سینمافیلم سینمایی

10 فیلم پیشنهادی برای گیمرها؛ از گیمر تا جومانجی

فیلم‌های که از بازی‌های ویدیویی اقتباس شده‌اند

از آغاز تا تاکنون فیلم‌های اقتباسی از بازی‌های ویدیویی نتوانسته‌اند آنطور که باید مخاطبان را راضی نگه دارند. گرچه که برخی از آثار اخیر همچون فیلم سونیک خارپشت و انیمیشن سوپرماریو توانسته‌اند این نگرش را تا حدودی تغییر دهند، اما همچنان اکثر اقتباس‌های ویدیو گیم در دنیای سینما محکوم به شکست‌اند. اما زمانی که از 10 فیلم پیشنهادی برای گیمرها می‌گوییم، منظور ما ژانر دیگری از فیلم‌های مربوط به بازی‌ها است.

در کنار اقتباس‌های سینمایی،‌ فیلم هایی درباره گیمرها و بازی‌های غیرواقعی وجود دارند. این آثار بهترین فیلم ها درباره بازی ویدیویی هستند که تاکنون ساخته شده و تعداد زیادی از آن‌ها موفق‌تر از اقتباس‌های مستقیم از بازی‌ها عمل کرده‌اند. ساخت چنین فیلم‌هایی به اوایل دهه 1980 میلادی بازمی‌گردد و همچنان شاهد ساخت آن‌ها هستیم. پس اگر به بازی‌ها علاقه دارید اما از اقتباس‌های ضعیف خسته شده‌اید، احتمالاً لیست 10 فیلم پیشنهادی برای گیمرها مناسب شما باشد.

1. Gamer- گیمر

اولین فیلم در لیست فیلم های پیشنهادی برای گیمرها، فیلم گیمر است. سینمایی Gamer یک فرضیه ساده اما جذاب دارد. یک بازی ویدیویی وجود دارد که در آن گیمرها می‌توانند انسان‌های واقعی را کنترل کنند. داستان گیمر درباره بازیکنی است که یک انسان دیگر را در یک مسابقه مرگ واقعی کنترل می‌کند و هر عمل او، می‌تواند عواقب فاجعه آمیزی داشته باشد. فیلم گیمر موفقیت به کسب رتبه چهارم پرفروش‌ترین فیلم آخر هفته برسد؛ با این حال منتقدین این فیلم را نپسندیدند.

بسیاری از منتقدان اعتقاد داشتند که فیلم گیمر به پختگی کافی نرسیده و مهم‌تر از همه، بیش از حد از فیلم ماتریکس الهام گرفته است. اگرچه که این یک امتیاز منفی برای مارک نولدین، کارگردان گیمر محسوب می‌شود،‌ اما او در ادامه فیلم‌های بهتری را نیز کارگردانی کرد. می‌توانیم از Ghost Rider 2 به عنوان یکی دیگر از آثار او نام ببریم.

همچنین ببینید: مورد انتظار ترین فیلم های اقتباسی از بازی های ویدیویی

2. Tron- ترون

هنگامی که صحبت‌ از فیلم‌های کلاسیک کالت باشد، نمی‌توانیم از حماسه Tron در دهه 1980 نام نبریم. جف بریجرز در این فیلم نقش مردی را ایفا می‌کند که وارد بازی طراحی شده توسط خودش می‌شود. اگرچه که این فیلم به دلیل ریتم کند کمی مورد انتقاد قرار گرفت، اما جلوه‌های بصری خیره کننده برگ برنده آن بود. ترکیب انیمیشن با نورپردازی صحنه و جلوه‌های ویژه، فیلم ترون را منحصر به فرد می‌کند.

در ابتدا قرار بود که فیلم ترون به صورت یک انیمیشن ساخته شود. با این حال هنگامی که دیزنی صاحب آن شد، تصمیم گرفت تا ترون را در قالب یک لایو-اکشن بسازد. این فیلم نامزد اسکار بهترین طراحی صحنه، لباس، و صداپردازی شد. با این حال و در کمال تعجب، فیلم ترون حتی نامزد بهترین جلوه‌های ویژه اسکار نشد. همچنین لازم به ذکر است که دنباله فیلم ترون در سال 2010 ساخته شد.

3. Tron: Legacy-ترون: میراث

در فیلم Tron: Legacy شاهد بازگشت بازیگران و سازندگان فیلم او ترون بودیم. فیلم Tron: Legacy در کنار یک سریال انیمیشنی و یک بازی ویدیویی،‌ تلاش دیزنی برای احیای برند ترون بود؛ هرچند که این دنباله نقدهای منفی بسیاری را از منتقدان دریافت کرد.

این فیلم از ریشه‌های قسمت اول فاصله بسیاری گرفت و درباره هوش مصنوعی نوظهور بود. انگیزه‌ شخصیت‌ها نیز تغییرات بسیاری داشتند و حتی خود ترون تفاوت بسیاری با قسمت اول داشت. اگرچه که فیلم Tron: Legacy اثر ضعیفی محسوب می‌شود، اما موفقیت مالی بسیار بالایی داشت.

همچنین ببینید: بهترین فیلم های اقتباسی از بازی های ویدیویی براساس راتن تومیتوز

4. The Last Starfighter- آخرین مبارز ستاره‌ای

The Last Starfighter یکی دیگر از فیلم های پیشنهادی برای گیمرها کلاسیک است. بسیاری از بازی‌های دهه 80 در ژانر جنگنده فضایی بودند و همزمان، فیلم The Last Starfighter از این محوبیت استفاده کرد. لنس گست در این فیلم، به دلیل مهارت در بازی به عنوان خلبان یک سفینه جنگنده فضایی استخداتم می‌شود. همچنین این آخرین ایفای نقش رابرت پرستون در سینما است.

آخرین استارفایتر در کنار ترون، یکی از اولین فیلم‌هایی بود که از جلوه‌های ویژه کامپیوتری استفاده می‌کرد. The Last Starfighter پای خود را به دیگر رسانه‌ها نظیر تئاتر و بازی ویدیویی نیز باز کرده‌ است. همچنین هنوز احتمال ساخت قسمت جدید این فیلم وجود دارد.

5. Jumanji Welcome to the Jungle- جومانجی: به جنگل خوش آمدید

10 فیلم پیشنهادی برای گیمرها

شاید جومانجی: به جنگل خوش‌آمدید یکی از ده‌ها فیلم اکشن ماجراجویی دیوان جانسون باشد. با این حال، قطعاً یکی از بهترین آن‌ها است. داستان از این قرار است که بازی تخته‌ای جومجانجی تبدیل به یک بازی ویدویی شده است. حالا نوجوانانی که آن را پیدا می‌کنند، به داخل بازی کشیده شده و باید آن را شکست دهند تا بتوانند از بازی خارج شوند.

فیلم اصلی جومانجی یک اثر کلاسیک با بازی رابین ویلیامز بود. با وجود موفقیت جومانجی، طرفداران کمی درباره ساخت قسمت جدید آن تردید داشتند. اگرچه که به جنگل خوش‌آمدید نتوانست به خوبی قسمت اول جومانجی باشد، اما با تغییر موضوع داستان از بازی تخته‌ای به بازی ویدیویی تبدیل به یکی از 10 فیلم پیشنهادی برای گیمرها شد.

همچنین بببینید: 9 مورد از برترین سریال های جهان از نگاه راتن تومیتوز (Rotten Tomato)

6. WarGames-بازی‌های جنگی

در روزهای اولیه بازی‌ها، سینما از محیط بازی‌های ویدیویی برای نقد جنگ و خشونت استفاده می‌کرد. فیلم WarGames در سال 1983 نیز درباره شخصی است که به طور اتفاقی به یک ابرکامپیوتر ایالات متحده دسترسی پیدا می‌کند. او با دسترسی به این ابرکامپیوتر، چیزی که به نظر یک بازی می‌آید را امتحان می‌کند؛ اما طولی نمی‌کشد که او می‌فهمد درحال شبیه سازی و اجرای طرح حمله‌هایی علیه ایالات جماهیر شوروی است.

این فیلم نگاه ناراحت کننده‌ای به آینده و استفاده نظامی از بازی‌های کامپیوتری و هواپیماهای بدون سرنشین دارد. همچنین فیلم WarGames نشان می‌دهد که چگونه هک و جرائم سایبری نوع جدیدی از جنگ خواهد بود؛ که امروزه به همین صورت است. این فیلم بسیار تاثیر گذار بود و قسم دوم آن نیز در سال 2008 منتشر شد.

7. Jumanji: The Next Level- جوامانجی: مرحله بعدی

10 فیلم پیشنهادی برای گیمرها

دنباله فیلم به جنگل خوش‌آمدید با عنوان Jumanji: The Next Level خیلی زود منتشر شد. داستان این فیلم دو سال پس از به جنگل خوش‌آمدید رخ می‌دهد. این بار همان نوجوانان قبلی به همراه دو مرد مسن با بازی دنی دویتو و دنی گلاور به بازی جومانجی برمی‌گردنند.

این بار بازیکنان جومانجی یک حوضچه جادویی پیدا می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد آواتارشان را عوض کنند. اگرچه که منتقدان قسمت قبلی جومانجی را بیشتر دوست داشتند، اما جومانجی: مرحله بعد، شوخی‌ها و طنز بیشتری دارد که ممکن است از آن لذت ببرید.

همچنین ببینید: بهترین انیمیشن ها و انیمه های اقتباسی از بازی های ویدیویی

8. Free Guy- فری گای

10 فیلم پیشنهادی برای گیمرها

هنگامی که یک مامور بانک به نام پیراهن آبی متوجه می‌شود که یک شخصیت غیرقابل بازی (NPC) در یک بازی کامپیوتری به نام Free City است، تبدیل به قهرمان داستان خودش می‌شود. گای تصمیم می‌گیرد تا به جای تحت کنترل ماندن، ماموریت‌های مثبتی انجام داده و به زندگی‌اش تنوع دهد.

جذابیت اصلی Free Guy اصالت آن است. این فیلم هرچیزی را که از یک بازی ویدیویی بخواهید در کنار کمدی سرگرم کننده به شما ارائه می‌دهد. همچنین Free Guy کلیشه‌های گیمرها را به کلی نقض کرده و بازیکنان فارغ از سن، نژاد و جنسیت درحال بازی کردن به تصویر کشیده می‌شوند.

9. Wreck-It Ralph- رالف خرابکار

رالف خرابکار متفاوت‌ترین فیلم در لیست 10 فیلم پیشنهادی برای گیمرها است. این بار ما شاهد انسان‌هایی که وارد بازی‌های ویدویی می‌شوند نیستیم؛ بلکه ما خود بازی‌ها و شخصیت‌های آن‌ها را می‌بینیم. داستان در یک کلوپ بازی‌های آرکید قرار دارد که تمام دستگاه‌های بازی، با یک هاب مرکزی به یکدیگر متصل هستند. شب‌ها که کلوپ بسته می‌شود، شخصیت‌‌های بازی‌ها به دیدار یکدیگر می‌روند اما هیچکس اجازه ندارد در طول روز به بازی‌های دیگر برود.

اما هر زمان که قانونی وجود دارد، شکستن آن آغاز کننده داستان ما است. این بار شخصیت رالف از بازی‌ رالف خرابکار تصمیم می‌گیرد تا بازی خود را ترک کرده و وارد دیگر بازی‌ها شود. همراه با ماجراجویی‌های رالف، سازندگان صدها ایستراگ و اشاره به بازی‌ها و فیلم‌ها و انیمیشن‌های مختلف را به ما نشان می‌دهند. دنیای رالف خرابکار بسیار جذاب است و شخصیت‌های دوست داشتنی، آن را محبوب کرده است.

10. Ready Player One- بازیکن شماره یک آماده

10 فیلم پیشنهادی برای گیمرها

فیلم و کتاب Ready Player One یک پدیده در اواخر دهه 2010 بود. داستان این فیلم درباره یک بازی واقعیت مجازی به نام OASIS بود. بازیکنان و تقریباً تمام مردم عادی تنها با استفاده از یک دستگاه واقعیت مجازی مخصوص، می‌توانستند وارد دنیای عظیم OASIS شده و هرکسی که می‌خواهند باشند. اما چیزی که OASIS را خاص می‌کند این است که سازنده اصلی این بازی مرده و حقوق آن را به کسی واگذار کرده که بتواند راز او را کشف کند. پس بازیکنان و شرکت‌های مختلف بر سر کشف راز OASIS با یکدیگر مقابله می‌کنند.

بسیاری از آواتارها در OASIS ارجاع به شخصیت‌هایی آشنا هستند. برای مثال، غول آهنین این بازی اشاره‌ای به فیلم کلاسیک The Shining دارد. این فیلم یک اثر بی‌نظیر درباره بازی، اعتیاد، و روح انسان است. بدون شک Ready Player One رتبه اول را در لیست 10 فیلم پیشنهادی برای گیمرها می‌گیرد.

جمع بندی

بازی‌های ویدیویی و سینما همیشه ارتباط زیادی با یکدیگر داشته‌اند. با این حال شاید فیلم‌هایی که براساس بازی‌ها ساخته شده و داستان آن‌ها را اقتباس می‌کنند به اندازه آثار غیر اقتباسی خوب نباشند. دلیل اصلی تشکیل لیست 10 فیلم پیشنهادی برای گیمرها نیز همین است. فیلم‌هایی که وظیفه ندارند یک داستان بخصوص از دنیایی بخصوص با شخصیت‌های از پیش تعیین شده را روایت کنند؛ اما همزمان از بازی‌های مختلفی الهام گرفته و خود را به گیمرها اثبات می‌کنند. برای مثال فیلم Free Guy به وضوح از بازی‌های GTA و بخصوص بخش آنلاین آن‌ها الهام گرفته است. طرفداران نیز می‌توانند این فیلم‌های مستقل را مشاهده کرده و همزمان با روایت داستانی نو، با مشاهده اشارات به بازی‌های محبوبشان به وجد آیند.

مهدی سیاه‌تیری

دانشجوی موسیقی که مشتاقانه از سینما و تلوزیون می‌نویسه و علاقه ویژه‌ای به کامیک بوک و اقتباس‌های کامیک بوکی داره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا