ایکس باکسبازی کامپیوتریمعرفی بازی ویدیویی

معرفی بازی Starfield؛ کاوش در میان ستاره‌ها

به سوی بیکران و فراتر از آن!

دسترسی زودهنگام Starfield آغاز و نقدهایش نیز منتشر شده‌اند. این‌طور که بنظر می‌رسد، ۶ سپتامبر از رگ گردن به ما نزدیک تر است. ماجراجویی تازه بتسدا به ما قول کاوش در میان ستاره ها را می‌دهد، قول سفینه‌های غول آسا و سیاره‌‌های ناشناخته را. با Starfield، بتسدا و ایکس‌باکس بلندپروازی را نشانه گرفتند. این عنوان قرار است آغازگر دوره‌ی جدیدی برای اکوسیستم ایکس‌باکس و طرفدارانش باشد. بتسدا با این اثر میراث خود را روی میز گذاشته، آیا این استودیو می تواند با Starfield به اوج خود بازگردد یا خیر؟ برای یافتن پاسخ این سوال، باید به اعماق کهکشان‌ها سفر کرد! با من همراه باشید تا مختصر به این اثر کلیدی بپردازیم و نکات ریز و درشت آن را بیان ‎‌کنیم. این شما و این‌هم معرفی بازی Starfield.

بازی Starfield

به سوی بیکران و فراتر از آن!

 • نام بازی: استارفیلد (Starfield)
 • سازنده/ناشر بازی: Bethesda Softworks
 • ژانر بازی: نقش-آفرینی اکشن
 • حالت های بازی: تک نفره
 • بازی های مشابه: The Elder Scrolls V: Skyrim, Fallout 4

بازی Starfield؛ پلتفرم مقصد و تاریخ انتشار

بازی Starfield در انحصار اکوسیستم ایکس‌باکس قرار دارد. این موضوع به این معنی است که از انتشار آن روی کنسول های پلی‌استیشن خبری نخواهد بود. Starfield در ۶ سپتامبر ۲۰۲۳‌ (۱۵ شهریور ۱۴۰۲) قرار است مهمان Xbox Series X/S و Microsoft Windows باشد. همان‌طور که تبلیغات بازی برروی آن تاکید دارند، تازه‌ترین اثر بتسدا در روز عرضه برروی سرویس Xbox Game Pass قرار می‌گرد– هم گیم پس پیسی و هم ایکس‌باکس گیم پس– اگر از مشترکین این سرویس هستید تجربه Starfield در همان روز عرضه برایتان فراهم خواهد بود.

سیستم مورد نیاز برای اجرای بازی

سیستم پیشنهادی:

 • سیستم عامل: ویندوز ۱۱/۱۰ (همراه با آپدیت‌ها)
 • پردازنده: Intel i5-10600K یا Ryzen 5 3600X
 • رم: ۱۶ گیگابایت
 • کارت گرافیک: RTX 2080 یا RX 6800 XT
 • فضای ذخیره‌سازی: ۱۲۵ گیگابایت (SSD)
 • دایرکت ایکس: ورژن ۱۲

حداقل سیستم مورد نیاز:

 • سیستم عامل: ویندوز ۱۱/۱۰ (همراه با آپدیت‌ها)
 • پردازنده: Intel Core i7-6800K یا Ryzen 5 2600X
 • رم: ۱۶ گیگابایت
 • کارت گرافیک: GTX 1070 Ti یا RX 5700
 • فضای ذخیره‌سازی: ۱۲۵ گیگابایت (SSD)
 • دایرکت ایکس: ورژن ۱۲

به عنوان یک گیمر ایرانی، سیستم موردنیاز این بازی برایم ترسناک است. بتسدا هیچوقت در بهینه‌سازی عناوین خود خوب نبوده و Starfield هم از این قاعده مستثنی نیست. اگر این بازی واقعاً محصول بتسدا باشد حتی با سیستم پیشنهادی هم نمی‌شود با خیالی آسوده به تجربه آن پرداخت. اما چه میشه کرد، بتسدا قرار نیست هیچ‌وقت آدم شود و جیب ماهم جوابگوی بروز شدن نیست.

بازی Starfield؛ گیم پلی

در توضیح گیم‌پلی استارفیلد باید به موارد زیادی پرداخت. این یک نقش آفرینی اکشن است که اگر شناخت کوچکی از سبک بازی‌سازی بتسدا داشته باشید قادر خواهید بود که خیلی از جنبه های آن‌را پیش‌بینی کنید. با دنبال کردن رسم و رسوم ژانر نقش-آفرینی، Starfield قرار است سرشار از محتوای فرعی باشد و موارد زیادی برای کشف در اختیارتان قرار دهد. Starfield بیش از ۱۵۰ هزار خط دیالوگ دارد و نیازمند چیزی بین ۴۵ الی ۷۰ ساعت زمان برای اتمام است، که به خودی خود خبر از عظیم‌ترین بازی بتسدا می‌دهد.

ساخت کارکتر

شاید بتوان گفت در بین بازی‌های بتسدا Starfield جالب‌ترین روند ساخت کارکتر را شامل می‌شود– تاکید میکنم شاید. در Starfield شما قادرید در ۵ تب مختلف به شخصی‌سازی کارکتر خود بپردازید. به جز موارد ظاهری که بنظر می‌رسد نسبت به آثار گذشته بتسدا توجه بیشتری را ازآن خود کردند، بازی به شما امکان انتخاب یک پیش‌زمینه و تا حداکثر ۳ صفت را پیش‌رویتان قرار می‌دهد.

در شخصی سازی ظاهر کارکتر، حالا خیلی بیشتر از قبل دست بازیکن باز است. در کنار حاضر بودن گزینه‌های گوناگون برای شخصی سازی چهره و صورت، شما می‌توانید بدن کارکتر خود را نیز تغییر دهید. یک کارکتر سنگین وزن بسازید یا شدیداً لاغر، بازی این امکان را به شما دهد. اگر ما بین ماجراجویی‌تان حس کردید از ظاهر کارکتر خود ناراضی هستید، بازی این انتخاب را به شما می‌دهد ظاهر رو در طی بازی تغییر دهید. فقط کافی است به مغازه‌های مختص به این‌کار سر بزنید.

از سرآشپز تا دیپلومات، پیش‌زمینه‎‌ای که برای کارکتر خود انتخاب می‌کنید درکنار داستانی کوتاه به او یک مجموعه مهارت‌‌ از پیش تعیین شده می‌دهد. جلوتر شما می‌توانید مهارت های بیشتری را به کارکترتان اضافه کنید، بنابراین قادرید بدون نگرانی روی انتخاب یک داستان جالب برای ماجراجوی‌تان متمرکز شوید. متکی بر پیش‌زمینه و صفت‌هایی که برای کارکتر خود انتخاب کردید، ماجراجویی شما نیز دچار تغییر می‌شود. این تغییرات از دیالوگ‌ها بازی تا نحوه رویکرد شما با گیم‌پلی را شامل می‌شوند. این موضوع به ارزش تکرار بازی می‌افزاید، به طوری که شاید شما بخواهید با یک پیش‌زمینه تازه یا صفتی که قبلاً نکردید بازی را آغاز کنید و ببینید که شما را در چه مسیری قرار می‌دهد.

منظومه‌ها و سیارات چگونه کار میکنند؟

خیلی خب. از زمانی که Starfield معرفی شد یکی از سوال های بحث برانگیز نحوه برخورد بازیکن با سیارات، تعداد سیارات و نحوه‎‌ی ساخت سیارات بوده است. Starfield شامل بیش از ۱۰۰۰ سیاره می‌شود که در حدود ۱۰۰ منظومه گوناگون پراکنده شده‌اند. به طور میانگین هر منظومه ۱۰ جرم آسمانی برای کاوش دارد. همان‌طور که انتظار می‌رفت تمامیه این سیارات و منظومه‌ها قرار نیست دست‌ساز باشند. مقدار انبوهی از سیارات بازی با الگوریتمی تصادفی ایجاد ‌می‌شوند و خیلی بعید است تک تک‌شان شامل محتوای جذابی باشند.

شما می‌توانید منابع یک سیاره را قبل از فرود بررسی کنید، یک نقطه فرود روی آن سیارات انتخاب کرده– این نقطه نمی‌تواند روی آب باشد– و در آخر با پای پیاده به جان آن سیاره بی‌افتید. هر سیاره ویژگی های مختص به خودش را دارد که می‌‌توانید با کاوش کردن آن‌ها را کشف کنید. اما محدودیت های زیادی نیز وجود دارند که ممکن است جلوی پای شما سبز شوند. موارد زیادی وجود دارند که هنگام کاوش قادر اند توی ذوق‌تان بزند. برای مثال، فرود آوردن سفینه که تماماً از طریق کات‌سین اتفاق می‌افتد یا قدم زدن دور تا دور یک سیاره که در نهایت شما را به بن بست می‌رساند. در این بین احتمال اینکه در سفرتان به کمبود اکسیژن و یا بنزین بربخورید نیز وجود دارد که به خودی خود شما را محدود می‌کنند. Starfield قرار نیست یک شبیه ساز فضایی باشد و بازی کردنش به عنوان یک شبیه ساز فضایی می‌تواند به تجربه‌ای ناامید کننده بدل شود.

سفینه و شخصی سازی آن

شما قرار نیست در این کهکشان‌های بی‌کران تنها باشید. نه خیر. Starfield شامل سفینه و خدمه می‌شود، این دو دوست شما را به هیچ‌وجه تنها نخواهند گذاشت. اول از همه به سفینه می‌پردازم و بعد از آن به سراغ همراهان و خدمه می‌روم زیرا آن‌ها نیز نقش مهمی را در بازی ایفا می‌کنند. در Starfield سفینه تنها وسیله‌‌ی نقلیه شماست و دست بر قضا از اهمیت بالایی برخورد دارست. در این بازی جابه‌جایی حرف اول را می‌زند و سفینه شما در اینجا به کار می‌آید.

سفارشی سازی کشتی سفینه‌ها به این صورت است که شما با مراجعه به تکنسین‌ها در بندرگاه‌های فضایی یا فرودگاه‌ها، می‌توانید برای ارتقای ماژول‌های سفینه‌‌تان پول بپردازید یا به کلی یک ماژول جدید را به آن متصل کنید. سلاح‌ها، موتورها، سپرها، محموله‌ها، راکتورها، سکان‌ها و غیره، امکان تغییر همگی وجود دارد. این‌ موارد تنها تغییرات ظاهری نخواهند بود و سفینه‌ها در Starfield دارای هزار رقم آمار و فاکتور پیجیده هستند. سفینه‌ی شما متکی به ماژول‌هایی که انتخاب می‌کنید دچار تغییر می‌شود. شما می‌توانید یک جنگنده فضایی بسازید یا یک قلمروی پرنده. در کنار این‌ها موارد ظاهری زیادی نیز وجود دارند که قادرید باب میلتان آن‌ها را دستخوش تغییر کنید.

همراهان و خدمه

سفینه‌ی بدون خدمه مانند املت بدون تخم مرغ است– همین حالا یک ضرب المثل خلق کردم. خوش‌بختانه در Starfield همراهان زیادی جلوی راهتان قرار می‌گیرند تا از تنهایی ماجراجویی از فضا کمی بکاهند. شما در حین کاوش کردن سیارات قادرید تنها یک همراه در کنار خود داشته باشید، اگرچه این موضوع دلالت بر نیمکت نشین شدن باقی خدمه ندارد. همراهان درحالی که شما با مشکلات دیگر دست و پنجه نرم می‌کنید چراغ سفینه‌‌تان را روشن نگه می‌دارند. بنابراین واجب است که آن‌ها را با دقت انتخاب کنید.

Starfield تنها چهار همراه اصلی دارد که می‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید– از طریق مکالمات مکرر و ماموریت‌هایی که به گردنتان می‌اندازند. باقی این همراهان ارزش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند و نسبت به نحوه بازی شما دچار تغییر می‌شوند. به زبانی دیگر بازی همراهان زیادی برای انتخاب دارد، اما تنها چهار نفر از آنها عمق کافی از خود نشان میدهند. هر یک از این همراهان مجموعه‌ای از مهارت‌های خاص خود را دارند که می‌تواند بیانگر نقشی باشد که شما برعهده آن ها می‌گذارید.

همراهان اصلی که به آنها اشاره کردم همگی اعضای کانستلیشن هستند. اگر روی ماموریت های داستانی تمرکز کرده، می توانید از همان اوایل بازی به خدمه خود اضافه‌شان کنید. آنها خیلی ساده از شما می‌پرسند که می‌توانند همراهی‌تان کنند یا خیر، و حتی اگر نه بگویید، بازهم برای استخدام در نیو آتلانتیس در دسترس خواهند بود و قادرید از دوباره به آن‌ها مراجعه کنید. برای استخدام کردن مابقی همراهان شما مجبور هستید دست به جیب شوید و یا از یک صفت خاص بهره‌مند باشید.

بازی Starfield؛ پلات

Starfield در منطقه‌ای که تقریباً ۵۰ سال نوری بیرون از منظومه شمسی قرار دارد به اسم منظومه مستقر جریان دارد. در حدود سال ۲۳۱۰، دو حزب بزرگ در بازی، یونایتد کلونیز و فری‌استار کالکتیو، وارد جنگی با نام مستعار کلونی‌وار می‌شوند. بازی ۲۰ سال پس از جنگ اتفاق می‌افتد و جناح‌های اصلی از صلحی بی ثبات لذت می‌برند. بازیکن نقش یک شخصیت شخصی سازی شده را برعهده می‌گیرند که عضو کانستلیشن– سازمانی از کاوشگران فضایی– است.

توضیح جناح‌های درون بازی

دنیای Starfield مملو از باورها، دولت‌ها و گروهک های کوچک است که در طی ماجراجویی‌تان به آن‌‌ها برخواهید خورد. به طور کلی ۵ تا از این جناحین امکان عضویت را به شما میدهند. در شرایطی شما ممکن است تنها پادویی برای این احزاب باشید یا خود را به عنوان رهبر آن‌ها معرفی کنید. این خلاصه‌ای کوتاه از جناحین درون بازی است:

 • Constellation: باشگاه کاوش فضایی و اصلی‌ترین جناح در پیشروی داستان اصلی بازی.
 • Crimson Fleet: به طور خلاصه این‌ها دزدان فضایی هستند‌ و گویا به عنوان بخشی از آنتاگونیست‌های بازی شناخته می‌شوند.
 • Freestar Collective: دولتی تشکیل شده از کابوی‌های فضایی. این دولت آزادی و فردیت را تبلیغ می‌‌کند و می‍توان آن را به ساده‌ترین شکل ممکن یک اتحاد سست از آزادیخواهان دانست.
 • Ryujin Industries: شرکتی بزرگ و مبتنی بر فناوری که دفتر مرکزی آن در شهر نئون واقع شده.
 • United Colonies: جمهوری قدرتمند، نظامی، و بوروکراتیک سیارات مستقر با نیروی داوطلبانه خود به نام ونگارد.

هر یک از این جناحین مأموریت ها و پاداش های مختص به خود را ارائه می‌دهند. می‌توانید به آنها بپیوندید اما در طی مراحل وفاداری شما سنجیده خواهد شد. چندین جناح کوچک نیز در بازی حضور دارد که امکان ملحق شدن به آنها وجود ندارد. به علاوه‌ی سه مذهب که قادرید به لطف صفت های انتخاب شده هنگام ساخت کارکتر از آنها پیروی کنید. هرکدام از این ادیان نیز برای خود خصوصیاتی در بر خواهند داشت که ماجراجویی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

جمع‌بندی

و این بود توضیح مختصر و معرفی بازی Starfield که تنها چند روز تا عرضه رسمی فاصله دارد. نقد های منتشر شده از بازی برخی مثبت بودند و برخی منفی، در نهایت برای داشتن یک نظر خودتان باید به تجربه آن بپردازید. خوش‌بختانه اگر از مشترکین گیم پس باشید، Starfield از همان نخستین روز عرضه در دسترس شما قرار می‌گیرد. آن‌طور که از بنظر می‌رسد نقش آفرینی فضایی بتسدا زمان زیادی برای تکمیل نیاز دارد، پس اگر شرایط و کت و کولش را دارید بهتر است هرچه سریع‌تر به سراغ تجربه‌اش بروید.

لینک مفید

 • بهترین بازی های انحصاری ایکس باکس | اینجا

یوسف چمنی

برای آیوی از بازی و گاهی سینما می‌نویسم. بنده و بازی‌های ویدئویی برمی‌گردیم به کودکی. علاقه‌مند به ادبیات نمایشی اما دانش آموز رشته ریاضی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا