چاپزی | pnpمقالات چاپزی

چاپزی بازی پرینتی در بازتعریف ایرانی

تعریف :

چاپزی یا به اصطلاح رایج بازی پرینتی، بازی های منتشر نشده در فضای بازار فیزیکی و سخت هستند که با فرمت دیجیتالی و با ارائه دفترچه قوانین و کارت های بازی و … در بستر دیجیتال منتشر میشن. در این مدل بازی ها بازیکنان وظیفه چاپ و تولید کارت و ابزار بازی و گردآوری تمام وسایل را برعهده دارند. چاپزی بازی پرینتی ایرانی ها قراره بشه و سخت به کمک علاقمندان حوزه بازی رومیزی نیازمندیم تا این اصطلاح  و فرهنگش رو در ایران گسترش بدیم.
گاهی ممکنه وسایلی مانند تاس یا مادمک ها(آدمک های بازی رومیزی) به عنوان ملزومات بازی توسط خود بازیکنان باید تهیه شده باشند.
بازی های پرینتی یا به اصطلاح چاپزی های غیر فارسی در بستر اینترنت به وفور یافت می‌شوند و معمولا می‌تواند رایگان یا با قیمت های ارزان آن ها را تهیه کرد.
چاپزی ها جدای از زحمتی که دارند در شرایط کنونی اقتصادی کشور، کمک خوبی برای جبران بی دلیل بودن و دور هم نبودن های ما است. ارزان و لذیذ.

پیچک در تلاش است تا با ارائه چاپزی های فارسی ( بازی پرینتی ) و تا حد امکان رایگان بستر سرگرمی و بازی رومیزی را در خانواده‌های ایرانی و فارسی زبان گسترش دهد و با باز تعریف مفهوم بازی پرینتی به مفهوم جدید چاپزی سعی در تسهیل دسترسی ایرانیان عزیز به این محتوا دارد.

با ما در ادامه تعریف و تشریح ملزومات چاپزی همراه باشید.

ملزومات :

در این به بخش نحوه آماده ساختن چاپزی‌ها ( بازی پرینتی ) برای بازی را به اختصار برای شما توصیف می‌کنیم.

دو روش اساسی برای تهیه بازی‌های پرینتی وجود داره … اگر دسترسی به پرینتر دارید یا اینکه ندارید.

  1. چاپ فایل کارت های بازی پرینتی و قیچی کردن اون ها
  2. ساخت با سلیقه خود و طراحی دستی خودتان

روش اول :

ابزار بریدن:

همونطور که همه به ذهنشون میرسه اولین ابزار قیچی و دست غیر لرزان به حساب میاد. اما خب خط کش آهنی و کاتر هم با هم جور در میان.
در برخی مواقع اگر کاتر غلتکی دارید، کمکی بسی دوست داشتنی از این ابزار میتونید بگیرید.

کاغذ چاپ:

 کاغذ معمولی :
در کشور ما معمولا بخاطر دسترسی پایین به انواع کاغذ و ضخامت های مختلف ، همان کاغذ معمولی می تواند چاره ساز باشد … متاسفانه کاغذ آ4 ساده شل و بدون وجهه خوب برای بازی هستند پس یک کاغذ مقوا یا کارتون پیدا کرده و با چسباندن این کاغذ بر روی آن و سپس قیچی کردن این کیفیت را ایجاد کنید.
برگه عکاسی:
هرچند این کارت ها ضخامت کافی برای بازی را دارند اما بخاطر مقرون به صرفه نبودن قیمت پیشنهاد نمی شوند.
کاغذ مقوا:
هر چند خودم تابحال از کاغذ مقوایی برای چاپ با پرینتر استفاده نکردم اما برای تولید بازی پرینتی ایده خوبی هستند.
کارت ویزیت ها:
می تونید کاغذی که رو کاغذ معمولی چاپ کردید روی کارت های ویزیتی که رایگان همه جا می تونید بگیرید بچسبونید و از بازی پرینتی خودتون لذت ببرید. 🙂

روش دوم:

روش دوم ارزان تر و با کمی زمان بیشتر گذاشتن دوست داشتنی تر و حس بهتری دارد.
در این مدل به یک انسان با حوصله ، ظریف و خوش ذوق نیاز است تا با استفاده از المان هایی ساده مثل: دکمه (سکه و ) کارت ویزیت ها (کارت ضخیم برای بازی) و … بازی پرینتی شمارو آماده و محیای لذت بردن کنند.


در هر دو روش شما به پیش نیاز زیر وابسته هستید.
پیش نیاز:
اولا حوصله
دوما  ممکن است با مفهوم diy (do it yourself) خودت بساز! (انصافا هنوز هیشکی نیومده فارسیش کنه؟) آشنا باشید. این مفهوم و مهارت که از ابتدای صده جدید میلادی آغاز و به ساخت ابزار توسط هر فرد برمی‌گردد مهارتی مهم در تهیه چاپزی ها ( بازی پرینتی ) به شمار می‌‌رود. شاید باید اعتماد به نفس کافی جهت چاپ و ساخت وسایل خود را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا