیز بازی نمی‌شود. این عنوان از زمان عرضه‌ی با تحسین مخاطبین و منتقدین مواجه شد، و بدیهی نیست اگر برای علاقه‌مندان ژانر هک‌اند‌اسلش یک تجربه مفرح رقم بزند. یک اثر جالب و متفاوت با طنزی مبتذل که قادرست برای دارندگان ایکس باکس جذاب باشد. اگر با ژانر هک‌اند‌اسلش آشنایی دارید و شرایط بازی‌اش برای‌تان فراهم است، بد نیست به Hi-Fi Rush شانسی بدهید.

سازنده: Tango Gameworks
پلتفرم‌ها: مایکروسافت ویندوز، ایکس باکس سری اکس/اس
ایکس باکس گیم پس؟ بله.

همچنین بخوانید: معرفی بازی Redfall | ردفال در چنگ خون آشام ها

بازی Grounded

بازی Grounded شما را یاد مورچه‌کش می‌اندازد، در آن بازیکنان وظیفه‌ی بقا در بین حشرات را دارند– از مورچه تا کفش‌دوزک و رتیل. این بازی یک اثر کو‌آپ دیگر از Xbox Game Studios است که حول و محور بقا می‌چرخد. مانند خیلی دیگر از بازی‌های بقا محور، این عنوان هم شامل دست‌وپا کردن منابع، ساخت‌ساز و همان مکانیک‌های همیشگی می‌شود، با یک تفاوت بزرگ که اینجا دشمن شما حشرات هستند– و غرض انتقام دارند. اگر می‌خواهید مقداری زمان با دوستان خود در یک بازی بقامحور صرف کنید، Grounded می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. خوش‌بختانه این بازی نیز در فهرست عناوین گیم‌پس حضور دارد و این قضیه امکان تجربه آن را با دوستان راحت تر می‌کند.

سازنده: Obsidian Entertainment
پلتفرم‌ها: مایکروسافت ویندوز، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری اکس/اس
ایکس باکس گیم پس؟ بله.

بهترین بازی های انحصاری ایکس‌ باکس؛ بازی Sea of Thieves

عنوان بعدی لیست نیز کو-آپ است و نیاز زیادی به تعریف ندارد. Sea of Thieves را در زمان عرضه نمی‌شد یک موفقیت نامید اما حالا پس از گذشت ۵ سال می‌توان از آن به عنوان یک موفقیت بزرگ نام‌برد. این بازی شما و دوستانتان را در نقش دزدان دریایی راهی دریاهای خروشان و بی رحم می‌کند، جایی که باید از آن گنج و غارت بیرون بکشید. Sea of Thieves هنوز هم به‌طور مداوم از طرف Rare محتوا دریافت می‌کند و تا به همین‌جای کار هم مقدار سرسام آوری محتوای جذاب در آن وجود دارد. اگر می خواهید اوقات خوبی را با دوستان خود داشته باشید، Sea of Thieves بنظر راه مطمئنی می‌آید. حضور این عنوان در لیست عناوین گیم‌پس نیز می‌تواند امکان تجربه آن با دوستان را راحت‌تر کند.

سازنده: Rare
پلتفرم‌ها: مایکروسافت ویندوز، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری اکس/اس
ایکس باکس گیم پس؟ بله.

بازی Ori and the Will of the Wisps

Ori and the Will of the Wisps یک پلتفرمر-اکشن است. دنباله‌ای بر Ori and the Blind Forest که آن را از هر جنبه‌ای گسترش می‌دهد. با کمک آرت استایل زیبا و پلتفورمینگ روان، این بازی خیلی سریع می‌تواند ساعت ها از زمان شما را صرف خود کند. در میان بهترین پلتفرمر های دو بعدی نامش می‌درخشد و به جزو یکی از بهترین آثار مترویدوانیایی نسل گذشته محسوب می‌شود. Ori and the Will of the Wisps، روان، زیبا و درگیر کننده است. اگر به بازی‌های پلتفورمر علاقه‌مندید قطعاً از بازی کردن این عنوان، و نسخه‌ی پیشین‌اش برروی ایکس‌باکس خود لذت خواهید برد.

سازنده: Moon Studios
پلتفرم‌ها: مایکروسافت ویندوز، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری اکس/اس، نینتندو سوئیچ
ایکس باکس گیم پس؟ بله.

بازی Gears 5

با نزدیک شدن به آثار مهم ایکس‌باکس با درخشش نام Gears مواجه می‌شویم– سابقا Gears of War. برخی از دوست‌داران Gears معتقدند که این سری وقتی از دستان Epic Games خارج شد دیگر به اوج خود بازنگشت. اما من معتقدم که Gears 5 بازی خوبی‌است، مهم‌تر از آن یک شوتر سوم شخص خیلی‌خوب– این لقب امروزه از ارزش بالایی در صنعت‌ بازی‌ها دارد. Gears 5 به لطف بروزرسانی‌ها و محتوای اضافه‌‌ای که پس‌ از عرضه دریافت کرده، حالا بهتر از همیشه بازی می شود. اگر دل‌تان برای دوران اوج شوترهای سوم‌ شخص تنگ شده، Gears 5 قادرست برای لحظاتی شما را به آن دوران بازگرداند. در کنار حالت تک نفره، کمپین Gears 5 به صورت کو-آپ نیز قابل بازی است، بنابراین می‌توانید با دوستان خود نیز به تجربه آن بپردازید.

سازنده: The Coalition
پلتفرم‌ها: مایکروسافت ویندوز، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری اکس/اس
ایکس باکس گیم پس؟ صد البته!

بازی Microsoft Flight Simulator 

آیا علاقه‌دارید دور تا دور کره‌ی زمین را پرواز کنید و در این دنیای غول‌آسا به دنبال خانه‌ی ننه بزرگتان بگردید؟ این تنها بازی‌ای است امکان انجام این کار را برای شما فراهم می‌کند. Microsoft Flight Simulator با کمک داده‌های بینگ، کره زمین را شبیه سازی کرده و امکان پرواز در سرتاسر آن را در اختیارتان قرار می‌دهد. مانند خیلی دیگر از آثار Xbox Game Studios، این بازی نیز از پشتیبانی پس از عرضه خوبی برخوردار است. Microsoft Flight Simulator و ایده‌ی دیوانه‌واری که دارد، کنجکاوی شما را زنده می‌کنند و به بازی می‌گیرند. با Microsoft Flight Simulator می‌توانید تمام جهان را سفر کنید. اهرام مصر؟ برج ایفل؟ برج آزادی؟ همه‌ش اینجاست.

سازنده: Asobo Studio
پلتفرم‌ها: مایکروسافت ویندوز، ایکس باکس سری اکس/اس
ایکس باکس گیم پس؟ بله.

بازی Forza Horizon 5

آیا می‌شود از ایکس باکس گفت و از سری فورتزا نامی نیاورد؟ Forza Horizon 5 نیاز زیادی به تعریف ندارد، به شما تجربه‌ی یک رانندگی آرکید در گلچینی از سرزمین‌های پر رمز و راز مکزیک را ارائه می‌دهد. در روزگاری که خیلی از صاحب نام‌های ژانر آرکید ریسینگ از اوج خود فاصله گرفتند، وجود یک Forza Horizon دیگر درست مانند یک نعمت است. نسخه‌ی پنجم این سری می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم ماشین بازی کند– کاری که تقریباً همه‌ی جهان تا حدی از آن لذت می‌برند. خوش‌بختانه امکان بازی کردن Forza Horizon 5 به صورت آنلاین و با دوستان نیز فراهم است که به خودی خود می‌تواند تجربه بسیار سرگرم کننده‌ای باشد. اگر صاحب یک دستگاه ایکس‌باکس هستید و علاقه‌مند آرکید ریسینگ، نصب داشتن Forza Horizon 5 روی کنسول‌تان یک امر لازم است.

سازنده: Playground Games
پلتفرم‌ها: مایکروسافت ویندوز، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری اکس/اس
ایکس باکس گیم پس؟ بله.

بازی Halo Infinite

مجموعه هیلو را می‌توان سرشناس‌ترین فرنچایز ایکس باکس دانست. آخرین ورودی به فرنچایز، Halo Infinite نام دارد. این بازی از طرف برخی ناامیدکننده لقب گرفت و مورد تحسین برخی دیگر. من به طور کلی از کمپین آن لذت بردم. هرچند کوتاه و تکراری اما کمپین به لطف المان های سندباکس و گیم پلی راضی کننده‌ی این عنوان خوب از آب در آمده. مولتی‌پلیر Halo Infinite اما بحثی کاملاً جداس. از آنجایی که بخش مولتی‌پلیر بازی رایگان است شما می‌توانید به راحتی و بدون نیاز به گلد یا گیم پس آن را تجربه کنید. مشکلات این بخش برای منی که در هنگام عرضه آن را تجربه کردم، کمبود محتوا و حس پیشرفت بود.

همچنین بخوانید: در شوکیس ایکس‌باکس ۲۰۲۳، شاهد چه نمایش‌هایی بودیم؟

حدس میزنم که درحال حاضر وضعیت مولتی‌پلیر به لطف پشتیبانی بعد از عرضه– که ظاهراً این بازی قرار است خیلی از آن دریافت کند– بهبود پیدا کرده باشد. اگر از علاقمندان سری هیلو هستید حتماً به کمپین این بازی سر بزنید. و اگر دنبال یک شوتر رایگان برروی ایکس‌باکس خود هستید، قطع به یقین Halo Infinite یکی از گزینه‌ها خواهد بود.

سازنده: 343 Industries
پلتفرم‌ها: مایکروسافت ویندوز، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری اکس/اس
ایکس باکس گیم پس؟ کمپین، بله. مولتی‌پلیر این بازی رایگان است!

بازی Starfield

جدیدترین محصول بتسدا و انحصاری تازه ایکس‌باکس، Starfield، به ما قول یک ماجراجویی حماسی در بیرون از کره‌خاکی‌مان، زمین را می‌دهد. این اثر یک نقش آفرینی اکشن است که اگر شناخت کوچکی از سبک بازی‌سازی بتسدا داشته باشید، قادر خواهید بود خیلی از جنبه‌هایش را پیش‌بینی کنید. معرفی کامل‌تری از این بازی نوشتم که در صورت علاقه می‌توانید در اینجا به مطالعه آن بپردازید. ماجراجویی جدید بتسدا، با دنبال کردن رسم و رسوم ژانر نقش آفرینی سرشار از محتوای فرعی و موارد متعدد برای کشف است. من هنوز تجربه‌ی مفصلی از این بازی نداشته‌ام اما انتقادهای وارد شده به این اثر بیشتر روی مشکلات فنی و سیارات خالی از محتوای‌اش متمرکز بوده‌اند. از نکات مثبتش‌ هم می‌توان به مبارزات خوب و کوئست‌های گوناگون بازی اشاره کرد. خوب یا بد، Starfield تجربه‌ای بنظر می‌آید که طرافداران بتسدا و علاقه‌مندان ژانر نقش‌آفرینی از آن لذت کافی را خواهند برد. این بازی روی گیم‌پس در دسترس است، از این‌پس تجربه‌اش برای دوست‌داران خیلی دشوار نخواهد بود.

سازنده: Bethesda Game Studios
پلتفرم‌ها: مایکروسافت ویندوز، ایکس باکس سری اکس/اس
ایکس باکس گیم پس؟ بله.

جمع بندی

بهترین بازی‌های انحصاری ایکس‌باکس؛ همان‌طور که در ابتدای مطلب عرض کردم: «ایکس باکس با عرضه‌ی بازی‌های خاص و بازبینی ژانرهای کمتر شناخته شده توانسته در طی چندسال تنوع زیادی در کاتالوگ خود ایجاد کند.» و آینده‌ی این کاتالوگ نیز جذاب بنظر می‌رسد. به لطف گیم پس تجربه عناوین فوق با قیمتی معقول تر فراهم خواهد بود و پرداخت تمام کمال در قبال تجربه هر یک از این عناوین لازم نیست. امیدوارم از فهرست لذت برده باشید.

لینک های مفید

یوسف چمنی

برای آیوی از بازی و گاهی سینما می‌نویسم. بنده و بازی‌های ویدئویی برمی‌گردیم به کودکی. علاقه‌مند به ادبیات نمایشی اما دانش آموز رشته ریاضی.

‫2 دیدگاه ها


  1. Warning: trim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/ivygam/domains/ivygame.ir/public_html/wp-includes/class-wp-user.php on line 216
    AmirAliX-117 گفت:

    استارفیلد: مشکل داری مشکل داری مادریم زحمت می کشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا