انیمه و مانگاانیمیشن و کمیکسریالسینما

بهترین انیمیشن ها و انیمه های اقتباسی از بازی های ویدیویی

لیست 8 انیمیشن برتر از بازی‌های ویدیویی

انیمیشن و انیمه پلتفرمی مناسب برای اقتباس از بازی‌های ویدیویی است. بازی‌های ویدیویی از روزهای اول خود، داستان‌ها و شخصیت‌های فانتزی، تخیلی و سرشار و جلال بصری داشتند. اگرچه که این مسئله امروزه برای تمام بازی‌های ویدویی صدق نمی‌شود، اما همچنان ویدیو گیم و تخیل باهم ادغام شده‌اند. در صنعت نمایش نیز انیمیشن‌ها بودند که خیلی زودتر از بازی‌های ویدویی، مخاطب را به دنیای خیال می‌بردند. در یک سو لوله کشی که با قارچ‌های بدجنس می‌جنگد و در سوی دیگر، پلنگی با رنگ صورتی.

بی‌شک ادغام این دو پلتفرم می‌توانست آثار بسیار موفقی تولید کند و همین اتفاق افتاد. تاکنون ده‌ها انیمیشن و انیمه براساس بازی‌های ویدیویی ساخته شده که برخی از آن‌ها جزو محبوب‌ترین سریال‌های تاریخ هستند. ما نیز در ادامه به معرفی و بررسی برخی از بهترین انیمیشن ها و انیمه های اقتباسی از بازی های ویدیویی خواهیم پرداخت.

1. Pokémon: Origins- پوکمون: ریشه‌ها

بهترین انیمیشن ها و انیمه های اقتباسی از بازی های ویدیویی

اگرچه انیمه اصلی پوکمان از سال 1997 آغاز شده است، اما موردی که به لیست بهترین انیمیشن ها و انیمه های اقتباسی از بازی های ویدیویی راه یافت، مینی سریال چهار قسمتی Pokémon: Origins است. انیمه اصلی پوکمان تا حدود زیادی از داستان بازی‌ها جدا است. پس اگر دنبال انیمه‌ای هستید که نقشه‌ها و مکانیزم‌های بازی‌ها را مستقیماً نشان دهد، این مینی سریال مناسب شما است. Pokémon: Origins داستان بازی Pokémon Red and Blue را دنبال می‌کند.

داستان این انیمه در منطقه کانتو رخ می‌دهد. شخصیت اصلی داستان با نام Red، به سفری می‌رود تا با پوکمان‌ها را بیرد و با رقیب خود، راکت تیم مبارزه کند. این انیمه یک اقتباس وفادار است که همچنین شامل اشارات زیادی به نسل اول پوکمان می‌شود. پس از این مینی سریال، دو سریال کوتاه دیگر نیز به نام‌های Pokémon Generations و Pokémon Evolutions ساخته شدند که هرکدام بازی‌های دیگر را اقتباس می‌کردند.

2. Carmen Sandiego- کارمن سندیگو

یکی از پرطرفدارترین و تاثیرگذارترین مجموعه بازی‌های معمایی،‌ Carmen Sandiego است. این مجموعه در سال 1985 و با بازی Where in the World Is Carmen Sandiego آغاز شد. از آن زمان تاکنون چندین بازی و البته انیمیشن براساس این مجموعه ساخته شده است. تمامی این بازی‌ها درباره دزدی بین‌المللی بود. دزدی که هر بار ماجراجویی‌هایش را به نقطه‌ای متفاوت از جهان می‌برد و افرادی هم به دنبال او، برای دستگیری‌اش هستند. اما موردی که ما انتخاب کرده‌ایم، جدیدترین اقتباس از این بازی است که تحت عنوان Carmen Sandiego و توسط نتلفیکس ساخته شده است.

بیشتر قسمت‌های این فرنچایز بازیکنان را در نقش افرادی قرار می‌داد که برای A.C.M.E کار می‌کنند. وظیفه آن‌ها دستگیری کارمن و نوچه‌هایش است. اما اقتباس نتفلیکس برخلاف دیگر آثار، بر خود کارمن تمرکز دارد. کارمن که شخصیتی شبیه به رابین هود دارد، از سازمانی شیطانی به نام V.I.L.E دزدی کرده و آن‌ها را به صاحبان واقعی‌شان پس می‌دهد. همزمان که ماجراجویی هیجان انگیز کارمن را مشاهده می‌کنیم، کمی بیشتر با او آشنا می‌شویم و می‌بینیم که چطور می‌خواهد گذشته‌اش را فراموش کند.

3. DOTA: Dragon’s Blood- دوتا: خون اژدها

بهترین انیمیشن ها و انیمه های اقتباسی از بازی های ویدیویی

فرنچایز دوتا راه زیادی را برای رسیدن به جایگاه امروزی‌اش طی کرده است. در ابتدا دوتا یک ماد برای بازی Warcraft III: Reign of Chaos بود که توسط کامیونیتی وارکرفت ساخته، و به محبوبیت بالایی رسید. در آن زمان، گیمرهای زیادی وارکرفت را تنها برای مینی گیم دوتا بازی می‌کردند. کمپانی Valve موفق به خرید و کسب حق مالکیت معنوی دوتا را به دست آورد. سپس بازی مستقل Dota 2 را ساخت و اکثر طرفداران دوتا در وارکرفت، برای همیشه به دوتا 2 کوچ کردند. تا همین امروز نیز Dota 2 محبوب‌ترین بازی در ژانر MOBA محسوب می‌شود. شما می‌توانید همه چیز درباره دوتا 1 را در آیوی گیم مطالعه نمایید.

پس از محبوبیت دراز و صدر نشینی دوتا 2 بر بازی‌های MOBA، نتلفکیس موفق به ساخت یکی از بهترین انیمیشن های براساس بازی های ویدیویی شد که از دوتا 2 اقتباس شده است. این انیمیشن سریالی، داستانی حماسی برای شخصیت‌ها و دنیای دوتا 2 می‌سازد که تا به حال وجود نداشتند. با وجود جای خالی داستان در بازی دوتا 2، این انیمیشن نگاهی بسیار هیجان انگیز به دنیای این بازی دارد.

4. Steins;Gate- استین گیت

در طول سال‌ها، چندین اقتباس انیمه‌ای مشهور از بازی‌های ژانر رمان بصری ساخته شده است. این بازی‌ها شامل Higurashi When They Cry و Fate/stay night می‌شوند. اما شاید بهترین و مهم‌ترین آن‌ها، انیمه Steins;Gate است که در سال 2011 ساخته شد. این انیمه اقتباسی از بازی‌ای به همین نام محصول 2009 است. همانند بازی، داستان انیمه نیز دربارهیک دانشمند دیوانه به نام رینتارو اوکابه است که راهی برای سفر در زمان و ارسال پیام به گذشته پیدا کرده است.

از آنجایی که برخی از محتواهای بازی با توجه به نوع گیمپلی نمی‌توانستند مستقیماً در سریال باشند، از داستان حذف شدند. اما با این حال، سریال Steins;Gate توانست به موفقیت برسد. همچنین بعداً یک انیمه سینمایی با عنوان Steins;Gate 0 برای پوشش برخی از قسمت‌های حذف شده داستان ساخته شد.

همچنین ببینید: 10 فیلم پیشنهادی برای گیمرها؛ از گیمر تا جومانجی

5. Sonic X-سونیک

بهترین انیمیشن ها و انیمه های اقتباسی از بازی های ویدیویی

تاکنون آثار اقتباسی زیادی از مجموعه بازی سونیک ساخته‌ شده‌اند. حتی فیلم سونیک خارپشت، یکی از بهترین فیلم های اقتباسی از بازی های ویدیویی براساس راتن تومیتوز است. اما نام سونیک در میان بهترین انیمه های اقتباسی از بازی های ویدیویی می‌درخشد و احتمالا سریال Sonic X بهترین اثر ساخته‌ شده‌ براساس این مجموعه است. Sonic X شامل سه فصل و در مجموع 78 قسمت می‌شود. داستان از جایی شروع می‌شود که سونیک، تیلز و امی درحال مبارزه با دکتر اگمن هستند. در همین حین، یک ربات به طور تصادفی به هفت زمرد هرج و مرج شلیک کرده و منجر به انفجاری می‌شود که همه را به سیاره زمین تلپورت می‌کند.

سونیک و دوستانش پس از دوستی با پسری به نام کریس تورندایک، سعی‌می‌کنند تا زمردهای آشوب را باری دیگر پیدا، و جمع آوری کنند. اگر فیلمنامه Sonic X همیشه بی‌نقص نیست، اما خط داستانی جذاب و خنده‌دار، به همران شخصیت‌ پردازی‌های بی‌نظیر و مهم‌تر از همه، وفداری به باز‌ی‌ها، آن را تبدیل به یکی از بهترین انیمه های اقتباسی از ویدیو گیم کرده است.

6. Cyberpunk: Edgerunners- سایپرپانک

شاید زمانی که بازی سایبرپانک 2077 عرضه شد، هیچکس فکرش را نمی‌کرد که صاحب اثری اقتباسی شود. درواقع عرضه سایبرپانک یکی از بزرگ‌ترین شکست‌های CD Project بود. بازیکنانی که سال‌های دراز در انتظار عرضه سایبرپانک بودند و درنهایت با یک بازی بسیار ضعیف طرف بودند. اگرچه که سایبرپانک عرضه بسیار ضعیفی داشت، اما با گذر زمان و آپدیت‌های گوناگون، امروزه بازی بسیار موفقی محسوب می‌شود.

موفقیت با تاخیر بازی سایبرپانک، منجر شد تا سریالی تحت عنوان Cyberpunk: Edgrunners ساخته‌ شود. اگرچه که Cyberpunk: Edgrunners دقیقاً اقتباس Cyberpunk 2077 محسوب نمی‌شود،‌ اما کمابیش با آن ارتباط دارد. درواقع هیچ‌ یک از لوکیشن‌ها و شخصیت‌های بازی سایبرپانک 2077 در Cyberpunk: Edgrunners حضور ندارند. با این حال، لحن و فضاسازی انیمیشن تماماً با دنیای سایبرپانک 2077 یکی است.

7. Castlevania- کسلوانیا

کلسوانیا نه تنها انیمیشنی زیبا در کنار صداگذاری‌های دلنشین است، بلکه جزئیاتی را به نمایش می‌گذارد که هیچ‌گاه در بازی‌ها وجود نداشت. این جزئیات اضافه، باعث خلق روایتی عمیق‌تر از داستان خون آشام‌های آشنای کسلوانیا می‌شود. همچنین موفقیت کسلوانیا، باعث شد تا نتفلیکس به دنبال ساخت دنباله‌ای تحت عنوان Castlevania: Nocturne باشد.

تروور بلمونت، سیفا بلنادز و آلوکارد که در فصل آخر سریال حضور داشتند، مستقیماً مربوط به بازی پلتفرمر Castlevania III: Dracula’s Curse محصول سال 1989 است. داستان انیمیشن کسلوانیا درباره یک شکارچی خون آشام به نام ترور بلمونت، یک جادوگر به نام سیفا بلنادز و آلوکارد، پسر دامپیر دراکولا را دنبال می‌کند. آن‌ها در تلاشند تا مردم شهر والاچیا را از دست انتقام وحشیانه دراکولا نجات داده و او را شکار کنند. همچنین انیمیشن کسلوانیا داستان پیش زمینه آلوکارد را به ما نشان می‌دهد که پیش‌تر در بازی Castlevania: Symphony of the Night حضور داشت.

8. Arcane- آریکِن

شاید رتبه اول بازی‌های موبا متعلق به دوتا 2 باشد، اما بدون شک League of Legends دنیایی بسیار عظیم و همراه با شخصیت‌هایی دوست داشتنی دارد. با این حال، به سادگی می‌توانیم آرکین را در رتبه اول بهترین انیمیشن ها و انیمه های اقتباسی از بازی های ویدیویی قرار دهیم. داستان آرکین پیش درآمدی برای بازی League of Legends است. در سریال آرکین همزمان داستان دو خواهر به نام‌های وی و پاودر که بعداً به جینکس تغییر می‌کند را در کنار تنش بین شهر ثروتمند پیلتور با شهر فقیر زائون مشاهده می‌کنیم. جینکس و پاودر که به دلیل خطرات توسعه‌ی فناوری‌ آرکین در کودکی از هم جدا می‌شوند، هرکدام مسیر متفاوتی را پیش گرفته‌ و پس از سال‌ها یکدیگر را ملاقات می‌کنند.

آرکین با داستانی جذاب، انیمیشنی خیره‌ کننده‌، صداگذاری بی‌نظیر، شخصیت‌های به یاد ماندنی و موسیقی متنی زیبا تبدیل به یکی از بهترین انیمیشن های اقتباسی از بازی های ویدیویی شده‌ است. همزمان که آرکین داستانی درخور شخصیت‌های League of Legends را روایت می‌کند، شخصیت‌های جدید جذابی را به ما نشان می‌دهد که تاکنون ندیده بودیم. لازم به ذکر است که فصل دوم سریال آرکین در دست ساخت است و در تاریخ نامعلومی منتشر خواهد شد.

جمع بندی

بسیاری بر این باورند که عصر لایو-اکشن‌های شکست خورده‌ و ناموفق از بازی‌های ویدیویی به پایان رسیده‌است. شاید این حرف درست باشد، اما نمی‌توان انکار کرد که اقتباس‌های انیمیشنی از دنیای ویدیو گیم از ابتدا خوب و موفق بوده و همچنان برتر از آثار لایو-اکشن است. هنر خیره کننده انیمیشنی مثل آرکین در کنار روایت بی‌نظیری همچون کسلوانیا، باعث شده‌ که انتخاب بهترین انیمیشن ها و انیمه‌ های اقتباسی از بازی های ویدیویی کار دشواری شود. اگرچه که تلاش کردیم برخی از بهترین‌ها را به شما معرفی کنیم، اما همچنان چندین و چند انیمیشن و انیمه سریالی براساس بازی‌های ویدیویی وجود دارد که ارزش تماشا را دارند اما در لیست ما جای نگرفتند.

مهدی سیاه‌تیری

دانشجوی موسیقی که مشتاقانه از سینما و تلوزیون می‌نویسه و علاقه ویژه‌ای به کامیک بوک و اقتباس‌های کامیک بوکی داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا