معرفی بازی رومیزی

بازی رومیزی کاتان | پدر بردگیم های مدرن

همه چیز درباره بازی رومیزی کاتان

بازی رومیزی کاتان یا کتان یا Catan، یک بازی رومیزی سبک اروپایی بسیار معروف است که بسیاری آنرا با اسم “مهاجران کاتان” می شناسند. این بازی را را می توان پدر بازی های رومیزی مدرن دانست. اثری خارق‌العاده که توسط آقای کلاوس توبر، که به تازگی درگذشتند، طراحی و حدود سالهای 1995 منتشر شد. این بازی نه تنها به یکی از معروف ترین و پرافتخار ترین بازی های رومیزی جهان تبدیل شده، بلکه بنیان گذار سبک جدیدی از بردگیم ها شد.

جعبه بازی رومیزی کاتان

بازی رومیزی کاتان – Catan (1995)

با جمع آوری و مبادله منابع، بهترین جزیره ها را برای مهاجران خود بسازید.

مشخصات عمومی بازی رومیزی کاتان

توضیحات بازی رومیزی کاتان

بردگیم کاتان یک بازی رومیزی استراتژیک مدیریت منابع، تجارت و منطقه سازی است که در جزیره خیالی کاتان جریان دارد. بازی رومیزی مهاجران کاتان به دلیل ترکیبی از استراتژی، مذاکره و شانس شناخته شده است. برد ماژولار و گیم پلی متغیر سطح بالایی از قابلیت پخش را تضمین می کند، و تکرارپذیری بازی را بالا می برد. بازی کاتان اصلی برای 3 یا 4 بازیکن طراحی شده اما با اکسپنشن های مختلفی می توان با تعداد مختلف و حتی تک نفره آن را بازی کرد.

هدف بازی کاتان

هدف Catan این است که اولین بازیکنی باشد که به تعداد مشخصی از امتیازات پیروزی (معمولاً 10) می رسد. امتیاز پیروزی با ساختن شهرک ها و شهرها، نگه داشتن طولانی ترین جاده یا بزرگترین ارتش و انجام اهداف کارت های توسعه خاص به دست می آید.

کاتان از قدیمی ترین بازی های رومیزی اروپایی است.

جزو اولین بازی ها با صفحه متغیر!

بازی بر روی یک صفحه متغیر یا ماژولار که از کاشی های زمینی شش ضلعی انجام می شود که نشان دهنده منابع مختلفی مانند آجر، چوب، گندم، گوسفند و سنگ معدن است. کاشی ها به هم ریخته و به طور تصادفی در ابتدای هر بازی قرار می گیرند و یک طرح جزیره منحصر به فرد برای هر بازی ایجاد می کنند.

پیروزی با مدیریت منابع

شما به عنوان بازیکن با در نظر گرفتن استراتژی اولیه خود در مجاورت کاشی های زمین خاص، منابع را جمع آوری می کنید. دریافت منابع هم در بازی از تاس ریختن بدست می آید؛ مکانیزمی که به Random Production معروف است. از منابع برای ساخت جاده ها، شهرک ها، شهرها و خرید کارت های توسعه استفاده می شود.

تجارت در بازی کاتان

تجارت نقش مهمی در بازی رومیزی کاتان ایفا می کند زیرا بازیکنان می توانند با یکدیگر مذاکره و تجارت کنند. بازیکنان می توانند در نوبت با بقیه معامله کنند؛ همچنین از منابع خود برای به دست آوردن موارد مورد نیاز خود استفاده کنند. تجارت به بازیکنان این امکان را می دهد که بر کمبود غلبه کنند و منابع لازم را برای گسترش شهرک خود و پیشرفت به سمت پیروزی به دست آورند.

تجارت یکی از مهم ترین ارکان بازی کاتان است.

کارت های توسعه

بازیکنان می توانند کارت های توسعه را با استفاده از منابع خریداری کنند. این کارت‌ها مزایای مختلفی از جمله اعطای امتیاز پیروزی، ارائه توانایی‌های ویژه یا تأثیرگذاری بر بازی به روش‌های مختلف را ارائه می‌کنند. کارت های توسعه را می توان به صورت استراتژیک برای به دست آوردن مزیت یا مختل کردن برنامه های حریف بازی کرد.

ساخت و ساز در بازی رومیزی کاتان

بازیکنان می توانند از منابع برای ساخت جاده ها، شهرک ها و شهرها استفاده کنند. جاده ها برای اتصال سکونتگاه ها و شهرها و گسترش در سراسر جزیره ضروری هستند. سکونتگاه ها منابع تولید می کنند، در حالی که شهرها منابع بیشتری را فراهم می کنند و ارزش امتیاز پیروزی بیشتری دارند.

حضور سارق در بازی

روی نقشه کاتان فردی تخت عنوان Robber یا سارق حضور دارد که بر روی یک کاشی زمین قرار گیرد و از تولید منابع برای بازیکنان دارای سکونتگاه های مجاور آن کاشی جلوگیری کند. علاوه بر این، بازیکنی که سارق را قرار می دهد می تواند یک کارت منبع را از بازیکن دیگری با تسویه حساب در مجاورت کاشی بدزدد. دزد یک عنصر رقابت و استراتژی را اضافه می کند و به بازیکنان اجازه می دهد مانع پیشرفت حریفان خود شوند.

درگذشت کلاوس توبر طراح بازی رومیزی کاتان

کلاوس توبر، طراح بازی کاتان
کلاوس توبر، طراج بازی رومیزی مهاجران کاتان

کلاوس توبر یک طراح یوروگیم بود که سهم و میراث قابل توجهی در دنیای بردگیم ها داشته و دارد. توبر متولد 25 ژوئن 1952، طراحی بازی ها را در دهه 1980 آغاز کرد و علاوه بر “Catan” بازی های رومیزی دیگری نیز ساخته است. با این حال، بازی کاتان که با نام “مهاجران کاتال” (Settlers of Catan) نیز شناخته می‌شود، او را در سراسر جهان به رسمیت شناساند.

1 آوریل 2023 (12 فروردین 1402) کلاوس توبر (Kluse Teuber) طراح بازی کاتان، بر اثر مشکلات قلبی در گذشت. در این مقاله قرار است کمی درباره این شخصیت و فعالیت هایش در دنیای بازی رومیزی صحبت کنیم.

بیشتر بخوانید: کلاوس توبر طراح بازی کاتان و پدر بازی های اروپایی در گذشت!

جوایز و افتخارات بازی رومیزی کاتان

بردگیم مهاجران کاتان به عنوان یکی از قدیمی ترین بازی های رومیزی اروپایی و به نوعی پدر این نوع از بازی های تاکنون توانسته جایزه های زیادی از آن خود کند. برخی از مهم ترین این جوایز در لیست زیر آورده شده اند:

 • 2012 JoTa Best Game Released in Brazil Nominee
 • 2012 JoTa Best Game Released in Brazil Critic Award
 • 2011 Ludo Award Best Board Game Editor’s Choice Winner
 • 2011 Jocul Anului în România Best Game in Romanian Winner
 • 2011 Jocul Anului în România Best Game in Romanian Finalist
 • 2005 Gra Roku Game of the Year Winner
 • 2004 Hra roku Winner
 • 2004 Hra roku Nominee
 • 2002 Japan Boardgame Prize Best Japanese Game Nominee
 • 2001 Origins Awards Hall of Fame Inductee
 • 1996 Origins Awards Best Fantasy or Science Fiction Board Game Winner
 • 1995 Spiel des Jahres Winner
 • 1995 Meeples’ Choice Award
 • 1995 Essener Feder Best Written Rules Winner
 • 1995 Deutscher Spiele Preis Best Family/Adult Game Winner

لینک های مفید:

آیوی گیم

آیوی گیم، رسانه بازی و سرگرمی قصد دارد با تولید محتوای تخصصی در حوزه بازی های رومیزی و ویدئو گیم هایی که شما را به فکر کردن و چالش ذهنی تشویق می کنند، در گسترش بازی های مفید در جامعه نقش ایفا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا