مقالات بازی ویدیویی

۱۰ تا از پرفروش‌ترین بازی‌های تاریخ

پول خانمان سوز است که پارو می‌شود!

۱۰ تا از پرفروش‌ترین بازی‌های تاریخ؛ وسواس به اعداد و ارقام در صنعت‌بازی‌ها همیشه مورد بحث بوده. امروزه در جنگ‌های کنسولی، پای آمار فروش و نمرات بازی‌ها به بحث کشیده می‌‎شود. به گونه‌ای در هنگام مقایسه بازی‌ها و کنسول‌ها همیشه ارقام و اعداد نقش پررنگی داشته‌اند. در کنار این موضوع، مدل‌های تجاری جدید نیز معیارهای تازه‌ای برای مقایسه خلق کردند– کاربران فعال ماهانه، نرخ حفظ بازیکن، درآمد درون بازی و غیره. اما یکی از بزرگترین سوالاتی که همچنان باقی می‌ماند این است که پرفروش ترین بازی های تاریخ کدامند؟

برای پاسخ به این سوال، با کمک اطلاعات منتشر شده توسط ناشران و بررسی گزارش‌های مالی، اخبار، مصاحبه‌ها و موارد دیگر، دقیق‌ترین فهرست ممکن را گردآوری کردیم. نتیجه، فهرست زیر حاکی از «۱۰ تا از پرفروش ترین بازی‌های تاریخ» است.

چند یادداشت کوتاه قبل از رفتن سراغ فهرست:

 • با توجه به اینکه اکثر بازی‌های موجود در این فهرست در مقطعی همراه با کنسول به فروش می‌رسیدند، فروش بازی‌های حاضر در باندل کنسول‌ها نیز در مجموع فروش حساب شده.
 • دانلود رایگان به عنوان فروش محاسبه نمی شود. این موضوع بازی های بسیار موفقی مانند Fortnite و Dota 2 را از فهرست‌های این مانندی حذف می کند.
 • به دلیل کمبود داده‌، شاید برخی بازی‌ خاص که ممکن است در این فهرست تعلق داشته باشند ذکر نشوند.

برخی بازی‌های بیرون از فهرست

13. Terraria – (میلیون ۴۴.۵)

12. Pokemon Gen 1 – (میلیون ۴۷)

11. .Super Mario Bros (میلیون ۴۸)

۱۰ تا از پرفروش ترین بازی های تاریخ

10. Overwatch – (میلیون ۵۰)

Overwatch در سال ۲۰۱۶ عرضه شد و به سرعت توانست برای خود طرفداران زیادی دست و پا کند. طبق گزارشی که از بلومبرگ در آوریل ۲۰۲۲ منتشر شد، این شوتر قهرمانی حدود ۵۰ میلیون نسخه فروش داشته– این رقم کافی است تا Overwatch در جایگاه دهم از پرفروش‌ترین بازی‌های تاریخ قرار بگیرد. دنباله‌ی این عنوان با مدنظر داشتن یک مدل تجاری جدید به صورت رایگان در اکتبر ۲۰۲۲ عرضه و به طور کامل جای نسخه پیشین خود را گرفت.

تاریخ انتشار اولیه: ۲۴ می ۲۰۱۶
پلتفرم‌ها: PS4, Xbox One, Switch, PC
نمره متاکریتیک: 91

9. The Witcher 3: Wild Hunt – (میلیون ۵۰)

CD Projekt Red با The Witcher 3: Wild Hunt فرنچایز محبوب خود را به موفقیت‌های زیادی رساند. این عنوان نقش‌آفرینی تاثیرگذار، بیش از ۵۰ میلیون نسخه در سراسر پلتفرم‌ها فروش داشته. با انتشار اولیه در ۲۰۱۵، The Witcher 3 از همان ابتدا موردتوجه طرفداران واقع شد و با طول زمان به رشد خود ادامه داد. این بازی مرتباً شاهد تخفیف های بزرگ و کوچک بوده، اما این موضوع چیزی از ارقام فروش سرسام آورش کم نمی‌کند. مورد دیگری که در فروش این اثر تاثیر داشت، سریالی بود که نتفلیکس با اقتباس از روی کتاب‌های ویچر ساخت.

تمام سری ویچر تا به حال ۷۵ میلیون نسخه فروش داشته، که ۵۰ میلیون آن مربوط به The Witcher 3 می‌شود. بنظر می‌رسد که CD Projekt Red نقشه‌های زیادی برای گسترش دنیای ویچر دارد. دنباله‌ی این سری تحت عنوان The Witcher 4 در دست ساخت است و در کنار آن ریمیکی از اولین نسخه این مجموعه.

تاریخ انتشار اولیه: ۱۸ می ۲۰۱۵
پلتفرم‌ها: PS5, Xbox Series X/S, PS4, Xbox One, Switch, PC
نمره متاکریتیک: 92

8. Red Dead Redemption 2 – (میلیون ۵۵)

راکستار دو بازی درون این فهرست دارد و اولین آن Red Dead Redemption 2 است. این عنوان وسترن حماسی در سال ۲۰۱۸ منتشر شد و از آن زمان تا به حال بیش از ۵۵ میلیون نسخه فروش داشته. پیش در آمدی از Red Dead Redemption که طرفداران را نزدیک به یک دهه منتظر خود نگه داشته بود. بخش آنلاین این بازی اگرچه قادر نشد به موفقیت GTA Online دست یابد، اما با این وجود خود بازی توانست فروش موفقی داشته باشد.

تاریخ انتشار اولیه: ۲۶ اکتبر ۲۰۱۸
پلتفرم‌ها: PS4, Xbox One, PC
نمره متاکریتیک: 97

7. The Elder Scrolls V: Skyrim – (میلیون ۶۰)

The Elder Scrolls V: Skyrim سال‌ها پیش در سال ۲۰۱۱ منتشر شد. از همان موقع یک عرضه موفق برای بتسدا بود و با گذشت زمان توانست فروش خود را به خوبی حفظ کند. پس از سال‌ها سکوت در قبال ارقام فروش Skyirm، تاد هاوارد بالاخره در ژوئن ۲۰۲۳ اعلام کرد که این عنوان نقش‌آفرینی از ۲۰۱۱ تا به حال بیش از ۶۰ میلیون نسخه به‌فروش رسانده. این رقم اسکایریم را یکی از پرفروش‌ترین بازی‌های تاریخ می‌کند. بتسدا به تازگی Starfield را منتشر کرده و بنظر می‌رسد دنباله‌ی اسکایریم، یعنی The Elder Scrolls 6 ایستگاه بعدی آنها باشد.

تاریخ انتشار اولیه: ۱۱ نوامبر ۲۰۱۱
پلتفرم‌ها: PS5, Xbox Series X|S, PS4, Xbox One, Switch, Xbox 360, PS3, PC
نمره متاکریتیک: 96

6. Mario Kart 8 + Deluxe – (میلیون ۶۳.۹۲)

Mario Kart 8 Deluxe با بیش از 55 میلیون نسخه فروش تا 30 ژوئن 2023، پرفروش‌ترین بازی سوییچ است. در کنار فروش نسخه‌های Wii U مجموع فروش این بازی نزدیک به 64 میلیون می رسد. که درست در جایگاه ششمین بازی‌ پرفروش تاریخ قرار می‌گیرد. با توجه به فاصله فروش 11 میلیون واحدی بین این بازی و بازی پرفروش بعدی، بعید است که MK8 در فهرست جهشی داشته باشد.

مجموعه Mario Kart یکی از بزرگ‌ترین و شناخته شده‌ترین‌ها در صنعت بازی‌هاست و Mario Kart 8 پرفروش‌ترین‌شان است. این بازی اولین بار برای کنسول Wii U منتشر شد و روی آن کنسول ۸.۴۶ میلیون نسخه فروخت– این درحالی است که خود Wii U تنها ۱۳.۵ واحد فروخته بود. اما زمانی که فروش بازی گرفت موقعی بود که نسخه Deluxe آن برای نینتندو سوئیچ عرضه شد. روی سوئیچ، آخرین ورودی ماریو کارت ۵۵.۴۶ میلیون نسخه فروش داشت. با توجه به فاصله فروش 11 میلیون واحدی بین این بازی و بازی پرفروش بعدی، بعید است که MK8 در فهرست جهشی داشته باشد. گزارش شده که دنباله‌ی این عنوان در دست ساخت قرار دارد.

تاریخ انتشار اولیه: ۲۹ می ۲۰۱۴
پلتفرم‌ها: Switch, Wii U
نمره متاکریتیک: 92 (نسخه Deluxe)

5. PUBG – (میلیون ۷۵)

PUBG نقش حیاتی در افزایش محبوبیت بازی‌های بتل رویال داشت و اصلاً جای تعجب ندارد که در فروش هم موفق عمل کرده باشد. اگرچه این بازی اکنون یک عنوان رایگان محسوب می‌شود، اما قبل از جایگزین کردن مدل تجاری خود به فروش ۷۵ میلیونی فقط برروی پیسی و کنسول دست پیدا کرده بود. این درحالی‌ست که دانلودهای نسخه موبایلی این بازی در مجموع فروش آن محاسبه نمی‌شوند– شایان ذکر است که نسخه موبایلی PUBG بیش از 1 میلیارد دانلود دارد.

تاریخ انتشار اولیه: ۲۳ مارس ۲۰۱۷
پلتفرم‌ها: PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, PC
نمره متاکریتیک: 86

4. Wii Sports – (میلیون ۸۲.۹)

طبق آمار فروش رسمی نینتندو، Wii Sports پرفروش‌ترین بازی این شرکت تاکنون است. در حالی که بیشتر ورودی‌های این فهرست در برخی مقاطع همراه یک کنسول به فروش ‌می‌رسیدند، Wii Sports تقریباً در تمام مناطق از همان انتشار با کنسول Wii همراه بود. این بازی اولین تجربه‌ی خیلی‌ها با موشن کنترل‌های Wii محسوب می‌شود. بعد‌ها نسخه‌ی دیگری از این بازی با نام Wii Sports Resort نیز عرضه شد که بازی‌های بیشتری هم مانند بسکتبال و فریزبی شامل می‌شد. بد نیست بدانید که Wii Sports با فروش نزدیک به 83 میلیون نسخه، پرفروش‌ترین انحصاری تک پلتفرم تاریخ است.

تاریخ انتشار اولیه: ۱۹ نوامبر ۲۰۰۶
پلتفرم‌ها: Wii
نمره متاکریتیک: ۷۶

3. Grand Theft Auto V – (میلیون ۱۸۵)

همه انتظار دیدن Grand Theft Auto V را در فهرست می‌کشیدید. بازی اکشن-جهان‌باز راکستار برای اولین‌بار سال‌ها پیش در ۲۰۱۳ منتشر شد، اما همچنان میلیون‌ها نسخه در ماه به فروش رسانده و رقم فروشش چیزی بالغ بر ۱۸۵ میلیون نسخه است. GTA V بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲، تجربه حضور در سه‌نسل از کنسول‌های بازی را داشته و برای اکثر بازیکنان خاطره محسوب می‌شود. راکستار اخیراً توسعه‌ی دنباله‌ GTA را تایید کرده، اما همچنان خبری از تاریخ عرضه‌ برای آن نیست– اگرچه برخی متعقدند که تا معرفی‌ رسمی این عنوان زمان زیادی باقی نمانده است.

تاریخ انتشار اولیه: ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۳
پلتفرم‌ها: PS5, PS4, PS3, Xbox Series X|S, Xbox One, Xbox 360, PC
نمره متاکریتیک: ۹۷

2. Minecraft – (میلیون ۳۰۰)

صدالبته که Minecraft هم در فهرست پرفروش‌ترین بازی‌های تاریخ جای دارد. در حقیقت، این بازی دومین بازی پرفروش تاریخ است. طبق اعلام رسمی مدیرعامل موجانگ، این عنوان سندباکس تا به حال موفق به فروش ۳۰۰ میلیون نسخه بوده. Minecraft ابتدا توسط مارکوس پرسون (Markus Persson) توسعه یافت و سپس به قیمت ۲.۵ میلیارد دلار به کمپانی مایکروسافت فروخته شد. مایکروسافت در طی سال‌های اخیر پای فرنچایز ماین‌‎کرفت را با عناوینی نظیر Minecraft Dungeons و Minecraft Legend به ژانرهای مختلف باز کرده و حتی یک فیلم هم براساس آن در دست ساخت است.

تاریخ انتشار اولیه: ۱۷ می ۲۰۰۹
پلتفرم‌ها: Xbox One, Xbox 360, PS4, PS3, PS Vita, Switch, Wii U, 3DS, PC, Android, iOS و غیره
نمره متاکریتیک: ۸۲

1. Tetris – (میلیون ۵۲۰)

تتریس احتمالاً جاودانه‌ترین بازی ویدئویی است که تا به حال ساخته شده. طبق وب سایت رسمی تتریس، فروش این بازی نمادین از مرز 520 میلیون نسخه هم پیشی می‌گیرد. این موضوع تتریس را در جایگاه نخست پرفروش‌ترین بازی‌های تاریخ قرار می‌دهد. این آمار شامل فروش بازی در تمامی پلتفرم‌های موجود می‌شود، که اکثریت آن مربوط به دستگاه‌های موبایل می‌شود. طبق گفته‌ی هنک راجرز (Henk Rogers)، مدیر عامل شرکت تتریس، بازی مذکور تا سال ۲۰۱۴، بیش از ۴۲۵ میلیون بار در فروشگاه‌‎های پولی موبایل دانلود شده.

هنوز هم نسخه‌های مدرن و کلاسیکی زیادی بر اساس این بازی منتشر می‌شوند. Tetris Effect: Connected از آخرین نسخه‌های این سری است که امکان تجربه‌اش را برای کنسول‌های نسل نهمی فراهم می‌سازد.

تاریخ انتشار اولیه: ۶ ژوئن ۱۹۸۴
پلتفرم‌ها: اکثر پلتفرم‌ها
نمره متاکریتیک: ۸۲

سخن آخر

این فهرستی از «۱۰ تا از پرفروش‌ترین بازی‌های تاریخ» بود. با توجه به رشد سریعی که صنعت‌بازی‌ها طی می‌کند این امکان وجود دارد که جایگاه‌ها دچار تغییر شوند. در صورت توان آن‌را بروزرسانی خواهم کرد، اما فعلاً این بروزترین فهرست موجود است. امیدوارم از این مطلب لذت‌کافی را برده باشید.

لینک‌های مفید

یوسف چمنی

برای آیوی از بازی و گاهی سینما می‌نویسم. بنده و بازی‌های ویدئویی برمی‌گردیم به کودکی. علاقه‌مند به ادبیات نمایشی اما دانش آموز رشته ریاضی.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. خیلی هم عالی
  جالبه رتبه یک تتریس هستش🤯
  تعجبی هم نداره بیشتر مردم دارنش👍
  تنها بازی که نصبش روی هر سیستمی با هر نسخه ای میاره
  ولی بقیه حتما باید سیستم به خودشو داشته باشید
  مثلا ردد که اصلا برای اندروید نیست
  ولی تتریس برای هر سیستمی نصب میشه جالبه😀

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا