مقالات بازی ویدیویی

رتبه بندی ۱۰ تا از بهترین بازی های لگو

نوستالژی لگوها

بهترین بازی های لگو در سالیان گذشته جای گرم و نرمی برای خود در بازار بازی ها برپا کردند. این دسته از بازی ها که عمدتاً توسط برادران وارنر عرضه می‌شوند، اگر در یک چیز خوب باشند، آن ایجاد محصولات سرگرم کننده است که رویاهای شما را واقعیت می‌کنند. و به فرنچایز های مورد علاقه تان رنگ خانه می‌دهد. بعید نیست اگر بگوییم همه‌مان با بازی های لگویی خاطره داریم، بنابراین باید بدانیم که با مقاله حساسی طرف هستیم. رتبه بندی بازی های لگویی بیش از هرچیزی بنا بر تجربیات شخصی و نوستالژی هر فرد صورت می‌گیرد از آن‌جا که این‌ها عناوینی خاطره‌ ساز و به یادماندنی تلقی می‌شوند.

اگر شماهم مانند من با این بازی ها خاطره ساختید و مراحل آن ها را به یاد دارید، بعید نیست دل‌تان بخواهد تا در نظرات خاطرات خود را با ما به اشتراک بگذارید– در این صورت شما کافی است به پایین مطلب بروید. اما قبل از آن، با من همراه شوید که ۱۰ تا از بهترین بازی های لگو را با هم مرور و رتبه بندی کنید. همان‌طور که گفتم نوستالژی در این رتبه بندی تأثیر داشته و جدا کردن آن از معادله تقریباً کاری غیرممکن است. اگر خواهان مشاهده این رتبه بندی هستید به خواندن مطلب ادامه دهید.

بهترین بازی های لگو

۱۰) بازی LEGO Dimensions

 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۵
 • نمره متاکریتیک: ۸۰

مسلماً این بازی تجربه‌‌ Toys-to-life (استفاده مستقیم از اسباب‌بازی‌ها در بازی‌های ویدئویی) ماندگاری است که دارای دنیای گسترده‌ای از نمادین‌ترین کراس اوورهای لگو است. توسعه دهندگان جهان های عظیم و با جزئیات دقیقی ساختند که به هر شخصیت احساس ارزشمندی می‌دهد، حتی اگر از طرفداران انتظار می رفت که خریدهای منظمی انجام دهند. شخصیت ها نیز از طریق توانایی های خود قابل تشخیص هستند. محتوای بسیار متنوع، چه در داخل و چه در خارج از بازی، Lego Dimensions را به یکی از جاه طلبانه ترین عناوین لگو تبدیل کرده است. این بازی همچنین بهترین بزرگداشت مینی‌فیگورهاست که جمع آوری‌شان برای اکثر طرفداران امری سرگرم کننده محسوب می‌شود.


۹) بازی LEGO City Undercover

 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۳
 • نمره متاکریتیک: ۸۰

سری Grand Theft Auto یکی از پرفروش‌ترین فرنچایزهای بازی است، با این حال برای همه مناسب نیست و شیطنت‌های زیادی در آن وجود دارد. Lego City Undercover پاسخی دوستانه برای خانواده است، اما به نوعی هنوز هم نکات جذابی را حفظ می‌کند بدون اینکه آدرنالینی را که از تجربه‌ای شبیه GTA انتظار دارید را از بین ببرد. بازی این مورد را تا حدی مدیون ادای احترامی است که بازی به فیلم‌های جنایی مانند رفقای خوب دارد. مقیاس گسترده جهان پس از اتمام کمپین اصلی ۱۰ ساعته، فضای زیادی را برای کاوش‌های فراوان باز می‌کند و در سال ۲۰۱۷ بازی های لگو برای اولین‌بار بخش کو-آپ را برای این‌دسته بازی‌ها معرفی کردند.


۸) بازی Lego DC Super-Villains

 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۳
 • نمره متاکریتیک: ۷۴

موضوع بازی‌های لگو این است که چگونه باید موضوعات تیره‌تر را به شیوه‌ای دوست‌داشتنی برای بچه‌ها بازگو کرد، آن‌هم به نحوه‌ای که جذابیت منابع اقتباسی خود را از دست ندهند. در حالی که لگو بتمن اورجینال چند ماموریت با نقش آفرینی افراد شرور داشت، به ندرت پیش می‌آید که یک بازی کامل با نقش آفرینی آنها ببینیم، چه برسد به یک بازی خانواده پسند. اما این دقیقاً همان کاری است که LEGO DC Super-Villains انجام داد و نشان از جذابیت بازی های لگو و سبک خاص TT Games است. آنها توانستند یک گلچین از شروران سرکش دی‌سی را به گونه‌ای دوست داشتنی و کودک‌پسند جلوه کنند، بدون اینکه هواداران گله‌ای از آن داشته باشند. علاوه بر این، آنها یک شخصیت سفارشی را در داستان گنجانده بودند، که روش خوبی برای دور کردن تمرکز بر شخصیت‌های دارای مجوز برای اولین‌بار بود.


۷) بازی Lego Star Wars III: The Clone Wars

 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۱
 • نمره متاکریتیک: ۷۵

این بازی شاید بیشتر به دلایل شخصی (نوستالژی) در رتبه هفتم قرار بگیرد. با این وجود، Lego Star Wars III: The Clone Wars بازی است که خیلی از نکات برجسته یک بازی لگویی خوب را به درستی اجرا می‌کند. این بازی از تنوع مراحل خوبی برخورد دار هست و برای حفظ سرگرمی خود هراز چندگاهی گامی نو برمی‌دارد. مبارزه بزرگ اول بازی را به‌یاد بیارید، این مرحله به تنهایی مانند یک بازی جداگانه بود که ارزش تجربه مجدد دیوانه‌واری به بازی می‌بخشید. برخی اوقات دلم می‌خواد که دوباره این بازی را نصب کنم، تنها برای اینکه آن مرحله را باری دیگر بازی کنم. این بازی عاری از مشکل نیست، اما از بابت نکاتی که درست اجرا می‌کند مستحق حضور در فهرست است. سفینه اصلی در این بازی هنوز هم حس خانه را دارد، و این همان چیزی است که یک بازی لگو خوب می‌سازد.


۶) بازی Lego Batman 2: DC Super Heroes

 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۲
 • نمره متاکریتیک: ۷۹

Lego Batman 2: DC Super Heroes یک برداشت تازه از هرآنچه بود که یک بازی لگویی می‌توانست باشد. با این عنوان، TT Games، پس از هفت سال توسعه بازی‌های لگو، فرمول موفق خود را دسخوش تغییرات فاحشی کرد. این بازی برای اولین‌بار صداپیشه داشت و تا قبل از آن قهرمان‌های بازی صامت بودند. بازی با بهره برداری از صداپیشگان خود به نکاتی از پلات زندگی می‌بخشید که در غیر این صورت خشک می‌ماندند. DC Super Heroes همچنین برای ‌اولین‌بار ایده بازی جهان-باز را با لگوها تلفیق می‌کرد و به بازیکنان اجازه می‌داد تمام شهر گاتهام را کشف کنند.

این یک ایده خوب بود که تا سالیان آتی مسیر تازه‌ای را برای بازی های لگویی مشخص می‌کرد. چند مشکل اساسی در کارکرد روان این دو ضمیمه وجود داشت– برای مثال، مینی مپ به اندازه کافی صیقل‌یافته نبود. اما برای اولین‌تلاش، شهر گاتهام در این بازی دیدنی بود، یک محیط مرموز برای کودکان.


۵) بازی Lego Harry Potter Years 1-4, 5-7

 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۰، ۲۰۱۱
 • نمره متاکریتیک: ۷۹، ۷۷

به طور کلی هری پاتر جذابیت‌های زیادی دارد، و استعداد بازی های لگویی در حفظ جذابیت فرنچایزی‌هایی‌ست که روی آنها دست می‌گذارد. از این رو می‌توان انتظار داشت که محصول نهایی مطلوب باشد، و همین‌طور هم بود. از نظر فنی این دو بازی های مجزا هستند، اما آنقدر خوب‌اند که آنها را یکی حساب می‌کنیم. هر هفت کتاب هری پاتر در این کالکشن به یک ماجراجویی قابل بازی تبدیل شده‌اند که از طلسم‌سازی استفاده می‌کند تا مقداری هوای تازه را به فرمول بازی‌های لگو وارد کند. داستان هری پاتر و هاگوارتز در این بازی با تمام گوشه‌کنارهایشان پیاده سازی شدند. هاگوارتز در این بازی یک محیط کاملاً مرموز و نو است که دائم دچار تغییر می‌شود.

این بازی یک دستاورد واقعی در دنیای جی‌کی رولینگ است، زیرا تمامی صحنه‌های به‌یادماندنی هری پاتر را به خوبی نمایش می‌دهد و همه آنها را در قالب یک محصول تعاملی در اختیار بازیکنان می‌گذارد. خرید اولین چوبدستی، شنل نامرئی کننده، کوویچ، شروران، لگو با همه این‌ها سروکار دارد. این بازی هم برای هواداران هری پاتر و هم برای بازیکنان معمولی یک تجربه لذت‌بخش است، تلفیق شده با اسرارهای هاگوارتز.


۴) بازی LEGO The Lord of the Rings

 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۲
 • نمره متاکریتیک: ۸۰

تلفیق ارباب حلقه‌ها و لگو تکرار کننده موفقیت TT Games بود. این استودیو با پیاده‌سازی فرمول همیشگی خود بر روی فرنچایزهای محبوب حسابی بازار بازی‌ها را تحت تاثیر قرار داد. LEGO The Lord of the Rings یکی از آن عناوین عجیب لگو است که به جای استخدام صداپیشگان برای ضبط خطوط جدید برای بازی، فقط صدای فیلم های LotR را برداشته و در آن قرار می داد. اما، به نوعی این موضوع جواب گرفت. تماشای صحنه‌های عاطفی فیلم با طنز مخصوص لگوها، به نوعی باعث می‌شود که کل صحنه‌ها به شیوه‌ای بسیار احمقانه احساس تازگی کند که فیلم اصلی را کوچک جلوه نمی‌دهد. بازی شامل فهرست انبوهی از شخصیت‌های قابل بازی می‌شد که در فیلم‌ها نبودند، و همه پازل‌ها و اکشن‌هایی که ما به آن‌ها عادت داشتیم، درکنار تعدادی ایستراگ تازه (مانند پریدن از بلندی و فرود بر کاه که اشاره به اساسینز کرید داشت.) یک دستاورد بزرگ برای بازی های لگویی، که از هرآنچه قبل و بعد از آن بوده حکومت می‌کند. خب، به جز موارد زیرین فهرست.


۳) بازی Lego Star Wars: The Skywalker Saga

 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۲
 • نمره متاکریتیک: ۸۲

پس از ۱۷ سال تکمیل فرمول خود، TT Games به عنوانی بازگشت که سرآغاز همه‌چیز بود و تصمیم گرفت LEGO Star Wars را از نو انجام دهد. اما «دوباره» جاه طلبی را در اینجا رعایت نمی‌کند. این یک بازی کاملاً جدید است که نه تنها سه‌گانه اصلی فیلم‌ها را، بلکه از سه‌گانه پیش درآمد تا شات پایانی را در قالب لگو بازسازی می‌کند. ظهور اسکای واکر (کامل با تصویری بسیار جذاب). همه‌ش اینجاست نه فقط سکانس‌های اکشنی که می‌شناسید و دوست دارید، بلکه شهرها، جنگل‌ها و باتلاق‌های اطراف آن‌ها، همگی پر از زندگی لگوها و کاملاً مملو از داستان‌ها، معماها و چالش‌های جنگ ستارگان. وقتی یک بازی به این شکل همه‌چیز را دربر می‌گیرد، شما نمی‌توانید با آن غلط بروید.


۲) بازی Lego Marvel Super Heroes

 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۳
 • نمره متاکریتیک: ۸۰

جهان مارول تمام موارد لازم برای یک بازی لگو عالی را دارد، زیرا دارای فهرستی عظیم از شخصیت‌ها است که می‌توانند فوراً به مینی فیگورهایی با لباس‌های جایگزین فراوان تبدیل شوند. قدرت‌ها، مهارت‌ها و ابزارهای مختلف، قهرمانان و تبهکاران، طیف گسترده‌ای از مکانیک‌های سرگرم‌کننده، شما می‌توانید همه این‌ها را زیر پرچم مارول داشته باشید. Lego Marvel Super Heroes بازیکنان را به مکان‌های آشنا در سراسر جهان مارول می‌برد، مانند آسگارد. اما همچنان بازی شهر نیویورک را در قلب خود قرار می‌داد.

بهترین نکته بازی این است که همه شخصیت های کمیک‌های مارول را یک‌جا جمع می‌کند، و توجه‌ای نسبی به هرکدام می‌دهد. در زمان انتشار، از بابت شبکه درهم‌تنیده حقوق مالکیت این شخصیت‌ها، مرد عنکبوتی، انتقام‌جویان، و مردان ایکس، همه در چند جهان مختلف جریان داشتند، و بازی‌های ویدئویی مارول حتی از وضعیت بدتری هم رنج می‌بردند. Lego Marvel Super Heroes هیچ کدام از این مشکلات را نداشت، هرآنچه مارول را جذاب می‌کرد در آن بود، به شکل بلوک‌های پلاستیکی با حس شوخ طبعی و توجه به جزئیات TT Games. بازی حتی شامل شخصیت‌ها و مکان‌هایی می‌شد که به عنوان اسباب‌بازی فیزیکی لگو وجود نداشتند. از بهترین بازی های ابرقهرمانی.


۱) بازی Lego Batman: The Videogame

 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۸
 • نمره متاکریتیک: ۷۶

Lego Batman: The Videogame به درستی بهترین بازی لگو است. این بازی کارهایی را عملی کرد که تمام بازی‌های لگویی بعدی از فقدان‌شان رنج می‌بردند. هدیه این بازی خلاقیتی است که به ارمغان می‌آورد. از همان اولین مرحله که شما با بتمن و رابین در یک خیابان ول می‌شوید تا دشمنان خود را زمین بزنید، این بازی خلاقیت بی‌بدیلی را به شما نشان می‌دهد. طوری که این بازی یک محیط درگیرکننده و به‌یادماندنی می‌سازد، در یک کلمه معرکه‌ است. شما هیچ بازی بهتری از Lego Batman در کاتالوگ TT Games نخواهید یافت. این بازی اگرچه از لحاظ فنی و حتی فرمولی از جذابیت‌های کمتری نسبت به محصولات جدیدتر این استودیو برخوردار است، خلاقیتی را به تصویر می‌کشد که هیچ عنوان دیگری توان مقابله با آن را ندارد. بهترین بازی لگو، و عنوانی که می‌تواند یک کودک را یک عمر درگیر کند.

یوسف چمنی

برای آیوی از بازی و گاهی سینما می‌نویسم. بنده و بازی‌های ویدئویی برمی‌گردیم به کودکی. علاقه‌مند به ادبیات نمایشی اما دانش آموز رشته ریاضی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا