سریالسینما

بهترین سریال های شبیه Shogun ؛ بعد از شوگان چی ببینیم؟

شوگان یک مینی سریال تاریخی تخیلی است که توسط Hulu و FX ساخته شده است. این سریال براساس رمانی به همین نام از جیمز کلاول در سال 1975 ساخته شده است. این سریال داستان گروهی از ملوانان اروپایی را نشان می‌دهد که درست همزمان با شروع جنگی داخلی در ژاپن، وارد این کشور می‌شوند. فرمانروای پیشین مرده اما پسرش برای تصاحب مقام او بسیار کوچک است؛ پس پنج لرد برای تاج و تخت باهم درگیر می‌شوند. شوگان محبوبیت در زمانی بسیار کوتاه محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرد و در هفته اول پخش خود، 9 میلیون بیننده داشت. اگر طرفدار این سریال هستید، خوشبختانه آثار زیادی هستند که بتوانیم از آن‌ها به نام بهترین سریال های شبیه Shogun نام ببریم. با توجه به اینکه احتمالاً فصل دومی از سریال شوگان ساخته نخواهد شد،‌ سریال‌های مشابه می‌توانند بهترین گزینه برای طرفداران شوگان باشند.

10. Age of Samurai: Battle for Japan – عصر سامورایی: نبرد برای ژاپن (2022)

بهترین سریال های شبیه Shogun

عصر سامورایی مجموعه‌ای مستند از نتفلیکس است که اگر به دنبال زمینه‌ای درباره دنیای شوگان هستید، انتخاب خوبی است. البته که بله، این سریال همچنان یک مستند است و بخش زیادی از آن مربوط به توضیحات کارشناسان در مقابل دوربین است. با این حال، وقایع داستان کاملاً دراماتیز شده و همین باعث استقبال ویژه از آن شد.

سریال شوگان کمی از دنیای واقعی دور بود و با وجود اینکه در یک دوره واقعی جریان داشت، اما داستان‌های اصلی آن تخیلی بودند. اما اگر به دنبال داستان‌هایی واقعی از عصر سامورایی‌ها و ژاپن فئودالی ببینید، عصر سامورایی: نبرد برای ژاپن بهترین انتخاب خواهد بود.

9. Game of Thrones – بازی تاج و تخت (2011-2019)

بازی تاج و تخت یک داستان فانتزی است. این سریال براساس یک مجموعه رمان (درحال حاضر) ناتمام از جورج آر آر مارتین ساخته شده و یکی احتمالاً یکی از موفق‌ترین سریال‌های تمام دوران است. درحالی که این سریال و شوگان در دنیاهایی جدا از هم هستند و حتی ژانر متفاوتی هم دارند، اما خط داستانی آن‌ها کاملاً مشابه هسند. درواقع بازی تاج و تخت درباره خانواده‌های ثروتمندی است که پس از مرگ پادشاه بر سر تاج و تخت باهم می‌جنگند و این همان چیزی است که اشتراک آن را با شوگان مشخص می‌کند.

درحالی که نقدها و نظرها برای فصل آخر بازی تاج و تخت کمی متفاوت بود، به طور کلی اغلب باور دارند که این پایان به هیچ عنوان درخور سریال نبود. با این حال نمی‌شود انکار کرد که بازی تاج و تخت یکی از بهترین سریال های شبیه شوگان در این لیست است که حتی محبوبیتش از خود شوگان بالاتر می‌رود.

8. Vikings – وایکینگ‌ ها (2013-2020)

بهترین سریال های شبیه Shogun

شاید وایکینگ‌ها از برخی لحاظ بهترین سریال شبیه Shogun باشد. این سریال دقیقاً همچون شوگان، با وجود استفاده از برخی وقایع واقعی، اما داستانی تخیلی را روایت می‌کند. هرچند که این بار به جای ژاپن، داستان در شمال اروپایی و درباره وایکینگ‌های منطقه اسکاندیناوی حجریان دارد.

وایکینگ‌ها یک سریال فوق‌العاده است که می‌توانید پس از شوگان تماشا کنید. این سریال همچنین به دلیل استقبال و محبوبیت زیاد، صاحب یک اسپین آف تحت عنوان Vikings: Valhalla شد. وایکینگ‌ها: والهالا درحال حاضر درحال پخش بوده و داستانش تقریباً صد سال پس از سریال وایکینگ‌ها جریان دارد.

7. Six Flying Dragons – شش اژدهای پرنده (2015-2016)

شش اژدهای پرونده سریالی پنجاه قسمتی است که تمام آن‌ها در یک فصل منتشر شدند. شاید این سریال به نسبت بقیه عناوین لیست ما از بهترین انیمه های مشابه شوگان شناخته شده نباشد، اما این به معنای کیفیت پایین آن نیست. این سریال بیشتر در کشور کره جنوبی شهرت یافت چرا که دسترسی به آن در کشورهای غربی کمی دشوار بود و همین مسئله به شهرت جهانی‌اش ضربه زد.

این سریال نیز همچون شوگان ترکیبی از واقعیت و تخیل رابه نمایش می‌گذارد. داستان آن در پایه و اساس پادشاهی چوسان متمرکز است که بر اکثریت شبه جزیره کره را برای چندین قرن در قرون وسطی حکمرانی می‌کرد. بازیگری‌ها عالی است و اکثر شخصیت‌ها در دنیای واقعی نیز وجود داشتند. حتی جدای از شوگان، شش اژدهای پرنده یک اکشن سیاسی عالی است که نباید آن را از دست بدهید.

6. Kingdom – پادشاهی (2019-2021)

بهترین سریال های شبیه Shogun

پادشاهی یک سریال کره‌ای است که درحال حاضر و پس از تولید دو فصل و یک فیلم اسپین آف، در وضعیت بلاتکلیفی قرار دارد. درحالی که نتفلیکس هنوز به طور رسمی آن را لغو نکرده، اما با گذشت سه سال هنوز برای فصل سوم نیز تمدید نشده است. به هرحال این واقعیت که سریال پادشاهی از هر لحاظ شگفت انگیز است، تغییر نمی‌کند. بازه زمانی سریال پادشاهی نیز تقریباً همزمان با شوگان و از پایان قرن شانزدهم تا آغاز قرن هفدهم ملادی است.

اما تفاوت اصلی سریال پادشاهی با شوگان و دیگر سریال‌های این لیست، دور شدن آن از واقعیت است. این سریال زامبی‌هایی را نشان می‌دهد که به طور تصادفی توسط خانواده هائون چو که در تلاش برای احیای پادشاه کره با یک گیاه عرفانی بودند، به وجود می‌آیند. این بار اکشن و سیاست در کنار ژانر وحشت قرار گرفته‌اند.

5. Barbarians – بربرها (2020)

بربرها یک سریال آلمانی بسیار دست کم گرفته شده در نتفلیکس درباره جنگ‌های بین رومی‌ها و قبایل ژرمنی است که قبل از قرون وسطی اتفاق می‌افتد. این داستان بخشی از تاریخ است که به اندازه کافی مورد توجه قرار نمی‌گیرد و نگاهی منحصر به فرد و تازه در ژانر داستانی تاریخی است. سریال درباره جنگ است و رویکرد بسیار جالی را به کار برده؛ چرا که هیچ یک از دو طرف را ناجی یا نیکوکار به تصویر نمی‌کشد و هر دو را دقیقاً همان چیزی که هستند نشان می‌دهد: ارتش‌هایی خشن که به دنبال خون هستند.

البته این تنها اکشن نیست که سریال بربرها را عالی می‌کند. این سریال داستان‌هایی از عشق و خیانت سیاسی، شبیه به داستان‌های شوگان را شامل می‌شود. این سریال هنوز درحال ساخت است و فصل‌های جدیدتر آن نیز منتشر خواهند شد.

4. Black Sails – بادبان‌ های سیاه (2014-2017)

شاید یکی از جنبه‌های سریال شوگان که مورد علاقه برخی از مخاطبان است، بخش مربوط به ملوانان و کشتی رانی اروپایی‌ها بود که وارد ژاپن می‌شدند. اگر شما به این بخش علاقه داشتید، بادبان‌های سیاه نیز قطعاً‌ مورد علاقه شما خواهد بود. این سریال بیشتر درباره دزدان دریایی است و پیش درآمدی بر رمان کلاسیک دزدان دریایی جزیره گنچ اثر رابرت لوئیس استیونسون است.

در سال‌های اخیر توجه چندانی به این سریال نشده اما واقعاً یکی از برترین سریال های شبیه شوگان است. این سریال همان فضای تلخ دیگر آثار داستانی تاریخی را دارد و با یک بازیگر استثنایی و اکشنی برنامه ریزی شده، تبدیل به اثری قابل توجه می‌شود.

3. Gyeongseong Creature – موجود گیونگ سونگ (2023- )

بهترین سریال های شبیه Shogun

سریال Gyeongseong Creature یک سریال جدید کره‌ای در نتفلیکس است. اما آیا این سریال شبیه شوگان است؟ فقط کمی. هر دو سریال داستانی تاریخی درباره آسیای شرقی هستند اما شباهت‌های آن‌ها تقریباً در هیمن جا به پایان می‌رسد. با این حال موجود گیونگ سونگ طرفداران بسیاری دارد و همین مورد راه آن را به لیست ما باز کرد.

داستان موجود گیونگ سونگ در جریان حمله ژاپنی‌ها به کره در طول جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد. در طی این تهاجم، موجودی مرموز آشکار می‌شود که سراسر کشور را ویران می‌کند. این یک ایده دیوانه کننده است که به خوبی نیز پیاده شده است. تاکنون تنها یک فصل از این سریال ساخته شده اما فصل‌های بیشتری از آن برای ساخت برنامه ریزی شده‌اند.

2. The Terror – ترس (2018)

در حال حاضر سریال ترس کمی در لیست ما منحصر به فرد است و اگر می‌خواهید شبیه شوگان باشد، باید فصل اول آن را پشت سر بگذارید. این سریال حول محور تراژدی‌های مختلف تاریخی می‌گذرد و عناصر ماوراءالطبیعه و وحشت را به آن اضافه می‌کند. هر فصل از این سریال بر یک رویداد متفاوت تمرکز دارد و فصل اول آن در مورد خدمه یک کشتی است که در جستجوی گذرگاه شمال غربی هستند. اما فصل دوم، مخاطبان را به جنگ جهانی دوم و ساحل غربی ایالات متحده می‌برد؛ جایی که در آن شهروندان ژاپنی با باکمونو مواجه می‌شوند.

باکمونو یکی از هیولاهای افسانه‌ای ژاپن است. به طور کلی سریال ترس، عناصر فولکلور ژاپنی را بررسی می‌کند و به آن‌ها می‌پردازد. شاید محتوای سریال ترس به نظر نرسد که یکی از بهترین سریال های شبیه Shogun باشد، اما اگر دوست دارید بیشتر درباره فرهنگ ژاپن بدانید، این سریال مناسب شما است.

1. The Last Kingdom – آخرین پادشاهی (2015-2022)

آخرین پادشاهی از بسیاری لحاظ رتبه اول بهترین سریال های شبیه Shogun است. داستان آن حول محور پادشاه آلفرد کبیر می‌گذرد که با کشتی رانان مهاجم خارجی می‌جنگد و همزمان با حاکمان فئودال انگلیسی که برای تاج و تخت رقابت می‌کنند، دست و پنجه نرم می‌کند. این سناریو قطعاً برای طرفداران شوگان آشنا است.

اکشن قرون وسطایی، شمشیر بازی، دسیسه‌های سیاسی، روابط عالی بین شخصیت‌ها و هزاران مورد دیگر آخرین پادشاهی یک سریال ‌بی‌نظیر می‌کند که از شباهت ‌بسیاری با شوگان نیز دارد. این سریال بیشتر به دلیل ترند بودن وایکینگ‌ها و همچنین بازی تاج و تخت ساخته شد و می‌تواند طرفداران هردوی این سریال‌ها را نیز خوشحال کند. همچینین منبع اقتباس این سریال یک رمان است که این مورد نیز از دیگر شباهت‌های آن با سریال شوگان است.

مهدی سیاه‌تیری

دانشجوی موسیقی که مشتاقانه از سینما و تلوزیون می‌نویسه و علاقه ویژه‌ای به کامیک بوک و اقتباس‌های کامیک بوکی داره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا