معرفی بازی رومیزی

بازی Hive (کندو) | شطرنج حشرات

قصر پادشاه را کاشی کاری کنید

بازی Hive یا بازی کندو یک بازی رومیزی دونفره و انتزاعی مشابه بازی شطرنج براساس حرکت و منطق مات کردن شاه است که در آن شما باید سعی کنید با حشراتی که در کندو هستند زنبور رقیب را کاملا محاصره کرده و پیروز شوید و این‌گونه حریف را مات کنید. این بازی بعد از عرضه در سال 2000 تا امروز توانسته جوایز و افتخارات بسیاری کسب کند، از جمله بهترین بازی دونفره سال 2003 و بهترین بازی انتزاعی اشپیل را نیز به خود اختصاص داده است. بازی رومیزی Hive در ایران هم ترجمه و تولید شده است.


معرفی بازی Hive | توضیحات کلی

بازی رومیزی کندو – Hive (2000)

در بازی شطرنج حیوانات، ملکه حشرات رقیب را محاصره کنید و کندو را در اختیار خود بگیرید.

مشخصات عمومی بازی رومیزی Hive

آموزش یک پاراگرافی بازی کندو (Hive)

هدف از این بازی این است که به طور کامل ملکه زنبور حریف خود را احاطه کنید و در عین حال سعی کنید حریف خود را از انجام همین کار با شما منع کنید.

قطعات احاطه کننده ملکه زنبور عسل می توانند از ترکیبی از مهره های شما و حریف شما تشکیل شوند. اولین بازیکنی که ملکه زنبور حریف خود را محاصره کند برنده می شود.

تجربه بازی Hive (کندو)

بازی دونفره HIVE که رتبه 17‌ام بهترین بازی‌های انتزاعی جهان در سایت بردگیم گیک را به خود اختصاص داده برای بازیکنانی که تجربه بازی شطرنج را دارند، تجربه‌ای خوشمزه در دنیای بردگیم به شمار می‌رود.

برای من تجربه بازی رومیزی Hive در جمعی رخ داد که هرکدام علاقه زیادی به رقابت دونفره مانند شطرنج داشتند و از کُری خواندن برای یکدیگر لذّت می‌بردند. این افراد که برای هر حرکت بازی زمان زیادی را به حرکت خود اختصاص می‌دادند باعث می‌شد از اینکه یک ساعت مانند بازی شطرنج در کنار دستم نیست ناراحت باشم. بازی برای هر حرکت و استراتژی قابلیت فکر کردن طولانی را دارد و تجربه برنامه ریزی کوتاه و بلند مدت در آن به شدت احساس می‌شود.

بازی hive
پیروزی بازیکن سیاه و محاصره کامل ملکه زنبور حریف در بازی Hive

بازی کندو از جنبه دیگری برای من بسی لذت بخش و جذاب بود. برخلاف بازی شطرنج که ثابت بودن صفحه، چیدن مهره‌ها و آماده سازی بازی مسئله شما برای بازی کردن است، بازی رومیزی Hive نیازی به این زمینه‌چینی‌ها برای آغاز بازی را ندارد. شما در هرکجا که سطحی صاف داشته باشید فقط با برداشتن اولین مهره بازی و قرار دادن روی سطح صاف بازی را آغاز می‌کنید.

استراتژی بازی Hive

برای پیروزی در این بازی همانند بازی شطرنج شما باید به حرکات آغازین خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. قانون مهمی که در بازی وجود دارد، این است که، ملکه زنبور خود را حتما پیش از حرکت چهارم بازی کرده باشید و وارد بازی کرده باشید. این اتفاق اگر در آخرین فرصت یعنی حرکت 4‌ام انجام شود محدود کننده خواهد بود و بهتر است با زودتر بازی کردن امکان مدیریت کل کندو را به دست بگیرید. (من در حرکت دوم این مهره را بازی می‌کردم و می‌کنم)

مورد دوم در استراتژی بازی، اهمیت این نکته است که بجای تمرکز بر محاصره زنبور ملکه حریف، به کنترل کل کندو فکر کنید. بسیاری از بازیکنان فکر می‌کنند اگر به دنبال محاصره مهره زنبور باشند، سریع‌تر به نتیجه می‌رسند درحالیکه بارها در بازی‌های مختلف بازی، رقیبم بدون اینکه امکان حرکت داشته باشد نوبتش را واگذار کرد و این نشان از آزادی عمل من در تکان دادن مهره‌ها و سپس پیروزی در بازی داشت.

مورد سوم در استراتژی بازی Hive اهمیت استفاده از مورچه‌هاست. مورچه‌ها بلند برد ترین مهره‌های بازی هستند و بازی کردن و حرکت آن‌ها باید عاقلانه انجام شود. توجه داشته باشید که مورچه‌ها باید بگونه‌ای بازی شوند که بر محیط کندو تسلط داشته باشند و توسط رقیب قفل نشوند.

مورد چهارم هم اصل اساسی بازی رومیزی کندو است. در هنگام بازی کار به جایی خواهد رسید که شما یک رشته اصلی در بازی دارید که بخاطر قانون یک‌پارچگی کندو امکان جابجا کردن هیچ مهره‌ای وجود ندارد. حتما تلاش خودتان را انجام دهید تا مهره‌‌های کمتری در رشته اصلی یا جز اصلی کندو داشته باشید. زیرا این اتفاق یعنی تعداد مهره‌‌های که قابلیت حرکت دارند بیشتر در اخیتار شما هستند و شما می‌توانید انتخاب‌های بیشتری برای استراتژی و برد در اخیتار داشته باشید.

بازی Hive را بخریم؟

بازی رومیزی Hive از آن دسته از بازی‌های رومیزی است که با حداقل تعداد بازیکن یعنی یک نفر دیگر بجز شما قابلیت بازی کردن را دارد. از طرفی بخاطر فکر کردن و برنامه ریزی که بخش اصلی بازی است لازم است بازیکن همراه شما علاقمند به استراتژی چیدن، تاکتیک و برنامه ریزی باشد. از طرف دیگر بازی کندو به مانند شطرنج بازی مهارتی و با فکر بازی کردن است. اگر این ویژگی‌ها را در جمع حداقل دو نفره خود دارید خرید این بازی را به شما حتما حتما پیشنهاد می‌کنم.

از بازی Hive دو نسخه در ایران تولید شده است که یک نسخه متعلق به شرکت بازی‌تا و نسخه دیگر فلزی متعلق به مجموعه دیگری است که خیلی کم در بازار موجود است. کیفیت تولید هر دو نسخه به نسبت نسخه اصلی بسیار پایین‌تر است امّا اختلاف قیمت زیاد نسخه داخلی و خارجی، نسخه ایرانی این بازی را به گزینه مناسبی برای تهیه و خرید تبدیل می‌کند.

آیوی گیم

آیوی گیم، رسانه بازی و سرگرمی قصد دارد با تولید محتوای تخصصی در حوزه بازی های رومیزی و ویدئو گیم هایی که شما را به فکر کردن و چالش ذهنی تشویق می کنند، در گسترش بازی های مفید در جامعه نقش ایفا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا