سینمافیلم سینمایی

بهترین فیلم های علمی تخیلی 2023 براساس راتن تومیتوز

برترین آثار سینمایی علمی تخیلی سال

با نزدیک شدن به پایان سال میلادی، مناسب‌ترین زمان برای مرور بهترین فیلم های علمی تخیلی 2023 است. اگر به ژانر علمی تخیلی علاقه داشته باشید، بدون شک 2023 سالی بسیار هیجان انگیز برای شما بوده است. از فیلم مگان گرفته تا بازگشت شکوهمندانه مرد عنکبوتی، همه آثاری بسیار تحسین شده‌اند که حداقل یک بار باید به تماشای آن‌ها بنشینید. پس در ادامه می‌توانید بهترین فیلم‌هایی که امسال از زیر دستتان در رفته بود را شناخته و آن‌ها را تماشا کنید. لازم به ذکر است که رتبه بندی عناوین این لیست براساس نمرات منتقدان در وبسایت Rotten Tomatoes هستند.

بهترین فیلم های علمی تخیلی 2023

13. Acidman – اسیدمن (75٪)

فیلم اسیدمن از لحاظ فنی، برای اولین بار در جشنواره فیلم ترایبکا در سال 2022 اکران شد. با این حال از اکران عمومی این فیلم تا مارس سال 2023 خبری نبود. این فیلم نگاهی تکان دهنده به پدری است که از لحاظ احساسی ارتباطش با دخترش را از دست داده و تلاش می‌کند باری دیگر با او ارتباط برقرار کند.

شاید داستان این فیلم در نگاه اول نظر هرکسی را جلب نکند. با این حال منتقدان بسیار داستان این فیلم و بخصوص ایفای نقش دو شخصیت پدر و دختر را تحسین کرده‌اند.

12. No One Will Save You – هیچکس تو را نجات نخواهد داد (77٪)

هیچکس تو را نجات نخواهد داد جدیدترین فیلم علمی تخیلی ترسناک کمپانی Hulu است. داستان فیلم درباره دختری جوان است که بیگانگان به خانه‌اش حمله‌ کرده‌اند. این فیلم مفهوم تهاجم به خانه را با حمله بیگانگان به زمین آمیخته و تبدیل به یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی سال 2023 شده است.

همچنین ببینید: 9 مورد از برترین سریال های جهان از نگاه راتن تومیتوز (Rotten Tomato)

فیلم No One Will Save You از سوی منتقدان بسیار تحسین شده است. شاید این فیلم داستانی کاملاً جدید و منحصر به فرد نداشته باشد اما همچنان اثری هیجان انگیز است که می‌تواند تا چند سال در یاد مخاطبان بماند.

11. Blue Beetle – بلو بیتل (78٪)

جدیدترین فیلم دی‌سی براساس شخصیتی به نام بلو بیتل یا سوسک آبی، اثری به نسبت موفق است. زولو ماریدوئنا در این فیلم نقش بلو بیتل را ایفا کرده و به طور کلی مخاطبین از اکثر بازیگر‌های فیلم رضایت داشتند.

به طور کلی فیلم Blue Beetle نقدهای خوبی دریافت کرد که با توجه به افول آثار دی‌سی در سال‌های اخیر، بسیار مهم به نظر می‌رسد. با این حال فروش باکس آفیس این فیلم آن طور که کمپانی برادران وارنر تصور می‌کرد موفق نبود. با این وجود به نظر می‌رسد که بلو بیتل به عنوان بهترین فیلم دی‌سی در سال 2023 باقی بماند.

10. The Wandering Earth II – زمین سرگردان 2 (79٪)

پس از یک فاجعه وحشتناک مربوط به ماه، آينده و بقای سیاره زمین در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. حالا که به نظر می‌رسد پایان سیاره زمین اجتناب ناپذیر است، پروژه‌ای ایجاد شده است که قصد دارد سیاره زمین را به نقطه‌ای پایدار از کهکشان منتقل کند. در همین بین افرادی وجود دارند که معتقدند برای نجات بشر، باید آگاهی انسان‌ها به صورت دیجیتال ذخیره شده و به این صورت به بقا ادامه دهد.

قسمت دوم فیلم زمین سرگردان به طور کلی نشان می‌دهد که مشکلات زمین حتی بیشتر از چیزی است که به نظر می‌رسید. اگر شما هم به آثار آخرالزمانی علاقه دارید، بدون شک از تماشای زمین سرگردان 2 لذت خواهید برد.

بهترین فیلم های علمی تخیلی 2023

9. Linoleum – لینولیوم (80٪)

لینولیوم یک اثر علمی تخیلی کمدی است. داستان این فیلم درباره مردی میانسال است که یک راکت فضایی در حیاط خانه‌اش سقوط می‌کند. اما کاری که این مرد میانسال به انجام آن فکر می‌کند، تعمیر آن و ساخت موشک خودش است!

همچنین ببینید: مورد انتظار ترین فیلم های اقتباسی از بازی های ویدیویی

فیلم لینولیوم نیز برای اولین بار یک سال قبل در جشنواره South by Southwest پخش شده بود اما اکران عمومی‌اش در فوریه سال 2023 بود. این فیلم از نظر بسیاری بهترین اثر جیم گافیگان است.

بهترین فیلم های علمی تخیلی 2023

8. Guardians of the Galaxy Vol. 3 – نگهبانان کهکشان 3 (82٪)

شما که فکر نمی‌کردید فیلم‌های دی‌سی در میان آثار علمی تخیلی ابرقهرمانی صدرنشین باشند؟ دنیای سینمایی مارول همچنان می‌تازد و با فیلم نگهبانان کهکشان 3، باری دیگر نظر طرفداران قدیمی و ناامید شده از مارول را به خود جلب کرد. بسیاری این فیلم را بهترین فیلم مارول در سال‌های اخیر می‌نامند.

این فیلم داستانی غم‌انگیز از گذشته راکت را روایت کرده و همزمان مخاطبان را برای خداحافظی با گروه ابرقهرمانان محبوب خود آماده می‌کند. این فیلم تمرکز بسیاری بر احساسات داشته و لحظه‌ای احساسات شما را آرام نمی‌گذارد. لازم به ذکر است که این آخرین فیلم نگهبانان کهکشان بود که توسط جیمز گان ساخته می‌شد؛ چرا که از این پس جیمز گان طبق قرارداد، هدایت دنیای سینمایی دی‌سی را انجام خواهد داد.

7. Infinity Pool – استخر بی‌انتها (86٪)

استخر بی‌انتها یک فیلم ترسناک علمی تخیلی با صحنه‌هایی بسیار آزاد دهنده است؛ البته که این دلیل اصلی جذاب بودن فیلم است. داستان از جایی آغاز می‌شود که زوجی به نام‌های جیمز و ام، به تعطیلات در یک کشور خیالی به نام لی‌لوقا می‌روند. جیمز به طور تصادفی یک محلی را ماشینش می‌کشد و از کار خود وحشت می‌کند. اما ترس واقعی آن‌ها از زمانی آغاز می‌شود که می‌فهمند مجازات جرم او مرگ است.

در ادامه به آن‌ها گفته می‌شود که جیمز می‌تواند هزینه‌ای را بپردازد تا یک کلون از خودش ساخته، و به جای او اعدام کند. او نیز مشتاقانه این پیشنهاد را پذیرفته و حتی به تماشای اعدام کلون خود می‌رود. ادامه فیلم درباره جیمز است که یک سبک زندگی جنایتکارانه و لذت طلبانه را پیش می‌گیرد. بدون شک استخر بی‌انتها یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی 2023 است که مخاطبان نیز آن را دوست داشتند.

بهترین فیلم های علمی تخیلی 2023

6. Aliens Abducted My Parents and Now I Feel Kinda Left Out (87٪)

بیگانگان والدینم را ربوندند یک فیلم علمی تخیلی خانوادگی درباره دختری به نام ایتسی است. ایتسی به تازگی به همراه خانواده‌اش به شهری جدید نقد مکان کرده‌اند و او در این شهر جدید، با پسری به نام کالوین آشنا می‌شود. ایتسی دختری 17 سیاله است که آرزو دارد روزی تبدیل به یک روزنامه نگار برای نیویورک تایمز شود؛ اما هنگامی که والدینش به شهری در میان ناکجا آباد نقل مکان می‌کنند، او احساس می‌کند که زندگی‌اش به پایان رسیده است.

احساس سرخوردگی ایتسی تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که او با همسایه‌اش به نام کالوین، مردی شیفته فضا آشنا می‌شود. در ابتدا ایتسی علاقه‌ای به وقت گذراندن با کالوین ندارد چرا که او اعتقاد دارد والیدنش ده سال پیش توسط بیگانگان ربوده شده‌اند. اما همانطور که این دو به یکدیگر نزدیک‌تر می‌شوند، ایتسی متوجه می‌شود که شاید حق با کالوین باشد و حتی درباره او می‌نویسد. اگرچه که این فیلم برای کودکان ساخته شده است، اما همچنان یکی از بهترین فیلم های Sci-Fi 2023 است که می‌تواند یک ساعت شما را سرگرم کنند.

5. Molli and Max in the Future – مولی و مکس در آینده (93٪)

فیلم مولی و مکس یک عاشقانه کمدی علمی تخیلی است که در دورانی کاملاً متفاوت از زمان حال در جریان است. اگر به چنین ژانری علاقه داشته باشید، احتمالاً از مولی و مکس در آینده نیز لذت خواهید برد.

همچنین ببینید: 12 مورد از بهترین انیمه های سریالی جهان؛ از اتک آن تایتان تا ناروتو

مولی و مکس در آینده، درباره زنی به نام مولی و مردی به نام مکس است که مدام در سیارات و زمان‌های متفاوت با یکدیگر برخورد می‌کنند. داستان این فیلم در یک میلیارد سال آینده اتفاق می‌افتد و ما شاهد روبات‌های هوشمند، نیمه خدایان و چیزی شبیه به جادو هستیم.

بهترین فیلم های علمی تخیلی 2023

4. M3GAN – مگان (93٪)

مگان از جمله آثاری است که بسیاری آن‌ را بهترین فیلم علمی تخیلی 2023 می‌دانند. این فیلم در ماه ژانویه اکران شد و بسیار از منتقدان به تحسین آن پرداختند. حتی بسیار آن را یک فیلم تاثیر گذار در ژانر کمدی محسوب می‌کنند. البته که خشونت شدید و حال و هوای دلهره آور مگان کمی در تضاد با کمدی است.

این فیلم با بودجه 12 میلیون دلاری ساخته و باکس آفیس تقریباً 180 میلیون دلاری را تجربه کرد که بسیار سودآور بود.

3. They Cloned Tyrone – آن‌ها تایرون را کلون کردند (94٪)

آن‌ها تایرون را کلون کردند با بازی جیمی فاکس، جان بویگا و تیونا پریس به راحتی یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی 2023 است. داستان این فیلم درباره سه شخصیت فونتین، اسلیک و یویو است. یک شب که فونتین به طرز مرگباری زخمی می‌شود، بدون اینکه چیزی به یاد داشته باشد باری دیگر در زندگی‌شان ظاهر می‌شود. حالا آن‌ها باید توطئه اتفاقات عجیبی که درحال رخ دادن است را کشف کنند.

لیت فیلم یک در ژانر کمدی،‌ معمایی، هیجان انگیز و علمی تخیلی جای می‌گیرد. همچنین پیچش‌های داستانی این فیلم شما را هنگام تماشا میخکوب می‌کنند. ایفای نقش سه بازیگر اصلی نیز در فیلم فوق‌العاده بوده و لذت تماشا را برای شما بیشتر می‌کنند.

2. Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem – لاک پشت‌های نینجا (96٪)

فیلم جدید لاک پشت‌های نینجا اختلاف بسیار کمی با جایگاه شماره یک دارد. این فیلم لاک پشت‌های نینجا بهترین نمره را در میان دیگر فیلم‌هایش گرفته است. این فیلم جدید تاکید زیادی بر جنبه‌های نوجوانی لاک پشت‌ها دارد که در اکثر آثار جدید فرنچایز نادیده گرفته می‌شد.

لاک پشت‌های نینجای حهش یافته نوجوان: آشوب جهش یافته انیمیشن بسیار جذاب و روانی دارد. اکثر منتقدان و البته مخاطبان شیفته این فیلم انیمیشن شدند. شاید اگر یک انیمیشن ابرقهرمانی دیگر وجود نداشت، لاک پشت‌های نینجا می‌توانست رتبه اول لیست ما را به دست آورد.

1. Spider-Man: Across the Spiderverse – مرد عنکبوتی: آن سوی دنیای عنکبوتی (96٪)

شاید بهترین اثری که تاکنون از مرد عنکبوتی ساخته شده باشد، همین انیمیشن باشد. تاکنون نزدیک به 10 فیلم مطرح و محبوب از شخصیت مرد عنکبوتی و دنیایش ساخته شده‌اند اما دنیای عنکبوتی، اثری است که هر منتقدی آن را بی‌نقص خطاب کرد.

قسمت دوم انیمیشن دنیای عنکبوتی با وجود شخصیت‌های جدیدتر، پا را فراتر گذاشته و حماسه‌ای بزرگ را در دنیای عنکبوتی روایت می‌کند این بار مایلز مورالز، پیتر بی پارکر، اسپایدر گوئن و البته مرد عنکبوتی 2099 در کنار ده‌ها شخصیت دیگر باید به مسائل میان جهان‌های موازی رسیدگی کنند. لازم به ذکر است که قسمت سوم انیمیشن دنیای عنکبوتی نیز در دست ساخته بوده و این انیمیشن یک سه‌گانه محسوب می‌شود.

جمع بندی

هرکدام از فیلم‌های معرفی شده با وجود اشتراک در علمی تخیلی بودن، هرکدام در دسته‌ای متفاوت اعم از خانوادگی، کمدی، ابرقهرمانی و غیره جای می‌گیرند. شما نیز نظر خود را درباره بهترین فیلم های علمی تخیلی 2023 و رتبه بندی آن‌ها با ما در میان بگذارید. به نظر شما جای چه فیلمی در لیست ما خالی بود؟

مهدی سیاه‌تیری

دانشجوی موسیقی که مشتاقانه از سینما و تلوزیون می‌نویسه و علاقه ویژه‌ای به کامیک بوک و اقتباس‌های کامیک بوکی داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا