انیمه و مانگاسینما

14 مورد از معروف‌ترین انیمه‌های غیر ژاپنی

انیمه‌هایی که تم و فضای داستانی غیر ژاپنی دارند!

وقتی به انیمه‌ها فکر می‌کنیم، احتمالاً تم و فضای ژاپنی یادمان می‌افتد که اشتباه نمی‌کنیم و تا حدی حق داریم. با توجه به اینکه ژاپن بیشتر انیمه‌های دنیا را تولید می‌کند و اکثر متخصصان انیمه ادعا می‌کنند که فقط سریال‌ها و فیلم‌های انیمیشن ژاپنی را می‌توان “انیمه” در نظر گرفت طبیعی است که اینطور به نظر برسد. اما تکلیف آن‌هایی، مثل من، که تم و فضای داستانی ژاپن را دوست ندارند چه می‌شود؟ تکلیف انیمه‌های غیر ژاپنی چه می‌شود؟

واقعیت این است که سبک انیمیشن ژاپنی به قدری محبوب شده است که بقیه دنیا را تحت تاثیر قرار داده است و ما اکنون شاهد انواع انیمیشن‌های غیرژاپنی از مناطق مختلف جهان هستیم. در برخی موارد، استودیوهای انیمیشن سازی غربی در حال خلق آثار متاثر از انیمه‌ها هستند. در موارد دیگر، تولیدکنندگان غربی با هنرمندان ژاپنی همکاری می‌کنند. به هر حال، یک چیز واضح است: انحصار ژاپن در انیمه در حال کاهش می‌باشد. در این مقاله سعی کرده‌ایم تعدادی از انیمه‌های غیر ژاپنی از سراسر جهان را گردآوری کنیم تا اگر شما هم از تم و فضای آن‌ها خسته شده‌اید، بتوانید مدتی با این انیمه‌ها وقت بگذرانید.

14. Dr. Stone | دکتر اِستون

ژانر: ماجراجویی، کمدی، علمی تخیلی | تاریخ پخش: از 2019 تا 2023 | تعداد قسمت: 57 قسمت در 3 فصل

برای بسیاری، دکتر استون در واقع یک انیمه ژاپنی است – که این از نظر فنی اشتباه نیست – بنابراین ممکن است تعجب کنید که چرا در این لیست قرار دارد. در حالی که مجموعه مانگای منبع توسط ریچیرو ایناگاکی نوشته شده است، در واقع توسط یک هنرمند کره ای مانگا به نام Mu-jik Park (با نام مستعار Boichi) تصویرسازی شده است. این به سبک هنری دکتر استون پیچ و تابی ظریف اما منحصر به فرد می‌دهد. یعنی می‌توان گفت که فضای بصری دکتر استون، بیشتر از اینکه ژاپنی باشد، کره‌ای است.

داستان دکتر استون به سنکو ایشیگامی، نابغه 15 ساله‌ای می‌پردازد که ناگهان زنده شده و خود را در دنیایی می‌بیند که 3700 سال پیش تمام بشریت به مجسمه‌های سنگی تبدیل شده است. اکنون او در مأموریتی است که برای درمان و بازگرداندن بشریت به سر می‌برد. سنکو اکنون خود را در دنیایی بیگانه می بیند که در آن همه پیشرفت های تکنولوژیک از بین رفته است.

13. Rakshasa Street | خیابان راکشاسا

ژانر: اکشن، ماورایی | تاریخ پخش: 2016 | تعداد قسمت: 24 قسمت در 1 فصل

در حالی که فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی فانتزی چینی برای مدتی محبوب بوده‌اند، سریال‌های انیمه چینی کم از آنچیزی که انتظار می‌رفت مورد استقبال قرار گرفته‌اند. اگر قبلاً یکی از آن‌ها را ندیده‌اید، خیابان راکشاسا باید در صدر فهرست شما باشد. Rakshasa Street یک مجموعه انیمه از چین است که در آن دختری به طور تصادفی وارد خیابان رکوئیم می شود، جایی که ارواح، اشباح و دیگر موجودات ماوراء‌طبیعی جمع می‌شوند و با انسان‌ها همزیستی می‌کنند. اما نه همه انسان‌ها. فقط آن انسان‌هایی که روح نگهبان دارند.

البته که اگر اهل انیمه باشید، که من نیستم!، متوجه شباهت‌های کمی بین خیابان راکشاسا و دیگر سری‌های انیمیشن ژاپنی خواهید شد. به عنوان مثال، شخصیت‌هایی وجود دارند که شبیه شینیگامی بلیچ و شَمن‌های Shaman King هستند. اما چیزهای زیادی وجود دارد که منحصر به فرد به همین داستان می‌باشند. با نادیده گرفتن شباهت‌ها، خیابان راکشاسا کاملاً هیجان‌انگیز و پر اکشن است. گرافیک و انیمیشن تا حدی خوب است و داستان ارزش دنبال کردن را دارد.

12. Castlevania | کَسلوانیا

ژانر: اکشن، ماجراجویی،درام، فانتزی، ترسناک | تاریخ پخش: از 2017 تا 2021 | تعداد قسمت: 32 قسمت در 4 فصل

مجموعه انیمه پر از خون Castlevania بر اساس فرانچایز بازی‌های ویدیویی ژاپنی به همین نام ساخته شده است، اما در واقع توسط یک استودیو انیمیشن آمریکایی به نام Frederator Studios تولید شده است. Castlevania داستان تروور بلمونت و مبارزه او برای زنده ماندن و دفاع از کشورش در برابر دراکولا و سربازانش را دنبال می کند. کل مجموعه شامل شخصیت ها و عناصر سه بازی است: نفرین دراکولا، نفرین تاریکی و سمفونی شب. اگر تم و داستان مرتبط خون‌آشام و دراکولا شما را به وجد می‌آورد و البته طرفدار انیمه هستید، این مجموعه 4 فصلی برایتان نهایت جذابیت را خواهد داشت.

این سریالی است که همه طرفداران انیمه باید تماشا کنند، به ویژه آنهایی که از سریال هایی مانند Hellsing، Servamp و Seraph of the End لذت برده‌اند. داستان عالی شما را درگیر خواهد کرد و انیمیشن، سبک هنری و صحنه های مبارزه در Castlevania ناامیدتان نخواهد کرد. البته داستان به اندازه مناسبی درام هم دارد که به خودی خود می‌تواند بسیار جذاب‌تر به نقل روایت بپردازد.

11. Trese | تریس

ژانر: جنایی، فانتزی،رازآلود، هیجان‌انگیز، ترسناک | تاریخ پخش: 2021 | تعداد قسمت: 6 قسمت در 1 فصل

Trese یک مجموعه انیمیشنی است که بر اساس یک سریال کمیک فیلیپینی به همین نام نوشته شده توسط Budjette Tan و تصویرگری توسط Kajo Baldisimo ساخته شده است. این مجموعه انیمه توسط BASE Entertainment، یک شرکت تولیدی مستقر در سنگاپور و اندونزی تولید شده است.

انیمه تریس، داستان هیولاها و غول‌های افسانه‌ای را نشان می‌دهد که با انسان‌ها همزیستی می‌کنند. شخصیت اصلی زنی در اواخر دهه 20 به نام الکساندرا تریس است که وظیفه بررسی حوادث ماوراء‌طبیعی را دارد که در سراسر جامعه او اتفاق می‌افتد. اگر می خواهید مدل جدیدی از روایت درباره هیولاها، موجودات و اسطوره‌ها را بشنوید، باید تماشای Trese را در نظر بگیرید. به ندرت پیش می‌آید که یک اثر رسانه‌ای در غرب از فیلیپین الهام بگیرد و تریس نمونه‌ای عالی از آن فرهنگ غنی آن است.

10. Blood of Zeus | نسل زئوس

ژانر: اکشن، ماجراجویی، فانتزی | تاریخ پخش: 2020 | تعداد قسمت: 8 قسمت در 1 فصل

Blood of Zeus یک مجموعه انیمیشنی است که توسط استودیوی انیمیشن پاورهاوس (که در آستین، تگزاس مستقر است) با همکاری موآ فیلم و هانهو هیونگ آپ (که استودیوهای انیمیشن کره جنوبی هستند) برای این انیمیشن نوشته و تولید شده است. نسل زئوس یا خون زئوس از داستان‌های اساطیر یونانی الهام گرفته شده است: تنش بین خدایان و انسان‌ها، خیانت و پیامدهای پروانه‌ای و خطی، تلخی و کینه در اطراف.

اما همه اینها به یک داستان هیجان انگیز با محوریت یک قهرمان داستانی تبدیل می‌شود. آن قهرمان هرون، یکی از پسران زئوس است که با شیاطین می‌جنگد. در حالی که بسیاری از شخصیت‌های Blood of Zeus شخصیت‌های اساطیری یونانی هستند، داستان‌ها منحصربه‌فرد می‌باشند و به نوعی این داستان را به یک داستان متفاوت تبدیل می‌کنند.

9. Dota: Dragon’s Blood | دوتا: خون اژدها

ژانر: اکشن، ماجراجویی، فانتزی | تاریخ پخش: از 2021 تا 2022 | تعداد قسمت: 24 قسمت در 3 فصل

Dota: Dragon’s Blood یک مجموعه انیمه فانتزی حماسی است که بر اساس بازی ویدیویی محبوب Dota 2 ساخته شده است. این مجموعه با همکاری استودیو میر (مستقر در کره جنوبی) و بلوار کایجو (مستقر در ایالات متحده) با انیمیشن ساخته شده توسط Production Reve (بر اساس) تولید شده است. در کره جنوبی).

این فیلم داستان شوالیه اژدها دَویان را دنبال می‌کند که برای حفظ صلح و حفظ امنیت مردم اژدهاها را می‌کشد. اما وقتی روح او به زور با روح یک اژدهای بزرگ ادغام می‌شود، دَویان چاره ای جز شکار تروربلید، شیطانی که روح های اژدها را جمع آوری می کند، ندارد. حتی اگر قبلاً این بازی را انجام نداده اید، از این بازی لذت خواهید برد. و اگر قبلا Dota 2 را بازی کرده اید، منتظر چه چیزی هستید؟

8. The Legend of Korra | افسانه کورا

ژانر: اکشن، ماجراجویی، درام، فانتزی | تاریخ پخش: از 2012 تا 2014 | تعداد قسمت: 52 قسمت در 4 فصل

افسانه کورا دنباله مجموعه آواتار: آخرین هواساز (هر دو به شدت تحت تأثیر انیمه های ژاپنی) است و توسط استودیوی انیمیشن Nickelodeon تولید شده است و انیمیشن واقعی توسط استودیو میر (از کره جنوبی) و استودیو پیروت (از ژاپن) ساخته شده است. . داستان در همان دنیای آواتار اتفاق می‌افتد، اما 70 سال آینده، با انواع پیشرفت‌های تکنولوژیکی و اجتماعی، اما هنوز بر اساس همان پیش‌فرض اصلی است که مردم می‌توانند چهار عنصر طبیعت را تسخیر کنند: آتش، آب، زمین و هوا.

کورا جانشین Aang در نقش آواتار است، و او باید یاد بگیرد که احساسات خود را کنترل کند و به عنوان یک فرد رشد کند تا سرنوشت خود را در برقراری تعادل در جهان انجام دهد – دنیایی که توسط درگیری‌های اجتماعی و سیاسی از هم پاشیده شده است. آواتار یکی از بهترین سریا‌ل‌های انیمیشنی است که تا به حال ساخته شده است، اما افسانه کورا بیشتر شبیه یک انیمه است.

7. The Daily Life of the Immortal King | زندگی روزمره یک پادشاه نامیرا

ژانر: ماجراجویی، کمدی، فانتزی، مدرسه | تاریخ پخش: از 2020 تا 2022 | تعداد قسمت: 39 قسمت در 3 فصل

زندگی روزمره یک پادشاه نامیرا بر اساس یک رمان چینی نوشته Kuxian است که توسط Haoliners Animation League، یک استودیوی انیمیشن چینی، در قالب انیمیشن اقتباس شده است. این سریال داستان وانگ لینگ را دنبال می‌کند که با وجود اینکه یک شخصیت قدرتمند است، فقط می‌خواهد یک زندگی عادی داشته باشد. با این حال، قدرت او به او اجازه نمی‌دهد – زیرا او حتی زمانی که قدرت خود را تا حد “متوسط” کنترل می‌کند، بسیار بد جلوه می کند. تماشای این سریال برای شما سرگرم کننده است، با مقدار مناسب طنز که کاملاً با اکشن و فانتزی زیاد ترکیب شده است.

6. The King’s Avatar | شخصیت پادشاه

ژانر: اکشن، فانتزی | تاریخ پخش: از 2017 تا 2020 | تعداد قسمت: 24 قسمت در 2 فصل

آواتار پادشاه (به انگلیسی: The King’s Avatar) یک مجموعه اینترنتی انیمیشنی است که بر اساس رمانی به همین نام ساخته شده است. این توسط Tencent، شرکت فناوری چینی تولید شده است که بازی های ویدیویی معروفی مانند Call of Duty: Mobile را در اختیار ما قرار داده است. این سریال داستان یک بازیکن ورزش‌های الکترونیکی را دنبال می‌کند که پس از اختلاف بر سر بازاریابی و تبلیغ، تیم خود را اخراج می‌کند. علاوه بر این، او همچنین مجبور است حساب بازی خود را واگذار کند.

اکنون، همانطور که او یک سفر کاملاً جدید را به تنهایی آغاز می کند، همچنین در حال ساخت یک شخصیت/آواتار جدید از ابتدا است. چیزی که این سریال را بسیار جذاب می‌کند، برداشت منحصر به فرد آن در آوردن شخصیت‌ها به بازی با روایت و انیمیشن عالی است، بدون عنصر isekai که در انیمه های ژاپنی الهام گرفته از ‌بازی‌های ویدیویی معمول است.

5. Noblesse |نجیب‌زاده

ژانر: اکشن، مدرسه، ماورایی | تاریخ پخش: 2020 | تعداد قسمت: 13 قسمت در 1 فصل

انیمه نجیب‌زاده اولین بار به عنوان یک وبتون در سال 2007 منتشر شد و اولین نسخه انیمیشن آن توسط Studio Animal کره جنوبی تولید شد. این یک OVA با عنوان Noblesse: Beginning of Destruction بود. نجیب‌زاده سپس OVA دیگری با عنوان Noblesse: Awakening دریافت کرد و سپس یک مجموعه انیمه تمام عیار به جز این بار توسط Production I.G، یک استودیوی انیمیشن ژاپنی تولید شد.

علیرغم داشتن تیم جدیدی برای این سری، سبک هنری و طراحی شخصیت ها همچنان به شدت بر اساس وبتون اصلی است و بر خلاف اکثر انیمه های ژاپنی، ظاهر و احساسی منحصر به فرد به آن می دهد. سریال اصلی داستان Cadis Etrama Di Raizel، خون آشامی است که از 820 سال خواب بیدار می شود و وارد دنیای مدرن می شود.

4. Scissor Seven | قیچی هفت

ژانر: اکشن، کمدی، درام، رازآلود، درام | تاریخ پخش: از 2018 تا 2023 | تعداد قسمت: 40 قسمت در 4 فصل

Scissor Seven یک مجموعه انیمه چینی است که آثار هنری کارتونی و انیمیشن را به نمایش می گذارد و آن را بیشتر شبیه به نمایش کودکانه می کند. با این حال، این سریال صحنه‌های اکشن و کمدی زیادی را ارائه می‌کند. قیچی هفت داستان سون، آرایشگری که یک آرایشگاه را اداره می کند را دنبال می کند. اما این فقط یک جبهه برای نقش واقعی اوست: او در واقع یک قاتل است که از یک قیچی به عنوان سلاح اصلی خود استفاده می کند. و یک پیچ دیگر در بالای آن وجود دارد: سون خاطرات خود را از دست داد و به یاد نمی آورد که او یک قاتل با کالیبر بالا است – کسی که بسیار قوی تر از آن چیزی است که در ابتدای سریال به نظر می رسد.

3. Hitori no Shita: The Outcast | هیتوری

ژانر: اکشن، ماورایی | تاریخ پخش: از 2016 تا 2021 | تعداد قسمت: 56 قسمت در 4 فصل

Hitori no Shita: The Outcast یک مجموعه انیمیشنی است که از یک وب کمیک چینی اقتباس شده است. اما این انیمه حاصل همکاری استودیوهای ژاپنی و چینی از جمله لیگ انیمیشن Haoliners است. داستان چو سوران را دنبال می‌کند که تکنیک هنرهای رزمی او را به هدف سازمان هایی تبدیل می کند که آن را برای خود می خواهند. رویارویی او با «بیگانه‌ها» دارای صحنه‌های مبارزه با انیمیشن و طراحی دیوانه‌وار است که به‌طور جدی سریال را ارتقا می‌دهد.

2. Jackie Chan Adventures | ماجراهای جکی‌چان

ژانر: اکشن، ماجراجویی، کمدی، فانتزی | تاریخ پخش: از 2000 تا 2005 | تعداد قسمت: 95 قسمت در 5 فصل

ماجراهای جکی چان (به انگلیسی: Jackie Chan Adventures) یک مجموعه انیمیشن آمریکایی است که توسط تلویزیون سونی پیکچرز تولید شده و نسخه داستانی جکی چان را به نمایش می‌گذارد. این سریال داستان او را به عنوان یک باستان شناس دنبال می کند که ناخواسته به یک مامور ویژه تحت یک سازمان مخفی به نام بخش 13 تبدیل می شود. این مجموعه همچنین فرهنگ چینی را مورد بررسی قرار می دهد و عناصری مانند طلسم هایی را به نام 12 حیوان مقدس زودیاک چینی نشان می دهد.

اگرچه صحنه‌های مبارزه مهیج شامل جادو، اژدها و نینجاها وجود دارد، اما از نظر خشونت و مثلا نشان دادن خون، سریال محتاتی است. حتی بهتر از آن این است که سریال فقط برداشتی تخیلی از جکی چان نیست – جکی چان واقعی نیز در پایان هر قسمت ظاهر می‌شود!

1. Lookism | نگاه‌بازی

ژانر: اکشن، کمدی، درام، ماورایی | تاریخ پخش: 2022 | تعداد قسمت: 8 قسمت در 1 فصل

Lookism یک مجموعه انیمیشنی است که توسط استودیو میر کره جنوبی اقتباس شده و از یک وبتون نوشته و تصویرگری شده توسط پارک ته جون ساخته شده است. داستان پارک هیونگ سوک، دانش آموز دبیرستانی قلدری را دنبال می کند که یک روز با هویت جدیدی در بدن دانیل پارک از خواب بیدار می‌شود.

برخلاف دیگر عناوین موجود در این لیست، Lookism را با تم تکه‌ای از زندگی خود بدون شدت سریال‌های اکشن بسیار جذاب می‌بینید. همانطور که از عنوان پیداست، مقدمه بر موضوعات تبعیض، تفاوت‌ها و نابرابری‌ها تکیه دارد، زیرا شخصیت اصلی در هویت «کامل» خود پذیرفته می‌شود در حالی که در هویت «زشت» مورد تنفر قرار می‌گیرد.

از طريق
Whatnerd

کوروش

اکنونم را اینگونه می‌گذرانم که اندکی دانشجوی علم، اندکی طراح و ایده‌پرداز، اندکی بازی ساز، اندکی نوازنده و اندک تری نویسنده. با اینکه با چیزهای زیادی شگفت زده نمی‌شوم اما همیشه به دنبال شگفتی هستم. دوست دارم با کتاب‌‌هایم زندگی کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا