انیمیشن و کمیکسینما

رتبه‌بندی انیمیشن‌های پاندای کونگ فو کار؛ بهترین تا بدترین جنگجوی اژدها

از زمان تأسیس در اواسط دهه 90، DreamWorks خود را به یکی از خانه های انیمیشن برتر در هالیوود تبدیل کرده است. این شرکت هویت خود را با ضد دیزنی بودن از نظر داستان‌هایی که اقتباس می‌کرد، داشتن شوخی‌های کمی پخته‌تر و گاها بی‌معنی‌تر توانست مخاطبان بیشتری را جذب کرد، ایجاد کرد. این مجموعه بزرگ، سری انیمیشن‌های محبوب بسیاری از جمله شرک، ماداگاسکار و چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم را در کارنامه خود دارد، اما یکی از شگفت‌انگیزترین موفقیت‌های آن‌ها پاندای کونگ فو کار است. به بهانه منتشر شدن چهارمین قسمت از این فرانچایز دوست داشتنی، در این مقاله قرار است به رتبه‌بندی انیمیشن‌های پاندای کونگ فو کار بپردازیم.

داستان در نسخه اسطوره‌ای از چین باستان می‌گذرد و ماجراهای پو ( با صدای پیشگی جک بلک)، یک پاندا را دنبال می‌کند که عاشق همه چیزهای مربوط به کونگ فو است. علی‌رغم عنوان و مقدمه‌ای که مسلماً احمقانه است، این فرنچایز به لطف حجم شگفت‌انگیز بلوغ، قلب، کمدی و مضامین قوی موجود در درون، مخاطبان را در هر سنی خوشحال کرده است. آنها فلسفه شرق را به مخاطبان غربی معرفی می‌کنند و موضوعات تعادل ئ تعالی، پذیرش و رضایت، در عین حال عشق به خود و همینطور خانواده را بررسی می‌کنند. این انیمیشن همچنین مانند هر فیلم فوق‌العاده دیگری ، توانسته صحنه‌های مبارزه همه جانبه و کمدی فیزیکی خنده‌دار را خلق کند. تاکنون، چهار نسخه از فرانچایز پاندای کونگ فو کار ساخته شده است و در حالی که هر یک از چهار فیلم پاندای کونگ فو کار در نوع خود خوب هستند، تنها یکی را می توان بهترین مطلق دانست.

4. Kung Fu Panda 4 (2024) | پاندای کونگ‌فو‌کار چهار

کارگردان: Mike Mitchell | تاریخ انتشار: March 8, 2024

در جدیدترین ماجراجویی پو، استاد شیفو (با صداپیشگی داستین هافمن) به او می‌گوید که زمان آن رسیده است که عنوان جنگجوی اژدها را کنار بگذارد و جانشینی را انتخاب کند تا بتواند رهبر معنوی دره صلح شود. اما ناگهان پو متوجه حضور دزدی به نام ژن ( با صداپیشگی Awkwafina) و یک شرور جدید به نام آفتاب پرست ( با صداپیشگی Viola Davis) می‌شود. از اینجاست که داستان با اتحاد پو و ژن آغاز خواهد شد که در واقع می‌خواهند جلوی آفتاب پرست را بگیرند تا نتواند عصای حکمت را دزدیده و دروازه‌ای به دنیای ارواح بگشاید.

پاندای کونگ فو کار ۴ ضعیف ترین قسمت این فرنچایز است، اما فیلم بدی نیست. پو همچنان همان کاراکتر دوست داشتنی همیشه است و در حین فیلم، دیدن او در حال تبدیل شدن به مرحله بعدی پیشرفت کاراکترش خوب است. همچنان طنزپردازی در فیلم وجود دارد و صحنه های اکشن مبتکرانه شامل تعقیب و گریزهای شهری و تبهکاران توانسته خوب در فیلم جای بگیرد. با این حال، چیزی که شاید نتوانسته با نسخه‌های قبلی فرانچایز پاندای کونگ‌فوکار رقابت کند، این است که داستان و شخصیت های جدید چقدر خوب پرداخت و روایت شده‌اند. ژن و آفتاب پرست شخصیت‌های خوبی در فیلم دیگری خواهند بود، اما برای پاندای کونگ فو کار 4، آنها فقط توانسته اند نسخه‌های ضعیفی از چند کهن‌الگو باشد، نه به عنوان شخصیت‌های اصلی فیلم.

بخشی از این امر به این دلیل است که فیلم به دلیل سرعت روایت و کاهش داستان‌های فرعی مبتنی بر شخصیت های دو پدر پو، که او را دنبال می کنند، به آنها زمان کافی برای نفس کشیدن و جولان دادن در روایت را نمی‌دهد. همچنین یکی از مهم‌ترین نقاط ضعف این فیلم، غیبت شخصیت‌های جانبی مورد علاقه طرفداران، یعنی پنج آتشین (Furious Five)، در کونگ فو پاندای 4 است.

3. Kung Fu Panda 3 (2016) | پاندای کونگ‌فو‌کار سه

کارگردان: Jennifer Yuh Nelson, Alessandro Carloni | تاریخ انتشار: January 29, 2016

پو بالاخره به زندگی در نقش جنگجوی اژدها عادت می‌کند. با این حال، وقتی استاد شیفو اعلام کرد که پو وظیفه آموزش کونگ فو به پنج آتشین (Furious Five) و سایر اعضای دره صلح را بر عهده خواهد گرفت، همه چیز تغییر می‌کند، که ثابت می‌کند برای این نقش مناسب نیست. در حالی که او سعی می‌کند سبک تدریس خود را کشف کند، پدر بیولوژیکی اش، لی‌شان (با صداپیشگی برایان کرانستون)، همزمان با یک شرور جدید، ژنرال کای (با صداگذاری J. K. Simmons)، یک جنگجوی قدیمی و از گور برخواسته که زمانی در کنار استاد اوگوی می‌جنگید، به دره می‌آید. او حالا می خواهد قدرت درونی یا “چی”(Chi) تمام استادان کونگ فو را بدزدد. از آنجایی که او فقط توسط یک استاد که به قدرت درونی خود تسلط کامل دارد شکست می‌خورد، لی شان پیشنهاد می‌کند که پو را به دهکده‌اش بازگرداند تا پو بتواند دوباره به ریشه‌های پاندا خود متصل شود.

پاندای کونگ فو کار ۳ شاید زیباترین فیلم از بین چهار فیلم باشد. انیمیشن پرل استودیو، که روی فیلم دیگر دریم ورکس Abominable نیز کار کرده است، غنی و سرسبز است. این انیمیشن درخشش زیبایی مانند مروارید، حرکتی به سیال بودن آب و رنگ‌های پر جنب و جوشی دارد که آدم حس می‌کند می‌تواند از صفحه نمایش بیرون می‌آیند. داستانش هم خیلی خوب است در حالی که اوج احساسی مانند دو فیلم اول را ندارد، پاندای کونگ فو کار 3 پیامی قوی در مورد خانواده، آموزش و پذیرش خود و برخی از نمادین ترین خطوط در مجموعه پانداهای کونگ فو کار دارد. پدر خوانده پو، آقای پینگ (با صداپیشگی جیمز هونگ)، داستان خوبی دارد و لی شان را در زندگی پو می پذیرد.

2. Kung Fu Panda 1 (2008) | پاندای کونگ‌فو‌کار یک

کارگردان: John Stevenson, Mark Osborne | تاریخ انتشار: June 4, 2008

بیست سال پس از شکست تای لانگ ( با صداپیشگی ایان مک‌شین)، پسرخوانده استاد شیفو، استاد اوگوی چشم‌اندازی دارد که نشانه عروج او به سرزمین بالاست. او تصمیم می‌گیرد که زمان انتخاب جنگجوی اژدها است، که طومار اژدها را دریافت می‌کند که به بقیه انسان‌ها خرد بی نهایت می آموزد و آنها را به جنگجویان تمام عیار تبدیل می‌کند. همه در دره معتقدند که جنگجوی اژدها از بین یکی از پنج آتشین انتخاب خواهد شد، اما در آخرین ثانیه، پو، که سعی می‌کند با استفاده از یک صندلی که توسط آتش گرفته در مراسم انتخاب جنگجوی اژدها به عنوان یک تماشاگر شرکت کند، در مقابل استاد اوگوی فرود می‌آید. اوگوی او را انتخاب می‌کند! این شیفو را خشمگین می‌کند که پو را به دلیل وزن و شخصیت کودکانه‌اش توهینی به کونگ فو می‌داند، اما پو با امتناع از ترک کردن، مهم نیست که چالش چقدر سخت باشد، همه را غافلگیر می‌کند.

مردم فکر می کردند پاندای کونگ فو کار یکی دیگر از فیلم های کمتر دهه 2000 دریم ورکس مانند داستان کوسه و بر فراز پرچین است. متأسفانه، مخاطبان خوشحال شدند که نگرانی‌هایشان با کیفیت داستان، صداگذاری و انیمیشن فیلم اشتباه بود. پو یکی از قوی ترین آرک‌های شخصیتی را در میان قهرمانان دریم ورکس دارد و به شدت با مخاطبان در هر سنی طنین‌انداز می‌شود. درون مایه اصلی داستان در مورد غلبه بر حس خود کوچک پنداری و بیزاری از خود است که نهایتا منجبر به کشف این است که شما واقعاً آنقدر خوب هستید که آنچه را که می خواهید باشید یا نه.

از دیگر دلایل قوت این فیلم از فرانچایز پاندای کونگ‌فوکار، شخصیت شرور اصلی آن، یعنی تای لانگ است و رابطه او با شیفو یک داستان بسیار درام و غم انگیز از غرور و خشم را روایت می‌کند. صحنه‌های اکشن نسبت زمان خود فوق‌العاده هستند و هنوز هم پابرجا. همچنین داستان با انیمیشن‌های سریع را با طراحی رقص چشمگیر و سبک خنده‌دار ترکیب شده که این خود به بی‌نظیر بودن این اثر کمک کرده است. به طور کلی، پاندای کونگ فو کار یک فیلم با طراوت و الهام‌بخش و شروعی فوق‌العاده برای این فرنچایز است که زمینه را برای چیزهای بزرگ‌تری فراهم کرد.

1. Kung Fu Panda 2 (2011) | پاندای کونگ‌فو‌کار دو

کارگردان: Jennifer Yuh Nelson | تاریخ انتشار: May 25, 2011

لرد شِن ( با صداپیشگی گری اولدمن)، شاهزاده تبعید شده شهر گونگمن، با یک سلاح جدید بازگشته است که گلوله‌های آتشین پرتاب می‌کند و حتی بزرگترین استادان کونگ فو نمی‌توانند در مقابل آن بایستند. پو و پنج اتشین باید شن را قبل از اینکه بتواند از سلاح خود برای حمله به چین استفاده کند، متوقف کنند، که دشوارتر از حد انتظار است. او نه تنها ارتش قابل توجهی از مینیون های گرگ و گوریل دارد، بلکه ارتباطی با گذشته پو دارد. اگر قرار است پو امیدی به توقف او داشته باشد، باید رازی را کشف کند و با آسیب روحی خود کنار بیاید. رازی مرتبط با خودش!

پاندای کونگ فو کار ۲ یکی از آن دنباله‌های کمیاب است که از نسخه اصلی پیشی می‌گیرد. این درام و کمدی را در حالی که سفر پو را ادامه‌دار می‌کند به جای اینکه دوباره همان داستان اصلی را بازگو کند، روایت جدیدی را علم می‌کند. این به بهترین وجه از طریق پویایی بین پو و شن، یکی از بهترین‌های هر فیلم انیمیشنی دیده می‌شود. آنها به عنوان آینه ای برای یکدیگر عمل می کنند: دو روح که زندگی آنها با سختی و زیان شکل گرفته است که از طریق سرنوشت پیوند خورده است. تفاوت آنها در نحوه برخورد با آن درد است. این فیلم همچنین از پنج آتشین به خوبی استفاده می‌کند و هرکدام با یکدیگر و پو با رفاقت فوق‌العاده، به‌ویژه بین پو و ببر ( با صداپیشگی آنجلینا جولی) بازی می‌کنند. پاندای کونگ فو کار ۲ از نظر موضوعی پیچیده، انیمیشنی زیبا و از نظر احساسی طنین‌انداز است و به خوبی شایسته شهرت خود به عنوان یکی از بهترین فیلم های دریم ورکس می‌باشد.

کوروش

اکنونم را اینگونه می‌گذرانم که اندکی دانشجوی علم، اندکی طراح و ایده‌پرداز، اندکی بازی ساز، اندکی نوازنده و اندک تری نویسنده. با اینکه با چیزهای زیادی شگفت زده نمی‌شوم اما همیشه به دنبال شگفتی هستم. دوست دارم با کتاب‌‌هایم زندگی کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا