ایکس باکسبازی کامپیوتریبازی کنسولیبررسی بازی ویدیوییپلی استیشنسینما

بررسی بازی Trek To Yomi | سفر به فیلم های آکیرا کورزاوا

استودیوی مستقل Devolver Digital، سازنده بازی های پرمخاطبی از جمله فال گایز و دث دور(Deaths door) خالق بازی جدید Trek to Yomi است در سال 2022 که برای کامپیوترهای شخصی و کنسول های ایکس باکس وان و سری اس و ایکس و همچنین پلی استیشن 4 و 5 عرضه شد.

بازی Trek To Yomi

بازی Trek To Yomi | ترک تو یومی

 • منتشر کننده: Devolver Digital
 • پلتفرم ها: ویندوز، پلی استیشن 4، پلی استیشن 5، ایکس باکس سری اس و ایکس، ایکس باکس وان، نینتندو
 • ژانر: Action-Adventure
 • نیاز به اینترنت: ندارد
 • نمره آیوی گیم: 6.5

این بازی یک بازی ساید اسکرولر (دوبعدی) است که در بخش هایس از بازی زاویه دید به صورت سه بعدی هم تغییر پیدا می کند. بازی با تم سیاه سفید و برگرفته از افسانه های قدیم ژاپن شما را به حال و هوای فیلم های قدیمی ژاپن به خصوص آکیرا کروساوا بزرگ می برد. در ادامه بخش های مختلف بازی Trek To Yomi را بررسی می کنیم.

بازی Trek To Yomi یک بازی مستقل با حال و هوای فیلم های ژاپنی قدیمی است .


بررسی بازی

داستان و روند کلی بازی Trek To Yomi

بازی Trek to Yomi، داستان یک جوان سامورایی است که هدف او دفاع از شهرش و محافظت از معشوقه خود است. در این بازی Trek To Yomi شما از کودکی تا برزگسالی، این سامورایی را همراهی می کنید و در جریان ماجراهای او قرار می گیرید. شما به عنوان بازیکن، در بازی سعی دارید که از دهکده خود محافظت کنید و بعد از اتفاقاتی وارد سرزمین مردگان یومی می شوید وحال برای دفاع از شهر و یافتن معشوقه خود باید سعی کنید که از این سرزمین خارج شوید.

در این بین با حوادث و اتفاقاتی رو به رو می شوید که هسته اصلی داستان بازی را شکل می دهد. اگر مخاطب فیلم های کلاسیک سینمای ژاپن و عصر طلایی آکیرا کورساوای بزرگ باشید، این بازی به خوبی به این سبک فیلم ها ادای دین کرده است. یکی از مشخصه های جذاب این بازی استفاده از رنگ پردازی سیاه و سفید و دیالوگ های ژاپنی است؛ این باعث شده که مخاطب بیشتر حال و هوای ژاپنی بازی را لمس کند.

البته بازی دارای زیرنویس انگلیسی هم هست تا کسانی که با زبان ژاپنی آشنایی ندارند بتوانند اتفاقات داخل بازی را دنبال کنند. اما عدم وجود دیالوگ های انگلیسی باعث شده که مخاطب مجبور شود که حتما از زیرنویس استفاده کند که می تواند برای عده ای آزاردهنده باشد. در طول بازی شما با تصمیم گیری هایی رو به رو می شوید که روی پایان بندی بازی شما تاثیر می گذارد.

طراحی منظره های بازی Trek To Yomi مانند یک اثر کامل هنری است.

وجود پایان بندی های متفاوت در بازی که تصمیمات شما در طول بازی به یکی از این پایان بندی ها در نهایت می رسد اتفاق خوبی است. اما سبک بازی شما و گیم پلی شما در بازی Trek To Yomi، برخلاف چیزی که در عناوینی مثل بایوشاک (Bioshock) و سری سولز بورن می بینیم، با پایان بندی آن ارتباطی ندارد و قرار نیست چالش متفاوتی را برای ما رقم بزند. این باعث می شود میل به تکرار انجام بازی بعد از تمام کردن آن کمتر شود.

یکی از مشکلاتی که بازی در داستان خود دارد شخصیت پردازی کاراکتر های فرعی بازی است. در کل شما زیاد با شخصیت های دیگری در طول بازی همراه نمی شوید و زیاد با آن ها ارتباط نمی گیرید؛ در واقع در می توان گفت در بازی NPC موثر یا راهنمایی کننده بسیار کم است. به همین دلیل شاید گاهی حس شود اگر این کاراکتر های محدود هم در بازی وجود نداشتن تفاوتی در تجربه بازی بوجود نمی آمد. به طور کلی بازی داستان جالبی مانند بسیاری از داستان ها و افسانه ای شرقی دارد، اما شیوه پرداختن به آن و روایت و جلو بردن داستان نه تنها جذابیتی ندارد که بسیار ساده و پیش پا افتاده است.


مکانیزم و گیم پلی بازی Trek To Yomi:

 بازی هایی که توسط کارگردان های شرقی ساخته می شوند، اکثرا به این شکل هستند که هنگام شروع بازی شما را در محیط بازی رها می کنند تا با تلاش و شکست های زیاد مکانیزم های بازی را یاد بگیرید. اما برخلاف آنها در بازی Trek To Yomi یک سیستم آموزشی در ابتدای بازی قرار داده شده که نه تنها باعث یادگیری بازی می شود، که چون جزئی از مراحل و داستان بازی است از خسته کننده بودن بخش آموزشی نیز کم می کند. 

سیستم مبارزاتی بازی شامل دو حالتِ ضربه سبک و ضربه سنگین می باشد که باید در مواقع مختلف تصمیم به استفاده از یکی از آنها بگیرید. همچنین در مبارزات میتوانید در برابر ضربه های دشمنان خود دفاع کرده و بلافاصله حمله کنید؛ در واقع بازی دارای مکانیزم پری کردن هم (Parry) هست.

نکته منفی در بخش مکانیزم و گیم پلی مبارزاتی بازی Trek To Yomi این است که با اینکه در ابتدا سیستم مبارزه بازی جذاب به نظر می رسد، اما در طول بازی، بخش راهنمای بازی به شما حرکات ترکیبی از دو نوع ضربه ای که پیشتر گفتیم آموزش می دهد. در سیستم مبارزاتی بازی Trek To Yomi تکنیک هایی که در مبارزه با حریفان استفاده می کنید تنوع زیادی ندارد و به صورتی است که بعد از مدتی تکراری می شود.

همچنین مبارزه ها در بازی چالش زیادی را برای شما ایجاد نمی کنند و مثلا شما با یادگیری یکی از تکنیک های ترکیبی می توانید بسیاری از دشمنان خودتان را به راحتی از بین ببرید و دیگر نیازی به استفاده از تکنیک های دیگر در شرایط و مبارزه های مختلف ندارید. این عامل باعث یکنواختی بخش مبازه با دشمنان در بازی می شود. در افکت های حرکتی هنگام مبارزه هم مشکلاتی وجود دارد اما این ایرادات به حدی نیست که خیلی آزار دهنده باشد (کمی آزار دهنده است). برخلاف این نکات منفی با توجه به تایم پلی بازی، تعداد باس فایت ها و تنوع دشمنان معمولی در بازی مناسب است.

وجود منظر زیبای دو بعدی و گاهی سه بعدی از ویژگی های مثبت کارگردانی بازی است.

موسیقی و گرافیک:

در اولین برخورد با طراحی گرافیکی بازی، شما کاملا به حال و هوای سرزمین های سنتی و قدیمی ژاپن می روید و اهل فیلم های شرقی باشید، صحنه های از این فیلم ها به شما یادآوری می شود. بازی از نظر طراحی گرافیکی و زیبایی های دیدنی، نمره بالایی دریافت می کند. موسیقی بازی هم بسیار گوش نواز و شنیدنی است که موسیقی هم کاملا فضایی شرقی و ژاپنی دارد. این دو عامل زیبایی های گرافیکی و موسیقی مناسب باعث لذت بیشتر مخاطب ها هنگام بازی می شود.

نکته مثبت و خلاقانه در کارگردانی بازی Trek To Yomi که آن را از بازی های هم رده خود متمایز می کند، وجود زاویه دید دو بعدی و سه بعدی در بخش های مختلف بازی است. با اینکه بازی ساید اسکرولر (زاویه دید از بغل) است، اما در بخش هایی از بازی علاوه بر حرکت در عرض و ارتفاع، می توانید در عمق بازی هم حرکت کنید که این نوع آوری در نوع خود جالب است.

دنیای بازی Trek To Yomi، از نظر طراحی گرافیکی و هنری، مخاطب را به حال و هوای گذشته شرق آسیا و زمان سامورایی ها می برد و کارگردانی و رنگ بندی سیاه و سفید این بازی، فضایی همچون فضای فیلم های کلاسیک شرق آسیا به ویژه ساخته های آکیرا کورزاوا کارگردان افسانه ای ژاپنی برای مخاطب ترسیم می کند.

تجربه بازی بسیار شبیه به تماشای فیلم های کلاسیک سیاه و سفید ژاپنی است.

موضوع داستان بازی Trek To Yomi هم مانند فضای گرافیکی و بصری، کاملا فضای شرق آسیا و ژاپنی دارد. هسته اصلی داستان مفاهیمی مثل عشق و انتقام است. از طرفی در بخش مکانیزم و گیم پلی این بازی، در نوع خود جذاب است اما دارای ایراداتی از جمله تکراری شدن سیستم مبارزاتی بازی پس از مدتی بازی کردن است.


نقاط مثبت بازی:

 • طراحی و گرافیک خوب
 • موسیقی زیبا
 • تنوع در دشمنان و باس فایت ها
 • آموزش خوب

نقاط منفی بازی:

 • بازی داستان خوبی دارد اما روایت داستان ضعیف است
 • سیستم فایتنگ بازی مشکلاتی دارد
 • شخصیت پردازی ضعیف
 • وجود مشکلاتی در انیمشن بازی

جمع بندی:

در دنیای بازی های ویدویی امروز به ویژه بعد از همه گیری کرونا، مخاطبان بازی های رقابتی بسیار زیاد شدند و شرکت های تولید بازی به سمت تولید عناوین رقابتی رفتند. این عامل باعث شد تا بازی های سینگل پلیر داستانی بسیار کمرنگ شوند. بازی Trek to Yomi در که چنین شرایطی تولید و عرضه شده، حرف هایی برای گفتن دارد. بازی که سعی کرده تا فضایی مشابه با افسانه های ژاپنی های را ایجاد کند و تا حدی زیادی نیز در این امر موفق بوده است. اما بازی بدون ایراد نیست و دارای مشکلاتی در روایت داستان و بخش های مبارزات می باشد؛ اما قطعا جزء بازی هایی است که ارزش تجربه کردن را دارد.

لینک های مفید

آرین مختاری

گیمری که سرنوشت، اونو «فیزیک پیشه» و شیفته فیزیک کرده. دانشجویی که استرسش برای فوتبال بین منچستریونایتد و بیرمنگام بیشتر از امتحان و درسشه! برای آیوی که مثل فرزندمون میمونه مینویسم و امیدوارم سریعتر به بلوغ برسه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا