سینمافیلم سینمایی

10 مورد از بهترین فیلم‌های اقتباسی از بازی‌های رومیزی از نظر Rotten Tomatoes

فیلم‌هایی که از بردگیم‌ها الهام گرفته‌اند!

برخلاف بازی‌های ویدیویی، اقتباس‌های بازی رومیزی بسیار کم هستند. تاکنون فیلم‌های زیادی درباره بازی‌های تخته‌ای ساخته شده‌اند که جومانجی نیز یکی از آن‌ها است. اما شمار فیلم‌هایی که برخلاف جومانجی مستقیماً از یک بازی تخته‌ای واقعی اقتباس شده باشند واقعاً کم است. با این حال برخلاف تعداد کثیر اقتباس‌های بازی‌های ویدیویی ضعیف، اقتباس‌های بردگیم اغلب با کیفیت بالاتری ساخته شده‌اند. ما نیز تصمیم گرفتیم تا 10تا از بهترین فیلم‌های اقتباسی از بازی‌های رومیزی را براساس نمرات راتن تومیتوز به شما معرفی کنیم.

10. Battleship – کشتی جنگی 33%

لیست خود را با ضعیف‌ترین اثر شروع می‌کنیم. فیلم Battleship یا کشتی جنگی با نمره 33٪ از راتن تومیتوز بدون شک اثری ضعیف و شکست خورده‌ است. با این حال به دلیل محدود بودن آثار اقتباسی از بازی‌های تخته‌ای، موفق به دریافت جایگاه دهم لیست ما شد.

همچنین ببیند: 9 مورد از برترین سریال های جهان از نگاه راتن تومیتوز (Rotten Tomato)

فیلم Battleship در هنگام عرضه با شکست بزرگی مواجه شد و حتی نامزد دریافت چندین تمشک طلایی (جایزه‌ای که به بدترین فیلم‌های سال داده می‌شود) شد. پیتر برگ در این فیلم به جای دنبال کردن داستان کلاسیک کشتی جنگی که مربوط به تیراندازی کشتی‌ها به یکدیگر می‌شد، داستان را به سمت ارتباطات میان ستاره‌ای و بیگانگان برد که انتخابی نادرست محسوب می‌شد.

9. Pokémon: Detective Pikachu – پوکمان: کارآگاه پیکاچو 68%

بهترین فیلم های اقتباسی از بازی های تخته ای

فیلم Pokémon: Detective Pikachu علاوه بر اقتباس از بردگیم، یکی از بهترین فیلم های اقتباسی از بازی های ویدیویی براساس راتن تومیتوزنیز محسوب می‌شود. چرا که پوکمان یک بازی ویدیویی با سبک بردگیم بود و همزمان نسخه کارتی آن نیز در کنار بازی ویدیویی عرضه شد.

شاید هیچکس در سال 1996 و هنگام عرضه بازی‌های پوکمان فکرش را نمی‌کرد که 26 سال بعد یکی از بهترین فیلم های براساس بازی های تخته ای براساس این مجموعه ساخته شد. رایان رینولدز با نقش آفرینی در نقش کارآگاه پیکاچو از جمله دلایل محبوبیت این فیلم است.

8. Clue – سرنخ 68%

فیلم Clue براساس یک بازی رومیزی معمایی به همین نام ساخته شده است. این فیلم به شیوه‌ای مبتکرانه به تماشاگران حق تعامل در داستان و انتخاب پایان فیلم را می‌داد؛ به این صورت که سه پایان مختلف برای فیلم سرنخ ساخته شده بود و هر سینما نسخه متفاوتی را به نمایش می‌گذاشت. سینماهای مختلف نیز برخی پایان فیلم را یک سورپرایز نگه می‌داشتند و برخی در تبلیغاتشان به تماشگران نشان می‌دادند که قرار است با کدوم نسخه از پایان فیلم مواجه شوند.

همچنین ببینید: همه چیز درباره بازی رومیزی | مقاله جامع بردگیم 1402

اگرچه که فیلم سرنخ در فروش باکس آفیس خوب عمل نکرد، اما یکی از بهترین فیلم های ساخته شده از بازی های تخته ای تاریخ محسوب می‌شود. چرا که این فیلم اقتباسی وفادار و مبتکرانه از یک بازی دوست داشتنی بود و در عین حال، اثری مستقل بود.

7. Labyrinth – هزارتو 75%

10 تا از بهترین فیلم های اقتباسی از بازی های تخته ای براساس Rotten Tomatoes

بازی هزارتو از یک معمای ساده کلاسیک که می‌توانید در اوقات بیکاری یا انتظار خود حل کنید به فیلمی مطرح تبدیل شد. اگرچه که ریشه هزارتو ها به هزاران سال پیش و اساطیر یونانی باز می‌گردد. احتمالاً با داستان مینوتور و هزارتویش آشنا باشید.

با گذشت بیش از دو هزار سال بین افسانه تسئوس و فیلم هزارتوی جیم هنسون، واضح است که راز یک هزارتوی پیچیده چقدر می‌تواند برای انسان جذاب باشد. اما جدا از مبحث اسطوره شناسی، فیلم هزارتو می‌تواند اثری بسیار هیجان انگیز برای طرفداران بازی‌های رومیزی باشد. معماها، پازل‌ها و قدرت حل مسئله شخصیت‌ها می‌تواند هر بازیکن بردگیمی را هیجان زده کند.

6. Ouija: Origin of Evil – ویجا: خاستگاه شیطان 83%

هیچکس فکرش را نمی‌کرد که دنباله فیلم ویجا بتواند به هر نحوی موفق باشد. با این حال مایک فلانگان توانست دنباله بسیار تحسین شده‌ای با عنوان Ouija: Origin of Evil را بسازد. مایک فلانگان درحال حاضر به دلیل ساخت سریال‌هایی مانند Haunting of Hill House و Midnight Mass شناخته شده و محبوب است.

همچنین ببینید: بهترین فیلم های اقتباسی از بازی های ویدیویی براساس راتن تومیتوز

داستان فیلم Ouija: Origin of Evil درباره یک زن بیوه و دو دخترش است که به طور تصادفی پس از استفاده از برد ویجا طلسم می‌شوند. اگرچه که فیلم ویجا را در لیست بهترین فیلم های اقتباسی از بازی های تخته ای جای دادیم اما تخته‌های ویجا دقیقاً یک بازی تخته‌ای حساب نمی‌شوند. بردهای ویجا رومیزی هستند که بر روی آن حروف و اعداد انگلیسی نوشته شده و بسیاری اعتقاد دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانند با ارواح مردگان ارتباط برقرار کنند. با وجود این‌که این روش کاملاً غیر علمی و رد شده است، اما همچنان بردهای ویجا به عنوان یک سرگرمی وجود دارند.

5. Game Night – شب بازی 85%

فیلم Game Night مبتنی بر یک بازی خاص نیست. با این حال به بازی‌های رومیزی بسیاری اشاره می‌کند که بدون شک این فیلم بدون آن‌ها نمی‌توانست کامل باشد. به طور کلی این فیلم درباره بازی رومیزی است و اگر به بازی‌های تخته‌ای علاقه دارید، تماشای شب بازی را برای خود اجباری بدانید. فیلم شب بازی یکی از بهترین فیلم‌ّای کمدی چند ساب اخیر است و به طور کلی می‌تواند به شما ساعاتی مفرح را هدیه دهد.

4. Werewolves Within – گرگینه های درون 86%

10 تا از بهترین فیلم های اقتباسی از بازی های تخته ای براساس Rotten Tomatoes

گروهی از ساکنان یک شهر کوچک که در یک طوفان برفی گیر افتاده‌اند، باید هرچه زودتر بفهمند گرینه میان آن‌ها کدام است. این فیلم در فضایی محدود و با تنها چند شخصیت، داستان را به خوبی پیش برده و خسته کننده نمی‌شود.

همچنین ببینید: 10 مورد از بهترین سریال های اقتباسی از بازی های ویدیویی

Werewolves Within از لحاظ فنی اقتباسی از یک بازی ویدیویی به همین نام است. با این حال، این بازی ویدویی تا حد بسیار زیادی از بازی تخته‌ای One Night Ultimate Werewolf الهام گرفته است. بازی One Night Ultimate Werewolf شباهت بسیاری با بازی مافیا دارد که برای مخاطبان ایرانی نام آشنا است و بازیکنان باید بتوانند گرگینه را پیش از قتل عام تمام شهر پیدا کنند.

3. Ready or Not – آماده باشی یا نه 88%

فیلم Ready or Not داستان دختری به نام گریس با ابزی سامارا ویونگ را راویت می‌کند که می‌فهمد ازدواج با یک خانواده ثروتمند خواسته اصلی او از زندگی نیست. اما او در شب عروسی‌اش به این نتیجه می‌رسد.

همچنین ببنید: 12 بازی رومیزی اقتباسی از انیمه ها؛ برای انیمه‌بازان بردگیمی

اگرچه که این فیلم مستقیماً از یک بازی تخته‌ای ساخته نشده، اما همچنان یکی از بهترین فیلم ها براساس بردگیم است؛ چرا که داستان این فیلم درباره خانواده‌ای است که یک امپراطوری در صنعت بازی‌های رومیزی دارند. این کسب و کار طی نسل‌ها در این خانواده حضور داشته و باعث ثروت آن‌ها شده است.

2. Pi – عدد پی 88%

داستان پی درباره ریاضیدانی است که اعتقاد دارد می‌توان همه چیز در طبیعت و زندگی را تنها با یک عدد توضیح داد. این موضوع فیلمی است که دارن آرونوفسکی ساخته تا با تماشای آن عقل خود را از دست بدهید. با تماشای دیگر فیلم‌های آرونوفسکی نظیر قوی سیاه، کشتی‌گیر و فواره، می‌توانید قدرت آرونوفسکی در رویتی سورئال را مشاهده کنید که در فیلم پی نیز تکرار می‌شود.

شاید برای شما جالب باشد که فیلم پی ارتباط زیادی با بازی تخته‌ای مشهور Go دارد. مکس با بازی شان گولت، در طول این فیلم را مربی خود گو بازی می‌کند. حالات ممکن در بازی گو همچون عدد پی، بی‌پایان است و فیلم بر همین اساس بازی گو را مرجع خود قرار داده است.

1. The Seventh Seal – مهر هفتم 93%

10 تا از بهترین فیلم های اقتباسی از بازی های تخته ای براساس Rotten Tomatoes

فیلم سوئدی مهر هفتم یا با نام اصلی Det sjunde inseglet به اندازه خود بازی شطرنج نمادین است. اینگمار بورگمن کارگردانی این فیلم را برعهده داشته و داستان آن در دوران جنگ‌های صلی رخ می‌دهد. زمانی که یک شوالیه خسته از جنگ باز می‌گردد، می‌بیند که خانه و شهر او تماماً بخاطر طاعون از بین رفته است.

با رسیدن شوالیه به خانه، او مرگ را به چالش می‌کشد تا برای زندگی‌اش با او شطرنج بازی کند. شاید مهر هفتم قدیمی‌ترین عنوان در لیست بهترین فیلم های اقتباسی از بردگیم باشد. این فیلم در سال 1957 و زمانی ساخته شده که هیچکس به ساخت یک فیلم سینمایی براساس یک بازی رومیزی فکر نمی‌کرد. این فیلم استعاره از مرگ، زندگی، قمار و تلاش بشر ناتوان برای زنده ماندن است.

جمع بندی

لیستی که از بهترین فیلم‌های اقتباسی از بازی های رومیزی برای شما گرد آوردیم، تا حدودی تمام فیلم‌های ساخته شده براساس بردگیم را شامل می‌شود. اگرچه که همچنان می‌توان فیلم‌هایی نسبتاً مشابه یافت، اما این موارد مهم‌ترین فیلم‌های سینمایی تاریخ بودند که براساس یک یا چند بازی تخته‌ای واقعی و شناخته شده ساخته شده‌اند. همچنین عناوینی نظیر The Seventh Seal و Pi نشان می‌دهند که اقتباس‌های بردگیم برخلاف اقتباس‌های بازی‌های ویدیویی، می‌توانند شامل عناوین خیلی عمیق و فلسفی‌ای باشند؛ عناوینی که نه تنها برای سرگرمی ساخته نشده‌اند، بلکه بخش هنری سینما بوده و گاهاً می‌توانند حتی برای مخاطب عام سینما خسته کننده تلقی شوند. در هر صورت، فیلم‌های متنوعی براساس بازی‌های تخته‌ای ساخته شده‌اند که می‌توانید طبق سلیقه خود به تماشای آن‌ها بنشینید.

مهدی سیاه‌تیری

دانشجوی موسیقی که مشتاقانه از سینما و تلوزیون می‌نویسه و علاقه ویژه‌ای به کامیک بوک و اقتباس‌های کامیک بوکی داره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا