معرفی بازی رومیزی

بازی آزول(Azul) – رقابت رنگارنگ

قصر پادشاه را کاشی کاری کنید

بازی آزول یا بازی Azul یک بازی رومیزی خانوادگی و انتزاعی رنگارنگ است که در آن شما باید سعی کنید با شیشه های رنگی و زیبای بازی، دیوار های قصر پادشاه پرتقال را تزئین کنید. این بازی بعد از عرضه در سال 2017 تا امروز توانسته جوایز و افتخارات بسیاری کسب کند، از جمله بهترین بازی خانوادگی و بهترین بازی انتزاعی سال. بازی رومیزی آزول در ایران هم ترجمه و تولید شده است.


معرفی بازی آزول | توضیحات کلی

جعبه بازی آزول

بازی رومیزی آزول – Azul (2017)

بهترین تایل های رنگی را بردارید و زیباترین دیوارها را برای قصر خود بسازید…

مشخصات عمومی بازی آزول

آموزش یک پاراگرافی بازی آزول(Azul)

در هر نوبت یک رنگ کاشی را از منبع یا وسط بازی بردارید. هدف شما این است که یک ردیف کامل را با کاشی پر کنید و فضاها را از راست به چپ پر کنید. اگر یک ردیف از قبل یک رنگ دارد، نمی‌توانید کاشی‌هایی با رنگ دیگر را به همان ردیف اضافه کنید. می‌توانید کاشی‌های همرنگ را به ردیفی که در دور قبلی ناقص مانده‌اند اضافه کنید. در هر ردیف تعداد کاشی‌های متفاوتی از 1 تا 5 وجود دارد. در هر دور رنگ‌های بیشتری را در صفحه خوشگل خود بچینید تا در نهایت برنده بازی شوید.

تجربه بازی آزول(Azul)

یکی از مهم‌ترین بخش‌های تجربه بازی آزول، تجربه پازل چیدن و پر شدن صفحه هر بازیکن است که آن را به تجربه‌ای زیبا و هیجان انگیز تبدیل می‌کند. این بازی با پازلی با 100 کاشی رنگی در 5 طرح مختلف در بخش‌های مختلف انتخاب‌های اولیه زیادی در اختیار شما می‌گذارد و استراتژی شما در هر بازی را می‌تواند تغییر دهد.

برای من امّا تجربه بازی Azul یک تجربه رقابتی دونفره مهیّج به شمار می‌رود زیرا در انتخاب استراتژی و پر کردن پازل بازی فرصت‌های تغییر تاکتیک عالی را برای من رقم می‌زند. با این‌حال نسخه اول آزول در حالت پایه و پازل ثابت، پس از مدّتی برای شما استراتژی‌ها و تاکتیک‌ها را واضح و پس از 3 دور از بازی شمارش کاشی‌ها و احتمالات در بازی دو نفره را کاملا مشخص می‌کند. این مشکل نیز با صفحات غیرثابت به راحتی قابل حل است.

کاشی‌های نسخه اصلی بازی Azul
کاشی‌های نسخه اصلی بازی Azul

راه‌اندازی ساده، قوانین آسان و زمان بازی کوتاه تجربه‌ای لذّت بخش برای علاقمندان به بازی رومیزی رقم خواهد زد. همین ویژگی‌ها به همراه زیبایی چشم‌نواز باعث شد نسخه اول این بازی در سال 2017 بهترین بازی بردگیم خانوادگی انتخاب شود.

امّا مشکلی که در تجربه بازی از نظر من وجود دارد مشخص شدن برنده پیش از راند آخر است. تا حدود زیادی در تجربه دو نفره در دور آخر کاشی‌ها دیگر برنده بازی با احتمال 90 درصد مشخص است و علی‌رغم وجود امتیازات اضافی در نهایت، باز هم بازیکنی که بیش از 10 امتیاز اختلاف داشته باشد را می‌توان برنده بازی دانست.

بهترین حالت تجربه بازی Azul

در تجربه بازی Azul نسخه اولیه، بهترین تعداد بازیکن، تعداد 2 نفره است. هرچند 3 نفر هم تجربه خوب و استراتژی متفاوتی برای شما رقم خواهد زد با این‌حال باز هم مانند بازی اسپلندور این بازی را یک بازی دونفره انتخاب می‌کنم. اگر مدت طولانی این بازی را انتخاب می‌کنید.

استراتژی بازی آزول

برای پیروزی و برد بازی در حالت 2 نفره حتما اولویت خود را در پر کردن سه ردیف اول صفحه خود متمرکز کنید. ردیف‌‌های 4 و 5 در بازی، درست است که با رسیدن به آن‌ها ممکن است در انتهای بازی 7 امتیاز اضافی بگیرید امّا اگر با منطق عددی ببینید، با پر کردن ردیف اول به ترتیب در 5 دور امتیازات (1+2+3+4+5) فقط برای همین ردیف است که با وجود ردیف دوم و سوم امتیازاتی بیش از این برای شما بدست خواهد آمد.

بازی آزول را بخریم؟

بازی آزول از آن دسته از بازی‌های رومیزی است که با حداقل تعداد بازیکن یعنی یک نفر دیگر بجز شما قابلیت بازی کردن را دارد. از طرفی بخاطر فکر کردن و برنامه ریزی که بخش اصلی بازی است لازم است بازیکن همراه شما علاقمند به استراتژی چیدن، پازل و کاشی‌کاری باشد. اگر این ویژگی‌ها را در جمع حداقل دو نفره خود دارید خرید این بازی را به شما حتما حتما پیشنهاد می‌کنم.

آیوی گیم

آیوی گیم، رسانه بازی و سرگرمی قصد دارد با تولید محتوای تخصصی در حوزه بازی های رومیزی و ویدئو گیم هایی که شما را به فکر کردن و چالش ذهنی تشویق می کنند، در گسترش بازی های مفید در جامعه نقش ایفا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا