سریالسینما

9 مورد از برترین سریال های جهان از نگاه راتن تومیتوز (Rotten Tomato)

تاکنون تعداد زیادی فیلم و سریال در وبسایت راتن تومیتوز با نمره 100 درصد کامل ثبت شده‌اند. با این چطور می‌خواهیم یک لیست کوتاه از برترین سریال های جهان از نگاه Rotten Tomato به دست آوریم؟ نکته قابل توجه این است که نمره‌های راتن تومیتوز در دسته بندی‌های مختلفی قرار دارند؛ برای مثال، نمره تمام یک سریال، از نمره اختصاصی هر فصل سریال و حتی نمره اختصاصی هر اپیزود به صورت کاملاً جداگانه از یکدیگر ثبت می‌شوند. ما نیز تصمیم گرفتیم تا به جای معرفی سریال‌هایی با نمره کامل، تنها سریال‌هایی را به شما معرفی کنیم که هر فصل آن به صورت مجزا نمره 100 درصد را از راتن تومیتوز دریافت کرده باشد. کسب همچین دستاوردی بسیار ویژه است چرا که کمتر سریالی بدون افت در طول تمام فصل‌هایش وجود دارد. همچنین لازم به ذکر است که لیست بهترین سریال های جهان از نگاه Rotten Tomato ما تنها براساس سریال‌های تلوزیونی بوده و سریال‌های استریمی مانند محصولات نتفلیکس، اپل تیوی و… در این لیست جای ندارند.

راتن تومیتوز چیست و معیار امیتازدهی آن چگونه است؟

امروز راتن تومیتوز (Rotten Tomato)، یکی از مهم‌ترین مراجع نمره دهی و رتبه بندی فیلم‌ها و سریال‌های دنیا است. در مقابل سایت IMDb که تمام نمراتش براساس نظر مخاطبان عادی است، راتن تومیتوز تمامی نقدها و نمراتش را براساس نظر منتقدان حرفه‌ای منتشر می‌کند. همین باعث می‌شود که این پلتفرم اعتبار بیشتر داشته و اغلب نمراتش منطقی‌تر باشند. به همین دلیل شناخت برترین سریال های جهان از نگاه Rotten Tomato مسئله مهمی می‌باشد. با این حال، کسب نمره بالا در سایت راتن تومیتوز کمی ساده‌تر می‌باشد چرا که سیستم نمره‌دهی آن کاملاً متفاوت است.

همچنین بینید: مورد انتظار ترین فیلم های اقتباسی از بازی های ویدیویی

استاندارد نمره‌دهی راتن تومیتوز به این صورت است که به جای میانگین گیری از نمرات منتقدان مختلف، هر نقد را یک رای مثبت و یا منفی حساب می‌کند؛ سپس محاسبه می‌شود که چند درصد از منتقدین از فیلم نظری مثبت نسبت به فیلم یا سریال دارند و بدین صورت، عددی بین 0 تا 100 به دست می‌آید که از آن به عنوان نمره Rotten Tomatoes نام می‌بریم.

لیست بهترین سریال‌ها از نگاه راتن تومیتوز

9. The Bear- خرس

سریال The Bear یکی از بهترین سریال‌های اخیر شبکه FX است. این سریال درباره یک سرآشپز جوان و بسیار موفق است که پس از مرگ برادرش،‌ به زادگاهش شیکاگو باز می‌گردد تا ساندویچ فروشی او را مدیریت کند. جرمی آلن وایت و آیو ادبیری از جمله بازیگران این سریال هستند. The Bear به دلیل پرداختن به صنعت رستوران، و همزمان الویت قرار دادن شخصیت‌ها تحسین می‌شود. فصل اول The Bear سر و صدای زیادی به پا کرد و فصل دوم تمام موفقیت‌های آن را تکرار کرد.

8. Fleabag – فلی‌بگ

فلی‌بگ داستان زنی را روایت می‌کند که پس از یک حادثه، باید با وجود آسیب‌های روانی پس از تروما، به زندگی‌اش ادامه دهد. بازیگر نقش فلی‌بگ، فیبی والر بریج نام دارد که بزودی او را در پنجمین فیلم ایندیانا جونز تحت عنوان Indiana Jones and the Dial of Destiny خواهیم دید. این سریال کمدی درام تنها در دو فصل ساخته شده و توانایی ویژه‌ای در حفظ تعادل طنز و احساسات داشته است. فلی‌بگ به طور قطع یکی از موفق‌ترین و برترین سریال های راتن تومیتوز محسوب می‌شود چرا که امتیاز تماشاگران نیز با نمره 93، فاصله کمی با نمره 100 منتقدین دارد. سریال فلی‌بگ نمونه مناسبی از ارجحیت داردن کیفیت به کمیت است و در همین دو فصل، بهتر از بسیاری از سریال‌های طولانی عمل می‌کند.

7. Hacks – هکس

فصل اول سریال هکس با بازی ژان اسمارت و هانا اینبیندر در سال 2021 و در شبکه HBO Max منتشر شد. داستان این سریال درباره یک کمدین، و یک فرد طرد شده است. تاکنون دو فصل از Hacks منتشر شده و ساخت آن ادامه دارد. به دست آوردن نمره کامل راتن تومیتوز دشوار است اما هکس این کار را در دو فصل انجام داد. ساخت ادامه فصل اول سریال هکس، به نظر کاری دشوار می‌آمد. با این حال، اکثر منتقدان بر این باورند که فصل دوم در برخی موارد حتی از فصل اول هم بهتر است.

همچنین بینید: بهترین فیلم های اقتباسی از بازی های ویدیویی براساس راتن تومیتوز

6. Feel Good – احساس خوبی داشته باشید

برترین سریال های جهان از نگاه Rotten Tomato

اگرچه که ساخت Feel Good تنها پس از دو فصل توسط نتفلیکس لغو شد، اما یک سریال ویژه است. چرا که Feel Good تنها سریال لیست ما است که توسط یک شبکه استریمی ساخته شده است. می مارتین بازیگر اصلی این سریال است و نقش معتادی را ایفا می‌کند که درحالی بهبودی است و عشق را کشف می‌کند. این سریال با فیلمنامه‌ای بی‌نظیر، کمدی و درام درام را درکنار یکدیگر قرار داده و مواجهه انسان‌ با آسیب‌های زندگی را نشان می‌دهد.

5. Counterpart – همتا

جی‌کی سیمونز دوست داشتنی ستاره سریال Counterpart است. داستان او ایفاگر نقش جاسوسی است که با همتای خود از یک دنیای موازی همکاری می‌کند. با وجود استقبال بی‌نظیر از Counterpart و تبدیل شدنش به یکی از بهترین سریال های جهان از نگاه راتن تومیتوز، شبکه استارز این سریال را پس از تنها دو فصل لغو کرد. سریال کاونترپارت عناصر علمی تخیلی جذابی را در کنار مفاهیم اجتماعی به نمایش می‌گذاشت. همچنین Counterpart نمونه‌ای از این است که تمام سریال‌های مورد استقبال موفق به دوام آوردن در تلوزیون و ساخت چندین و چند فصل نمی‌شوند.

4. Los Espookys – لوس اسپوکیس

لوس اسپوکیس یک سریالی اسپانیایی زبان است که در سال 2018 و از شبکه Max پخش شد. داستان درباره گروهی متشکل از چند دوست بود که از طریق پروژه تجاری خود، کابوس‌ها و رویاهای وحشتناک مردم را به واقعیت تبدیل می‌کردند. این سریال توسط منتقدان به عنوان اثری منحصر به فرد و جذاب مورد تحسین قرار گرفت. مفهوم ترسناک فانتزی نسبتاً عجیب و در عین حال جالب این سریال، علت اصلی موفقیت آن است. سریال Los Espookys برنده جایزه Peabody Award است اما متاسفانه ساخت ادامه آن در سال 2022 لغو شد.

3. Somebody Somewhere – کسی جایی

برترین سریال های جهان از نگاه Rotten Tomato

Somebody Somewhere داستانی درباره غلبه بر سختی‌ها و ارتباط با مردم جدید پس از از دست دادن یکی از عزیزان است. این سریال توسط هانا بوس و پول تورین ساخته، و اولین فصل آن در سال 2022 از Max پخش شد. هر دو فصل Somebody Somewhere منتقدان و مخاطبان را به زندگی روزمره سم بریجت اورت و دیگر شخصیت‌ها مجذور کرد.

2. Vida – ویدا

ویدا در طول سه فصل از شبکه استارز پخش شد و با نمره کامل برای هر فصل،‌یکی از برترین سریال های جهان از نگاه Rotten Tomato است. این سریال کمتر دیده شده درباره دو خواهر است که پس از مرگ مادرشان به شرق لس آنجلس باز می‌گردند. اگرچه که موضوع جمع شدن مجدد خانواده پس از مرگ والدین خیلی مسئله جدیدی نیست، اما در اینجا یک اثر کاملاً درجه یک و بدون کلیشه را مشاهده می‌کنیم.

1. Avatar: The Last Airbender – آواتار: آخرین بادافزار

برترین سریال های جهان از نگاه Rotten Tomato

شاید آواتار: آخرین باد افزار بهترین سریال انیمیشنی تاریخ باشد. سریالی که با نمره 100 منتقدان و 98 مخاطبان در راتن تومیتوز قرار دارد. حتی در وبسایت IMDb نیز، آواتار بالاترین نمره را در میان انیمیشن‌ها دارد. این انیمیشن در سه فصل ساخته شده و هرکدام بهتر از فصل پیشین عمل کرد. داستان آواتار در جهانی فانتزی می‌گذرد که افراد مختلف، توانایی کنترل یکی از عناصر چهارگانه آب، خاک، آتش و باد و یا هیچکدام را دارند.

در این جهان اما تنها یک نفر وجود دارد که می‌تواند هر چهار عنصر را به صورت همزمان کنترل کرده و نظم را به چهار ملیت به ارمغان آورد. حالا صد سال از ناپدید شدن آواتار می‌گذرد و پادشاهی آتش با حملات پیاپی، به بخش زیادی از دنیا حکمرانی می‌کند. اما آواتار 12 ساله‌ای به نام آنگ پیدا می‌شود که زمان کمی برای مسلط شدن به هر چهار عنصر و بازگرداندن نظم به جهان دارد. همچنین لازم به ذکر است که سریال لایو-اکشن آواتار: آخرین بادافزار در سال 2024 توسط نتفلیکس منتشر خواهد شد؛ اگرچه که بعید است بتواند به موفقیت سریال اصلی برسد.

جمع بندی

تنها نظر منفی یک منتقد در میان صد منتقد دیگر، می‌تواند نمره 100 را به 99 تبدیل کند. اما تمام سریال‌هایی که به شما معرفی کردیم حتی یکی از فصل‌های آن‌ها نیز کمتر از نمره 100 را دریافت نکردند. بدون شک حتی اگر برخی از سریال‌های نامبرده چندان شناخته شده نباشند، اما این نمرات بسیار بالا ارزش تماشای آن‌ها را تضمین می‌کنند. پس شاید بد نباشد تا این بار به جای نظر مخاطبان و آثار معروف، به تماشای برترین سریال های جهان از نگاه Rotten Tomato بپردازید که منتقدان حرفه‌ای در انتخابشان سهیم بوده‌اند.

مهدی سیاه‌تیری

دانشجوی موسیقی که مشتاقانه از سینما و تلوزیون می‌نویسه و علاقه ویژه‌ای به کامیک بوک و اقتباس‌های کامیک بوکی داره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا