بازی کامپیوتری

بازی تتریس با سرگذشت بی‌نظیر 40 ساله

اگر در حافظه تجربی بازی کردن خود نگاهی بیاندازیم، مطمئنا اثری واضح از بازی پازلی تتریس خواهیم یافت. بازی تتریس همان بازی ساده است که از کودکی بدون هیچ سختی می‌توانستیم بازی کنیم و حتی اگر آتاری دستی را تجربه کرده باشید مطمئن باشید که گزینه اصلی شما مهین بازی تتریس بوده است.

حضور تتریس از 30 سال پیش در ایران با آتاری‌های دستی و کنسول‌های مختلف دیگر را می‌توان واضحا مشاهده کرد و گفت که یکی از دلایلی که امروزه نمی‌توانیم به نوجوانان ایراد بگیریم که چرا بازی‌های زیادی تجربه می‌کنید، اعتیاد و علاقه خودمان به این قبیل بازی‌ها بوده است.

بازی تتریس یک نوستالژیک برای همه بخصوص ایرانی‌ها
نمونه ای از کنسول های دستی نوستالژیک همراه با بازی تتریس

بازی تتریس

در بازی تتریس بلوک‌های کوچکی با اشکال مختلف، به صورت پرش‌های عمودی از بالا به پایین صفحه می‌آیند و بازیکن با استفاده از کلیدهای مختلف، باید این بلوک‌ها را در سطح صفحه به نحوی قرار دهد که در نهایت یک خط کامل تشکیل شود و آن سطر از بازی حذف شود.

این بازی که ایده آن از سال 1984 شکل گرفته محبوبیت فراوانی دارد و برای انواع سیستم‌ها و دستگاه‌های بازی از جمله کامپیوتر، تلفن همراه و کنسول‌های بازی طراحی می‌شود و هرکجا که بازی‌ای قابل اجرا باشد این بازی نیز قابل اجراست. در ادامه به تاریخچه آن می‌پردازیم.

تاریخچه بازی تتریس(Tetris)

بازی تتریس در سال ۱۹۸۴ توسط مهندس روسی الکسی پاژیتنوف (Alexey Pajitnov) ابداع شد. او در حال کار در آزمایشگاه پژوهشگاه ریاضیات و کامپیوتر دانشگاه مسکو بود و این بازی را به عنوان یکی از تمرینات مغزی برای همکاران خود ایجاد کرد. این بازی در آن سال‌ها برای سیستم عامل داس طراحی شد.

اولین نسخه این بازی برای کامپیوتر شخصی در سال ۱۹۸۵ منتشر شد و به سرعت محبوبیت زیادی بین کاربران کامپیوتر به دست آورد. در آن زمان، این بازی تنها به صورت فلش بود و تنها به صورت محدودی برای اجازه دسترسی به آن به خارج از کشور روسیه صادر شده بود.

با این حال، در سال ۱۹۸۷، شرکت نینتندو بازی Tetris را برای کنسول بازی NES (Nintendo Entertainment System) منتشر کرد. بازی به سرعت در بازار ژاپن و سپس در سراسر جهان محبوب شد و به یکی از بازی‌های پرفروش تاریخ تبدیل شد. از آن زمان به بعد، بازی تتریس در انواعی از پلتفرم‌ها و دستگاه‌های بازی قرار گرفته است و همچنان یکی از بازی‌های پرطرفدار و جذاب در دنیای بازی های الکترونیکی باقی مانده است.

تاریخچه بازی تتریس
بازی تتریس یکی از قدیمی‌ترین بازی‌ها توسط یک روس طراحی شده است.

الهامات از بازی Tetris

این بازی پس از انتشار، مرجع الهام مناسبی برای بسیازی از بازی‌ها بوده است. در ادامه به برخی از الهاماتی که بازی تتریس به بازی‌های دیگر داده است اشاره می‌کنیم:

  1. Lumines: بازی Lumines مانند بازی تتریس، از شکل‌های هندسی برای شکل دادن به قطعات استفاده می‌کند.
  2. Puyo Puyo: در این بازی نیز از شکل‌های هندسی برای تشکیل اشکال استفاده می‌شود.
  3. Dr. Mario: در این بازی، قرص‌های دارویی با رنگ‌های مختلف به شکل‌های هندسی تبدیل شده‌اند.
  4. Tetris 99: این بازی یک نسخه رونمایی شده در سال 2019 است که در آن 99 بازیکن در یک بازی به صورت همزمان در حال بازی هستند.
  5. Tetris Effect: این بازی، یک نسخه مدرن و با کیفیتتر از بازی است که با موسیقی زیبا و افکت‌های بصری شگفت‌انگیز همراه شده است.

اثراتی که تتریس ایجاد کرده است

بررسی‌های علمی نشان داده است که بازی تتریس به عنوان یک بازی و انجام فعالیت ذهنی مفید است. یک مطالعه انجام شده در سال 2013 نشان داد که بازی تتریس می‌تواند با بهبود حافظه‌ی فعال و توجه انتخابی را در افراد بزرگسال و سالم ارتقا دهد. همچنین، برخی مطالعات نشان داده‌اند که بازی تتریس می‌تواند در بهبود توانایی حل مسئله و افزایش سرعت پردازش اطلاعات در افراد کمک کند. به طور کلی، تتریس به عنوان یک بازی سرگرم‌کننده و هم‌چنین مفید برای تقویت و تمرین مهارت‌های شناختی و ذهنی شناخته شده است.

مطالعات روانشناسی حاکی از آن است که بازی تتریس، با ایجاد وظایف ناتمام، توجه ما را به خود جلب می‌کند. هر حرکت در بازی، ما را امکان حل بخشی از معما می‌دهد و سطرهایی را که پر شده‌اند حذف می‌کند، اما به همین اندازه ممکن است کارهای ناتمام جدیدی ایجاد کند. این دنباله‌ی کارهای ناتمام و مسائلی که باعث شده است باعث شده تا ما ساعت‌ها به بازی تتریس بپردازیم و در هر لحظه، از لذت‌های مشابه خراشیدن خارش لذت ببریم.

یک دلیل دیگری که تتریس خوب عمل می‌کند، این است که هر وظیفه‌ی ناتمام فقط در همان زمان با حل‌شدن پتانسیل حل آن ظاهر می‌شود. بلوک‌هایی که از آسمان سقوط می‌کنند، هر یک مسئله و یک پتانسیل حل هستند. تتریس یک دنیای بصری ساده است و راه حل‌ها می‌توانند به سرعت با استفاده از پنج کلید کنترل (حرکت به چپ، حرکت به راست، چرخش به چپ، چرخش به راست و سقوط) امتحان شوند.

تحقیقات در مورد بازیکنان تتریس نشان می‌دهد که مردم تمایل دارند که بلوک‌ها را چرخانده و ببینند که آیا می‌خواهند، تا آن‌ها را در نظر بگیرند. با این حال، تتریس یک دنیایی ایجاد می‌کند که عمل بهتر از تفکر است و این یکی از کلیدهای موفقیت بازی است.

فیلم تتریس یک بیوگرافی از ورود بازی تتریس به صنعت بازی های ویدیویی است.

فیلم Tetris 2023

فیلم Tetris یک فیلم بیوگرافی است که در مورد فرایند ورود این بازی به دنیای بازی‌ها الکترونیکی در سال 2023 ساخته و اکران شده است. این فیلم با بودجه 140 میلیون دلاری در Apple Tv نمایش داده شده است. این فیلم در imdb به 7.4 از 10 و 62 درصد متاکریتیک را تاکنون کسب کرده است.

ساخت این فیلم نیز نشان از این موضوع دارد که با توجه به تعداد زیاد بازیکنان بازی ویدیویی کم کم صنایع دیگر برای این دسته از مخاطبان محصولات زیادی قرار است تولید کنند. محصولات سرگرمی محور نظیر فیلم و انیمیشن اولین گروه هستند که به این سمت تمایل پیدا کرده‌اند.

ابوذر بلالی

یک فیزیک خوانده، کمی بازی‌ساز، کمی دیجیتال مارکتر و کمی وب دولوپر که در دنیای بازی، به دنبال یاد گرفتن هستم و برای لبخند بازی می‌کنم. همیشه به دنبال سریع تر شدن بازی هستم و در صورت بازی با من حتما باید زود تصمیم بگیرید :)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا