معرفی بازی رومیزی

بازی رومیزی کدنمیز (Codenames)؛ بهترین دورهمی جهان

بازی کدنیمز یا Codenames یک بازی دورهمی و خانوادگی جذاب است که در آن بازیکن‌ها در قالب دو تیم سعی می‌کنند با گرفتن سرنخ از رهبر تیمشان و حدس کلمات، از تیم مقابل پیشی بگیرند. این بازی برای سالها جزو بهترین بازی‌های رومیزی جهان بوده است. کد نیمز دو نسخه کلمات و تصاویر دارید که هر دو نسخه آن در ایران هم تولید شده است.

بازی رومیزی کد نیمز- Codenames (2015)

بهترین سرنخ چه چیزی می‌تواند باشد؟

مشخصات عمومی بازی شیر مرغ
  • طراح بازی: Vlaada Chvátil
  • تصویرسازی: Stéphane Gantiez, Tomáš Kučerovský, Filip Murmak
  • ناشر: Czech Games Edition، ذهن زیبا
  • نوع بازی: دورهمی
  • دسته بندی: کارتی، استدلال محور، جاسوس بازی
  • مکانیزم ها: محدودیت صحبت کردن، حافظه، ریسک شانس، تیمی

توضیحات بازی کدنیمز

داستان بازی

در «Codenames»، بازیکنان نقش‌های جاسوس و عامل را بر عهده می‌گیرند. تنظیمات بازی شامل شبکه ای از کارت های کلمه است که روی میز قرار می گیرد و هر کارت یک کلمه را نشان می دهد. کلمات به طور تصادفی از یک لیست از پیش تعریف شده انتخاب می شوند و جدول معمولاً کارت های 5×5 یا 5×4 است که یک فیلد 25 یا 20 کلمه ای ایجاد می کند.

سرنخ دادن در بازی کدنیمز

هدف بازی این است که جاسوسان سرنخ های یک کلمه ای را به تیم های مربوطه خود بدهند که به برخی از کلمات روی شبکه مربوط می شود. سرنخ همچنین می تواند شامل یک عدد باشد که نشان می دهد سرنخ به چند کلمه در شبکه مربوط می شود. سپس تیم سعی می کند با انتخاب آن کلمات از شبکه، حدس بزند که مستر جاسوس آنها به کدام کلمات اشاره می کند. با این حال، آنها باید محتاط باشند، زیرا کلمات خنثی نیز در شبکه وجود دارد که به هیچ یک از تیم ها تعلق ندارد، و همچنین کلمه “قاتل”. اگر یک تیم کلمه قاتل را انتخاب کند، بلافاصله بازی را می بازد.

استفاده هوشمندانه از کلمات و تصاویر

چالش و سرگرمی “Codenames” ناشی از استفاده هوشمندانه از کلمات است، زیرا جاسوسان سعی می کنند به سرنخ هایی دست یابند که چندین کلمه را به هم مرتبط می کند و در عین حال از کلماتی که ممکن است تیم آنها را به سمت انتخاب کلمات تیم خنثی یا مخالف سوق دهد اجتناب می کنند.

قوانین ساده ولی جذاب

«Codenames» به دلیل قوانین ساده، گیم پلی استراتژیک و فرصتی برای تفکر خلاق و تداعی کلمات محبوب شده است. این یک بازی است که می تواند برای طیف گسترده ای از بازیکنان، از گیمرهای معمولی گرفته تا گیمرهای اختصاصی تخته، از آن لذت ببرد.

اسپین‌آف‌های بازی

بازی اصلی “Codenames” دارای چندین نسخه مختلف یا اسپین آف است، از جمله نسخه های مضمون بر اساس موضوعات مختلف، همچنین تعداد بازیکنان مختلف و مکانیک های گیم پلی. مثال‌ها عبارتند از «نام‌های رمز: تصاویر»، که در آن بازیکنان از تصاویر به‌جای کلمات استفاده می‌کنند، و «نام رمز: دوئت»، که به‌طور خاص برای دو بازیکن طراحی شده است تا به‌عنوان جاسوس همکاری کنند. موفقیت بازی همچنین منجر به افزایش تعداد زیادی شده و کلمات و چالش های جدیدی را به گیم پلی اضافه کرده است.

کوروش کریمی

دانشجوی خسته مملکت، با چهارتا مهارت رزومه ای، که دوست داره یه مدرسه بسازه. بردگیم‌هارو بیشتر از ویدئوگیم دوست دارم. آیوی رو ساختم چون فکر می کنم مردم نیاز دارن بازی کنن، و باید بهشون بازی های خوب معرفی کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا